Lord Jim

8,0/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
767 gösterim
“Kendi içgüdüsel hislerimden ve kafa karışıklığımdan bu kadar çok bahsediyorum, çünkü Jim hakkında anlatacak pek bir şey kalmadı. Benim için vardı ve sonuçta sizin için sadece benim aracılığımla var. Onu elinden tutup dışarı çıkardım; onu karşınızda yürüttüm. Kapıldığım sıradan korkular yersiz miydi? Bilmiyorum… şimdi bile. Belki siz daha iyi karar verirsiniz, ne de olsa bir maçın, en iyi seyirciler tarafından görüldüğü söylenir.”

Joseph Conrad (1857-1924): Polonya asıllı J. Conrad İngiliz dilinin en önemli yazarları arasında yer alır. Fransız ticaret gemilerinde miçoluk yaparak başladığı denizcilik kariyerini büyük İngiliz gemilerinde birinci kaptanlığa kadar yükseltir. 1886’da İngiliz vatandaşı olur, vatandaşlıkla birlikte kaptanlık belgesi de alabilecektir.

1894’e kadar sürecek olan seferler ile bir yandan da hikâye ve romanlarının pek çoğunda canlandıracağı dünyaları keşfeder.

Lord Jim (1900), Nostromo (1904), Razumov’un Öyküsü: Batı Gözüyle (1911, Under Western Eyes) adlı romanları ve Karanlığın Yüreği (1902, Heart of Darkness) adlı öyküsü en önemli yapıtlarından sayılır. Yazarın Casus (1907, The Secret Agent) adlı romanı da Modern Klasikler Dizimiz’de yer almaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9786052951552
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Nadir edebi kaliteye sahip kitaplardan biridir Lord Jim. Yazarı yirmili yaşlardan sonra öğrendiği İngilizcede öyle bir ustalaşmış ki, çağdaş İngiliz edebiyatına bu eser gibi üst üste başyapıtlar kazandırmasını bilmiş. Etkileyici gerçekten.

Kitaba gelirsek:

Hint sularında seyrüsefer haldeki bir geminin kaptan yardımcısı olan Jim'in, geminin batmakta olduğunu sanıp, kaptan ve bir iki adamıyla birlikte, uyuyan yolculardan hiçbirini uykudan kaldırıp uyarmadan bir sandala atlayıp kaçmasıyla başlar her şey.

Jim kendisinin neden böyle davrandığını bilemez, anlam veremez bu duruma ve böylesi bir davranışla korkaklığını sergileyip utanca boğulmayı, sürekli iş ve yer değiştirip geçmişinden kaçmaya çalışmakla örtmeye çalışır.

Vicdanını da kendisiyle sürüklediği ve geçmişi her nereye kaçarsa kaçsın kendisini oraya kadar takip ettiği için, soluğu dünyayla irtibatı kopuk bir adada, Patusan'da alır. Burada yerlilerden başka kimse yoktur ve Jim, geçmişindeki kara lekeden kurtulmak, kendisini ispatlamak için mükemmel bir ortam bulur. Karakteri, tıpkı geçmişte olduğu gibi burada tekrar sınanır..

Nefis bir kitap. İnsan psikolojisine eğilen ve ruhu didik didik eden o büyük kitaplardan. Hem bir hesaplaşma kitabı, hem de serüveni eksik olmayan usta işi bir yapıt.