Kara Fatma

8,0/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
4 beğeni  · 
632 gösterim
Artık kadın-erkek yok, artık istiklal var!


Memleketin işgali karşısında canla başla yollara dökülen ve birkaç siyah-beyaz fotoğrafın dışında hatırlanmayan isimsiz kahramanlar
Herkesi perişan eden bir savaş ve kadın-erkek diye ayırmayan kurşunlar
Balkan Harbinden İstiklal Harbine, Erzurumdan Boluya, İzmitten Bursaya elinde mavzer, hem erkek hem kadın askerlere kumandanlık eden, Atatürk tarafından üsteğmenlik rütbesine kadar yükseltilen bir kadın kahraman!
Cephede şehit olan bir koca ve iki oğula rağmen durmayan, özgürlük uğruna kendi hayatından vazgeçen yüreği buruk bir ana; vatanını korumak için ömrünü adayan bir kayıp kahraman...
Kara Fatma
Peki ama bağından bahçesinden dışarı çıkmayan bu Anadolu kadını için özgürlük nasıl bir şeydi ki ölmeye değer diye cephelere koşmuştu

Kara Fatma hangi cephelerde savaştı
Milli Mücadeleden sonra sahipsiz mi bırakıldı
Bir Rus Manastırına sığınmak zorunda kaldığı doğru muydu
The New York Timesda Kara Fatmadan nasıl bahsedildi
Cepheden cepheye koşan Kara Fatmanın şimdi mezarı nerede

İşte bizden birinin, kendi kahramanımızın örnek kahramanlık hikâyesi Ailesinin ve çevresinin vermiş olduğu röportajlar, ilk defa gün yüzüne çıkan Darülaceze, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı arşiv kayıtları, şaşırtıcı fotoğraflar ve geçimini sağlamak için kaleme aldığı hatıratıyla birlikte efsane olmaktan çıkarıp gerçek hayata taşıdığımız Kara Fatmaya vefa borcumuzu ödemenin şimdi tam zamanı
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  282
 • ISBN:
  9786050811889
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
özlem 
 14 Tem 11:44 · Beğendi

İlknur Bektaş'ın Kara Fatma adıyla yayınlanmış olduğu bu eser, sadece Erzurum'u değil, gerek İzmitte, İzmir'de ve Ülke'nin birçok köşesinde mücadele ettiği toprakları Aydınlığa ulaştıran bir annenin hikayesidir. Eşiyle birlikte düşmana karşı savaşan Fatma Seher, iki oğlunu vatan uğruna feda etmiştir. Ve kadın oluşuyla onu geri planda tutmak isteyenlerden yaralarını saklamış, en ağır koşullarında tebessümünü,yardımını vatanından, insanından esirgememiştir. Savaştan sonra asıl savaşa " Yaşam Savaşı'na" tabi tutulan Fatma Seher, mücadeleleri uğruna kendisine verilen parayı Kızılay'a bağışlamış, geliri olmadan, ülkenin ağır koşullarında.. yetim yiğeni ve torunlarıyla sefalete mahkum kılınmıştır. Dilenmemiş, dik durmuş ve hayatının son safhasına kadar ne asker selamını ne de üniformasını bırakmamıştır.
...
Torunları için yetkili makamlara gönderdiği iş talebi dilekçesine vefasızlıklarla cevap verilmiş ve asıl vefasızlık Ölmeden 10-15 gün kadar önce Darülaceze'de yatışından sonra, asker naşı ve selamıyla yolcu edilirken üstelik .. kemiklerinin şu an dahi bulunamamasındadır ve sebep, gerekçe olarak.. mezar yerine yapılan yol ve kimsesizliği durmaktadır.
Kara Fatma sadece Atatürk'ün gözükara, yiğit,cesur bu Anadolu anasına verdiği bir isim değildi. Kara Fatma.. gözükara her Anadolu kadınını, insanını temsil eden.. Cezmi Yurtsever'in Çukurova yaylalarında hayranlıkla anlattığı, Türk- Rus harbinde düşmana kök söktüren, belinde kılıcı, kırbacı, altında atı.. Sesinde, bakışında, yüzünde insanını, onun yangınını Anadolumuzu temsil edendir..

..Kitap ayrıntılarla dolu.. ve ne yazık bulunabilen, korunabilen kaynaklar pek az. Gördüğüm şeylerden biri de şu ki.. Onu temsil ettiğini zanneden,bunu kalemine aktaran kişilerin bilgileri de yetersiz.. ve ne acı bununla gurur duymaktalar.

İnsanı öldüren Savaşlar değil.. İnsanı yaşatan Hayatta kalmakta değil, savaş sonrası.. Vefa.. bir insanı ölümsüz kılan ve bir vatanın dimdik gül dalı..

Okumanızı tavsiye eder, bu yolda.. bu eksiklikte gerek kendime, gerek sizlere Aydınlık temenni ederim.. Karanlık oldukça fazla zira.

senem reis 
27 Mar 15:45 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

Savaşta önce eşini ardından oğlunu şehit vermiş, onların yerini doldurup İzmir'in kurtuluşu, 1. ve 2. İnönü Muharebesi, Sakarya Meydan Muharebesi, Dumlupınar Meydan Muharebesinde çarpışmış, düşman esaretinden 19 işkenceli günün sonunda kaçarak kurtulmuş, "İntikam Taburu"nu kurmuş bir kahraman...
Savaş yılları sonunda yetim yeğeniyle bir başına kalmış yoksulluk içinde geçen yıllar. 70 yaşlarına geldiğinde kendi bakımını yapamayacak kadar mağduriyet ve ağır hastalandığında Darülaceze' ye kaldırılmış orada 11 gün yattıktan sonra vefat etmiş. Sahipsiz kaldığı için bir mezar taşı bile olmayan bir kahraman..
Bunca kahramanlık sonunda bunca vefasızlık..

