Kendi Everest'inize Tırmanın

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.320
Gösterim
Adı:
Kendi Everest'inize Tırmanın
Baskı tarihi:
Ekim 2010
Sayfa sayısı:
386
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051062556
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Zihin haritası hediyeli…

Everest dağına tırmanan ilk Türk ve müslüman dağcı, Akut Başkanı Nasuh Mahruki'den bir kişisel gelişim başyapıtı!

Yaşamımız her gün yaptığımız binlerce seçimden oluşuyor. Her seçim bir kapı açar ya da kapatır. Şimdi elinize bu kitabı aldınız ve alayım mı, almayayım mı diye düşünüyorsunuz. Karar verme durumundasınız. Sıkıcı bir kitap olabilir; boşuna para ve zaman harcamış olursunuz. Ama belki de yaşamınızı zenginleştiren önemli bir kaynağa sahip olursunuz.
Bu kitabı okuyarak ruhunuza özen göstermiş olacağınızı biliyorum.

Hiç dağa tırmanmadım, dağa tırmanmakla hiç ilgilenmedim, şimdiden sonra ilgileneceğimi de sanmıyorum. Nasıl oluyor da dağa tırmanmayı büyük bir başarı olarak gören birinin yazdığı kitaptan bu kadar etkileniyorum? Üniversite öğrencilerinin, öğretmenlerin, yöneticilerin ve anababaların okumasını niçin istiyorum? Bu kitabı okumak benim için ruhsal bir yolculuk oldu. Yaşanmamış yaşamlar dünyasındayız. Ya sen hayatı yaşarsın ya da hayat seni yaşar. İnsanların çoğu bunun farkında değil. Yanı konu benim dağa tırmanmam değil, konu yaşamımın hakkını vererek yaşamam. Ve bu dünyada büyük bir çoğunluğumuz yaşamadan ölüyoruz. Kitap yaşarken yaptığımız seçimlerle ilgili. Yaşadığımız yaşamı seçiyoruz; hepsi bu. İnsan kendi yaşamını yaşamayı nasıl seçer? Olabileceğinin en iyisi olma yolunu nasıl seçer? İlk adım farkına varmaktır, ilk adımı atmak isteyenler için bu kitap önemli bir kaynak. Bu kitapta, olabileceğinin en iyisi olmak isteyenlere gerçekçi altmış dört öğüt var. Unutmamak gerekir ki bu, kırk iki yaşında ve bugüne dek çok az insanın başarabileceği birçok şeyi başarmış bir insan tarafından kaleme alınmış birkitap. Umarım bu kitabı okurken benim kadar haz alırsınız.

Doğan Cüceloğlu'nın önsözünden.
(Tanıtım Bülteninden)
386 syf.
·5 günde·10/10
Kişisel gelişim kitapları, kimileri için çok beğenilen türlerden biriyken kimileri için içi boş ve birbirinin aynısı olan kitaplardır.

Bence, bu iki farklı görüşün olma sebebi kişisel gelişim kitabı yazacak yetkinlikte olmayan-farklı bir deyişle kendisinin ne kadar gelişmiş olduğu sorgulamaya açık olan- kişilerce de kişisel gelişim kitabı yazılmasıdır.

