İyi Geceler Tatlı Prens

6,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
434 gösterim
İyi Geceler Tatlı Prens, bir baba-oğul arasındaki sevginin, yanlış anlamaların ve söylenmemiş sözlerin hikâyesi. Ölmüş babasının ardından oğulun gırtlağından yükselen hüzünlü bir çığlık. Yaşam, zaman, sevgi ve ölüm üzerine sarsıcı ama gene de alaycı bir incelikle aktarılan duygular. Babasını kaybetmiş, ona hayattayken bir kez olsun "Seni çok seviyorum" diyememiş olan oğulun, duyduğu acı ve özlemi giderebilirmişçesine geçmişi sözcüklerle yeniden kurmaya, babasına söyleyemediklerini, geç de olsa bu yolla dile getirmeye çalışması...

Pierre Charras, örnek, ideal bir evlat tipi yaratmanın, baba-oğul ilişkilerini evrensel boyutta irdelemenin peşinde değil. Bir baba ve oğul arasındaki, sevgi ve suskunluklarla örülü, son derece kişisel denebilecek ilişkiyi, okurun yüreğine işleyen bir şiirsellikle aktarıyor.

Sevginizi dile getirmeyi, yaşamı ertelemeyin diyor bize, yoksa geç kalabilirsiniz...
(Tantıım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  101
 • ISBN:
  9789750711404
 • Çeviri:
  Sosi Dolanoğlu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Utku 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Genel bir tanım yapmak gerekirse hüzünlü bir baba-oğul hikayesi diyebiliriz. Zaten bu tanımı kitabın arkasında da bulabilirsiniz. Bunun dışında tabi her okurda farklı etkiler bırakabilir. Benim açımdan oğlunun babasının hayatını baştan sona kadar anlatma şekli, annesi ile babasının tanışması ve sonrasında kendisininde dahil olduğu ailesinin hayatını anlatış şekli zaman zaman komik çoğu zaman ise hüzünlüydü. Kütüphanenizde bulunan bir kitap ise okumak için daha fazla beklememenizi tavsiye ederim.

Kitaptan 2 Alıntı

Kısa bir yalan,söylenmesi zahmetli bir hakikatten daha iyidir çoğu zaman.

İyi Geceler Tatlı Prens, Pierre Charras (Sayfa 38 - Can Yayınları)İyi Geceler Tatlı Prens, Pierre Charras (Sayfa 38 - Can Yayınları)
Utku 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hep böyleydim. Her konuda. En iyi şimdiki an gelecekteki en kötü an tarafında berbat edilirdi daima. Hayatın kendisinin bize sunduğu küçük zevklerin tadına varmayı asla beceremedim, nasıl son bulacaklarının gölgesi düştü hep üzerlerine.

İyi Geceler Tatlı Prens, Pierre Charras (Sayfa 63 - Can Yayınları)İyi Geceler Tatlı Prens, Pierre Charras (Sayfa 63 - Can Yayınları)