Kaçınılmaz (Öngörü (The Premonition) Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.417
Gösterim
Adı:
Kaçınılmaz
Alt başlık:
Öngörü (The Premonition) Serisi 1
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055016296
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Inescapable
Çeviri:
Merve Özcan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Evie Claremont üniversiteye başladığında, gördüğü kâbusların biteceğini ummuştu. Ama bitmemişlerdi... En garip durumlarda bile mantıklı bir açıklama bulmaya çalışan Evie'nin hayatında, ikinci sınıf öğrencisi Reed Wellington'la tanıştıktan sonra akla mantığa sığmayacak şeyler olmaya başlamıştı. Reed'e karşı hissettiği anlamsız çekim de işleri iyice karıştırıyordu. Çünkü Reed, Evie'ye hayatta başına gelip gelebilecek en korkunç şeymiş gibi davranıyordu. Yine de ne zaman ihtiyacı olsa, hayatını kurtarmak için Reed oradaydı…

Reed'in sakladığı sır neydi? Evie'nin şüpheleri doğru muydu? Peki, rüyalarında gördüğü o karanlık gelecek kaçınılmaz mıydı?
(Tanıtım Bülteninden)
Kitaba karşı nötrüm
↬ Ne öyle bayılarak okudum ne de nefret ederek...

⇨ 5 kitaptan oluşan bir serinin ilk kitabı olduğunu kendime hatırlatarak okudum.
▶ Kitaba başlarken heyecanlıydım. Mutluydum. Fantastik bir dünya beni bekliyordu. Ama okudukça bi müddet sonra sıkıldığımı farkettim. Olaylar ilerlese bile heyecan yoktu resmen. Her şey ağır ve yavaştı. Bu da okuma şevkimi düşürdü. Son 100 sayfa olmasaydı napardımm bilmem :)
Hatta bunu okurken başka bir kitabı bitirdim. O derece! ∩▂∩

》Kurgusundan bahsetmeye gerek yok. Kapaktanda anlaşıldığı gibi melekler üzerine bir kurgu karşılıyor biz okurları.
Bir tutam melek biraz insan biraz aşk birazcık karışan olaylar = Kaçınılmaz! :)

⇨ Kaçınılmaz... Beni mutlu da etti üzdü de şaşırttı da...
▶ Tam istediğim performansı karşılamasa da yine de oluru var gibi ∩▂∩ Okuduğuma pişman değilim. Hele ki bazı diyalog cidden iyiydi.

~Sürükleyici bi anlatımı olsaydı daha şahane olabilirdi. Bu çevirmenle de alakalı olabilir, bilemiyorum. ﺴ

⇨ Yazar sonlara doğru iyi bir ters köşe yaptı. Olay akışı bir anda bi değişti. Beni şaşırttı. Öyle bir şey olucağı cidden düşünmezdim. O noktadan sonra kitap hızlandı. İyi bir hale geldi diyebilirim.
• Serinin diğer kitaplarında olayların karışacağını hissediyorum.

⇨ Karakter içinse Reed'i cidden sevdim. Evie de iyiydi. Russell sevmiyorum, sevmiyeceğim. Freddie, Buns, Brownie beni şaşırttılar. Kişiliği tam yerine oturmuş olan Zephyr dı.
• Kitaptaki eksikliklerden biri de buydu.

▶ Elimde ikinci kitabı da var ama onu hemen okumayı düşünmüyorum. Daha zamanı var gibi...

Δ Tavsiye edip etmemekte tereddütlüyüm. Serinin diğer kitaplarını okuyunca tam kafamda oturacak gibi ∩﹏∩

◦ Küçük bir not: indirimde bulursanız alın, daha güzel fantastik kitaplar varken hele! :) Çünkü ben serinin diğer kitapları için öyle yapacağım!

