1000Kitap Logosu
Kavgamız
Kavgamız
Kavgamız

Kavgamız

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
223 Kişi
551
Okunma
213
Beğeni
5,1bin
Gösterim
352 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 58 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Destek Yayınları · Ekim 2017 · Karton kapak · 9786053113102
Diğer baskılar
Kavgamız
Kavgamız
Kimileri bu kavganın sonunu bilerek şeytanla anlaşma imzaladı, kimileri ise can havliyle sığındığı limanda kendisini azgın dalgalara teslim etti. Birçoğu daha sonradan pişmanlık duyacaktı ama iş işten çoktan geçmiş, koca bir millet can vermiş olacaktı. * * * • Avrupa’dan göçen Yahudi bilimadamlarının Amerika’yı tercih etmesinin ardında yatan asıl sebep neydi? • Almanya’nın tarihi hiperenflasyon döneminde neler yaşandı, Hitler bu dönemi nasıl avantaja dönüştürdü? • Yahudiler neden bir anda istenmeyen ırk haline geldiler? • I. Dünya Savaşı’ndan sonra Macaristan’da yaşanan kızıl terörle Yahudilerin nasıl bir bağlantısı vardı? • Almanya’da Hitler’i başa getiren iç karışıklıklara kimler, nasıl sebep oldular? Hitler’den önceki geçiş kabineleri nasıl engellendi? • Albert Einstein’ı Almanya’dan kaçmaya zorlayan nedenler nelerdi? Einstein nasıl bir anda kendisini antisemitizmin hedefinde buldu? • II. Dünya Savaşı süresince Hitler’i yenilmez kılan etkenler nelerdi, Hitler II. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında nasıl bu kadar hızlı ilerledi? • Atom bombası adım adım nasıl ve neden keşfedildi? • Yahudi bilimadamları Hitler’den intikam almak için neleri göze alabileceklerdi? • Albert Einstein’ın Türkiye’ye göndermek istediği 40 Yahudi bilimadamının amacı neydi, İsmet İnönü Einstein’ın bu teklifini neden reddetti? • Türkiye’deki eğitim reformu nasıl gelişti? Atatürk, II. Abdülhamit’in yeniden açtığı Darülfünun’u neden kapattı ve İstanbul Üniversitesi neden kuruldu? İşlediği konu itibariyle Türkiye’de bir ilk olan, kronolojik çerçevede kurgulanmış ve roman akıcılığında kaleme alınmış bu eseri bir solukta okurken şimdiye dek sorulmamış birçok soruya da cevap bulacaksınız.
4 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,88
8.9
10 üzerinden
223 Puan · 46 İnceleme
Popüler tarih kitaplarına ve dergilerine temkinli yaklaşmak gerek. Özellikle akademik tarzda olmayan, yani her bir bilgi için AYRI AYRI dipnot vermeyen, kaynak göstermeyen bu türlü kitaplara çok dikkat etmek gerek. Bu kitabın yazarına Facebook'tan sayfa numarası vererek o sayfadaki bilginin kaynağını sordum. Kendisi yanıt olarak kitabın arkasında kaynaklar listesi bulunduğunu söyledi. Yazar hiç bir gazetecinin katılmadığı Swansee Konferansı'nda konuşulanları üstelik tırnak içine alarak ince ayrıntısına kadar yazmış. Yeniden sormama rağmen kaynak bilgisi vermedi. Bu durumda bütün kitabın oradan buradan derlenerek yapılmış bir çorba, üstüne biraz da üfürmece olduğu yargısına ulaşmaktan başka seçeneğim kalmıyor. (diyaloğun ekran görüntüleri arşivimdedir)
Kavgamız
8.9/10
· 551 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
352 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Almanya'da ki hiperenflasyon krizinin Hitler tarafından nasıl fırsatta döndürülüğü, Albert Einstein'ın hayatı ve atom bombasının keşfi, iki dünya savaşı arasında neler yaşandığı, daha da heyecan verici olan ikinci dünya savaşından sonra Dünya'nın soğuk savaşa nasıl sürüklendiği gibi konular akıcı bir dille anlatılmış
Kavgamız
8.9/10
· 551 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Masey
Kavgamız'ı inceledi.
