Kimse Sormazsa Ben Sorarım

5,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
994 gösterim
"Röportaj deyince benim aklıma 'soru sorma sanatı'ndan çok 'merak etmek' geliyor. İnsanların merak ettiğim yanlarını anlamaya çalışmak ve başkalarıyla paylaşmak. Neden böyle bir ihtiyaç duyuyorum? Hiç bilmiyorum. Ben meraklı biriyim. Bu işi yapmamın yegâne sebebi bu. Soru sormaktan utanıyorum. Benim için sorulamayacak soru da yok aslında. Eğer merak ediyorsam, kafamdan geçiriyorsam sormamam için bir neden var mı? Bence yok. Peki ayıp var mı? Bence ayıp da yok. Tek ayıp, samimiyetsizlik, yani düşündüğünü ayıp olur diye sormamak..."

On yıldır röportajları yayımlanan Ayşe Arman, halen Hürriyet Gazetesi'nde çalışıyor. Tüm bu çalışmaların içinden seçilen 46 röportaj okuyucuyla buluşuyor. Röportaj yapılan isimler ise şöyle: Mehmet Ağar, Ahmet Atlan, Fatih Altaylı, Oğuz Aral, Ercan Arıklı, Hülya Avşar, Süreyya Ayhan, Ayhan Çarkın, Kaya Çilingiroğlu, Emin Çölaşan, Christoph Daum, Süleyman Demirel, Özcan Deniz, Sabri Doğan, Mehmet Ali Erbil, Zeynep Everi, Karen Fogg, Engin Geçtan, Hasan Gökçe, Cemil İpekçi, Mahmut Kahraman, Tamer Karadağlı, Halis Kuralay, Perihan Mağden, Cem Mumcu, Murathan Mungan, Meral Okay, Makbel Oytay, Ertuğrul Özkök, Orhan Pamuk, Johannes Rau / Christina, Rus Fahişe, Işılay Saygın, Gülriz Sururi, Fadime Şahin, Ferhan Şensoy, Rauf Tamer, Sadun Tanju, Tarkan, Leyla Tekül, Hikmet Tosun, Reyhan Uzuner, Yılmaz Erdoğan / Beyaz / Cem Yılmaz, Hıncal Uluç, Güler Yücel.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789753314886
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Döngüsel 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

O zaman "bekleyen insan" olursun. Ki bekleyen insanın dışarıya verdiği yansıma, çok da auralı bir şey değil. Aşk, başımıza sabit, iyi ilişkilerimiz varken daha fazla gelir. Aramazsın çünkü. O "aramıyor halin", bir başkası için çok daha çekici. O yüzden bu işleri çok zorlayanların başına büyük aşklar gelmez.

(Psikaytr ve yazar Cem Mumcu ile röportajından)

Kimse Sormazsa Ben Sorarım, Ayşe Arman (Sayfa 132)Kimse Sormazsa Ben Sorarım, Ayşe Arman (Sayfa 132)
Döngüsel 
 27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Herkes dış etkilerin tesiri altında kalır. Ama bu etkilere kendinizi kaptırır ve yönünüzü sizi eleştirenlere ya da övenlere göre tayin ederseniz kişiliğinizin icabını yerine getirmemiş olursunuz. O zaman da yol alamazsınız.

(Süleyman Demirel ile röportajından)

Kimse Sormazsa Ben Sorarım, Ayşe Arman (Sayfa 75)Kimse Sormazsa Ben Sorarım, Ayşe Arman (Sayfa 75)
Döngüsel 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Nerede o küt diye ölmeler! Ben 15 yıldır ölemedim gitti! Ancak filmlerde öyle pıt diye gidiyorlar. Benim, ölümü bilmek, ölümü beklemek konusunda herhangi bir fikrim yoktu. Öğreniyorsun. Yok saymak doğru değil bence. Çünkü ölümü yok saymak, başka şeyleri de yok saymayı birlikte getiriyor.

(Makbel Oytay ile röportajından)

Kimse Sormazsa Ben Sorarım, Ayşe Arman (Sayfa 147)Kimse Sormazsa Ben Sorarım, Ayşe Arman (Sayfa 147)
Döngüsel 
24 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Neticede ölüm gibi bir saçmalık var, biri seni yaratıyor ama aynı zamanda seni yok edeceğiz, seni kıracağız diyor. Peki yokluktan gelip yokluğa gidiş arasındaki o aydınlık, kısa parçayı nasıl değerlendireceksiniz? Eğer bundan zevk almayacaksanız, hak ettiğiniz kadar iyi doldurmayacaksanız, yaşamanın ne manası var?"

Kimse Sormazsa Ben Sorarım, Ayşe Arman (Sayfa 17)Kimse Sormazsa Ben Sorarım, Ayşe Arman (Sayfa 17)
Döngüsel 
 27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ölmediğinizi fark ettiğinizde aklınızdan geçen ilk cümle?
"Allah'ım bunu da beceremedim!" Buydu aklımdan geçen. Gözümü açıp, öylece yukarı 11. kata baktım. Ve kendimden çok utandım. O anda öyle hissediyorsun. Başarısızlık olarak algıladım. Böyle öğretilmiş bize. Her konuda başarılı olmaya programlanmışız ya.

(11. kattan atlayıp da ölmeyen Sabri Doğan ile röportajından)

Kimse Sormazsa Ben Sorarım, Ayşe Arman (Sayfa 86)Kimse Sormazsa Ben Sorarım, Ayşe Arman (Sayfa 86)