Kafirun

8,5/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
484 gösterim
"Bana bak devrâmel kafa, sen alkımın altından geçebilin mi la?"
"Alkım ne?"
"Ebemguşâ!"
"Ebemguşâ mı? O ne?"
"Gökkuşâ!"
"Gökkuşâ ne?"
"Ebeyinki..."
Güldü Mahmut. Kıkır kıkır güldü.
Kırşehir, 1961. Bir mahallenin sokaklarında yaşanan küçük ama kocaman hayatlar. İki İsmet'in ismet sahibi olmakla, 27 Mayıs darbesinin üzerinden geçtiği halkın, insaniyeti siyasete kurban etmemekle imtihanı. Komünist Doktor Hikmet ile Nur talebesi Hikmet Usta'nın kesişen yolları.Çeteneci Kel Tayır Emmi, Hikmet Usta'nın cezbeli karısı Çerkes Havva Bacı, Komünist Doktor'un Anası Münire Hanım, büyük Çerkes sürgünün kahrıyla ciğeri parçalanmış hasta Nenej, sıracalı sidikli Mahmut, ayağı topal eli çot Deli Memmed ve her biri ustalıkla işlenmiş bir sürü karakter...

Ahmet Tezcan, Kâfirûn'da 1960'lı yılların Kırşehir'inden esaslı bir Türkiye portresi çıkarıyor. Bütün şaşırtıcılıklarına rağmen gerçekliğinden bir an bile şüphe duyulmayan karakterleri, isteseniz de kitabı elden bıraktırmayan bir olay örgüsü ve dikkat çekici bir dil ustalığıyla bir araya getiriyor.Kâfirûn, acıların, yoksunlukların ve yoksullukların içinden yükselen bir "iyilik" romanı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786050811667
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
PINAR GÜRSOY KASA 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

AHMET TEZCANIN OKUDUĞUM İLK KİTABI, İSMET İNÖNÜ, ADNAN MENDERES VE SAİD NURSİNİN DÖNEMİNDE YAŞANANLAR ANLATILIYOR...ANCAK BU KİTABI DAHA OKUNULASI KILAN BULUNDUĞU ŞEHİRİN ŞİVESİYLE YAZILMIŞ OLMASI...HOŞ OLMUŞ..