Kaçınılmaz Öngörü (The Premonition) Serisi 1

7,3/10  (49 Oy) · 
84 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.162 gösterim
Evie Claremont üniversiteye başladığında, gördüğü kâbusların biteceğini ummuştu. Ama bitmemişlerdi... En garip durumlarda bile mantıklı bir açıklama bulmaya çalışan Evie'nin hayatında, ikinci sınıf öğrencisi Reed Wellington'la tanıştıktan sonra akla mantığa sığmayacak şeyler olmaya başlamıştı. Reed'e karşı hissettiği anlamsız çekim de işleri iyice karıştırıyordu. Çünkü Reed, Evie'ye hayatta başına gelip gelebilecek en korkunç şeymiş gibi davranıyordu. Yine de ne zaman ihtiyacı olsa, hayatını kurtarmak için Reed oradaydı…

Reed'in sakladığı sır neydi? Evie'nin şüpheleri doğru muydu? Peki, rüyalarında gördüğü o karanlık gelecek kaçınılmaz mıydı?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786055016296
 • Orijinal Adı:
  Inescapable
 • Çeviri:
  Merve Özcan
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasemin 
 05 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · 6/10 puan

Kitaba karşı nötrüm
↬ Ne öyle bayılarak okudum ne de nefret ederek...

⇨ 5 kitaptan oluşan bir serinin ilk kitabı olduğunu kendime hatırlatarak okudum.
▶ Kitaba başlarken heyecanlıydım. Mutluydum. Fantastik bir dünya beni bekliyordu. Ama okudukça bi müddet sonra sıkıldığımı farkettim. Olaylar ilerlese bile heyecan yoktu resmen. Her şey ağır ve yavaştı. Bu da okuma şevkimi düşürdü. Son 100 sayfa olmasaydı napardımm bilmem :)
Hatta bunu okurken başka bir kitabı bitirdim. O derece! ∩▂∩

》Kurgusundan bahsetmeye gerek yok. Kapaktanda anlaşıldığı gibi melekler üzerine bir kurgu karşılıyor biz okurları.
Bir tutam melek biraz insan biraz aşk birazcık karışan olaylar = Kaçınılmaz! :)

⇨ Kaçınılmaz... Beni mutlu da etti üzdü de şaşırttı da...
▶ Tam istediğim performansı karşılamasa da yine de oluru var gibi ∩▂∩ Okuduğuma pişman değilim. Hele ki bazı diyalog cidden iyiydi.

~Sürükleyici bi anlatımı olsaydı daha şahane olabilirdi. Bu çevirmenle de alakalı olabilir, bilemiyorum. ﺴ

⇨ Yazar sonlara doğru iyi bir ters köşe yaptı. Olay akışı bir anda bi değişti. Beni şaşırttı. Öyle bir şey olucağı cidden düşünmezdim. O noktadan sonra kitap hızlandı. İyi bir hale geldi diyebilirim.
• Serinin diğer kitaplarında olayların karışacağını hissediyorum.

⇨ Karakter içinse Reed'i cidden sevdim. Evie de iyiydi. Russell sevmiyorum, sevmiyeceğim. Freddie, Buns, Brownie beni şaşırttılar. Kişiliği tam yerine oturmuş olan Zephyr dı.
• Kitaptaki eksikliklerden biri de buydu.

▶ Elimde ikinci kitabı da var ama onu hemen okumayı düşünmüyorum. Daha zamanı var gibi...

Δ Tavsiye edip etmemekte tereddütlüyüm. Serinin diğer kitaplarını okuyunca tam kafamda oturacak gibi ∩﹏∩

◦ Küçük bir not: indirimde bulursanız alın, daha güzel fantastik kitaplar varken hele! :) Çünkü ben serinin diğer kitapları için öyle yapacağım!

İyi Okumalar!

Hafsa Kamilof 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Doğa üstü bir kitap 2.5 günde bitirdim Reed' e bayıldım russel'i hiç sevmedim ya alfred' e sok oldum resmen güzeldi okuduğuma pişman değilim...

