Kitap
Kartaca Kraliçesi Dido

Kartaca Kraliçesi Dido

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
22 Kişi
78
Okunma
27
Beğeni
900
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İş Bankası Kültür Yayınları · Haziran 2016 · Karton kapak · 9786053327684
Christopher Marlowe, (1564-1593): Hayatı ve ölümü bir gizem perdesiyle örtülü olan sanatçı Elizabeth döneminin en önemli oyun yazarları arasında yer alır. Canterbury'de bir ayakkabıcının oğlu olarak dünyaya gelmiş, zekâ ve yeteneği ile sivrilmiş, zamanının en iyi eğitimini almıştır. Din öğrenimi yapmak üzere gittiği Cambridge Üniversitesi'nde tarih ve felsefeyle de ilgilenmiş, Fransızca öğrenmiş, lisans ve lisans üstü derecelerle mezun olmuştur. İngiliz tiyatrosunda uyaksız dizeler ve açık ölçü sayesinde dilin tüm olanaklarının kullanılabildiği yeni bir çığırın öncüsü olmuştur. Kartaca Kraliçesi Dido'yu Thomas Nashe ile birlikte 1587'den önce yazdığı tahmin edilmektedir. Bu oyunu Büyük Timurlenk I-II, Maltalı Yahudi, Doktor Faustus ve II. Edward izler. Paris'te Katliam yazarın son oyunudur. Uyumsuz, kavgacı ve küfürbaz bir insan olan Marlowe'un Katolik öğrenciler arasında devlet ajanı olarak çalıştığına dair şüpheler vardır. Kalpazanlıkla suçlanmış, tanrıtanımazlık iddiasıyla kovuşturulmuş ve bir meyhane arkadaşı tarafından öldürülmüştür.
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺23,1

Puan ve İncelemeler

8.3
10 üzerinden
22 Puan · 6 İnceleme
İmge
Kartaca Kraliçesi Dido'yu inceledi.
112 syf.
Erkekler aynı!
Kartaca Kraliçesi Dido... Yalnız Dido Kimseyi sevemeyen Dido Rüzgarın sürüklediği Aeneas'a tutulan Dido Kartaca'yı ve krallığını Aeneas'a sunan Dido Kartal pençesi kadar sert yüreğiyle bir serçe gibi Aeneas'a vurulan Dido Kadın Dido Çok aşık Dido Aldatılan Dido Bağışlamak isteyen Dido Yalvaran Dido Umursanmayan Dido Ruzgarlara sığınan Dido Mutsuz Dido Sevdiğini Lavinia'ya kaptıran Dido Yanan yüreği gibi bedenini de tutuşturan Dido Yanarak ölen Dido... Bu efsane hangi coğrafyada geçmiş? Bu kitap hangi zamanı yazmakta? Peki hangi devletler bu arada yıkılıp yenileri kurulmuş? Tanrı ve Tanrıçaların kudreti neye yetmiş? Bu soruların cevabı önemli değil. Asıl önemli olan dünyanın herhangi bir köşesinde, herhangi bir zaman diliminde, yalancı ve sözlerini tutmayan bir erkek daha, bir kadını üzmüş ve bu kadının ölümüne sebep olmuştur. Dido'yu okuyun... Onun öyküsüne bir de siz kahrolun.
Kartaca Kraliçesi Dido
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Senem Öner
Kartaca Kraliçesi Dido'yu inceledi.
112 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Elveda Dido...
Christopher Marlowe (1564-1593) İngiliz asıllı şair ve oyun yazarıdır. Din eğitimi almış olmasına rağmen ateist olduğu biliniyor. Bir dönem ajan olarak suçlanmış. Daha sonra oyun yazarlığına başlamış. Genç yaşta bıçaklanarak hayata gözlerini kapamış. Dido Queen of Carthage (Kartaca Kraliçesi Dido) yazdığı ilk tiyatro eseridir. Marlowe 'un Shakespeare'in olgunluk döneminin habercisi olduğu da söylenmektedir. Hatta bu tragedyanın sonu da sanki Shakespeare' ı andırıyor. Oyunlarında genellikle "5-Perde" kuralını uygulamış, yeni tipler yaratmaya çalışmış. 198 karakterle, Marlowe ilk kez bu kadar çok sayıda oyun kişisi yaratan yazar unvanına sahip. Marlowe karakterlere her türlü duyguyu en yoğun biçimde yaşatmış. Bu tiyatro eserinde de Dido' nun Aeneas ' a olan aşkını görüyoruz. Zeus, Helen, Güzellik tanrısı Aphrodite' yi de görüyorsunuz.Dido, Antik Yunan ve Roma kaynaklarına göre Kartaca' yı günümüzde "Tunus" u kuran ilk kraliçe. Romalı şair Virgil'in Aeneid hikayesinde bahsedilmektedir. Antik Yunan ve Roma edebiyatına ilgi duyanların mutlaka okumasını tavsiye ederim. Marlowe' un eserleri : Oyun: Dido Queen of Carthage (Kartaca Kraliçesi Dido), Tamburlaine |-|| (Timurlenk |-||), The Jew of Malta ( Maltalı Yahudi), The Massacre at Paris ( Paris Kıyımı), Edward || ( İkinci Edward), The Tragedya of Doctor Faustus ( Doktor Faustus ) Şiir: Hero and Leander ( Hero ile Leander), The Passionate Shepherd to His Love ( Ateşli Çobandan Sevgilisine)
Kartaca Kraliçesi Dido
OKUYACAKLARIMA EKLE
22
Kadir Kılıç
Kartaca Kraliçesi Dido'yu inceledi.
112 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kartaca Kraliçesi Dido ile Christopher Marlowe külliyatına giriş yaptım. Özdemir Nutku'nun muhteşem çevirisiyle okuduğum bu eser, yazarın Vergilius'un Aeneas Destanı'ndan etkilenmesi sonucu yazdığı bir oyundur. Vergilius'un kitabını henüz okumadım ama Marlowe ortaya mükemmel bir oyun çıkartmış.
Kartaca Kraliçesi Dido
OKUYACAKLARIMA EKLE
4