Doktor Jivago

8,3/10  (27 Oy) · 
100 okunma  · 
31 beğeni  · 
2.810 gösterim
“Ne kadar büyük bir aşktı yaşadıkları!

Özgür, eşi benzeri olmayan bir aşktı. Başkalarının ancak şarkılarda söylediklerini onlar yüreklerinde hissetmişlerdi. Birbirlerine olan sevgilerinin nedeni, uyduruk tanımlarda betimledikleri gibi, ‘yakıcı tutku’ ya da ‘karşı koyulamayan duygular’ değildi. Evrendeki her şey; ayaklarının altındaki toprak, başlarının üstündeki gökyüzü, bulutlar, ağaçlar birbirlerini sevmelerini istedikleri için bağlanmışlardı birbirlerine. Birbirlerine olan aşkları kendilerinden çok çevrelerini, sokakta karşılaştıkları tanımadıkları insanları, uzun yürüyüşlerinde gördüklerini, yaşayıp buluştukları odaları mutlu etmişti belki de.” Ülkemizde romancı olarak tanınan ama Rus edebiyatının büyük şairi Boris Pasternak’ın tek romanı: Doktor Jivago. 1917 ihtilalinin gölgesi altında üç hayat. Jivago, Lara ve Tonya.

1956’da SSCB tarafından yayımlanması uygun görülmeyen, 1957’de gizlice kaçırıldığı İtalya’da ilk kez yayımlanan ve 1958 Nobel ödülünü Pasternak’a kazandıran kitap, 50 yılı aşkın bir süre sonra, ilk kez eksiksiz bir biçimde ve doğrudan Rusçadan çevrildi. Jivago’nun yazdığı şiirler ekiyle birlikte.“20. yüzyılın ortasında, 19. yüzyılın büyük Rus romanı, Kral Hamlet’in hayaleti gibi, geri dönüp bizi ziyaret ediyor. Boris Pasternak’ın Doktor Jivago’sunun bizde uyandırdığı duygu işte bu.”-Italo Calvino
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  640
 • ISBN:
  9789754066258
 • Çeviri:
  Hülya Arslan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Elim varmıyor yazmaya yine. Her şey yarım. Her şeyim. Adam gibi bitirdiğim tek bir öyküm bile yok. Yuh be Meto, altmışına dayandın, diyorum. Romanın da öyle. Yarım. İçim sıkılıyor. Aklıma Hakan S. geliyor, Wapp’dan mesaj atıyorum. Konumuz yazmak elbette. Moralim düzeliyor. Aslında edebiyat hep moralimi düzeltir. Daha çok da okumak. Yazmaya sardım saralı okumam da azaldı. İyi ki 1K var diyorum. Ne kadar kıymetli insanla tanıştım yarabbi. Pırıl pırıl hepsi. https://1000kitap.com/sonrasiz mesela, ışıl karakuş . Daha niceleri. Enerjilerinin ne kadar yüksek seviyede olduğunun farkındalar mı acaba? Hayat enerjisi her zaman yüksek seyretmiyor insanda. Bu konuda Rogojin beni en iyi anlayandır sanırım. Neydi o incelemen öyle be Cem? Demiş miydim acaba okuduğum zaman “Ademoğlu Neredeydin”e Böll’ün yaptığın incelemene, bu nasıl güzel diye? Askerlik geçen bir yeri vardı romanımın, o kısmı bir daha yazdırdın, demem lazımdı. Derim elbette bir gün. Olur ya yayınlarsam bir gün, okursa da eğer, vay çakal Meto, bu kısımda benim etkim ağır der, belki. Kesin anlar. Bir kurt okur da o zira. Kaçın kurası?

İbrahim (Sisifos) Dr. Jivago’yu okuyacağım demişti galiba. Dedi evet. Zaten onun Ebru Ince’nin incelemesinin altına yaptığı yorum aklıma getirmişti romanı. Hatta Ebru Ince neden I yazmış, yoksa gerçekten mi Ince, İnce değil galiba diye düşünmüştüm.

