Çarpışma

8,1/10  (10 Oy) · 
15 okunma  · 
10 beğeni  · 
761 gösterim
“Yeraltı edebiyatı”nın “müthiş” bir örneğini sunuyoruz sizlere. “Müthiş”, hiç de abartılı bir tanımlama değil! Çarpışma ilk yayımlandığında da birçok insanı çarpmıştı. David Cronenberg filme çektikten, film Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldıktan sonra ise tam bir “şok” yaşandı. Sinema tarihinin en canlı tartışmalarından birine neden oldu...

Anthony Burgess’ın en yaratıcı yazarlardan saydığı, kimi eleştirmenlerin Calvino’ya benzettiği Ballard’ın ana temaları “sınırsız olabilirlik” ve “şimdideki gelecek.” Klasik bilimkurgunun teknoloji tapınmasına dönüşen dış uzaylara yönelik gezintilerine karşı çıkarak “Esas yabancı gezegen dünyamızdır” diyor ve teknoloji tapınmasını reddederek okuru “iç yolculuklar”a çağırıyor.

Çarpışma’da ise modern zamanların gündelik hayat tanrılarından olan araba “başrol”de oynuyor. İnsanların küçük dünyalarını başka yerlere taşımasına imkân vererek özgürlük yanılsaması yaratan; “uzaklık”ı dolayısıyla “yolculuk”u yok ederek “hız”a özel bir ağırlık ve istenirlik kazandıran; “güvenli” evlerimizden otoyollara çıktığımızda bizi ölümün kıyısında gezdirerek epeydir kaybettiğimiz “heyecan”ı yaşatan bir araç araba... Modern zamanların kalabalıkları arasında yalıtılmış, güçsüz ve çaresizce dolaşırken bize sağladığı iktidar ve heyecanla “tahrik” olduğumuz, kendimizi tekrar “yarışta” hissettiğimiz bir “teknoloji harikası...”

Ballard, gündelik hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan arabaları seks ve teknolojinin buluşma yeri olarak kullanıyor. Artık arabalar hem sonsuz fantezilerin yaşandığı bir cinsellik mekânı hem de çarpışmaların taşıdığı cinsel göndermelerle dolu seksüel birer objedir ona göre. Çarpışmalar ise zaten özünde şiddet içerdiği varsayılan cinselliği tetikleyen birer fantezi; teknolojinin bize kan, sidik, bok, kusmuk, vajina salgısı ve meni eşliğinde sunduğu “kendimizi kaybetme halleri”dir. Türünün tek örneği olan Çarpışma, “oto-erotizm” diyebileceğimiz bir eğretilemeyle, günümüz teknolojisinin içimizde uyuyan psikopatolojiyi nasıl uyandırabileceğini, seksle teknoloji arasındaki çarpıcı birlikteliğin “dehşetli” yanlarını gösteriyor.

Böylece, yarattığımız teknoloji aracılığıyla insani yanımızdaki şiddeti fark ediyor, kendi bilinmezliğimizle yüz yüze geliyoruz.
 
“Çarpışma’nın görevi dikkatimizi çekmek; bizi teknoloji manzarasının her köşesinden, her geçen gün daha ikna edici bir biçimde çağıran zalim, erotik ve ışıltılı dünyaya karşı uyarmaktır.”
J.G. Ballard
 
“Borges’ten sonra, fakat bir başka düzlemde, Çarpışma bundan böyle her yerde karşımıza çıkan simülasyon evreninin ilk büyük romanıdır.”
Jean Baudrillard
 • Baskı Tarihi:
  1997
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789755391687
 • Orijinal Adı:
  Crash
 • Çeviri:
  Nurgül Demirdöven
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Oğuz Aktürk 
17 Şub 23:31 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yapı ve kurgu itibariyle "Trainspotting"e epey benziyor. Fakat araba sevdası distopyası olarak türünün tek örneği diyebilirim.

Ben böyle rahatsız edici böyle betimlemelerin kullanıldığı bir kitap okumamıştım bugüne kadar. Bu rahatsız edicilik bu kitabı hem hiç tavsiye etmememi hem de şiddetle tavsiye etmemi getiriyor. Kitabın neredeyse her sayfasında cinsellik var. Fakat bu konu çağdaş teknoloji ve insanların araba kullanma sapkınlığıyla beraber yoğrulmuş. Ayrıca üstüne bir de "Crash" adlı film çekilmiş.