Mahruki'nin kitabının adı - Kendi Everest'inize Tırmanın- kitaba başlamadan adeta okura bu kitabın içi boş bir kitap olmadığını bildiriyor.Bu tür kitapları sevenlerin kesinlikle okuması gerekiyor, bunun yanında yukarıda da belirttiğim gibi bu türe karşı önyargıları olanlar için bu kitabı ayrıca tavsiye ediyorum.
386 syf.
·27 günde·8/10
Sayın Mahruki,
Nihayet sizinle daha uzun uzun, sanırım daha emin olarak konuşabileceğim. Birkaç arkadaşımla okul dergisi adına yaptığımız röportajda daha çok konuşmak isterdim sizinle, daha çok paylaşmak, daha çok fikir alışverişi yapmak “Kendi Everest’inize Tırmanın” adlı kitabınız hakkında. Kendini farkına varmak ve farkındalık yaratmak arasındaki başarı yolunu aktardığınız kitabı yazarken izlediğiniz stratejik yolun kitaptaki sözlerinizle uyumu, kitaba duyduğum hayranlığı tetikleyen nokta oldu. “Hayatı ne kadar değiştirebilirsek orası o kadar bizim yerimiz” derken başarılı bir adam gördüm gözlerinizde. Edebiyata olan ilgim ve başarıya duyduğum açlığı düşündükçe oluşan endişelerim sizinle konuştukça azaldı ve azalmaya da devam ediyor. Çünkü liderliğini yaptığınız projelerinizle edebiyata olan ilginiz doğrultusunda yedi kitabı yazabilmeniz kelimenin tam anlamıyla müthiş bir şey.
“Bir şeyi iyi anlamanın ve iyi anlatmanın en iyi yolu yapmaktır…” diyerek başlamışsınız kitabınıza. Ne kadar doğru bir söz! Öyle ki başarıya giden yolu anlamış ve anlatmak için başarıyı tatmışsınız. Daha önce okuduğum birçok kişisel gelişim kitabına göre hiç bu denli tutarlı bir yazarı okuduğumu hatırlamıyorum. Bu doğrultuda kitapta beni en çok etkileyen söz Konfüçyüs’ün;
“Duydum Unuttum,
Gördüm Hatırladım,
Yaptım Öğrendim.”
sözü olmuştur.
Değindiğiniz gibi “Hayatın provası olmaz” Bu yüzdendir ki hayat sürecinde doğru soruları sormak ve doğru cevapları aramak çok önemlidir, ama tabiki her şeyi insanın önce kendinde araması gerekir. Hayatımızla ilgili seçimlerimizin sorumluluğu, seçtiğimiz hayatı yaşamaktır. Bu doğrultuda “İçinizdeki ‘En İyi Ben’i Arayın” sözünüz yerinde olacaktır.
“En önemli sanat, yaşama sanatı;
En önemli sanat eseri, insandır”
Yaşama sanatı insanın yaptığı tercihlerle yol bulurken, eğer yapabileceğimizin daha azını yapmayı planlıyorsak, hayatımızın sonuna kadar mutsuz oluruz. Bu yüzden hayatın şans ve fırsatlarını yakalayıp sorumluluklarımızı unutmadan kendimize en iyi ben olma yolunda şans tanımalıyız. Hiçbir zaman kendimizi otomatikleştirmemeliyiz.
“Söylediklerinize dikkat edin düşüncelere dönüşür,
Düşüncelerinize dikkat edin duygularınıza dönüşür,
Duygularınıza dikkat edin davranışlarınıza dönüşür,
Davranışlarınıza dikkat edin davranışlarınıza dönüşür,
Davranışlarınıza dikkat edin alışkanlıklarınıza dönüşür,
Alışkanlıklarınıza dikkat edin değerlerinize dönüşür
Değerlerinize dikkat edin karakterinize dönüşür
Karakterinize dikkat edin kaderinize dönüşür”
Sözünü ele alıp bizim hayatı algılama biçimimizi sorgulamışsınız. Bu tespitinizi daha önce düşünmediğimden olacak kıskandım doğrusu. Olumlu düşüncenin gücü ne kadar da önemli oysaki.
“En iyi ben”i bulmak, kaderimizi çizmek, başarılı olmaktan bahsediyorsunuz. Bunun için cesaretli olun diyorsunuz, ama bu o kadar kolay mı Nasuh Bey? Ne yapmalı Nasuh Bey? Kendimi değerlendiriyorum ve sorumluluklarımdan oluşan koskoca bir duvar çıkıyor önüme. Başarıya açım, kelimenin tam anlamıyla doymak bilmez bir ihtiyaç duyuyorum, ama her şeye yetişmeye çalışırken kafamı sağlam, vücudumu bitkin buluyorum. “Büyümezseniz küçülürsünüz, Gelişmezseniz gerilersiniz” diyorsunuz. Ben de bunu yapmaya çalışıyorum. En iyisini umut edip, en kötüsüne hazırlıklı oluyorum ve bunu yaparken tavsiyenize uyup darbelere karşı ayakta duruyorum. Sonum hayrola Nasuh Bey.
En içten saygılarımla.
386 syf.
·19 günde·8/10
Her cümlesini merakla okuduğum çok güzel bir kitaptı. Yazarın günümüzün konularına çok güzel referanslarla ve nasihatlerle değindiğini gördüm. Gençlerin özellikle okumaları gereken ve hayata bakış açınızı değiştire bilecek bir kitap olduğunu düşünüyorum. Bu güzel kitabı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim sayın Nasuh Mahruki.
386 syf.
·5 günde·7/10
Nasuh Mahruki'den kendi yaşamından örnekler verdiği, bilgece yazılmış, etkileyici bir kişisel gelişim kitabı. Genelde kişisel gelişim kitaplarını sıkıcı bulurum, bu kitaptan etkilendiğimi söyleyebilirim.
386 syf.
·54 günde·Beğendi·7/10
Dağcılık ve tırmanış ile ilgili teknik kısımları bir kenara koyacak olursak müthiş bir (içsel) yolculuk kitabı olduğunu söyleyebilirim. Kitabı okudukça Nasuh Mahruki'yi daha yakından tanıma fırsatım oldu; ruhunu yaptığı işlerle ortaya koyuşu, duygu ve düşüncelerini gayet samimi bir şekilde dışa vurumu beni çok etkiledi.

