Çöp Plaza

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.220
Gösterim
Adı:
Çöp Plaza
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944696289
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tudem Yayınları
Baskılar:
Çöp Plaza
Çöp Plaza
Yoksulluğu, edebiyat yoluyla anlayabilmek için…

Farklı edebi türlerde pek çok eser veren ödüllü yazar Miyase Sertbarut'tan, gerçeğin hayalle kol kola yürüdüğü hüzünlü ama umut dolu bir yoksulluk serenadı: Çöp Plaza Miyase Sertbarut, yaklaşık bir buçuk yıl kadar üzerinde çalıştığı bu kitabında, daha önce hiçbir yazarın kâğıda dökmeye cesaret edemediği tehlikeli ve pis kokulu sulara doğru götürüyor kalemini. Çöp Plaza, birbirinden apayrı iki dünyanın resmini çiziyor okurlarına. Bir yanda kentli seçkinlerin yaşadığı, kuşların, böceklerin bile ziyaret edemediği, daima steril ve korunaklı Elit City, öteki yanda zenginlerin çöplerini toplayarak günlük ekmeklerinin peşinde koşan insanların yaşam savaşı verdiği Gülova Mahallesi. En tepedekiler ve en aşağıdakiler… Birbirlerine yakın bölgelerde yaşam sürmelerine rağmen birbirlerinin hayatlarına teğet geçen insan manzaraları…

Çocuklarını her türlü tehlikeden koruyarak yapay fanuslar içinde büyüten Elit City sakinlerinin çocuklarının sağlıkları büyük tehdit altındadır. Bağışıklık sistemleri çökmeye başlayan çocuklar yüksek yaşam standartlarına rağmen bitkin ve hastadır.

Bunun üstesinden gelebilmek içinse tek bir çare vardır: kan nakli. Peki ama kimlerin kanı bu hastalıklı çocukların derdine deva olacaktır? Elit City başhekimi ve çocuk kliniği şefinin yaptıkları adice bir planla gereken tedavi yöntemi bulunur. Çözüm iki kilometre yakınlarındaki Gülova Mahallesi'nde saklıdır ve bu tedaviyi uygulayabilmek için mahalle çocuklarının yardımına ihtiyaç vardır. Yiyecek yemeklerini bile çöpten çıkaran bir mahalle halkının çocuklarıyla böylesi bir tedavi yönteminin nasıl bir ilişkisi olabilir? Yasa dışı yollarla başlatılan bu tedavi ne şartlarda uygulanacaktır? Söz konusu tedavinin Gülova çocukları üzerindeki yan etkileri araştırılmış mıdır?..

Gerçeğin hayalle, insanlığın kötülükle mücadelesini gözler önüne seren Çöp Plaza, iki ayrı insan topluluğu arasındaki değişiklikler üzerine farkındalık kazanmamıza önayak olarak, hayati bir soru üzerinde de düşünmemizi amaçlıyor: "Herkes beladan kaçarsa, bela büyümez mi hiç?"

Yazar, kitabını ütopik bir finalle mutlu bir şekilde sonlandırmaya gayret etse de, gerçek peşini bırakmıyor ve hayatın acımasızlığı hakikati kulaklarına haykırarak düşlerinde kurduğu imkânsız bir yaşamın aslında var olamayacağını hatırlatıyor.

Yine de yaşam oldukça ümit vardır. İleride bir zamanda, nice Fıratlar ve Berkler ellerinde renkli çerçeveli büyüteçleriyle bir yerlerde buluşabilirler. Kim bilir belki…
152 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İlk bakışta çocuk kitabı olarak gözüksede genç ve yetişkinlerinde birçok ders çıkarabileceği bir kitap.Yazar üst tabakadakilerin(zenginlerin) alt tabakadan olanları(yoksulları) sömürmesinden, çocukların eğitimde fırsat eşitsizliğine v.b. birçok toplumsal konuyu basit ve başarılı bir şekilde kitapta işlemiştir. Çocuk, genç, yetişkin demeden herkes tarafından okunması gerektiği bir kitap diye düşünüyorum...
Açıkçası çoğu okuduğum kitaplardaki akıcılık bu kitapta yoktu.32.sayfasında bıraktım okumayı.Sebebini bilmiyorum,değerlendirmelerde çoğu kişi beğendiğini ifade etmiş.Ama ben okuyamadım,kendimi zorladım ama konsantre olamadım kitaba.Okuduğum yere kadar konusu güzeldi.Öğretmenimin verdiği kitap listesindeydi ama ben sorulara cevap veremedim.
152 syf.
·88 günde·Beğendi·10/10 puan
Hayatın gerçeklerini yüze vuran, bir içerik ve kurguya sahip. Yediden yetmişe, herkesin gönlüne dokunacak kıymette bir eser. Okuyun ve okutun!
(Çocuk Edebiyatı deyip geçmeyin, okuyun payınıza düşen nasibi es geçmeyin.)
152 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10 puan
Çocuk kitabı gibi görünmesi rağmen herkesin okuyabileceği türden bir kitap. Bu kitabı okuyunca aslında bazı şeylerin kimler için var olduğuna ya da kimler için çalıştığını anlayacaksınız.
152 syf.
·Beğendi·10/10 puan
AHHHHHH mükemmeldi. Öyle bir kitaptı ki bana şükür ettirdi halime şükrettimm. Kesinlikle okuyun. Süper iyi şartlar altında yaşayan vs İğrenç şartlar altında yaşayanlar diye özetlene bilir. spoil vermek istemiyorum.
AMA okuyunnn
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
152 syf.
·6/10 puan
Bir çocuk kitabı olduğu düşüncesiyle ve tudem den çıkmış olmasına güvenerek aldık bu kitabı. Fakat bambaşka bir sürprizle karşılaştık.

