5,8/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
0 beğeni  · 
740 gösterim
Conrad, bir dedektif öyküsü havası taşıyan bu romanda, insan yaşamına belli bir açıdan bakmayı, insan ruhunun derinliklerinde yatan temel gerçeklere inmeyi amaçlar. Conrad için bir romanda geçen olaylar, olayların geçtiği ortamlar, kişiler ve onlar arasındaki ilişkiler, hep bu amacın ortaya konabilmesini sağlayacak biçimde düşünülüp tasarlanmış öğelerdir.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9789944886727
 • Çeviri:
  Ünal Aytür
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Samet Dönmez 
16 Oca 10:38 · Kitabı okudu · 13 günde · 6/10 puan

İngilizceyi 20'li yaşlarda öğrenen Ukrayna asıllı birinin İngiliz edebiyat tarihine adını yazdırması oldukça zordur. İşte Joseph Conrad benim ilgimi böyle çekti. 1907 yılında yazdığı Casus romanında bir İngilizin Rus büyükelçiliği adına casusluk yaptığı ve bu sırada yaşanan olaylar anlatılıyor. 20. yüzyıl İngilteresinin anlatması sebebiye hoşuma gitti. Adolf Verloc bizim ana karakterimiz Casus. Tüm olaylar onun etrafında şekilleniyor. Onu çok seven karısı Winnie Verloc, yarım akıllı ve ona muhtaç yaşayan Stevie ve kayınvalidesiyle bir evde yaşayıp aynı evi dükkan olarak işletiyorlar.

e-zeki 
18 Haz 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

kitap iddialı ismine rağmen çok yavan. Okurken neredeyse son sayfaya kadar vadedilen heyecanın arayışı içinde kalıyorsunuz ve malesef elde edemeden bitiyor. modern klasikler serisine alınması bana pek de mantıklı gelmedi açıkçası

UĞURCAN KOÇ 
06 Şub 18:29 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Aslında Karanlığın Yüreği, Lord Jim ve Nostromo kitaplarını merak ettiğim yazarın yayınevine güvenerek aldığım bu kitabı resmen beni hayal kırıklığına uğrattı. Herhalde iş bankası modern klasikler dizisinin en kötü kitabıdır. Bu kadar zorlanarak okuyacağım aklımın ucundan bile geçmezdi. Bu kitabı bitirdiysem, ulysses i de okuyabilirim sanırım(!) (en azından bu konuda cesaret verici bir kitaptı) sadece conrad'ın külliyatını tamamlamak isteyen biri için okunabilecek son kitap olabilir. Bunun dışında maalesef tavsiye edebileceğim başka bir özelliği yok. (Varsa da ben anlayamadım)

Kitaptan 8 Alıntı

Samet Dönmez 
15 Oca 17:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Dilini tutmak konusunda hiçbir şey, ölümün sonsuz suskunkuğuyla boy ölçüşemez.

Casus, Joseph Conrad (Sayfa 233)Casus, Joseph Conrad (Sayfa 233)
e-zeki 
18 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Siz devrimciler asla anlamayacaksınız bunu. Gelecek konusunda planlar yapıyor, şimdikinden türeme ekonomik sistemler hayal ederek kendinizden geçiyorsunuz. Oysa gereken şey, yeni bir hayat anlayışı uğruna iyi bir temizlik ve kesin bir başlangıç. Siz yerini açıp hazırlayın, o zaman hayallerini kurduğunuz gelecek kendiliğinden gerçekleşir.

Casus, Joseph Conrad (Sayfa 71)Casus, Joseph Conrad (Sayfa 71)
e-zeki 
18 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Bizim amacımız, yasallık konusundaki boş inançları, yasallığa duyulan kutsal saygıyı yok etmek olmalı. Müfettiş Heat ile onun gibilerin, halkın da onayıyla, bizleri güpegündüz takır takır vurmaya başlamaları kadar beni sevindirecek birşey olamazdı. O zaman savaşı yarı yarıya kazanmışız demektir. Böylece, eski ahlak anlayışının çöküşü kendi mabedinde başlamış olur.

Casus, Joseph ConradCasus, Joseph Conrad

"Gelecek konusunda planlar yapıyor, şimdikinden türeme ekonomik sistemler hayal ederek kendinizden geçiyorsunuz. Oysa gereken şey, yeni bir hayat anlayışı uğruna iyi bir temizlik ve kesin bir başlangıç. Siz yerini açıp hazırlayın, o zaman hayallerini kurduğunuz gelecek kendiliğinden gerçekleşir."

Casus, Joseph Conrad (Sayfa 71 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Casus, Joseph Conrad (Sayfa 71 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"İdealleştirmenin her türlüsü hayatı yoksullaştırır. Hayatı güzelleştirmek, onun karmaşık niteliğini ortadan kaldırmak, yok etmektir."

Casus, Joseph Conrad (Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Casus, Joseph Conrad (Sayfa 39 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"Başarının gerçek değeri, büyük ölçüde, ona ne gözle baktığınıza bağlıdır. Oysa kader hiçbir şeye bakmaz, hiçbir şeye aldırmaz."

Casus, Joseph Conrad (Sayfa 89 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Casus, Joseph Conrad (Sayfa 89 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"Çünkü tarihi yapan düşünceler değil, araçlardır, ayrıca ekonomik koşullar her şeyi değiştirir; sanatı, felsefeyi, aşkı, erdem anlayışını, hatta gerçeğin kendisini bile!"

Casus, Joseph Conrad (Sayfa 48 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Casus, Joseph Conrad (Sayfa 48 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"Günümüz ekonomik koşullarına ben olsam ne ad verirdim biliyor musunuz? Yamyamlık bu, derdim. Düpedüz yamyamlık! Adamlar açgözlülüklerini halkın taze kesilmiş, hâlâ titreyen etiyle, sıcak kanıyla besliyor; yaptıkları bundan başka bir şey değil."

Casus, Joseph Conrad (Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Casus, Joseph Conrad (Sayfa 49 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)