Kitabı hem hiç beğenmedim, hem de çok beğendim. Dediğim gibi neredeyse her sayfasında cinsel ve "gore" diye nitelendirebileceğimiz iğrenç ögeler var fakat bu konular sosyolojik bir açıdan değerlendirildiğinde toplumu eleştiren bir yapıya da bürünüyor ve distopya dünyasına bir ışık tutuyor diye düşünüyorum.

Canan Mdk 
26 Tem 17:48 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Alışık olmadığım bir tür olduğundan olsa gerek okurken fazlasıyla yadırgadım.Kitapta karanlık, rahatsız edici bir atmosfer hakimdi.İçerik bakımından biraz sert, cinsel çağrışımı bol ve karakterlerin takıntılı bir istem duygusu vardı.
Zaman zaman ben nerdeyim ne okuyorum diye düşünmedim değil..Sanırım türe yanlış bir kitapla giriş yaptım.Yada tamamen bana uzak bir kulvar yeraltı edebiyatı.
Tavsiye eder miyim? Türe aşinaysanız ve bu konuda bilgi sahibiyseniz elbette.
Ama ilk defa deniyorsanız benim gibi bu kitapla başlamayın.

Serdar Poirot 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazardan aşırı derecede rahatsız edici ancak orijinal bir fikre sahip bir roman. Bay Ballard, Catherine adında bir eşi olan bir film yapımcısıdır. Bir gün araba ile bir kaza yapar ve birini öldürür. Ancak bu durumdan rahatsız olacağı yerde aşırı derecede bir cinsel doyuma ulaşır ve artık hep arabaları ve kazaları düşünmektedir. Hastanede Robert Vaughan adında bir adam ile karşılaşır ve sonra tekrar yolları kesişir. Hastane sonrası öldürdüğü adamın eşi olan Helen Remington ile bir ilişkiye girer. Arabalar ve kazalar adamın içindeki cinsel arzuları tetiklemektedir ve Vaughan da buna tüy diker. O da geçmişinde bir kaza yapmıştır ve en büyük hayali Elizabeth Taylor ile beraber bir kaza yapmaktır. Bunun için de Ballard ile tanışır. Aralarında garip bir ilişki oluşur ve buna Catherine, dublör Seagrave, eşi Vera, bayan Renate ve pek çok isim daha katılır. Vaughan ölecektir ama acaba hayalini gerçekleştirebilecek midir? Ballard, Catherine ve diğer insanların akıbeti nasıl olacaktır? Bir solukta okunan biraz rahatsız edici bir roman.

Gamize 
26 Tem 18:40 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Kitabı bitirdiğimde ne düşüneceğimi bilemedim. Düşüncelerimin netleşmesi için biraz bekledim. Okuduğum ilk yeraltı edebiyatı örneğiydi. Tuhaf bir evreni vardı. Yaralara ve araba kazalarına dayanan cinsellik benim için rahatsız ediciydi biraz. Yaralara bile bakamayan biri olarak betimlenen yaranlamaları okurken zorlandım bazen. Ne sevdim ne de sevmedim diyemem.

Serhat Tezer 
01 Haz 13:21 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Korkunun butun sesleri kitabindaki öyküsünü cok begenmistim o yuzden aldim okudum sabredip,ama bana cok sapkinca geldi,bu kitabin bir mrsaj verme olasiligi oldugunu dusunemiyorum neden okiyup bitirdim onu da bilmiyorum...Kitap aklima gelince iyyy diyesim geliyor tavsiye etmem

Deliler Cumhuriyeti 
21 Mar 22:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Birçok otoriteye göre yeraltı edebiyatının efsanesidir yazarımız. Bence de Bukowski ya da Palahniuk ayarını sayılabilir. Yeraltı edebiyat seviyorsanız kesinlikle kaçırmayın derim.

Kitaptan 1 Alıntı

Gamize 
 25 Tem 14:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Yaşadığımız dünyayı pazarlamacılık, reklamcılık, reklamcılığın bir kolu olarak görülen politika ve özgün tepkinin yerini alan televizyon ekranı aracılığıyla deneyim gibi çok çeşitli kurgu türleri yönetiyor."

Çarpışma, J. G. Ballard (Sayfa 6 - Sel Yayıncılık)Çarpışma, J. G. Ballard (Sayfa 6 - Sel Yayıncılık)