Oğlum kitabı eline alıp biraz okuduktan sonra hemen bıraktı. Bir sorun olduğu belliydi. Ben de ziyan olmasın diye geceleri çocuğa okuyayım diye başladım kitaba.

Fakat ilk başta fakirle zenginin mücadelesini anlatarak başlayan kitap sonrasında çocuklara pek uygun olmayan bir toplumsal çözümlemeye doğru dönüştü.

Sonra kitabın bazı yerlerinde sol görüş prpopogandası kokan che guavera alıntıları, şanışer ile norm ender reklamı gibi irite eden ayrıntılar çarptı gözüme

Şimdi gelelim bu yazıyı neden yazdığıma. Bu kitap bence tüm yetişkinlerin okuması için güzel ve etkileyici fakat çocuklar için uygunsuz. Çocuk kitabının içine çaktırmadan siyasi propaganda serpiştirmek ne ahlaki ne de mantıklı

Yarın bir gün sol görüşlü devrimci çocuklar büyüsün kafasının da çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Çocuk kitabı yaratıcılığı harekete geçirmeli, siyasi görüşleri değil.

Bir yetişkin olarak kitabı çok beğendiğimi söylemeliyim fakat bir çocuk için bu konular hem ağır hem de aşırı. Evet toplumdaki eşitsizlikleri elbette çocuklarımıza göstermeliyiz ama bunun yolu Uğur Dündar ın arenası gibi bir eser okumak değil. Daha masumane, daha çocuksu yolları var bunun.

Toparlayacak olursak eğer bu kitabın yaş grubunu 13 yaş ve üstü olarak belirlersek kitap güzel diyebilirim. Fakat 9 yaş ve üstü için yazıldıysa bir sorun var. Özetle benim eleştirim bu kitabın içeriğine değil hangi yaş grubuna sunulduğuna.

