Kokain Geceleri

8,7/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
437 gösterim
Ballard, yerküreyi kanser gibi saran evrensel yalanların kabuğunu kaldıran bir yazar. Sınır tanımayan gözlemleriyle alt-gerçeği gösteren, okuru “öteki görüş”e çağıran bir kışkırtıcı. İnsan ruhundaki patlayıcıları keşfeden bir kimyager. Cennete Bir Koşu’da gösterdiği gibi bir “boş hayal” yıkıcısı...

Kokain Geceleri’nde ise görünürde sakin ve sterilize bir mekânı fon olarak seçerek, projektörlerini gizli suç dünyasına yöneltiyor. Üstelik, şaşırtıcı benzetmelerle romana zengin bir şiirsellik katarak yapıyor bunu... İspanya’nın Akdeniz kıyısında yer alan Estrella de Mar, zengin İngilizlerin vakitlerini kültür ve spor etkinlikleriyle geçirdiği seçkin ve huzurlu bir tatil yeri görünümündedir. Fakat esrarengiz bir yangın bu yaldızlı dünyanın altındaki karanlığı ortaya çıkarır...

Ballard suçun rantı, uyuşmuş benliklerin suç bağımlısı bir coşturucubaşı tarafından kışkırtılması, günümüzde yetişkinlerin oyununa dönüşen pornografi, uyuşturucu alışkanlığı vb. suçların cazibesi gibi çarpıcı gerçekleri romanda zekice tartışarak yepyeni açılımlar getirir.

Bir solukta okunan heyecan dozu yüksek temposuna karşın, Kokain Geceleri eğlendirmeye çalışmaz sizi, kendinizden uzaklaştırıp oyalamaz; tam tersine, tuttuğu mercekle size kendi gerçeğinizi gösterip irkiltir. Kolektif suçla bireysel suç arasındaki kaygan sınırda gezinerek bu alanda paylaşılan suçun vicdanlar üzerindeki etkisini tartışır; toplumsal karşılıkları üzerinde düşünmeye davet eder. Suç ile başkaları tarafından konmuş sınırları yıkmak isteği arasındaki yakınlığın altını çizer. Yasaktaki yaratıcı dinamizme, yaşama isteğini çoğaltma gücüne, suçla sanat arasındaki doğrudan etkileşime ve uygarlığın temel dinamiklerinden birinin suç oluşuna dikkat çeker.

“Yaratıcı hayal gücünün giderek yok olduğu bir dünyada Ballard apayrı bir yerde duruyor. Hayalperest ve asi bir kalem.”
Eileen Batterssby, Irish Times

“Ballard, çağdaş insan ilişkilerini bir büyücünün ustalığıyla dile getiren edebi bir terörist. Sihirli berraklığı ve gizemli gücüyle aşık atmak olanaksız.”
Ian Thomson, Guardian

“Şaşırtıcı doruklara çıkabilen bir hikâyeci; ama evcilleştirilmemiş...”
John Sutherland, Sunday Times

“Çağımızın en parlak ve tedirgin edici yazarlarından biri...Az bulunur bir yetenek.”
The Times
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  978-975-539-293-6
 • Orijinal Adı:
  Cocaine Nights
 • Çeviri:
  Süha Sertabiboğlu
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
semih 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İlk olarak kitabın arkasındaki Times'ın yorumuna aldanmayın. O kadar uzun boylu bir şey tartışmıyor. Suçun toplumda aktifleştirici etkisini öne sürüyor fakat ne kadar gerçek olduğuna dair şüphelerim var. Ayrıntı iyi çeviriler yapar. Dili oldukça düzgün ve akıcıydı. Biraz kafa dağıtmak isteyen okur için önerilir.