Kitaptan 13 Alıntı

özlem 
13 Tem 19:45 · İnceledi · Beğendi

Ne taze gelinlerde neşe, ne de bir ayağı çukurda olan ihtiyarlarda ruh istirahatı vardı..

Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 155 - Timaş)Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 155 - Timaş)
özlem 
 10 Tem 23:28 · İnceledi · Beğendi

Teyzem Dolmabahçe Sarayı'na sık sık Atatürk'ü ziyarete giderdi. Beraber yiyip içmişlikleri vardı. Mareşal Fevzi Çakmak'la da arasının iyi olduğunu herzaman gururla anlatırdı. Çok iyi hatırlıyorum, teyzemin 4 madalyası vardı. Akıbetlerinin ne olduğunu hep merak ettim. Öldüğünde birini bahriyeliler almıştı, peki diğerlerine ne olmuştu?

Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 58 - Timaş)Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 58 - Timaş)
özlem 
13 Tem 19:54 · İnceledi · Beğendi

Fatma Hanım henüz otuzaltı yaşındadır, iyi bir aile terbiyesi görmüştür. Maatteessüf okuma yazması yoktur, ancak fevkalade zekidir. Konuşurken onu dinleyenler, bir gazete makalesi okuyor zehabına düşebilirler. O kadar fasih konuşur.
Bir gün anlatıyordu:
"Ben kadınken, iyi dikiş dikerdim."

Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 164 - Timaş)Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 164 - Timaş)
senem reis 
27 Mar 15:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Erkek askerler için "Mehmetçik" hangi anlamı taşıyorsa, orduya katılan kadın askerlere de genel olarak "Kara Fatma" dendiğini biliyoruz

Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 174)Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 174)
özlem 
 12 Tem 01:16 · İnceledi · Beğendi

Ertesi gün, kaç zamandır Davulcular Ormanı'nda gizlenmiş olan yüzelli kişilik çetesinin başına geçen Kara Fatma; Gülbahçe, Mecidiyye, Orhaniyye, Arpalık köylerinin imam ve muhtarlarıyla ileri gelenleri ormana celbettirdi; onlara, 'Ben Kara Fatma'yım, Ermeni jandarmalarının sizden her ay aldıkları ikiyüzer lirayı bundan sonra vermeyeceksiniz. Sizin ırzınızı, malınızı ben bekleyeceğim' dedi.

Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 136 - Timaş)Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 136 - Timaş)
özlem 
 11 Tem 10:58 · İnceledi · Beğendi

Bize anneannem Kara Fatma'nın dışında kimse sahip çıkmadı. Ayağımıza giyecek ayakkabımız yoktu. Kendi yazdığı kitabını askeriyeye satar, oradan para kazanırdı. Biz de elimize geçen bu parayla geçirirdik. Bir de aşevinden, Kasımpaşa'daki askeriyeden, Kızılay'dan yemek alırdık.

Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 65 - Timaş)Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 65 - Timaş)
özlem 
13 Tem 20:04 · İnceledi · Beğendi

.. Sokakta, köşeyi dönünceye kadar arkasından baktım. Gümüş kırbacını cesurane bir surette sallayan ve adımlarını merdane atan şu ufak tefek zabitin bir kadın olduğuna ilk bakışta kim inanabilir diye düşünüyordum.

Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 167 - Timaş)Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 167 - Timaş)
özlem 
11 Tem 11:01 · İnceledi · Beğendi

Ölene kadar kendisini askerliğe ve vatana feda etmiştir. Başka hiçbir aşk onu etkilememiştir.

Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 88 - Timaş)Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 88 - Timaş)
özlem 
11 Tem 11:00 · İnceledi · Beğendi

Çok sıcak,samimi, alçakgönüllü bir kadındı. Aksi bir ihtiyar değildi, çok güleryüzlüydü. Yoldan geçenlerin bile halini hatırını sorardı. ..Bir yerde çocuk ağlaması, dayağı duymasın! En önce o koşardı. 'Biz onlar için kan döktük, can verdik sen kimi dövüyorsun? Onlar vatan evlatları. Bizim geleceğimiz. Çocuklarımıza iyi bakın' derdi..

Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 87 - Timaş)Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 87 - Timaş)
özlem 
10 Tem 23:27 · İnceledi · Beğendi

Gerçekte öz yeğeni olan Yüksel Hanım'ın da belirttiğine göre" Kara" lakabı kendisine gözü karalığından ötürü Atatürk tarafından verilmişti. Eli çabuktu, hareketli bir mizaca sahipti.

Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 58 - Timaş)Kara Fatma, İlknur Bektaş (Sayfa 58 - Timaş)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Kara Fatma İçin Anıt Mezar
Kara Fatma İçin Anıt Mezar Milli mücadelenin kadın kahramanlarından 'Kara Fatma' olarak tanınan Fatma Seher için Kasımpaşa’da anıt mezar yapıldı. İstiklal Savaşı’nda 300 kişilik birliğe komutanlık yapan Kara Fatma’nın efsane olmadığını, aksine gerçek olduğunu kanıtlarıyla ortaya koyan Yazar İlknur Bektaş, milli kahramanın devletin kendisine bağladığı maaşın tek kuruşuna dokunmadığı ve 1955’te Darülaceze’de hayata veda ettiğini söyledi.