Kısa Süren Saltanat

John Steinbeck

Kısa Süren Saltanat Yorumları ve İncelemeleri

Kısa Süren Saltanat yorumları ve incelemelerini, Kısa Süren Saltanat kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Kısa Süren Saltanat puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

7.710 üzerinden
170 Puan · 41 İnceleme
150 syf.
6/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Bilmiyorum sanırım yazarın en baba kitaplarını ilk olarak okuduğum için sonrasında okuduklarım onlar kadar tat vermemeye başladı. Gazap Üzümleri, Cennetin Doğusu, Fareler ve İnsanlar, İnci ve daha birkac kitap. Onları şöyle bir animsayinca Kısa Süren Saltanat bana çok yavan geldi. Aslında eleştirel bir kitap ama ben pek sevmedim. Bir sabah uyanıyorsunuz, kapınız çalıyor ve koca ülkeye kral olduğunuzu öğreniyorsunuz. Oysa Pippin teleskopu ile çok mutlu idi. Krallık ona göre bir şey değildi ki. Çok da güldüm aslında bazı yerlerde ama dediğim gibi orta düzeyde geldi bana bu.
Kısa Süren Saltanat
Kısa Süren SaltanatJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015543 okunma
150 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
13 saatte okudu
John Steinbeck'in tek siyasi hicvi olarak nitelendirilen kitabı "Kısa Süren Saltanat". Fransa'da cumhuriyetin sürekli hükümet krizine girdiği, sağlıklı kararların alınamadığı bir ortamdan bıkan Fransız halkının çözümü krallıktan yana görmesiyle başlayan bir hikaye. Halk; kendi halinde, amatör bir astronom olan ancak kralların soyundan geldiği için bu göreve layık görülen Pippin'in kral olmasını ister. Pippin bu saçmalığı anlamlandıramasa da artık Fransa'nın yeni kralıdır. Steinbeck bu kitabında mükemmel bir kara mizah örneği sergilemiştir. Demokrasiyi, monarşiyi, soylu sınıfı, kapitalizmi ustalıkla eleştirmiştir. Alışıldık Steinbeck romanlarından farklı bir roman olsa da Steinbeck'in üslubunu konuşturduğu çok güzel bir siyasi hiciv örneğiydi.
Kısa Süren Saltanat
Kısa Süren SaltanatJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015543 okunma
150 syf.
10/10 puan verdi
·
4 günde okudu
John Steinbeck bu romanında Fransa da eski kral soyundan gelen sıradan bir hayat süren Pippin'in Fransa kralı seçilmesiyle yaşanan komik olayları etkili bir anlatımla anlatımış. Olaylar hayali olmasına rağmen romanda gerçek hollywood yıldızlarına da yer vermiş. Romanın arka planında Amerika ve Fransa'nın toplumsal yapılarınıda karşılaştırmış. Yine Fransa'nın 19. Yüzyılda sahip olduğu prestije de tekrar dönme arzusunu dile getiriyor. Yine kitapta politikacıların hangi partide olursa olsun ikiyüzlülüğünü çok güzel yansıtmış. Etkileyici bir roman tavsiye ediyorum.
Kısa Süren Saltanat
Kısa Süren SaltanatJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015543 okunma
150 syf.
·
Puan vermedi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
John Steinbeck ‘in tek siyasi kitabı olarak nitelendirilen Kısa Süren Saltanat,cumhuriyetin sürekli hükümet krizine girmesinden bunalan Fransız halkının tercihlerini tekrar krallıktan yana kullanmasıyla gelişen bazı olaylar ve kendi halindeki bir burjuvanın ailesiyle farklı yaşamlara sürüklenmesini konu almaktadır. Tüm hayatı gökyüzünü incelemek olan kendi halinde yaşayıp giden Pippin kraliyet soyundan geldiği için kral olduğunu öğrenir ve ailesi ile beklenmedik olaylar içinde kalır. Steinbeck,alışılmış üslubunun biraz dışına çıkmış bu kitabında Fransa’daki devrimi mizahi bir dille kaleme almış..Eleştiri seviyesi yüksek ve akıcı bir eser.Ben severek okudum sizlere de tavsiye ederim.