Sıcacık inceleme içimi ısıtmıştı. “Halam ütü yapıyor ...Halam hep ütü yapar çünkü o çamaşır yıkamak ve ütü yapmak göreviyle bu dünyaya gelmiş bir melek :).” Böyle başlıyordu. Benim de aklıma Ümit Ünal’ın senaryosunu yazdığı “Teyzem” filmi geldi. Ağlamıştım film boyunca. Çok sene evvel. Halit Refiğ’in filmi. Ümit Ünal’ın tek bir kitabını okumamış olmanın utancını duydum. 3 kitabı var sitede. Tek bir okuru olmuş. Yuh diyorum kendime. Yuh Meto.

Rus toplumunun çarlık ve devrim sonrası değişimini anlamak için bu roman güzel bir fırsat bence. Roman oldukça hacimli. Siyasi yapıyı direkt vermiyor ama. Uyanık olmanız lazım. 1903'le başlar. Mağrur bir imparatorluktur Rus imparatorluğu. Rus-Japon savaşı patlak verir. Rus halkının yaşamını radikal olarak değiştiren olaylar bu savaşla başlar. Tıpkı tüm dünyada olduğu gibi Ruslar da Japonları tanımazlar. Tıpkı tüm dünya gibi onlar da küçümser. Ağır bir yenilgiye uğradıklarında monarşinin sonun başlangıcına girdiğini kimse bilemez. Bolşevikler hariç.

Siyasetin hamlığı midemi bulandırıyor. Hep bulandırdı zaten. CIA kazandırmış yazara Nobel’i, diyorlardı. O. Pamuk için de sarf edilmiş sözlere midem bulanıyor. Geçtim çabucak bunları elbette.

Müziği peki ya filmin? İnsanın kalbi erimez mi? Benim kalbimi eritmişti aslında. Yine eridi. Ömer Şerif’li olanına. Kitap ama, galiba kitap daha güzeldi. Kesin öyleydi. Ah Kitap…

Galiba film kadük kalmıştı roman karşısında. Bir hayli hem de. Müzikleri güzeldi ama. 2002. Keira Knightley & Hans Matheson dizisi varmış bir de. Ben hiç izlemedim. Film dediğim, dedim ya, Ömer Şerif'inki. İlla da, ille de roman ama. Boris Pasternak. Baris der Ruslar. I am looking for someone, diyor ya sorgu da, o işte.

Konu tıpkı çoğu okuyucu gibi bana da çok yabancı değil aslında. Bir yanıyla tabii. Aşk o yanı. Vahşetin Çağrısı’nı yazarken London, unutmuş olmalı aşkı, hatırlatmış olsaydı eğer biri bu yanını hayatın, yeminle yazmazdı Çinlilerin işgal ettiği dünya novellasını. İki aşk arasında kalmak var romanda.

Tam 15 bölüm roman. Bir de epilog var. Hangi bölümdü Allah aşkına? Bir bölüm vardı hani, Lara geliyordu görmeye, Yuriyatin kentine. Hatırladınız mı? Yuriyatin, Perm bölgesinde hani, uydurma olduğunu bilmiyorsunuz değil mi? Uydurma evet. Sırf kitap için yaratılmış bir kurmaca yer Yuriatin. Yok öyle bir yer Rusya'da.

Tonya, haksızlık olduğunu düşündüğüm yaşadıkları, kitap boyunca üzdü beni.

Jivago, bir Sovyet bürokratıyla aynı kadını sevmeseydi eğer, hayatı oldukça farklı olurdu. Galiba roman olmazdı o zaman.

https://www.youtube.com/watch?v=nRpmYGbbvGA

Ebru Ince 
 29 Nis 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

"Halam ütü yapıyor ...Halam hep ütü yapar çünkü o çamaşır yıkamak ve ütü yapmak göreviyle bu dünyaya gelmiş bir melek :)..hep dışa kıvrılmış kısa çorapları var ayağında ..sanırım halamin ayakları yok :)..Halam hep pilili etekle dolaşıyor, hiç pantolonu yok ...elbisesi de ..doğuştan pilili etekli halam :)
.. ay benim teni esmer kalbi bembeyaz halam.... Z z Gabor hayrani ,Klimanjaronun karlarının da aglayan ,Audrey Hapbourne duruşlu ..evimizin gönüllü kölesi halam ...babannem diyorki
_Bakma onun Klimanjaro 'ya ağladığını,,"o aslında doktor jivago ya aşık "

Işte.doktor jivagoyu ilk duyduğum an o an :) kimdi bu "jivago "?ben bir doktor tanıyorum o da ayhan amca! Nami diğer "essekli doktor " bisikleti eşşek diye adlandırdığım yaslarim, bacaklarim raşitik ,demişler yürümesi zor ...annem kahrolmus ,ceviz yaprakları kaynatıp sarmislar günler boyu ..doktor Ayhan amca hergün bisikletiyle gelip iğne yapmış bana ..camdan gelişini görünce "eşşekli"dermisim :) annem diyorki 30 günün sonunda iğne yapılacak yerim kalmadığı için son igneyide vurmamış kahraman doktorum ...:)) şimdi bu adam varken "doktor jivago" ya aşık olmakta nerden çıktı be hala ......

