Kendi Everest'inize Tırmanın

7,4/10  (18 Oy) · 
31 okunma  · 
11 beğeni  · 
961 gösterim
Zihin haritası hediyeli…

Everest dağına tırmanan ilk Türk ve müslüman dağcı, Akut Başkanı Nasuh Mahruki'den bir kişisel gelişim başyapıtı!

Yaşamımız her gün yaptığımız binlerce seçimden oluşuyor. Her seçim bir kapı açar ya da kapatır. Şimdi elinize bu kitabı aldınız ve alayım mı, almayayım mı diye düşünüyorsunuz. Karar verme durumundasınız. Sıkıcı bir kitap olabilir; boşuna para ve zaman harcamış olursunuz. Ama belki de yaşamınızı zenginleştiren önemli bir kaynağa sahip olursunuz.
Bu kitabı okuyarak ruhunuza özen göstermiş olacağınızı biliyorum.

Hiç dağa tırmanmadım, dağa tırmanmakla hiç ilgilenmedim, şimdiden sonra ilgileneceğimi de sanmıyorum. Nasıl oluyor da dağa tırmanmayı büyük bir başarı olarak gören birinin yazdığı kitaptan bu kadar etkileniyorum? Üniversite öğrencilerinin, öğretmenlerin, yöneticilerin ve anababaların okumasını niçin istiyorum? Bu kitabı okumak benim için ruhsal bir yolculuk oldu. Yaşanmamış yaşamlar dünyasındayız. Ya sen hayatı yaşarsın ya da hayat seni yaşar. İnsanların çoğu bunun farkında değil. Yanı konu benim dağa tırmanmam değil, konu yaşamımın hakkını vererek yaşamam. Ve bu dünyada büyük bir çoğunluğumuz yaşamadan ölüyoruz. Kitap yaşarken yaptığımız seçimlerle ilgili. Yaşadığımız yaşamı seçiyoruz; hepsi bu. İnsan kendi yaşamını yaşamayı nasıl seçer? Olabileceğinin en iyisi olma yolunu nasıl seçer? İlk adım farkına varmaktır, ilk adımı atmak isteyenler için bu kitap önemli bir kaynak. Bu kitapta, olabileceğinin en iyisi olmak isteyenlere gerçekçi altmış dört öğüt var. Unutmamak gerekir ki bu, kırk iki yaşında ve bugüne dek çok az insanın başarabileceği birçok şeyi başarmış bir insan tarafından kaleme alınmış birkitap. Umarım bu kitabı okurken benim kadar haz alırsınız.

Doğan Cüceloğlu'nın önsözünden.
(Tanıtım Bülteninden)
Gözde Karayel 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 27 günde · 8/10 puan