Kısa Süren Saltanat
Kısa Süren SaltanatJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015543 okunma
·
Puan vermedi
John Steinbeck, bu yegâne siyasi hicvinde Fransız Devrimi’ni adeta ters yüz ediyor. Cumhuriyetin sürekli olarak krize girmesinden bıkan Fransızlar, çözümü kadim kralların soyundan gelen amatör astronom Pippin Héristal’i kral ilan etmekte bulurlar. Yeni kral ve ailesi bir anda magazin basını, saray görevlileri, yağmacı soylular ve didişip duran siyasetçiler arasında kalır. Fransa Kralı IV. Pippin kendisinden neler beklendiğini anlamaya çalışırken karısı Maria, kafasını Versailles Sarayı’nın temizliğine takmış, Hollywood yıldızlarıyla eğlenen kızı Clotilde ise gönlünü Amerikalı Yumurta Prensi’ne kaptırmıştır. Steinbeck, kraliyet ailesi ve çevresindeki renkli karakterlerin maceraları üzerinden Fransa, Amerika, demokrasi ve siyasi kurumlar ile birlikte büyük şirketler ve kapitalizmin eleştirisine ustalıkla girişiyor.
Kısa Süren Saltanat
Kısa Süren SaltanatJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015543 okunma
150 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Kısa Süren Saltanat
Salinas Vadisine gitmek için yine kütüphanemin arka bahçesinin kapısını açtım. Ama Steinbeck bu sefer beni çok şaşırttı. Kendimi vadinin sert rüzgarlarında bulmak isterken bir baktım Fransa'dayım. Cumhuriyetle yönetilen ülke yönetimsel krizlere son vermek için büyük tartışma içindeydi. Yazar dediğim gibi bu sefer alışılmışın dışında bir temayla okuru karşılıyor. Fransa'da evinin çatı katında yıldızları inceleyen astronom Pippin kralların soyundan geliyor. Ama o bunu çok umursamıyor hatta aklında böyle bir detay bile yok. Fransa yönetimi Cumhuriyet şeklinden Monarşiye geçmek istediği için kendilerine göstermelik bir kral gerekli oluyor. Bizim zavallı ise bu tiyatroda büyük kurban olarak IV.Pippin olarak tahta geçiyor. Rahat evinden ve çok sevdiği gözetleme kulesinden koparılan IV.Pippin hiç mutlu değildir. Karısı ise absürt bir şekilde bütün sarayın temizliğine veriyor kendini ve kızı ise artık krallığın gücüyle ve gençliğin hevesiyle film yıldızlarıyla eğlenip, Amerikalı prensle flört ederek bu fırsatın tadını çıkarıyor. IV.Pippin'i mutsuz eden girdap ise tam bir kaostur. Karakterimiz basın, krallığı sömüren soylular ve sürekli çatışma halinde olan farklı görüşe sahip siyasetçiler arasında bunalmaktadır... Kısa Süren Saltanat, demokrasi, kapitalizm ve siyaseti kara mizah şeklinde anlatan ve trajikomik bir şekilde eleştiren, her ne kadar alıştığım Steinbeck temasının çok dışında da olsa çok güzel bir eser. Aynı konuya sahip Dünya Edebiyatının çok bilinen eserlerinin yanında yerini almalıdır diyorum...
Kısa Süren Saltanat
Kısa Süren SaltanatJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015543 okunma
150 syf.
·
Puan vermedi
Hem eğlendiren hem düşündüren güzel bir Steinbeck yapıtı.. Kitabın isminden ve kapak resminden anlaşılacağı üzere; modern zamanda sürdürülemeyen saltanat hakkında yazılmış bir hikaye ile karşımızda yazar. *DİKKAT SPOİLER* Bay Pippin'in ve ailesinin normal aile yaşamlarından alınıp zorla kraliyetin başına getirilmesi ile başlıyor kitap. Bay Pippin evinde oturup gök bilimle ilgilenmeyi tercih ederken, kraliyet diye adlandırılan ama piyon görevi gören biri olmak zorunda bırakılır. Fedakar eşi ile birlikte pek de memnun olmadıkları bir noktada bulurlar kendilerini. Kitapta kendi adıma beğendiğim noktalara değinmek istiyorum: Pippin'in sevgili eşinin gösterdiği hayat arkadaşlığı saygı duyulacak derecedeydi, "yönetici sandıklarımız gerçekten yöneten mi yoksa yönetilen mi?" bu soru bence mizahi falan da olsa güzel işlenmişti, kralın yaptığı konuşmanın dürüstlüğü ise "keşke dürüst olabilseler keşke" dedirtti.. İster istemez İngiliz kraliyetini de düşünmeden edemedim :) Kitabın uzun olmasını daha derinlemesine hikayeye dahil edilmeyi isterdim. Ama kısa süren saltanata rağmen kısaca anlatılmak istenen anlatılıp verilmek istenen mesajlar verildi benim açımdan. Ben sevdim, eğlendim, güldüm, düşündüm, benzettim.. Tavsiye edebilirim, iyi okumalar dilerim ..
