Kemal Tahir'in Sohbetleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
295
Gösterim
Adı:
Kemal Tahir'in Sohbetleri
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
251
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Baskılar:
Kemal Tahir
Kemal Tahir
256 syf.
Edebi açıdan çok ustaca kaleme alınmış bir kitap. Bilgi nitelikli bir çok açıklama mevcut. Sıkılmadan, öğrenerek okunabilecek bir kitap. Edebiyatı, romanı, geçmiş tarihi çok güzel bir dille anlatmış ve tamamen gerçekçilik üzerine kurulu cümlelerle bezenmiş.
251 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitap, yazar İsmet Bozdağ'ın yakın dostu Kemal Tahir ile yaptığı sohbetlerden seçtiği notlarının aktarılması niteliğinde. Burada yoruma girmeyen yazar sözü genel olarak Kemal Tahir'e bırakıyor.

Kemal Tahir'in devlet, tarih, devlet adamı ve memleket konusundaki fikir ve görüşlerinin yanında Devlet Ana, Bozkırdaki Çekirdek, Yorgun Savaşçı gibi eserlerinin yazılma serüvenlerini de buluyorsunuz.

Kemal Tahir'in yazar kişiliğinden ziyade sosyolog kişiliğini tanıma ve anlama imkânı elde ediyorsunuz.

Kemal Tahir'in kitaplarını okumadan önce okunması gereken ve böylece romanlarını çok daha iyi anlama imkânı sunan bir eser.

Keyifli okumalar.
İşkenceye zulme uğrayan sen ben olsaydık o zaman belki susmaya hakkımız olabilirdi. Ama zulüm yapıldığını işkence edildiğini görüyor , biliyorsak, bizim susmaya hakkımız olamaz! Biz bağırmalı, çağırmalı bunun namussuzluk olduğunu yere göğe haykırmalıyız!
Yoksa, düpedüz namussuz olmayı benimsedik gitti demektir.
İsmet Bozdağ
Sayfa 36 - Emre Yayınları
"'Biz bu Marksizmi kafamızı süslemek için mi belledik, yoksa memleketimize insanca bir yönetim getirmek için mi okuyup öğrendik?.. Eğer memleketimiz insanı, şu Anadolu insanı içinse - gözünü seveyim içinde biz de varız -, sağına, soluna iyice bakmamız gerekir. Sadece Marksizmin mi sağına soluna iyice bakacağız?.. Hayır !.. Memleketimizin de sağına soluna iyice bakacağız... Anadolu insanı nasıl bir insandır? Yapısı nedir?.. Yüz elli yıldan beri devleti ve aydını Batıcılığa koşulmuşken, halkı neden Batıcılığa direnir?.. Anadolu köylerinin kapalı ekonomi ile direnişe geçmesi, bazılarının söyledikleri gibi, yolsuzluktan, ekonomik hareket imkânsızlığından mı, yoksa, - devlet ve aydınla mutabık olmadığı için - onlarla olan köprülerini atıp direnişe geçmek kararından mı?.. Doğu dinlerinin yarattığı altrüist ahlakın nasıl bir insan türü ortaya koyduğu, Batının egoist ahlakiyle bu noktada nasıl bir çatışma içinde bulunduğu iyice araştırılıp su yüzüne çıkarılmadıkça, değil Türkiye'de rejim tazelemek, abdest tazelemek bile mümkün değildir! Binlerce yıllık birikimimizi bilmeden, nereye gidiyoruz, arkadaş?.. İşte şu, bazı şeylerin konuşulur hale geldiği dönemde, bundan yararlanıp, ülkemizin ve insanlarımızın yapısını iyicene öğreneceğiz, ondan sonra Marksizm, ondan sonra eylem!.. 'Sosyalist Parti' adıyle bir komünizan parti kurmayı tasarlıyorlar... Kursunlar, görsünler!.. Kendi partilerine kendilerinden başka oy verecek adam bulabilecekler mi bakalım!.. 'İşçi sınıfı bizimle' diyor! İşçi sınıfı ha, hem de "sınıf!.." Burjuva sınıfınız var da, bir de karşısında işçi sınıfımız oluşmuş!.. Aferin!.. Bu ayıp onlara yeter ya, onlar farkında değil!.. Yahu, hiç işçi sınıfı olsa, daha on yıl önce bizim Dr. Rebii (Barkın) ile Sabahattin (Selek) Halk Partisi parasıyle sendika kurmak için işçilerin peşinde yalvar-yakar dolaşırlar mıydı?.." (*)

(*) CHP Genel Sekreterliği 1947 yılında Milletvekillerinden Dr.Rebii Barkın'ı İstanbul'da işçilere sendika örgütlemekle görevlendirmiş, O da, yanına Sabahattin. Selek'i alarak bu işi başarmaya çalışmıştır.
İsmet Bozdağ
Sayfa 21 - Emre Yayınları, 1995, 2. Baskı, Marksizm'in Bıraktığı Açık Kapılar, 4 Temmuz 1960
Ben bu memleketin gerçekçi romancısıyım! Köpeoğlu köpeklerin hoşça vakit geçirmeleri, körpe kızların heyecanlanmaları, şimdiye kadar öğrendikleriyle ölmeye karar vermişlerin doğru bildiklerini yeniden tasdikleyerek, onları ucuza sevindirmek, güvendirmek için yazmıyorum.
İsmet Bozdağ
Sayfa 205 - Yaba Yayınları
Karşıda kalan halk, aydına göre, bu aydın kendini ne kadar ileri(!) sayarsa saysın, yüzde yüz haksız olamaz.
İsmet Bozdağ
Sayfa 204 - Yaba Yayınları
Roman anlayışım tek insanın dramına dayanır. Tek insanın dramını inceleyip, derinleştirdikçe de insanoğlunun <tükenmezliğine> inancım artmıştır.
İsmet Bozdağ
Sayfa 205 - Yaba Yayınları
Sağlam gerçek, ancak sağlam dille anlatılır ve anlaşılır. Bizdeki dil devrimi, hemen de bütün devrimlerimiz gibi, gerçek bilimsel temellere değil, kolaya kaçma hastalığımıza dayanır.
İsmet Bozdağ
Sayfa 219 - Yaba Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kemal Tahir'in Sohbetleri
Baskı tarihi:
1980
Sayfa sayısı:
251
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Baskılar:
Kemal Tahir
Kemal Tahir

Kitabı okuyanlar 12 okur

  • Furkan Enes
  • Nurzat OKUR
  • ALTAN YILMAZ
  • Afşin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16.7 (1)
9
%16.7 (1)
8
%0
7
%16.7 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0