Ve son söz olarak şunu bir kez daha vurgulamak istiyorum, eğer kitabı yetişkinlere yönelik yazmadıysanız içine siyasi umut tohumları atmayın lütfen. Çocukların tertemiz hayal dünyalarını siyasetle kirletmek gerçekten çok kötü bir fikir
152 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Dikkat Spoiler içermektedir.
Yazar, çeşitli sebeplerle göçüp büyük şehire yerleşen ve burada hayat zorluğu sebebiyle çöp geri dönüşümünde çalışan insanların yaşadığı ortam ile, bu varoşun ilerisinde zenginlerin yaşadığı ortamı karşılaştırıyor. Zenginlerin çocuklarının fanus gibi ortamlarda yaşatması sonucu bağışıklarının çökmesi sonucu, bağışıklığı yüksek olan çöp plazadaki çocuklardan yasadışı olarak kan transferi yapması üzerine bir hikaye kurmuş. Sürükleyici bir anlatımı bulunan kitap hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ediyor.
152 syf.
·Puan vermedi
Herkese yeniden merhaba,
‘’Bu bir vampir hikayesi değildir ama kan emicilerin varlığını gösterir. Fantastik sivri dişlerle değil güzel gülüşlerle ısırırlar en diptekileri.Okşamayı bilseler elleri temiz kalabilirdi ama tırnaklarının içinde çalıntı kan hücreleri gizli.
Maskeleri bizimkine çok benzediğinden onları suçlamakta hep zorluk çektik. ’’diyerek kitabın ana fikrini çok iyi özetlemiş yazarımız.
Benim de yazarla tanıştığım kitap olur kendisi.Eserin başında yer alan yazarın biyografisi de çok hoşuma gitti.
’’Okula giderken hep karnı ağrıyordu.Şu şu okulları bitirdi karnının ağrısı geçmedi. Öykü, roman, masal türlerinde yapıtlar verdi. Karnının ağrısı geçti. Kitapların bütün ağrılara iyi geldiğini düşünüyor.’’
Çocuk kitabı görünümünde ama aslında yetişkinlere de hitap ediyor. Toplumdaki sosyal eşitsizlikten ,zengin –fakir arasındaki uçurumdan bahsetmiş yazar ve sonuç itibariyle bazen gülümseten, bazen hüzünlendiren gerçekçi bir hikaye çıkmış ortaya. Kitabın ismi ile başlayalım o halde.Neden Çöp plaza?
Aslında Gülova Mahallesidir mekan.Gecekonduların olduğu ,çöp toplayarak geçim sağlanıldığı,her tarafın mikrop kaynadığı bir mahalle… Mahalleli buraya Çöp Plaza adını koyar .Çünkü hemen yanında Elit City vardır.Zenginlerin yaşadığı, ağzı pastörize süt kokan koleje giden çocukların var olduğu elit bir semt. Bu bambaşka iki dünyanın yaşantılarını, eşitsizlikleri, tepeden bakmaları, geçim sıkıntısını gözler önüne seriyor yazar. Elit City ‘nin çocukları bir sebeple Çöp Plaza’nın çocuklarına muhtaç kalacaktır ancak illegal yollar seçilecektir bunun için. Fakat bu illegal yolları ortaya çıkaran; dürüst, adaletli bir insan da vardır Çöp Plaza çocuklarına sahip çıkan. Ve onun sayesinde olaylar aydınlanacaktır. Bu uçurumu kapatabilmek adına bir adım atılacaktır ama uzun sürmez.Çöp Plaza 2 ‘de yazar bunu anlatıyor olmalı…
152 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10 puan
Harika bir kitap. Öğretmenimiz okutmuştu. Çok etkilenmiştim. Ama sonunu açıklarken hayal olduğunu açıkladığında yıkılmıştım. Herkese tavsiye ederim.
İYİ OKUMALAR
152 syf.
·Puan vermedi
İşte tam mükkemel denilecek bir kitap.Ben sevdim.Akıcı bir kitaptı.Okuyacaksan çok seversin ve akıcı bir kitap diye incelemelerine kaydedersin..........
152 syf.
·10/10 puan
Elit site sakinlerinin çocukların bağışıklık sistemi çökmüştür güçlü kan verdiler gereklidir ve başkanı Bu kanı nereden bulacağını öğrenir kentin çöpünü toplayan çöplüğü ayıklayan çocuklarının kanını çalmaktır ve bu yüzden çöp Plaza sakinlerinin bulunduğu kentte bir sahte Sağlık Ocağı kurdurur ve böylece çöp Plaza daki çocukların kanını çalmaya başlarlar ben bu kitabı size öneririm ve çok güzel bir kitap çok güzel olduğunu düşünüyorum ve bu kitabı okurken de güzel bir kitaba bağlanma duygusu hissettin İyi okumalar
"Plazanın anlamı ne?" diye sordu abisine Fırat. Çöpün ne olduğunu biliyordu. Plazayı da duyuyordu bazen, ama ne olduğu üzerine hiç düşünmemişti o güne dek.
Murat kendinden büyük başka bir kağıt toplayıcısından ve pek beğendiyi açıklamayı yaptı:
"Güliverlerin yaşadığı yerler, onlar Güliver, biz cüce."
Miyase Sertbarut
Sayfa 15 - Tudem Yayınları
Bu bir vampir hikayesi değildir, ama kan emicilerin varlığını gösterir. Fantastik sivri dişlerle değil, güzel gülüşler ile ısırırlar en diptekileri. Okşamayı bilseler elleri temiz kalabilirdi, ama tırnakların içinde çalıntı kan hücreleri gizli.
Maskeleri bizimkine çok benzediğinden onları suçlamakta hep zorluk çektik.
Miyase Sertbarut
Sayfa 6 - Tudem yayınları, 16.baskı
"Başını belaya sokacaksın sen."
"Herkes beladan kaçarsa, bela büyümez mi anne? Baş edilemez olduğunda bizi de ezmez mi anne?"
Miyase Sertbarut
Sayfa 129 - Tudem Yayınevi
Televizyon açıktı; herkes bir yerlere serilmiş, kendi hayatlarına hiç benzemeyen bir hayatı anlatan dizi filmi izliyorlardı.
Bir şey ne kadar çok ekmek ederse o kadar değerliydi... Ekmek tok bir karındı. Sofranın demirbaşı, olmazsa olmaz, olmazsa uyku tutmazdı. Bu nedenle yere düşen bir parçacık ekmeği bile kaldırırdı. Tozunu üfleyip ya bir duvar üstüne ya da ayakaltı olmayan bir ağaç dibine koyardı. Kuşlar, karıncalar, kediler, köpekler ve büyüteci ile bile göremediği küçücük canlılar için.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çöp Plaza
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944696289
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tudem Yayınları
Baskılar:
Çöp Plaza
Çöp Plaza
Yoksulluğu, edebiyat yoluyla anlayabilmek için…