İyi Okumalar!
Doğa üstü bir kitap 2.5 günde bitirdim Reed' e bayıldım russel'i hiç sevmedim ya alfred' e sok oldum resmen güzeldi okuduğuma pişman değilim...
 • Fısıltı
  8.2/10 (971 Oy)821 beğeni3.243 okunma94 alıntı25.345 gösterim
 • Çığlık
  8.2/10 (615 Oy)532 beğeni2.433 okunma30 alıntı12.201 gösterim
 • Sessizlik
  8.4/10 (517 Oy)450 beğeni2.036 okunma28 alıntı8.199 gösterim
 • Final
  8.7/10 (449 Oy)384 beğeni1.705 okunma52 alıntı8.140 gösterim
 • Siyah Buz
  8.3/10 (286 Oy)258 beğeni720 okunma90 alıntı7.618 gösterim
 • Kurucunun Kızı
  8.2/10 (415 Oy)283 beğeni824 okunma205 alıntı5.951 gösterim
 • Alacakaranlık
  7.9/10 (1.297 Oy)1.028 beğeni6.825 okunma57 alıntı20.243 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.387 Oy)12.978 beğeni33.202 okunma3.152 alıntı139.617 gösterim
 • Tatlı Bela
  7.6/10 (185 Oy)118 beğeni530 okunma13 alıntı5.211 gösterim
 • Yeniay
  7.7/10 (797 Oy)594 beğeni4.910 okunma57 alıntı9.084 gösterim
Ne iyi ne kötü. Olaylar yavaş gelişiyor. Son sayfalara doğru biraz heyecan var sadece o yüzden biraz sıkıldım. Beni fazla etkilemediği için olsa gerek serinin diğer kitaplarını okumaya elim gitmemiş. Sonları ne kadar haraketli olsa da bittikten sonra "şimdi neler olacak?" merakı uyandırmadı o yüzden de ikinci kitabına henüz geçmedim.
Okuduğum kitaplar hakkında yorum yaparken yazarların anlatım tarzına karışmam. Her yazarın farklı bir tarzı oluyor çünkü. Bu kitap bir yazarın anlatım tarzını eleştirmeme sebep olacak kadar beğenmediğim anlatım tarzına sahip bir kitap. Aynı zamanda ilk yarım bıraktığım kitap. Ve hepsinin yanında yazarının 17-18 yaşlarında olup olmadığını merak ettiren ilk kitap. Beğenen arkadaşlara saygı duyuyorum ama yazarın anlatım tarzından neden hiç bahsetmemişler anlayamadım doğrusu. Anlatımı hiç beğenmeyişimden olsa gerek hikâyeye bir türlü bağlanamadım, dolayısıyla hikayeden kopma gibi bir durumum olmadı. Birçok yabancı yazara ait kitap okudum, karakterlerin üslubunu, diyaloglarını çabuk kavrayıp gerçeklik hissini yaşabiliyorum. Ama bu kitapta diyaloglar da bana gerçeklik hissi yaratmadı.
Kaçınılmaz , Hush Hush Serisi tadında , elinizden kolay kolay bırakamayacağınız bir kitap. Amy A. Bartol'un okuduğum ilk kitabı ve itiraf etmem gerekirse gözlerimi acıtmak pahasına bir solukta okudum kitabı.
Yazar karakter kıtlığı çekmiş gibi bir kaç kişinin etrafında döndürüyor olayları. Ama kitabın sonunda tüm karakterleri güzel bir şekilde kitapta neden var olduklarını ortaya çıkarıyor. İtiraf etmem gerekirse bir tek Freddie sürpriz olmadı benim için. Diğer tüm karakterler sürprizdi.Kitabı beğendim ve 2. kitabı okumak için sabırsızlanıyorum.
Beğendiğim fantastik kitaplardan biriydi.Kitapta melekler anlatılıyor ve benim çok hoşuma giden bir kitap oldu.Reed'i de çok beğendiğimi söyleyemeden geçmeyeceğim.Okunulası kitaptı.
hush hush serisini sevenler için harika bir seri daha Serinin ilk kitabı kesinlikle harika olmuş yazar sıkmadan detay vermeyi biliyor olayların gelişme zamanları harika ve kimseyi hayal kırıklığına uğratmıyor
Bazı yerlerde karakterlerin sohbetleri çok hoşuma gitti ama kısa kısa geçilmiş. Bu da karaktere bağlanmayı güçleştiriyor. Bütün olumsuzluklarına rağmen çabuk okuttu kendini. Devamı çıktığında okurum kesin ama şu an için beklentim yok.
Keşke hiç bitmesin dediğim sürükleyici bir kitaptı.
Sanırım serinin ilk kitabıydı devam kitaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.Evie ve Reed'in hikayesine bayıldım.Fantastik çok güzel bir kitaptı.tavsiye ederim :)
Fantastik kurgu serilerinde sıklıkla karşılaştığım durum; hikaye bir süre sonra tıkanıyor ve o noktadan sonra okuyucuyu hikayeden koparıyor. Ancak bu seride böyle bir durumla hemen hemen hiç karşılaşmadım diyebilirim. Hikaye oldukça akıcı,betimlemelerin detaylandırması da hikayeyi daha çok canlandırmış. Zevkle okuduğum bir seriydi.
Kitap Evie Claremont'un üniversitedeki ilk günü ile başlıyor. Evie'nin annesi onu doğururken ölmüş ve babasını hiç tanımamış, dayısı ile birbirlerini büyütmüşler. Onun sayesinde hayata biraz farklı bakıyor. Üni.de kimseyi tanımıyor, kabus görüp duruyor; ama üniversitenin kendisine iyi geleceğini umuyor. Ancak daha ilk günden bir düşman ve bir koruyucu ediniyor kendisine. Reed Wellington. :)

Buns ve Brownie Evie'nin üniversitedeki arkadaşlarından ikisi. Çok tatlı ve çılgınlar. Körü körüne Evie'e hep destekler.

