Gökdelen

8,3/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
452 gösterim
Her şeyin kontrol altında olmasının değişmez kural olduğu modern dünyada, kontrol mekanizması bozulursa birden, modern insandan geriye ne kalır?

Dış dünyadan izole, sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını dışarı çıkmadan giderebilecekleri bir sisteme sahip, upuzun gökdelenlerden oluşan dev bir site dışarıdan nasıl görünür? Gazete ve televizyonlardaki lüks site reklamları gibi mi? Güvenli? Sıcak? Zengin? Huzurlu?

"Gökdelen"in hikâyesi tam da böyle bir dünyada başlıyor. Gökdelen sakinlerinin kalplerine yayılan küçük nefret tohumları, "üst, orta ve alt kattakiler" arasında giderek vahşileşen akıl almaz derecede şiddetli bir savaşa dönüşüyor. Kaosun merkezinde ise sitenin kalbi olan tüketim katedrali, dev bir alışveriş merkezi yer alıyor.

Sonrası Ballard'ın ağzından anlatılan bir modernizm masalı. Ve tüm modernizm masalları gibi, sonu iyi bitmiyor. Ballard'ın çizdiği distopik dünya korkutucu, şiddet dolu ama gerçek: Erk, yetki ve sahip olma arayışıyla, bu arayışın getirdiği kırgınlık ve kızgınlıklarla harmanlanmış bir tüketim kültürünün patlaması...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789755705804
 • Orijinal Adı:
  High Rise
 • Çeviri:
  Dost Körpe
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hatice Çakır 
31 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Modern yaşamın ve modern insanın içindeki ilkelliği gören ve bir gökdelende ortaya çıkabilecek sorunları şok edici bir üslupla kaleme alan yazar, üpertirken düşündürüyor. Distopya da olsa, "neden olmasın? " dedirtiyor. Romanda asla unutulmayacak bazı sahneler var ki, artık gördüğüm her gökdelenden, izlediğim her rezidans reklamından tedirgin oluyorum.

Kağan K. 
 16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kült ve ütopik bir bilimkurgu örneği; tıpkı 1984 romanındaki gibi.Devasa bir gökdelen yaşadığımız toplumu,gökdelende farklı katlarda oturanlar ise toplumsal sınıflar olarak sembolize edilmiş.Gökdelenin üst katında oturanlar üst sınıfı temsil ederken alt kattakiler ise alt sınıfı temsil ediyor.Orta katlarda başlayan ve gökdelenin tüm katlarına yayılan sınıfsal çatışma sonucu gökdelendeki yaşamın durma noktasına gelen iflası anlatılıyor.

Ölmeden önce okunması gereken 1001 kitaptan biri:

http://www.babil.com/ozel-liste/1001-kitap

Kaonashi 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gayet sağlam bir distopya örneği. 40 katlı bir gökdelen. İçinde masaj salonundan havuzuna kadar her şey var. Hiyerarşik bir sistem hakim, alt katlardan üst katlara doğru çıktıkça sınıf farklılıkları ortaya çıkıyor. Zamanla bu sınıflaşma çok ciddi sonuçlar doğuruyor. Psikanaliz de var işin içinde..
Ben okumaktan zevk aldım, Ballard'ın diğer kitaplarını da okuyacağım.

missprufrock 
15 Eki 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Günümüzün yaygın yerleşimi gökdelenleri ve kompleks yapıları eleştiren bir kitap. Şiddet unsurları bolca anlatılmış. Kasvetli anlatımıyla bir distopya denebilir. Ballard'ın misantropi olduğunu düşündüren bir kitap oldu benim için.