Farklı edebi türlerde pek çok eser veren ödüllü yazar Miyase Sertbarut'tan, gerçeğin hayalle kol kola yürüdüğü hüzünlü ama umut dolu bir yoksulluk serenadı: Çöp Plaza Miyase Sertbarut, yaklaşık bir buçuk yıl kadar üzerinde çalıştığı bu kitabında, daha önce hiçbir yazarın kâğıda dökmeye cesaret edemediği tehlikeli ve pis kokulu sulara doğru götürüyor kalemini. Çöp Plaza, birbirinden apayrı iki dünyanın resmini çiziyor okurlarına. Bir yanda kentli seçkinlerin yaşadığı, kuşların, böceklerin bile ziyaret edemediği, daima steril ve korunaklı Elit City, öteki yanda zenginlerin çöplerini toplayarak günlük ekmeklerinin peşinde koşan insanların yaşam savaşı verdiği Gülova Mahallesi. En tepedekiler ve en aşağıdakiler… Birbirlerine yakın bölgelerde yaşam sürmelerine rağmen birbirlerinin hayatlarına teğet geçen insan manzaraları…

Çocuklarını her türlü tehlikeden koruyarak yapay fanuslar içinde büyüten Elit City sakinlerinin çocuklarının sağlıkları büyük tehdit altındadır. Bağışıklık sistemleri çökmeye başlayan çocuklar yüksek yaşam standartlarına rağmen bitkin ve hastadır.

Bunun üstesinden gelebilmek içinse tek bir çare vardır: kan nakli. Peki ama kimlerin kanı bu hastalıklı çocukların derdine deva olacaktır? Elit City başhekimi ve çocuk kliniği şefinin yaptıkları adice bir planla gereken tedavi yöntemi bulunur. Çözüm iki kilometre yakınlarındaki Gülova Mahallesi'nde saklıdır ve bu tedaviyi uygulayabilmek için mahalle çocuklarının yardımına ihtiyaç vardır. Yiyecek yemeklerini bile çöpten çıkaran bir mahalle halkının çocuklarıyla böylesi bir tedavi yönteminin nasıl bir ilişkisi olabilir? Yasa dışı yollarla başlatılan bu tedavi ne şartlarda uygulanacaktır? Söz konusu tedavinin Gülova çocukları üzerindeki yan etkileri araştırılmış mıdır?..

Gerçeğin hayalle, insanlığın kötülükle mücadelesini gözler önüne seren Çöp Plaza, iki ayrı insan topluluğu arasındaki değişiklikler üzerine farkındalık kazanmamıza önayak olarak, hayati bir soru üzerinde de düşünmemizi amaçlıyor: "Herkes beladan kaçarsa, bela büyümez mi hiç?"

Yazar, kitabını ütopik bir finalle mutlu bir şekilde sonlandırmaya gayret etse de, gerçek peşini bırakmıyor ve hayatın acımasızlığı hakikati kulaklarına haykırarak düşlerinde kurduğu imkânsız bir yaşamın aslında var olamayacağını hatırlatıyor.

Yine de yaşam oldukça ümit vardır. İleride bir zamanda, nice Fıratlar ve Berkler ellerinde renkli çerçeveli büyüteçleriyle bir yerlerde buluşabilirler. Kim bilir belki…

Kitabı okuyanlar 346 okur

  • Ebru G.
  • AKIN EMİR
  • Zeynep Ceylin Şanlı
  • Maya ENAYAT
  • Kitapların Dünyası
  • Belkıs Çalışkan
  • Dream
  • Poyraz Ersan
  • Beyza Can
  • Elif Sanem Aslan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.5 (60)
9
%16.3 (21)
8
%14.7 (19)
7
%9.3 (12)
6
%3.9 (5)
5
%4.7 (6)
4
%0.8 (1)
3
%1.6 (2)
2
%0.8 (1)
1
%0