Kış Masalı Gerçek Bir Hikaye Değil, Gerçek Aşk

6,8/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
823 gösterim
Şehirlerden… New York. Nehirlerden… Hudson Nehri. Göllerden… Haritalarda var olmayan ama her kış donan bir göl ve bir adam. Mevsimlerden… Merhametsiz kışlar. Bulutlardan… Bir duvar. Erkek… Mekanik erbabı bir hırsız. Kadın ise… Hep genç kalmaya mahkûm bir ilahe. Siyahla beyaz kadar birbirinden farklı iki gazete… Hepsi de 'tesadüfen' birbirini bulan ve her biri başlı başına birer masal kahramanı, insanlar. Gemiler, trenler, caddeler, köprüler, binalar, yıldızlar, takımyıldızlar, bataklıklar, parklar, meydanlar, ağaçlar… Ve hepsini çevreleyen ışıklar ve renkler; muhteşem manzaralar ve görüntüler… Bütün bu tablo içinde… Zamanı durduran tutkular… Ve zamanı durdurmak isteyen bir aşk…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  758
 • ISBN:
  9786055002022
 • Çeviri:
  Belgin Selen Haktanır, Zeynep Ünalan
 • Yayınevi:
  Hyperion Kitap
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 25 Mar 13:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kış Masalı

İyi ve kötünün kıyasıya savaştığı ama her daim iyilerin kazandığı bazı hayatların sonu gelse de asla kalbimizde değerinin bitmediği bazılarının da nasıl sevdiklerimiz kurtarmak gibi can atıyorsak diğer insanlarında kurtulması için mücadele vermemiz gerektiğini çıkarsız sevmeyi anlatan güzel bir eser kitap konu olarak iki kısıma ayrılıyor ve bir kehanetin son bulmasını bir nevi yıldız masalı misali ama içinde çok güzel gerçek bir aşk hikayesi var ve bu beni derinden etkiledi hasta ve tüberküloz yani verem bir kadın ve hırsız bir erkek çıkar gözetmeden bir birlerini sevmeleri değer vermeleri ve sıcacık bir aşk yaşamaları güzel bir duygu evet bu konu her na kadar kısa sürse de diğer konu bundan sonra bayabilir ama sadece sevdiklerimizi değil başka hasta ve çaresiz insanların da hayatlarını kurtarmamız için menfaat gözetmeden sevdiklerimize yaptığımız gibi mücadele etmektir

Konu olarak güzel biraz karmaşık bir anlatımı var hızlı geçişleri ama çok sıcak bir aşk hikayesi ve her insanın değerini bilmemiz gerektiğini dünya sevdiklerimizden ibaret olmadığını hatırlatan değişik bir kitap her ne kadar fantastik sevmesem de konusu güzel bir eser okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

angelsbooks 
19 Mar 15:41 · Kitabı okudu · 357 günde · 4/10 puan

Sıradaki kitap beni 'bitiremeyeceğim herhalde' diye düşündürüp duran kitabım. Bir kaç yıl önce CNR kitap fuarından almıştım. Belki bilirsiniz, film/dizi uyarlaması olan kitaplar ilgi alanıma girer. Bu kitabı da o yüzden almıştım büyük bir hevesle. Ama bitmesi tam 1 yılımı aldı!!!

Olaylar bir aşk hikayesiyle başlayıp fantastik dokunuşlarla ilerliyor. Sonra konu çok başka yerlere gidiyor. Bu fantastik dokunuşlar bana hitap etmedi bir türlü ki en sevdiğim türdür fantazya.

Okurken konudan konuya jet hızıyla geçiş var. Takibinde zorlandım. 'Nereden geldik buraya?' diye sık sık sordum kendime. İnce detaylar ve güzel tasfirlerle dolu bir kitap ama konu bütünlüğü bozulup durduğu için keyif alamadım.

Bir sonraki sayfayı merak etmeme sebep olan çok az kısım vardı. Bu yüzden de kitabı zorlana zorlana okumak durumunda kaldım.

Ne yazık ki benim için hayal kırıklığında öteye geçemedi...

Ne kadar kalın olsada bir kitabı bir haftadan daha uzun sürede bitirdiğim olmamıştı ta ki bu kitaba kadar.yaklaşık bir ayda bitirdim.çok yavaş ilerleyebildim çünkü konu ve anlatım oldukça ağır geldi bana.anlamadan sadece okumuş olmayı sevmediğim için sindirerek okumak uzun sürdü.yavaş okunmama rağmen hiç sıkıcı değil.yazım tekniği mükemmel ve bir o kadarda ilginç bir kitap.

Kitaptan 3 Alıntı

angelsbooks 
14 Oca 15:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Gerçeklik
Gerçekliğin güzelliği, söylenmeye veya inanılmaya ihtiyacı olmamaktan gelir. Bir ruhtan öbürüne geçer ve her dokunduğunda form değiştirir ama neyse odur, özü değişmez.

Kış Masalı, Mark Helprin (Sayfa 210 - Hyperion Kitap)Kış Masalı, Mark Helprin (Sayfa 210 - Hyperion Kitap)
angelsbooks 
17 Oca 22:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Kitap
Bu dünya senin gibi yüreğinin gücünden korkan kurşun misali tembellerle dolu hancı; sen dağa tırmananların ve akrobatların düşmesini, o cesur köprülerin yıkılmasını ve geleceği hissedenlerin cezalandırılmasını beklersin. Eğer herkes senin gibi olsaydı Mr. Fteley, hâlâ mağara devrinde olurduk.

Kış Masalı, Mark Helprin (Sayfa 259 - Hyperion Kitap)Kış Masalı, Mark Helprin (Sayfa 259 - Hyperion Kitap)
Ebru Ince 
17 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Rafları, okunması zor kitaplarla doluydu; insanın ruhunu yıkıp yeniden inşa edebilirlerdi ve okumayı bitirdiğinde katır tepmiş gibi olurdun.

Kış Masalı, Mark Helprin (Tür: Tarihi Kurgu, Fantastik, Steampunk)Kış Masalı, Mark Helprin (Tür: Tarihi Kurgu, Fantastik, Steampunk)

Kitapla ilgili 1 Haber