Kitap birçok okuyucuda motive edici etkiler yaratıp birçoğunu harekete geçmeye davet edecektir. Bendeki kıvılcımı, bu tarz sporlara uzak duruşumu yumuşatarak içimde dağcılığı ve tırmanışı deneme isteği uyandırması oldu. İlham, motivasyon ve model arayışında olanlara tavsiyemdir.
386 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Kitap her ne kadar klasik bir kişisel gelişim kitabı gibi görünse de, okuyunca aslında öyle olmadığını, size birçok şey kattığını farkediyorsunuz. Örneğin ben dağcılık hakkında hiç bilmediğim şeyler öğrendim, kendi mesleğimle benzer yanlarını keşfettim. Hata yapmaktan korkmamak gerektiğini ve bir hatadan ders çıkarmak için o hatayı illaki kendimizin yapması gerekmediğini, çünkü asıl başkalarının hatalarından ders alınabileceğini öğrendim. İlerde mesleğimi icra ederken çok işime yarayacağını düşündüğüm bu bilgiyi kendime sık sık hatırlatacağım. Ara ara anlatılan konuyla ilgili çeşitli yazarlardan alıntılar olması ise ayrıca hoşuma gitti.
Yaşanmamış yaşamlar dünyasındayız. Ya sen hayatı yaşarsın ya da hayat seni yaşar...Ve bu dünyada büyük bir çoğunluğumuz yaşamadan ölüyoruz. Erich Fromm
Yaşamımız her gün yaptığımız binlerce seçimden oluşuyor.
Her seçim bir kapı açar ya da kapatır.
Söylediklerinize dikkat edin düşüncelere dönüşür,
Düşüncelerinize dikkat edin duygularınıza dönüşür,
Duygularınıza dikkat edin davranışlarınıza dönüşür,
Davranışlarınıza dikkat edin alışkanlıklarınıza dönüşür,
Alışkanlıklarınıza dikkat edin değerlerinize dönüşür,
Değerlerinize dikkat edin karakterinize dönüşür,
Karakterinize dikkat edin kaderinize dönüşür.

(Gandhi)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kendi Everest'inize Tırmanın
Baskı tarihi:
Ekim 2010
Sayfa sayısı:
386
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051062556
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Zihin haritası hediyeli…

Everest dağına tırmanan ilk Türk ve müslüman dağcı, Akut Başkanı Nasuh Mahruki'den bir kişisel gelişim başyapıtı!

Yaşamımız her gün yaptığımız binlerce seçimden oluşuyor. Her seçim bir kapı açar ya da kapatır. Şimdi elinize bu kitabı aldınız ve alayım mı, almayayım mı diye düşünüyorsunuz. Karar verme durumundasınız. Sıkıcı bir kitap olabilir; boşuna para ve zaman harcamış olursunuz. Ama belki de yaşamınızı zenginleştiren önemli bir kaynağa sahip olursunuz.
Bu kitabı okuyarak ruhunuza özen göstermiş olacağınızı biliyorum.

Hiç dağa tırmanmadım, dağa tırmanmakla hiç ilgilenmedim, şimdiden sonra ilgileneceğimi de sanmıyorum. Nasıl oluyor da dağa tırmanmayı büyük bir başarı olarak gören birinin yazdığı kitaptan bu kadar etkileniyorum? Üniversite öğrencilerinin, öğretmenlerin, yöneticilerin ve anababaların okumasını niçin istiyorum? Bu kitabı okumak benim için ruhsal bir yolculuk oldu. Yaşanmamış yaşamlar dünyasındayız. Ya sen hayatı yaşarsın ya da hayat seni yaşar. İnsanların çoğu bunun farkında değil. Yanı konu benim dağa tırmanmam değil, konu yaşamımın hakkını vererek yaşamam. Ve bu dünyada büyük bir çoğunluğumuz yaşamadan ölüyoruz. Kitap yaşarken yaptığımız seçimlerle ilgili. Yaşadığımız yaşamı seçiyoruz; hepsi bu. İnsan kendi yaşamını yaşamayı nasıl seçer? Olabileceğinin en iyisi olma yolunu nasıl seçer? İlk adım farkına varmaktır, ilk adımı atmak isteyenler için bu kitap önemli bir kaynak. Bu kitapta, olabileceğinin en iyisi olmak isteyenlere gerçekçi altmış dört öğüt var. Unutmamak gerekir ki bu, kırk iki yaşında ve bugüne dek çok az insanın başarabileceği birçok şeyi başarmış bir insan tarafından kaleme alınmış birkitap. Umarım bu kitabı okurken benim kadar haz alırsınız.

Doğan Cüceloğlu'nın önsözünden.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 83 okur

  • Arda Yüzer
  • Ege
  • Anka
  • Murat Karahan
  • Asrın Güneş
  • Barış
  • Yüksel Ceylan
  • sarp özgür
  • Cem Öztürk
  • Mine er

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%4.8
18-24 Yaş
%19
25-34 Yaş
%23.8
35-44 Yaş
%33.3
45-54 Yaş
%19
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%52.9
Erkek
%47.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.3 (10)
9
%9.1 (3)
8
%21.2 (7)
7
%18.2 (6)
6
%9.1 (3)
5
%3 (1)
4
%3 (1)
3
%3 (1)
2
%3 (1)
1
%0