Sayın Mahruki,
Nihayet sizinle daha uzun uzun, sanırım daha emin olarak konuşabileceğim. Birkaç arkadaşımla okul dergisi adına yaptığımız röportajda daha çok konuşmak isterdim sizinle, daha çok paylaşmak, daha çok fikir alışverişi yapmak “Kendi Everest’inize Tırmanın” adlı kitabınız hakkında. Kendini farkına varmak ve farkındalık yaratmak arasındaki başarı yolunu aktardığınız kitabı yazarken izlediğiniz stratejik yolun kitaptaki sözlerinizle uyumu, kitaba duyduğum hayranlığı tetikleyen nokta oldu. “Hayatı ne kadar değiştirebilirsek orası o kadar bizim yerimiz” derken başarılı bir adam gördüm gözlerinizde. Edebiyata olan ilgim ve başarıya duyduğum açlığı düşündükçe oluşan endişelerim sizinle konuştukça azaldı ve azalmaya da devam ediyor. Çünkü liderliğini yaptığınız projelerinizle edebiyata olan ilginiz doğrultusunda yedi kitabı yazabilmeniz kelimenin tam anlamıyla müthiş bir şey.
“Bir şeyi iyi anlamanın ve iyi anlatmanın en iyi yolu yapmaktır…” diyerek başlamışsınız kitabınıza. Ne kadar doğru bir söz! Öyle ki başarıya giden yolu anlamış ve anlatmak için başarıyı tatmışsınız. Daha önce okuduğum birçok kişisel gelişim kitabına göre hiç bu denli tutarlı bir yazarı okuduğumu hatırlamıyorum. Bu doğrultuda kitapta beni en çok etkileyen söz Konfüçyüs’ün;
“Duydum Unuttum,
Gördüm Hatırladım,
Yaptım Öğrendim.”
sözü olmuştur.
Değindiğiniz gibi “Hayatın provası olmaz” Bu yüzdendir ki hayat sürecinde doğru soruları sormak ve doğru cevapları aramak çok önemlidir, ama tabiki her şeyi insanın önce kendinde araması gerekir. Hayatımızla ilgili seçimlerimizin sorumluluğu, seçtiğimiz hayatı yaşamaktır. Bu doğrultuda “İçinizdeki ‘En İyi Ben’i Arayın” sözünüz yerinde olacaktır.
“En önemli sanat, yaşama sanatı;
En önemli sanat eseri, insandır”
Yaşama sanatı insanın yaptığı tercihlerle yol bulurken, eğer yapabileceğimizin daha azını yapmayı planlıyorsak, hayatımızın sonuna kadar mutsuz oluruz. Bu yüzden hayatın şans ve fırsatlarını yakalayıp sorumluluklarımızı unutmadan kendimize en iyi ben olma yolunda şans tanımalıyız. Hiçbir zaman kendimizi otomatikleştirmemeliyiz.
“Söylediklerinize dikkat edin düşüncelere dönüşür,
Düşüncelerinize dikkat edin duygularınıza dönüşür,
Duygularınıza dikkat edin davranışlarınıza dönüşür,
Davranışlarınıza dikkat edin davranışlarınıza dönüşür,
Davranışlarınıza dikkat edin alışkanlıklarınıza dönüşür,
Alışkanlıklarınıza dikkat edin değerlerinize dönüşür
Değerlerinize dikkat edin karakterinize dönüşür
Karakterinize dikkat edin kaderinize dönüşür”
Sözünü ele alıp bizim hayatı algılama biçimimizi sorgulamışsınız. Bu tespitinizi daha önce düşünmediğimden olacak kıskandım doğrusu. Olumlu düşüncenin gücü ne kadar da önemli oysaki.
“En iyi ben”i bulmak, kaderimizi çizmek, başarılı olmaktan bahsediyorsunuz. Bunun için cesaretli olun diyorsunuz, ama bu o kadar kolay mı Nasuh Bey? Ne yapmalı Nasuh Bey? Kendimi değerlendiriyorum ve sorumluluklarımdan oluşan koskoca bir duvar çıkıyor önüme. Başarıya açım, kelimenin tam anlamıyla doymak bilmez bir ihtiyaç duyuyorum, ama her şeye yetişmeye çalışırken kafamı sağlam, vücudumu bitkin buluyorum. “Büyümezseniz küçülürsünüz, Gelişmezseniz gerilersiniz” diyorsunuz. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum. En iyisini umut edip, en kötüsüne hazırlıklı oluyorum ve bunu yaparken tavsiyenize uyup darbelere karşı ayakta duruyorum. Sonum hayrola Nasuh Bey.
En içten saygılarımla.

biberiyelibiber 
 21 Nis 16:26 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Nasuh Mahruki'den kendi yaşamından örnekler verdiği, bilgece yazılmış, etkileyici bir kişisel gelişim kitabı. Genelde kişisel gelişim kitaplarını sıkıcı bulurum, bu kitaptan etkilendiğimi söyleyebilirim.

Kitaptan 69 Alıntı

Emire Nişli 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşanmamış yaşamlar dünyasındayız. Ya sen hayatı yaşarsın ya da hayat seni yaşar...Ve bu dünyada büyük bir çoğunluğumuz yaşamadan ölüyoruz. Erich Fromm

Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Alfa Yayıncılık)Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Alfa Yayıncılık)
Emire Nişli 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamımız her gün yaptığımız binlerce seçimden oluşuyor.
Her seçim bir kapı açar ya da kapatır.

Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Alfa Yayıncılık)Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Alfa Yayıncılık)
Emire Nişli 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Plotinus, Tanrı'ya giden üç yol vardır demiş: Sanat, sevgi ve felsefe.

Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Alfa Yayıncılık)Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Alfa Yayıncılık)
Thalia Semiramis 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gördüğüm kadarıyla 'ben bilinci' bu dünyanın baş belası.

Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Sayfa 14 - Alfa)Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Sayfa 14 - Alfa)

Kitapta okuyacağınız gibi Sokrates, "Bir insanın en önemli faaliyeti, ruhuna gereken özeni göstermesidir." der.

Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh MahrukiKendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki

Hayatımızla ilgili seçimlerimizin sorumluluğu, seçtiğimiz hayatı yaşamaktır. Ve bu geri döndürülemez ve devredilemezbir sorumluluktur.

Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh MahrukiKendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki
Thalia Semiramis 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Duydum unuttum,
Gördüm hatırladım,
Yaptım öğrendim.
-Konfüçyüs

Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Sayfa 8 - Alfa)Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Sayfa 8 - Alfa)
Aykut Emre Kılıç 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Unutmayınki ölümlü bir dünyada yaşıyoruz bu yüzden
yaşadığınız her günün hakkını verin.

Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh MahrukiKendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki
biberiyelibiber 
17 Nis 10:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Standart cevap, daha iyi liderlere ihtiyacımız olduğudur, gerçek cevap ise daha iyi yurttaşlara ihtiyacımız olduğu." Thomas L. Friedman

Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Sayfa 363)Kendi Everest'inize Tırmanın, Nasuh Mahruki (Sayfa 363)