Kısa Süren Saltanat
Kısa Süren SaltanatJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015543 okunma
150 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
26 saatte okudu
Merhaba, şubat ayının 12. Kitabıyla bu ayı da burada noktalayalım... Öneri kitapları görünce john Steinbeck kitaplarına uzun bir süre ara verdiğimi fark ettim. Diğer eserlerine nazaran bolca hiciv yer alıyor. Kimi zaman güldüren, kimi zaman düşündüren felsefik ve ütopik bir eserdi. Kısaca konusuna değinmek gerekirse; Demokrasi ile yönetilen Fransa'da, işin içinden çıkamayan siyasi partiler çareyi Monarşi'ye dönmekte bulurlar... İstikrarsızlığı sonlandırmak için tahta Kısa Pepin'in soyundan biri getirilir. Ancak iş kral olmakla bitmez çünkü saraya yeni eşyalar gelmesi ve monarşinin yenilik ve refah değil düzeni devam ettiren bir unsur olması istenir. İroni tadında ve yerinde sistem eleştrisi yapılmış. Yazar az sözle çok şey anlatmıştır. Bu sürükleyici ve etkileyici eseri okumanızı isterim. Steinbeck'in kalemi okunmaya değerdir. Keyifli okumalar dilerim. Sevgiler..
Kısa Süren Saltanat
Kısa Süren SaltanatJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015543 okunma
150 syf.
·
Puan vermedi
Şöyle bir benzetme ile bu kitaptaki kralın durumu açıklanıyordu: Elimizde bir av tazısı var ve bu tazı binlerce yıldan beri avcılık için seçilmiş bir köpek. Bir şekilde başka bir cinsle birleştirilip farklı bir soy elde ediliyor ve yeni gelen soy, evcil hale getiriliyor. Tüm gördüğü bir iki cin s kuş ve evin odaları. Bazen dolaştırılmak için sokapa çıkarılıyor bir tasma ile ama bu köpeğin tüm geçmişi baskılanmış ev hayatı ile. Bir gün bir gezi sırasında köpeğimiz koklaya koklaya bir dereden atalarının da içtiği sudan içiyor, kokladığı ağaçları, bitkileri tanıyor ve birden ŞAAK! bir ışık yanıyor kafasında. Daha önce hiç bilmediği içgüdüler gün yüzüne çıkıyor. Bundan sonra yapacakları atalarından devraldığı davranışlara uygun olacaktır ama hala r sorun var. Onu baskılayan güç, onun içgüdülerine uyarak hareketlenmesine engel olacaktır. Pippin, kökü unutulmuş asil soylara dayanan ama kendisi gökbilime meraklı, hali vakti yerinde biridir. Hiç yokken birden gözünü kral olarak açar. Bir piyon kral. Onu kral yapanların, kraldan çok getirisi vardır. Kral Pippin, asıl doğasına dönmek ister ama ortada bunun doğuracağı sonuçkar vardır. Kapitalizm, aristokrasi, siyaset, büyük şirketler ve macera dolu bir krallık.
Kısa Süren Saltanat
Kısa Süren SaltanatJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015543 okunma
150 syf.
·
Puan vermedi
·
23 günde okudu
John Steinbeck kalemini çok sevdiğim toplumsal olayları ele alan ve derin düşündüren bir yazar. Okuduğum kitaplarından farklı olarak siyasi tek kitabı. Hiciv sanatının kullanıldığı yönetimi insanları eleştirirken siyasetin tüm uzandığı kollarda nasibini almış kitapta. Kısa ve etkili kitabı türü sevenlere tavsiye ederim . Pippin soylu bir aileden gelen gökbilim ile ilgilenen kendi halinde bir yaşam sürmekteyken bir anda kral ilan edilir. Fransa Cumhuriyeti kaldırıp krallık ile yönetilmek istenir mecburen Pippin kral olur. Bir anda kral olan ve ortadaki sorunlara el atmaya çalışan Pinpin için herşey zor bir hal almaktadır. İçine düştükleri durumdan Pinpin dışındaki herkes mutludur. Yeni düzen istedikleri gibi gitmeyince eskiye dönen çıkarları için elinden geleni yapanların insanları nasıl kullandıklarını anlatmaktadır.
Kısa Süren Saltanat
Kısa Süren SaltanatJohn Steinbeck · Sel Yayıncılık · 2015543 okunma
41 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.