·
Okunma
·
Beğeni
·
1.927
Gösterim
Adı:
Korkusuz kaptanlar
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052302125
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
72 syf.
·Puan vermedi
Çocukken çok sevdiğim kitaplardan, yalnız biz orjinal çevirileri okuyorduk şimdi ki gibi sâdeleştirilmişlerini(kısaltılmış-eser sahibinin dilinin yok edilip; özgün ve onu klasik yapan güzelliklerinin hoyratça, umarsızca tırpanlandığı. tavuğun suyunun suyu hâline getirildiği flu benzerlerini) değil!.. Bir kitabın orjinal çevirisini okumak çoğu zaman çok daha lezzetli :) Edebî lezzetten bahsediyorum tabii... :) Çeviri yapabilmekte çok ciddi bir iş, bir sanat âdetâ. Çevirmenin öncelikle kendi diline hâkim olması, dilinin inceliklerini bilmesi gerekiyor. Sonra çeviri yapacağı dile de aynı şekilde hâkim olması, inceliklerini, kullanımda kastedileni anlayabilmesi lâzım ki, eserin orjinaline sâdık kalırken bir taraftan da eserin özgün güzelliklerini çeviri yaptığı dile aktarabilsin...
Rudyard Kipling'in sevdiğim bir diğer kitabı da; "Orman Çocuğu" :) Gerçi seyredemedim ama, 2016'da Orman Çocuğu'nun filmi de vizyona girdi :)
64 syf.
·132 günde·Beğendi·7/10
Bir çırpıda okuyup çocukluğuma döndüm aleni son derece keyifli su gibi akıp gitti hikaye içerisindeki tavsiyeler çocuklar için olduğu kadar yetişkinler içinde bir o kadar kıymetli okuyunuz efem okuyunuz tavsiyemdir. :))
104 syf.
·Puan vermedi
Her türlü imkana sahip bir zengin gencin, lüks yolcu gemisinde seyahat ederken bir anda gelişen olaylar ile kendisini kaba saba balıkçıların olduğu gemide bulması ve zengin hayatının tersine hayatın gerçekleri ile karşılaşması ve bu yaşadıklarından çıkardığı dersi okuyucuya sunan güzel bir kitap.
"Benim adım Dan. Burada mutfak yardımcısı olarak çalışıyorum. Büyüklerin çok pis bulduğu işleri ben iğrenmeden yaparım. Otto, denize düştüğünden beri benden başka gemide miço yok. Sahi böyle sakin bir havada denize nasıl düştün?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Korkusuz kaptanlar
Sayfa sayısı:
111
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052302125
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık

Kitabı okuyanlar 127 okur

  • Tuğba Akyol

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%2.9 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0