Karanlığın Son Günleri

8,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
212 gösterim
New York, 1888. Gaz lambaları sokaklarda parıldıyor, elektrik ışığının mucizesi yeni yeni kendini gösteriyor. Hukuk Fakültesi’nden henüz mezun olmuş genç avukat Paul Cravath kazanılması imkânsız gibi görünen bir dava alır. Paul’ün müvekkili George Westinghouse, Thomas Edison tarafından milyon dolarlık bir iddiayla dava edilmiştir. Davayı kazanan taraf, geceyi gündüze çevirme gücünü ele geçirecek ve büyük bir servet kazanacaktır…

Her iki tarafın da ne pahasına olursa olsun kazanmak istediği dava sürecinde Paul’ün yolu dâhi Nikola Tesla’yla kesişir. Paul daha büyük riskler aldıkça kimsenin göründüğü gibi olmadığını, herkesin kendi oyununu oynadığını fark etmeye başlar.(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2017
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786050947250
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:
S. Ali 
28 Şub 22:37 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Karanlıktan aydınlığa geçişin öyküsü. Yer ABD. 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başları. Birileri elektrik teknolojisinde ve hatta daha sonraki yıllarda elektrik akımının da temeli olacak bir şeylerle uğraşırken, birileri de var olanı yani bilinenin geliştirilmesiyle uğraşıyor.

Kitap; Edison, Westinghouse ve Tesla'yı bir olay örgüsü içine alıp yani bir ampulden başlayıp, genişleyerek ülkenin elektrik ağını yönetebilecek duruma gelinceye kadar geçen sürede yaşananları anlatıyor.
Ortada bir avukat. Genç, karizmatik ama tecrübesiz. Bir şirket, büyük ama başı patent yasalarıyla dertte. Bilinmeyenleri ortaya çıkartıp, güçlüye karşı bir mücadele ile müvekkilinin haklarını savunmaya çalışırken, kendi içinde yaşadığı düş kırıklıkları ve müvekkilinin söylemediklerini öğrenmesi; yaşanan çatışmalar ve ortaya çıkan yeni sorunlar. Hepsi kitabın içinde anlatılmaya çalışılıyor.

Kim güçlü ya da kim haklı? Edison mu? Westinghouse mu? Yoksa İngilizceyi tam olarak bir Amerikalı gibi konuşamayan Tesla mı?

Romanın ana iskeleti -çoğu- gerçek olaylara dayanıp, sadece uzun zaman dilimi daraltılıp, birbirine yakın zaman dilimi seçilerek konular işleniyor.

Düz akım, alternatif akım, ampul, elektrik, jeneratör, kablolar, sanayi, yatırımcı, telefon vb. çok sayıda anahtar kelime kitabın içinde bulunuyor. Birbiriyle çatışan bu insanların bilim uğruna mı yoksa çıkar için mi savaştıklarını sayfalar arasında göreceksiniz. Amerikan rüyası, toplum yönetimi, zenginlik, fakirlik, özel sektörü bulup, " taşı toprağı altın" olan Amerika'da yaşam, özgürlük, kısa yoldan zengin olma umuduyla bir yerlere gelme içinde yaşananları okuyacaksınız. Kitapta, patent yasalarıyla başı dertte olan şirket ve mucitlerin yaşamına da tanıklık edeceksiniz.

Kitabı 31 Ocak 2018 tarihinde bitirmişim, notlarını almışım ama ancak bugüne yazmak nasip oldu.

Ezcümle: Konu ilgimi çektiği için kitabı satın aldım, okudum ve beğendim. Sonuçta roman ama anlatılan kişi ve olaylar gerçek ve bunlar bir roman havasına büründürülüp bir kurgu oluşturularak "karanlığın son günleri" anlatılmaya çalışılmış.

Kitabın sonunda kitaplarda çokça rastlanmayan ve çoğu kişinin ilk defa göreceği bir durum olarak bu kitabın yazım süreci bölüm, bölüm anlatılıyor...

432 sayfalık kitapta, dışarıdaki ses bize olayı anlatırken, içerde bazen diyaloglara da yer veriliyor.

Ampulü kim icat etti? Tüm hikayenin başlamasına sebep olan soru buydu? Ya da "alternatif akım" nedir? Şimdiki zaman dilimi içinde bu kavramın içinde olduğumuz için belki dikkatimizi çekmeyebilir. Ama o zaman diliminde
içinde "Düz" ve "Alternatif" akım arasındaki yaşanan büyük rekabeti göreceksiniz. Edison, Westinghouse ve Tesla ile geçmiş zaman diliminde yolculuğa çıkıyorsunuz.