Kitabı okurken o kadar mutluydum ki hep aklımda geçmiş günler vardı .:) kitap beni karlar ülkesine ,trenler ülkesine götürdü getirdi ..zamanda geri getirebilen nadir kitaplardan biriydi ....sanırım biz çocukken kar gerçek kar dı ...sobanın alevi gerçekti. ...sırtımıza giydigimiz sabahlik gerçek pamuktu. ..okuduğumuz kitaplar edebiyat ,dinlediğimiz müzik ruhun yansımasıydı. .
Gerçek cocuklardik biz ,yapay kelimelerimiz yoktu ..tıpkı şu an okusam mı ?diye düşündüğünüz bu kitap gibi ..
Yüksek ihtimalle benim haleti ruhiyemle okuyamayacaksiniz belki yaşınız gereği böyle hatıralara sahip değilsiniz ..yine de geçmişle buluşmak istediğinizde jivagoyla tanışın ...savrulan bir hayatın peşine düşmek için ....

Sevgiyle kalın ...

N. Emre Yılmaz 
05 Oca 15:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bolşevik ihtilali ve sonrasında yaşanan iç savaşı anlatan eserde beyazlar ve kızıllar arasındaki acımasız mücadele tüm ayrıntılarıyla ortaya konulmuştur.
Kardeşler, çocukluk arkadaşları, baba ile oğul savaşta farklı saflarda yer almış, birbirlerinin kah katili kah kurtarıcısı olmuştur.
Derin psikolojik tahliller, ayrıntılı yer ve kişi tasvirleri ve insanın içini acıtan gerçekler le süslenmiş bu eser son dönem rus edebiyatının en önemli eseridir. Aynı zamanda 20 yüzyılda nobel edebiyat ödülünü en çok hak eden bir kaç romandan biridir. Ömer Şerif'in hayatının başrölünü oynadığı, Maurice Jarre'nin müziklerini yaptığı aynı isimli film olarak da sinemaya aktarılmıştır.