Melek romanlarını çok severim. :) Kaçınılmaz da kutsal melekleri konu alan bir kitap. Eğlenceli ve potansiyeli olan bir seri. Melekler hakkında daha çok şey öğrenmek için sabırsızım. Hem de O sondan sonra! Hemen hemen her karakter için kitabın sonunda ters köşeler mevcut. Evie’nin Russell’a duyduğu sevgi ve Reed için hissettiği tutkuyla geçen aşk üçgeni canımı çok sıktı açıkçası.

Onun dışında yazarın dili çok akıcıydı. Kitabı elinize alır almaz bitirmek istiyorsunuz zaten. :)
Kitabın en beğendiğim kısmı ayrıntıları çevre tasvirlerinin fazla olmasına rağmen beni sıkmamasıydı.Olayların akışı ve aşkın gerçeğe götürdüğü yol çok şaşırtıcı ve heyecanlı yansıtılmış.Meleklere ilgili kitapları ayrıca seviyorum ama bu kitap içlerinden en çok etkilendiklerimden biri...Olayların Kahraman Bakış açısıyla anlatılmasından dolayı o gizemli havayı sonuna kadar solumak istiyorsunuz çünkü kahramanımız kendisini bu gizemde keşfediyor...
"Seni o kadar çok seviyorum ki, bazen canımı yakıyor. Benimle konuşmadığında nefes alamıyormuşum gibi hissettim, sanki sensiz yavaş yavaş boğuluyordum..."
"Acıyor mu?" diye endişeyle sordum.
"Acı görecelidir."
"Acı kişiye göre değişmez."
"Gerçekten mi? Bu nasıl hissettiriyor?" Kolumun üstünü cimciklerken sordu.
"Ayy! Bu acıdı!" diye bağırdım. Kolumu ondan çektim ve hızla ovaladım.
"Başın belada olabilir," dedi ve eğlenme küstahlığını gösterdi.
Yaralarım hızla solmuş ve sonra da yok olmuştu. Keşke duygusal yaralar da böyle iyileşebilseydi ancak hafızam hatıraları tutabildiği sürece onları taşıyacağımı biliyordum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kaçınılmaz
Alt başlık:
Öngörü (The Premonition) Serisi 1
Baskı tarihi:
Mart 2015
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055016296
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Inescapable
Çeviri:
Merve Özcan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Evie Claremont üniversiteye başladığında, gördüğü kâbusların biteceğini ummuştu. Ama bitmemişlerdi... En garip durumlarda bile mantıklı bir açıklama bulmaya çalışan Evie'nin hayatında, ikinci sınıf öğrencisi Reed Wellington'la tanıştıktan sonra akla mantığa sığmayacak şeyler olmaya başlamıştı. Reed'e karşı hissettiği anlamsız çekim de işleri iyice karıştırıyordu. Çünkü Reed, Evie'ye hayatta başına gelip gelebilecek en korkunç şeymiş gibi davranıyordu. Yine de ne zaman ihtiyacı olsa, hayatını kurtarmak için Reed oradaydı…

Reed'in sakladığı sır neydi? Evie'nin şüpheleri doğru muydu? Peki, rüyalarında gördüğü o karanlık gelecek kaçınılmaz mıydı?
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 117 okur

 • Gizem Dinç
 • Bibliosmia
 • Arponi Reed
 • Ceren selvi
 • Bhn CanKara
 • Kitap Kurdu
 • Nazlı
 • Sevde
 • Mademoiselle
 • zehranur çantepe

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.5
14-17 Yaş
%11.3
18-24 Yaş
%33.9
25-34 Yaş
%30.6
35-44 Yaş
%11.3
45-54 Yaş
%6.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.8
Erkek
%5.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19.7 (12)
9
%8.2 (5)
8
%18 (11)
7
%23 (14)
6
%19.7 (12)
5
%4.9 (3)
4
%0
3
%0
2
%1.6 (1)
1
%4.9 (3)