Kaçınılmaz benzeri kitaplar

Yeşim Temiz 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ne iyi ne kötü. Olaylar yavaş gelişiyor. Son sayfalara doğru biraz heyecan var sadece o yüzden biraz sıkıldım. Beni fazla etkilemediği için olsa gerek serinin diğer kitaplarını okumaya elim gitmemiş. Sonları ne kadar haraketli olsa da bittikten sonra "şimdi neler olacak?" merakı uyandırmadı o yüzden de ikinci kitabına henüz geçmedim.

Hacer 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kaçınılmaz , Hush Hush Serisi tadında , elinizden kolay kolay bırakamayacağınız bir kitap. Amy A. Bartol'un okuduğum ilk kitabı ve itiraf etmem gerekirse gözlerimi acıtmak pahasına bir solukta okudum kitabı.
Yazar karakter kıtlığı çekmiş gibi bir kaç kişinin etrafında döndürüyor olayları. Ama kitabın sonunda tüm karakterleri güzel bir şekilde kitapta neden var olduklarını ortaya çıkarıyor. İtiraf etmem gerekirse bir tek Freddie sürpriz olmadı benim için. Diğer tüm karakterler sürprizdi.Kitabı beğendim ve 2. kitabı okumak için sabırsızlanıyorum.

Eda 
Dün 12:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Beğendiğim fantastik kitaplardan biriydi.Kitapta melekler anlatılıyor ve benim çok hoşuma giden bir kitap oldu.Reed'i de çok beğendiğimi söyleyemeden geçmeyeceğim.Okunulası kitaptı.

Ebrar Kaya 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

hush hush serisini sevenler için harika bir seri daha Serinin ilk kitabı kesinlikle harika olmuş yazar sıkmadan detay vermeyi biliyor olayların gelişme zamanları harika ve kimseyi hayal kırıklığına uğratmıyor

Vipassana 
01 Mar 2017 · Kitabı okudu · 24 günde · Puan vermedi

Fantastik kurgu serilerinde sıklıkla karşılaştığım durum; hikaye bir süre sonra tıkanıyor ve o noktadan sonra okuyucuyu hikayeden koparıyor. Ancak bu seride böyle bir durumla hemen hemen hiç karşılaşmadım diyebilirim. Hikaye oldukça akıcı,betimlemelerin detaylandırması da hikayeyi daha çok canlandırmış. Zevkle okuduğum bir seriydi.

angelsbooks 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bazı yerlerde karakterlerin sohbetleri çok hoşuma gitti ama kısa kısa geçilmiş. Bu da karaktere bağlanmayı güçleştiriyor. Bütün olumsuzluklarına rağmen çabuk okuttu kendini. Devamı çıktığında okurum kesin ama şu an için beklentim yok.

Sibel KÜPÇÜOĞLU 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Keşke hiç bitmesin dediğim sürükleyici bir kitaptı.
Sanırım serinin ilk kitabıydı devam kitaplarını sabırsızlıkla bekliyorum.Evie ve Reed'in hikayesine bayıldım.Fantastik çok güzel bir kitaptı.tavsiye ederim :)

Deniz Atakan 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kaçınılmaz young-adult türünde melek temalı bir kitap arkadaşlar... Kabul ediyorum melekleri hep vampirlerden daha çok sevmişimdir ama bu kitaba öyle ayılıp bayılmadım maalesef... Aslında uzun zamandır melek temalı kitap okumuyorum, son okuduğum Meleklerin Kanı'ydı galiba, malum onu da bekle bekle içimiz şişti, neyse ki hakları yeniden alınmış. O yüzden hani üstüste okudum ondan sıkıldım da diyemicem. Aslında ilerleyişi fena değil gizem ve merak unsurları yaratılmış ama sürekli karakterler olsun olaylar olsun bana başka kitapları hatırlattı. Sanki diğer serilerin harmanlanmış halini okudum kitapta...