Müphem 
 24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Çarlığın yıkılış dönemini ve 1917 iç savaşı sırasında Rusya'da ve Moskova'da gelişen olayları,yasam seklini ele alan roman zamanın aile portresini tuhaf karşılamadan 'oyle bir donemde ancak boyle yasanir'dedim.Bana yazarı takdir ettiren sey Boris pasternak'in tek romanı olmasina ragmen okuyucuyu ele geçirecek potansiyele sahip olması oldu ki buda çokta kolay olmasa gerek.Rusçada Jivago "yasamak"fiilinden geliyor.Bir ilahide İsa'dan sonsuz yasayan "jivago"olarak bahsedilir(Kitabin sonu zaten bunu açıklar nitelikte Jivagonun kitapları ardında kalan ve hala yasayan şeydir).Kitabin ismini basta 'Kizlar ve Oglanlar'olarak tasarlamış yazar fakat sonrasında Jivagoyu hayati boyunca kafasında bir kitap ismi olarak kafasında tuttuğundan kitaba bu ismi uydurmuş.Metafor olarak ozdeslestirince kitapla daha iyi uyum yakalamış."Doktor Jivago" kendimce bu ismi yasamı iyileştirmek olarak tasavvur ettim zira bu paragrafta olduğu gibi'açık pencerenin önünde oturmuş ve iyice yaslanmış olan bu iki arkadaşa bekledikleri özgürlük artık gelmişti.Gelmisti veasagida uzanmakta olan Moskova caddelerine yerleşmişti.Bunu tüm benlikleriyle hissediyorlardı..Bu kutsal kent icin ,hatta bu öykünün icinde yer almış olan herkent içlerinde büyük bir sevgi duyuyordu.Mutlulugun eşsiz müziği bir dalga gibi sararak cok uzaklara kadar yayılıyordu.Elindeki kitapta (Jivagonun kitabını kastederek sanki tüm bunları biliyor onların duygularını onaylıyor ve destekliyordu.'fikirlerimi benimsetti.Diger yandan kitap uzun bir zamana yayılmışta birbiri arasında bütünlük sağlayamamış gibiydi.Yazarin kadınların ruhsal ve davranışsal özeliklerini yansıtmasında eksiklik hissettim.Yazarlarda kadın veya erkek karsi cinsiyeti kendi cinsiyetini tasavvur eder gibi tasvir etmesi beklentisi icinde oluyorum.(Bunu başarabilen yazar cok azdır ,Tolstoy gibi)Bu yuzden dikkatimi cekmis olmasi olası.İcerik olarak kitap devrimi,kızıllar ile beyazlar arasındaki mücadeleyi aynı ülkenin vatandaşı olup insanların birbirlerini dusman kesilmesini görüyoruz.Palykh'in yaptığı sey savasın psikolojisini gözler önüne seriyor.sirf dusman iskencelerine maruz kalmasınlar diye ailesini oldurmesi tuyler ürperticiydi.Kitabin realis tarafının yerinde olduğu görüsündeyim.Ornegin Doktor Jivagonun hem karısına olan sevgisini hemde Lara'ya olan askını artik pekte mümkün olmayan mühürlenmiş aşkları anlatan bir cok kitaptan farklı bir noktaydı.Bunu Tolstoy'un Savaş ve Barış kitabında birbirine delice asık olup sonrasında farklı kalpler arayan Kahraman'ların anlatımı artık 'sonsuz asklar ancak kitaplarda olur 'deyimlesmis cümlesininin geçerliliğini kaldırmis bulunuyor benim icin.Kitabin son 20 sayfası bana bitmesi icin acele edilmiş gibi geldi.Kitap gerçek bir savası gerçek yönleri ile ele alıyor."20. yüzyılın ortasında, 19. yüzyılın büyük Rus romanı, Kral Hamlet'in hayaleti gibi, geri dönüp bizi ziyaret ediyor. Boris Pasternak'ın Doktor Jivago'sunun bizde uyandırdığı duygu işte bu."
-Italo Calvinonun fikiri Kitabin başka bir boyutta anlatılmak olmus.

SAKINCALI PIYADE 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rus devrimi hakkında veyahut devrim dönemi Rusyası hakkında onlarca eser vardır. Kimisi olaya kapital taraftan bakar kimi ise körü körüne komünist taraftan. Oysa bu kitap bir aşk hikayesi etrafında şekillenmesine rağmen dönem Rusyasına devrime insanlara kızıl ve beyaz ordu savaşlarına öncesinde birinci dünya savaşı Rusyasına gerçekten uzaktan realist bir aksiyonla bakmakta ayrıca dönemi bilenler için kitabın aşk kısmı ortadan kalkar alt metinde ise Mother Rusya kavramına iner. Okuyun efendim yavaş yavaş ve hazmederek. Ayrıca aynı adlı uyarlama filmde çok güzeldir.