352 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kpss yarışına katılıp da Ramazan Yetgin’i tanımayan kalmamıştır. Birçoğunuz gibi bende bu adamın videolarını dinlerken “Ya böyle anlattılar da biz mi öğrenemedik!!” diye hayıflananlardanım . İşte Atakan Büyükdağ’da da saf anlaşılır bir dil, akıcılık, merak, heyecan, hüzün tüm duygular inanılmaz bir şekilde birlik olup sizi kitaba bağlıyor. Şimdi de diyorum ki “Ya böyle yazdılar da biz mi anlamadık!??”. Biz ki ilkokulda başlıyoruz bazı temel derslere hayat boyu o öğrenme sürecinde katlanarak ilerleyen gelişen birçok ders görüyoruz. Genel olarak yarım yamalak bir bilgiye sahip oluyoruz üniversiten mezun olunca. Tek bizim suçumuz mu bu?? Herkesin payı varsa elimizi taşın altına atıp kitapları dünyanın en ucuz nimeti yapalım. Artık 50 TL’ye iki kitap almak çok zor. Okumadan öğrenmeden gözleri nasıl açılabilir bir insanın?
Kavgamız
8.9/10
· 551 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
21
Oğuz Aktürk
Kavgamız'ı inceledi.
320 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Savaş mı Kazanacak, Yoksa Bilim mi?
YouTube kitap kanalımda Kavgamız kitabını önerdim: youtu.be/geVOXsOAOfo Bilim ve savaşın savaşının kitabı. Bir yandan savaşlar yapılırken diğer yandan bilimin durmadığının göstergesinin kitabı. Öyle ki bu kitabı okuduğum sırada babam bana "çekirdek alacağım" dediği zaman bile atom çekirdeği aklıma geliyordu. Einstein, Szilard, Hahn, Bohr, Rutherford gibi bilim adamları başroller olmak üzere Hitler Almanyası'yla zamana karşı bir savaşı anlatan kitap. I. Dünya Savaşı'ndan sonra sabrı tükenen Almanya halkı ve yönetime gelen faşist ve acımasız Hitler. Einstein, Szilard, Meitner gibi bilim insanlarının Nazi Almanyası'ndan teker teker kaçışlarını bilimsel mücadeleleriyle birlikte anlatan fazlasıyla akıcı bir kitap. Öyle ki bir süre sonra bu mücadele Yahudi bilim adamlarının hayatta kalmasına, İstanbul Üniversitesi'nde bazılarına eğitmenlik verme yetkisinin verilmesine, bilimin durmadan devam etmesine yol açıyor. Bir yandan Hitler gücüne güç katarken diğer yandan kademeli bir şekilde birileri atoma pozitif yüklü atomlar yolluyor, Szilard'ın aklında nötron gibi nötr yüklü bir atom yollayıp atomun çekirdeğini parçalamak ve zincir reaksiyon bulmak yatıyor, bir yandan Hahn-Meitner ikilisinin yaşadığı günler, Fermi ve ekibinin katıldığı çalışmalar, fizyon tepkimeleri derken bütün bu çalışmaların sentezi dönemin Amerikan başkanı olan Roosevelt'e bir mektup olarak geliyor ve II. Dünya Savaşı'nın kaderi bir anlamda bilimin durmak bilmemesiyle yazılmış oluyor. Soluksuz bir şekilde okudum, savaşın anlamsızlığı, Hitler'in faşist ve diktatörlük yönetimiyle Yahudi bilim adamlarının durmak bilmeyen bilim sevdasının çatışması anlayabileceğimiz dilden anca böyle anlatılabilirdi.
Kavgamız
8.9/10
· 551 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
35