3,0/10  (9 Oy) · 
14 okunma  · 
1 beğeni  · 
562 gösterim
Mucize ve macerayla dolu ruhun edebi yolculuğu."
-The Independent-

"Evren ona doğru süzülüyordu. Hava, onu kendi isteği dışında toprağa doğru bastırıyordu. Bitkin halde otların üstünde uzanırken, zihninde toprağın onu nasıl kucakladığını canlandırdı ve insanın her şeyi kendi isteğiyle yaptığını hissetti. Kendinizden daha iyi ve gerçek bir dostunuz yoktur."

Hırsızlık yaptığı için cezalandırılarak ailesi tarafından başkentten bir balıkçı kasabasına gönderilen dokuz yaşındaki bir kızın öyküsüdür Kuğu. Yaz boyunca kalacağı kasabanın mesafeli insanları arasında hayallerine sığınan küçük kız, hiç hissetmediği duyguları keşfetmeye başlar. Çirkin ile güzelin, komedi ile dramın, huzur ile gerilimin iç içe olduğu bu dünyada kendini doğanın büyüsüne teslim eden kızın yolculuğunu okurken, özgürlüğün heyecan verici sesiyle buluşacaksınız.

"Kuğu, alışılmışın dışında bir özgünlüğe ve farklılığa sahip bir roman."
-NDR Radio-

"Bu romanda, ergenlik çağındaki bir kızın varoluşla ilgili sıkıntılarını alışılmışın dışında bir ustalıkla anlatan önemli bir yazarı keşfedeceksiniz."
-Milan Kundera-

"Kuğu, derin bir iç dünyasına sahip küçük bir kızın öyküsünü anlatan, farklı kurgusuyla okurunu tatmin eden bir kitap."
-Icelandic National Broadcasting Service-

"Bergsson olağanüstü bir roman yaratmış."
-Süddeutsche Zeitung-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  207
 • ISBN:
  9786053482277
 • Orijinal Adı:
  The Swan
 • Çeviri:
  Nilgün Birgül
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sergen Özen 
 30 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

İskandinav, diğer edebiyat ödülleri, kitabın arka kapağındaki övgü dolu sözler vs, başlıca alma nedenimdi. Oysa buraya şöyle bir göz atmış olsaydım heralde almazdım. Önyargıyla başlamadım fakat kitabın yapmacıklığını anlamam 30 sf’yı geçmedi. Küçük bir kızın cezalandırılarak köyden çiftlik evine gönderilişini çok duygulu anlatıyor yazar.- yazarken ağlamıştır belki de.
İyi bir roman, belirli bir olayı gerektirmez kesinlikle. Okuyucuyu yeni duygu ve hislerle tanıştıracak, farklı dünyalara götürecek, karakterin yerindeymiş gibi hissettirecek, hissettirmelidir.-ki fantastik bir romanın en belirgin özlellikleridir bu terimler. “Kuğu” gibi kitapları zaman kaybı olarak nitelendiriyorum. İşin kötü tarafı, ismi cismi duyulmayan İskandinav denen ödülü kitabın üzerinde görmem. Bu bir hırsızlık. Dünyada kitap kalmamış olmalı. İskandinav, Norveç, İzlanda, İsveç gibi ülkeleri kapsıyor olsa gerek. Bu da bölgenin edebiyat yetersizliğinin en büyük göstergesidir heralde.
Bu tür kitapları okuyunca, insan ister istemez kendi edebiyatıyla gurur duyuyor.
Kitaplığımda Çalıkuşu, Aylak Adam, İçimizdeki Şeytan gibi okunacak seksen küsür kitap var. iyi kitapları her zaman en sona bırakmak iyidir.
Tasvirleri beğendim sadece. Bir çocuğun okuyabileceği bir kitap olabilir diyeceğim ama yer yer cinsel anlatımların olması bu durumu olanaksızlaştırıyor. Ne taraftan tutarsanız tutun elde kalıyor bu kitap maalesef.
Pek başarılı olamasam da ilk defa hızlı okuma denemesini bu kitap üzerinde yaptım. Karaladım, Esnedim, yırttım, 2 saatim yandı kül oldu.
Şükürler olsun.

angelsbooks 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Geçen yıl CNR kitap fuarından almıştım bu kitabı. Puanı düşük diye okumayı erteleyip durmuştum. İskandinav Edebiyat ödüllü bir kitap. İzlanda Edebiyat ödülünü de almış. Ama bana hitap eden bir kitap değilmiş. Beğenmedim :/ Kitabın kahramanı hırsızlık yaptığı için, çalışsın diye köye gönderilen 9 yaşında bir kız çocuğu. Kurgunun bir amacı yok. Belki finalle toparlar diye devam ettim ama ı ıı, olmadı.

Mehtap mercan 
22 Tem 01:10 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Böyle bi kitap yok arkadaş. Az önce bitirdim. 156.sayfadan sonrasini atlaya atlaya okudum. O sayfaya kadar zaten bisey anlamamistim o sayfadan sonrada anlamadim. Zaten zor zamandan gectigim icin bayaa ara vermistim ama yok yani. Ödül almışta bilmemneymiş. Hic kusura bakma Bergsson ödül alan bu kitabin cok kotuydu. Berbat. Berbat ötesi. Bunu okuyacaginiza gulüveri bi kac kere okuyun daha iyi. Harcadigim zamanima uzuldum simdi. Neyse bitti sukurler olsunki bitti

Düzensiz Şiir 
15 Ağu 15:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kapak tasarımı oldukça iyi... Kitap bize dış görünüşün bizi yanıltabileceğinin en canlı örneği olarak; kendini göstermek için basılmış olsa gerek.
Elbette boş bir kitap yoktur. Her kitap insana yeni ufuklar açar lakin kanaatimce o ufukları bu kitaba uğramadan farklı eserlerde aramakta büyük fayda var.
Oldukça sıkıcı, okumaya gerek olmayan bir roman.

Kitaptan 3 Alıntı

angelsbooks 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

"Ama elinde hoşuna giden bir şekerleme olduğu halde yeni bir tane istemez misin?"
"Evet," diye cevap verdi.
"Sevgililer de aynı. O yüzden en iyisi hiç olmaması. Böylece dişlerin çürümez."

Kuğu, Gudbergur Bergsson (Sayfa 116)Kuğu, Gudbergur Bergsson (Sayfa 116)
angelsbooks 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

"...iyi kötü yaşlanıp olgunlaşmadan, hayattaki gerçekten tatsız şeyler ön plana çıkmaz."

Kuğu, Gudbergur Bergsson (Sayfa 64)Kuğu, Gudbergur Bergsson (Sayfa 64)
angelsbooks 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

"İnsan sevgisinden başka hiç kimse denizin sahibi olamaz, tıpkı biri seninle evlenip kendine alsa ve sen de onu alsan bile, senin sahibin olamayacağı gibi," demişti babası.

Kuğu, Gudbergur Bergsson (Sayfa 12)Kuğu, Gudbergur Bergsson (Sayfa 12)