Celal Dursun 
16 Oca 22:53 · Kitabı okudu · 17 günde · 5/10 puan

Rus şair ve yazar Boris Pasternak (1890-1960)’ın 1955 yılında tamamlamasına karşın kitap içeriğindeki Rus Devrimi’ne yönelik eleştirel bakıştan dolayı Rus Yazarlar Birliği bünyesindeki sansür kurulundan onay alamayan ve ilk olarak Sovyet Rusya dışında basılan ilk ve tek romanı.
Kitabın yayımı sonrası Soğuk Savaş döneminin iki kutuplu dünyasında büyük bir koz geçer Batı Dünyası’nın eline. Ekim 1917 Devrimi’nin öncesini, sonrasını, 1.Dünya Savaşını ve Rus iç savaşını, merkeze aldığı Jura-Lara aşkının arka planında inceleyen romanda yazar; açık bir biçimde olmasa da kaleminin kıvraklığını kullanarak rejim eleştirisi yapmakta, merkez yönetimden halk komitelerine kadar tüm yeni rejim unsurlarının halka yaptığı sert muameleyi, kitlesel ölümlere yol açan açlık ve yoksulluğa neden olan siyaseti yermektedir.
Batı’da ölümüne nefret edilen Sovyet Rejimine hem de ülke içinden gelen bu eleştiriyi alabildiğine kullanır Batı Dünyası. Kitabın estirdiği rüzgar yazar’a sansasyonel bir Nobel Edebiyat Ödülü kazandırır 1958 yılında. Ancak ödülü aldığının açıklanmasının hemen ertesinde başlayan ağır eleştiri ve yıldırma politikasına çok fazla direnemeyen yazar ödülü reddettiğini açıklamak zorunda kalır. Bu konudaki diğer bir yaklaşım ise: Ülkesini çok seven bir Yurtsever olan yazarın, kitabın ülkesi aleyhine kullanılacağını görerek kendi isteği ve iradesi ile ödülden vazgeçtiğini savunur.
Bir okur olarak kişisel görüşlerime gelirsek: Ben şanslı bir okur olarak kitabın önceki yıllarda olduğu gibi çeviriden yapılan çevirisini değil, ilk kez Rusça aslından Hülya Arslan’ın yaptığı çeviriyi okudum.
Çok genel ve kaba bir konu özeti yapmak gerekirse: Çocuklukları birlikte geçen Jura (Dr.Jivago) ve Tonya evlenirler. Sonrasında Lara’yı görüp tutkulu bir aşkla ona bağlanan ancak herşeye karşın eşinden vazgeçmeyen Jura, Devrim yılları Moskova’sındaki yoksul yaşamdan ailesini korumak adına Sibirya yakınlarına göçer. İç savaşın bir tarafını teşkil eden Partizanlar tarafından kaçırılan Jura’nın ailesi ile irtibatı kopar. Yıllar sonra bir yolunu bulup kaçtığında ailesi Devrimciler tarafından yurt dışına sürgün edilmiştir artık.
Roman 640 sayfalık son derece zor bir eser. Yazarın romanda kullandığı çok fazla sayıdaki karakter ve figürün takibi de bir hayli güç. Ben kitabı okurken boş beyaz bir kağıda karakterleri özetleyerek romanı daha rahat takip etmeye çalıştım. Çok sayıdaki bu karakterlerin yolu sayfalar sonra birbirleri ile kesişebiliyor yada sahneye girip çıkan bir figürü onlarca sayfa sonra tekrar karşınızda görebiliyorsunuz. “Bu da nereden çıktı? Kimdi bu?” sorularını tekrar başa dönmeden yanıtlamak için bir bilgi çatısı kurmanızı şiddetle öneririm.
Roman karakterlerin sayısal fazlalığıyla zorluk teşkil ettiği gibi çabuk akan bir yapıya sahip olmamasıyla da okumayı güçleştiriyor. Yazarına Nobel kapılarını aralamış bir eser için sert eleştiri yapmak ne derece doğru bilmiyorum ama ben romanı beğenmedim. Kitap için bir başka eleştirim de şu: Mekanlar itibariyle binlerce kilometrekarelik mesafelerde geçen romanda, karakterler inanılmaz tesadüflerle birbirleriyle karşılaşıyorlar. Eski Türk Filmleri için bir tabir vardı: “Bu kadar tesadüf ancak Türk Filmlerinde olur” şeklinde bir söz yerleşmişti halkın zihnine. Bu romandaki sayısız ve gerçekleşmesi gerçek hayatta imkansız tesadüfler insana bu sözü söyletiyor.
İçerdiği rejim eleştirisinden dolayı Batı Dünyası tarafından yelkenlerinin suni bir rüzgarla doldurulduğunu düşündüğüm kitap her şeye karşın insanda araştırma hissini tahrik ediyor. Olayları daha rahat anlayabilmek ve kavramları yerli yerine oturtabilmek adına kısa bir Rus Tarihi okumak zorunda kalmam kitaptan bana kalan en önemli kazanım.

Ezgi 
22 Nis 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 7/10 puan

1. dünya savaşı ve rus iç savaşı sırasında yaşanan, savaş zamanı oradan oraya savrulan, birbirlerinden koparılan, ve sık sık da tesadüfen karşılaşan insanların hikayesini anlatan roman biraz ağır bir dile sahip. Çoğunlukla savaş zamanı yokluğu, savaşın insanlar üzerindeki etkileri, ve insanların "nereye gideceğiz, nasıl gideceğiz" düşünceleri ile geçen roman pek akıcı olmasa da yaşattığı duygu döneme dair pek çok şey canlandırıyor zihinde.