Evie desen öfff pöfff yanii... Tamam YA okuyorum kabul de yeter yahuu onu da isterim seni de isterim olayı... Fenalık getirdi bana artık... Hele ki bu karakterlerin bu kadar şey olup şaşırmama ve hemen kabullenme halleri beni öldürecek. Yahu amma hazır bekliyorlarmış, aman bir paranormal olay olsa da gelsin beni bulsun diye. Ben olsam kafayı yerim! Kesin derim aklımı kaçırdım, şizofren miyim ki ya da beynimde bir rahatsızlık var da halüsinasyon mu görüyorum acaba? Ama bizim karakterlerimizde tık yok, sanırsın çok basit bir olay olmuş. Reed çevresindekilere istediğini mi yaptırıyor amaan ne var ki her gün görüyoruz ne de olsa ;)

Kitaptaki karakterleri de pek sevmedim açıkçası... Sonunda Russell'ın da değişmesi amaan bir sen eksiktin modu yarattı bende... Bir taraf tutmam gerekirse Reed tarafındayım diyebiliriz ama o da Evie'yi sırf kaderi diye Russell'a itmeye çalışırken gözümden düştü. Edward da böyle bir saçmalık yapmıştı çizmiştim üstünü, hıhh... Ana karakterler sarmasada en çok Zee'yi sevdim, karizma adam... Bir de bizim kızları, Buns ve Brownie'yi... Kitabın sonlarına doğru da bir onlar beni şaşırttı zaten... Yoksa Alfred'de bişey olduğunu çoktan anlamıştım, bende şok etkisi yaratmadı yani ;)

Ortalama bir melek kitabıydı diyebiliriz. Karakterleri çok sevdiğim söylenemez, pek özgün bulamadım ama diğer kitaplarda hikaye daha iyiye gidebilir diye düşünüyorum. Bu yüzden de yazarımıza gidiş yoluna göre puan verdim, yoksa daha düşük verebilirdim ;) Ayrıca kitabın çevirisi Merve Özcan'a aitmiş. Kendisi severek takip ettiğim bir kitap blog'una sahip... Emeği için ayrıca teşekkürler... Herkese iyi okumalar arkadaşlar :)

2 /

Kitaptan 24 Alıntı

Yasemin 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Evet, ama cesaret budur: Korku karşısında harekete geçmek."

Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 212 - Reed)Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 212 - Reed)
Yasemin 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Asla sahip olmayacağın neyim var ki?" Kafam karışmış halde sordum.
"Ruhun var."

Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 179)Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 179)
Yasemin 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Seni o kadar çok seviyorum ki, bazen canımı yakıyor. Benimle konuşmadığında nefes alamıyormuşum gibi hissettim, sanki sensiz yavaş yavaş boğuluyordum..."

Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 372)Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 372)
Yasemin 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"... Bir kural belirsizse, o zaman o kural yıkılmak istiyordur,"

Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 207 - Evie)Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 207 - Evie)
Yasemin 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Acıyor mu?" diye endişeyle sordum.
"Acı görecelidir."
"Acı kişiye göre değişmez."
"Gerçekten mi? Bu nasıl hissettiriyor?" Kolumun üstünü cimciklerken sordu.
"Ayy! Bu acıdı!" diye bağırdım. Kolumu ondan çektim ve hızla ovaladım.
"Başın belada olabilir," dedi ve eğlenme küstahlığını gösterdi.

Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 187)Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 187)
Yasemin 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Russell... Hediyeye ihtiyacım yok."
"Evet, var. Kızsın, yani genlerinde filan var," dedi Russell sırıtarak, kutuyu bana doğru itti.

Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 329)Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 329)
Yasemin 
 03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Ben bir askerim. Öldürürüm. Hissetmem..."

Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 184 - Reed)Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Sayfa 184 - Reed)
Emine 
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Lütfen çaresizliğimi seni sevmediğime yorma.

Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Yabancı)Kaçınılmaz, Amy A. Bartol (Yabancı)
3 /