Kişisel Bir Belge

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
475 gösterim
Conrad'ın 1912'de yayımlanan Kişisel Bir Belge isimli eseri, yazarın yaşamı hakkında derinlemesine fikir veren ana kaynaklardan biri olarak görülmektedir. Her ne kadar belirli bir sırayı takip etmese de Kişisel Bir Belge'de Conrad, Rus Polonya'sında aldığı eğitim, bir denizci olarak geçirdiği günler ve amcası Tadeusz'un üzerindeki etkisiyle ilgili detaylı bir kayıt tutmaktadır. Otobiyografik bir eser olan Kişisel Bir Belge'nin önsözündeyse Conrad, kendi gününde edebiyat ve eleştiri dünyasına nasıl baktığını anlatmakla kalmayıp, kendi eserleriyle ilgili yapılan eleştirilere de belirli bir ölçüde yanıt vermektedir.

İngiltere'ye yerleştikten sonra tüm eserlerini İngiliz dilinde veren yazar, gerek roman gerek anlatıları ile kendisinden sonra gelen pek çok yazara ilham kaynağı olmuştur. Conrad, bu otobiyografide de, diğer çoğu eserinde olduğu gibi, kronolojik bir anlatı yöntemi takip etmektense bir insan ve yazar olarak şekillenmesinde rol oynamış olay ve kişilerden yola çıkmıştır. Bu anlamda da okuyucuyu kendi yaşamını aktarırken bile heyecan verici bir serüvene davet etmekten geri durmamış, eseri kuru bir kişisel tutanak olmaktan çıkartarak okurun kendine de pay çıkarabileceği, duygudaşlık kurabileceği ortak bir deneyime dönüştürmüştür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786055182229
 • Çeviri:
  Nilay Öztürk
 • Yayınevi:
  Alakarga Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Kelimelerin gücünü algılamaktayım. Sonuçta karşısındakini ikna etmek isteyen biri doğru teze değil de doğru kelimelere güvenmelidir.

Kişisel Bir Belge, Joseph ConradKişisel Bir Belge, Joseph Conrad

Doğru vurgu çok önemlidir. Genişlemiş akciğerler, gürleyen ses telleri. Kimse bana Arşimet'in kaldıracından bahsetmesin. Arşimet, matematiksel imgeleme sahip dalgın bir adamdı. Matematiğe olan saygım sonsuz ama bu noktada formüllere ihtiyacım yok. Bana doğru vurguyu ve doğru sözcüğü verin, sizin için dünyayı yerinden oynatayım.

Kişisel Bir Belge, Joseph ConradKişisel Bir Belge, Joseph Conrad

Ben yalnızca harfleri seviyorum fakat deniz sevgisinin bir adamı denizci yapamadığı gibi harfleri sevmek de beni bir edebiyat adamı yapmaz. Kıyıdan bakan bir edebiyat adamı denizi nasıl seviyorsa ben de harfleri öyle seviyorum olabilirim.

Kişisel Bir Belge, Joseph ConradKişisel Bir Belge, Joseph Conrad

Müslümanlık inancında bir babanın yeni doğan bebeğinin kulağıma fısıldayıp neredeyse ilk nefesini aldığı andan itibaren onu inananlardan biri yapması gibi denizin bir şekilde yatağıma kadar gelip farkında olmadan kulağıma çalınmış mırıltıları.

Kişisel Bir Belge, Joseph ConradKişisel Bir Belge, Joseph Conrad

Kahkahaların ve gözyaşlarının kaynağına ulaşmayı amaçlayan bir yazar her vakit daha da fazlasını deşip çıkartmak isteyecektir. Hıçkırarak ağlamayı değil, gösterişsiz bir şekilde iç çekmeyi; sırıtmayı değil, hafifçe tebessüm etmeyi takdir eden bir adam duygusuz değildir.

Kişisel Bir Belge, Joseph ConradKişisel Bir Belge, Joseph Conrad