Ahmet Kaya 
13 Şub 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bu tür kitaplar ön plandaki hikayeden çok arka planda anlatılan yaşantıyla ünlenirler. Bir başka nobelli Drina Köprüsü'yle kıyasladım ister istemez. Bu yüzden bu kitabın nobel kazanmasını yadırgadığımı söylemeliyim. Ön plandaki hikaye bir yana arka planda anlatılan tarihi doku çok bölük pörçük ve nerede o ünlü Rus romancılığı dedirtiyor. O zamanın yaşantısını doğru düzgün anlatamamış bence.

Murat ÇALIK 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1917 Bolşevik Devrimi döneminde geçen ve iki kadın arasında kalan Doktor Jivago'nun hikayesi. bolşevikliğin "acı" yüzünü gösteren kitap edebi ve tarihsel olarak bir başyapıt denilebilir.

Kitaptan 52 Alıntı

“Oysa birlikte çalışmaya kalkan kişiler çoğunlukla beceriksiz insanlardır. Gerçek daima yalnız başına aranmalıdır. Gerçeği sevmeyen, onu aramayan kişilerle bütün ilgi kesilmelidir. Dünyada bağlanmaya değer ne vardır? Çok az şey elbette! İnsan bence ölümsüzlüğe bağlanmalıdır. Çünkü ölümsüzlük, daha geniş anlamda yaşamın ta kendisidir.”

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 17 - Altın Kitaplar Yayınevi, 1982 Basım, Ç: Özay Süsoy)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 17 - Altın Kitaplar Yayınevi, 1982 Basım, Ç: Özay Süsoy)
Kübra E. 
 7 saat önce · Kitabı okuyor

Yeryüzündeki bütün bu devinimlere tek tek bakıldığında amaçlı ve hesaplı oldukları görülüyor, geneldeyse yaşamın genel akışında oluşan hesapsız bir sarhoşluk insanları birbirine bağlıyordu.
İnsanlar, bireysel düzeneklerinin dinamiğinde, çalışıp çabalıyordu. Bu düzeneği işleten çaba ve genel umursamazlık olmasa sistem çalışmazdı.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 17 - YKY, 4. Baskı, Çeviri: Hülya Arslan)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 17 - YKY, 4. Baskı, Çeviri: Hülya Arslan)
Oblomov 
 6 saat önce · Kitabı okuyor

İnsan bazen nasıl da yeteneksizliğin üst sınırındaki bu gevezeliklerden bıkıp doğaya, sessizliğe ve anlamlı çalışmalara dönmek istiyordu.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 163 - Yapı Kredi Yayınları)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 163 - Yapı Kredi Yayınları)

Hele şu yaşamın değiştirileceği sözüyse çıldırtıyor beni. Bu tür sözler işitince perişan oluyorum. Yaşamı değiştirmek! Ne kadar iddialı bir söz. Oysa yaşamı zerre kadar anlamamış olan bir insan, ancak böyle bir laf edebilir. Bunlar yaşamın nasıl sürdüğünü, kalbinin nasıl çarptığını hissedemeyenlerdir. Onlar yaşamı kendileri tarafından işlenebilecek bir ham madde olarak görüyorlar. Düşünemiyorlar ki yaşam hiçbir zaman bir hammadde olmamıştır ve olamaz.

Doktor Jivago, Boris PasternakDoktor Jivago, Boris Pasternak
Ezgi 
 16 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Halk çocuğa benzer, onu tanımak, ruhunu anlamak, nasıl yola getirileceğini bilmek gerek.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 133 - Güven Yayınevi-Şaheser Romanları)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 133 - Güven Yayınevi-Şaheser Romanları)

Gerçek tek başına, ona gerektiği kadar değer vermeyenlerden kendini soyutlayarak aranır yalnızca.

Doktor Jivago, Boris PasternakDoktor Jivago, Boris Pasternak

Ne biçim bir lakırtı huh
<<Sen bunun tersini düşünüyorsun, öyle mi, üstat? Yani sana göre dünyayı güzellik, Ortaçağın dini piyesleri, Tolstoy gibi düşünmiyen Rozanov'la Dostoyevskiy kurtaracak öyle mi?>>

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 48 - Güven Yayınevi, 1960, Üçüncü Basım)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 48 - Güven Yayınevi, 1960, Üçüncü Basım)