Kimsin Sen?

8,7/10  (11 Oy) · 
23 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.037 gösterim
Kendinizi Ne Kadar Tanıdığınızı Sanıyorsunuz?

Masal, öykü ve roman olmak üzere farklı edebi türlerde pek çok eser veren ödüllü yazar Miyase Sertbarut'tan, sürükleyici bir ilkgençlik romanı: Kimsin Sen? Kimsin sen? Ben kimim? Düşündüğüm mü, yoksa göründüğüm kişi miyim? Usta yazar son kitabına adını veren bu soruyla, ergenlik çağı gelgitleriyle mücadele içindeki bir grup lise öğrencisinin sırlarla dolu kimlik arayışlarına doğru heyecan verici bir yolculuğa çıkarıyor okurlarını. İlkgençliğe adım atarken çocukluğu anımsatan nesnelerin yaşamdan uzaklaştırılması, medya tarafından dayatılan ideal güzellik anlayışının karikatürize edilerek sorgulanması, ilk aşkın beraberinde getirdiği ürkek kalp çarpıntıları, vedalaşmalar, buluşmalar, yeni umutlar ve gelecek düşler... Hepsi Miyase Sertbarut'un empati kavramı üzerine temellendirdiği Kimsin Sen? adlı romanından ilk bakışta akılda kalanlar. Her şey Elif ile kuzeni Berna'nın hazırladığı bir ölüm defteri ile başlar. Kırka yakın oyuncak bebeğin feci bir şekilde deforme edilerek çöpe atılması, gerek Elif gerekse annesi Nilüfer Hanım için yeni bir dönemin başlangıcı olur. Elif, artık eski Elif olmaktan çıkmış, yeni bir Elif'in arayışı içerisindedir...

Oyuncak bebeklerinin başına gelen hazin son, onları çöp yığınları arasında bulan başka biri için de yepyeni bir umudun başlangıcı olur. Bu arada, kendi adını ölüm defterine yazan Berna'nın başına feci bir kaza gelir ve köprüden düşerek komaya girer. Kazaya sebebiyet veren herhangi birinin var olup olmadığı bilinmemektedir. İşte bu noktada önce Elif'i ve daha sonra Mert'i de içerisine sürükleyen gizemli bir arayış başlar. Elif'in ve Mert'in sınıf arkadaşı Semih'in olayla nasıl bir ilişkisi olabilir? Berna'ya böylesi bir kötülüğü kim yapmaya cesaret edebilir?..

Yaşadıkları çevrede yer edinmeye çalışan bir grup gencin, ilkgençlik sancılarına eklediği aşk, ihanet, şüphe ve intikam heyecanıyla sürükleyici bir ritim tutturan Kimsin Sen?, nefes nefese okunacak etkileyici bir roman. Kitabın şaşırtıcı finali aklınızı başınızdan alacak. Sakın kaçırmayın!..
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789944695350
 • Yayınevi:
  Tudem Yayınları
 • Kitabın Türü:
Basak Dogan 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Miyase Sertbarut'un en guzel kitaplarindan bir tanesi.Olaylari takip etmekte zorlanmiyor tam aksine Elif'in yerine geciyor gibi oluyorsunuz. Olaylarda nefesiniz kesiliyor ve bir cirpida bitiriyorsunuz.

Kitaptan 2 Alıntı

Eslem KÖSEOĞLU 
28 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Kimileri tökezleyip düştü, kimileri engelleri korkusuzca aştı."

Kimsin Sen?, Miyase SertbarutKimsin Sen?, Miyase Sertbarut

Başucundaki çekmecenin üzerinde duran küçük aynaya uzandı. Kendine baktı ve son günlerde fazlaca kullandığı cümleyi mırıldandı.
“Kimsin sen?”
Aynanın yanıtı yoktu, camdaki yansıma da seviyordu bu soruyu, yineledi.
“Kimsin sen?”
Bu arayışlardan, bu empati çabalarından bunaldı.
“Kendimi, kendimin yerine bile koyamıyorum, başkasının yerine nasıl koyabilirim ki?” diyerek güldü.

Kimsin Sen?, Miyase SertbarutKimsin Sen?, Miyase Sertbarut