2,9/10  (14 Oy) · 
21 okunma  · 
1 beğeni  · 
638 gösterim
Mucize ve macerayla dolu ruhun edebi yolculuğu."
-The Independent-

"Evren ona doğru süzülüyordu. Hava, onu kendi isteği dışında toprağa doğru bastırıyordu. Bitkin halde otların üstünde uzanırken, zihninde toprağın onu nasıl kucakladığını canlandırdı ve insanın her şeyi kendi isteğiyle yaptığını hissetti. Kendinizden daha iyi ve gerçek bir dostunuz yoktur."

Hırsızlık yaptığı için cezalandırılarak ailesi tarafından başkentten bir balıkçı kasabasına gönderilen dokuz yaşındaki bir kızın öyküsüdür Kuğu. Yaz boyunca kalacağı kasabanın mesafeli insanları arasında hayallerine sığınan küçük kız, hiç hissetmediği duyguları keşfetmeye başlar. Çirkin ile güzelin, komedi ile dramın, huzur ile gerilimin iç içe olduğu bu dünyada kendini doğanın büyüsüne teslim eden kızın yolculuğunu okurken, özgürlüğün heyecan verici sesiyle buluşacaksınız.

"Kuğu, alışılmışın dışında bir özgünlüğe ve farklılığa sahip bir roman."
-NDR Radio-

"Bu romanda, ergenlik çağındaki bir kızın varoluşla ilgili sıkıntılarını alışılmışın dışında bir ustalıkla anlatan önemli bir yazarı keşfedeceksiniz."
-Milan Kundera-

"Kuğu, derin bir iç dünyasına sahip küçük bir kızın öyküsünü anlatan, farklı kurgusuyla okurunu tatmin eden bir kitap."
-Icelandic National Broadcasting Service-

"Bergsson olağanüstü bir roman yaratmış."
-Süddeutsche Zeitung-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  207
 • ISBN:
  9786053482277
 • Orijinal Adı:
  The Swan
 • Çeviri:
  Nilgün Birgül
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sergen Özen 
 30 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

İskandinav, diğer edebiyat ödülleri, kitabın arka kapağındaki övgü dolu sözler vs, başlıca alma nedenimdi. Oysa buraya şöyle bir göz atmış olsaydım heralde almazdım. Önyargıyla başlamadım fakat kitabın yapmacıklığını anlamam 30 sf’yı geçmedi. Küçük bir kızın cezalandırılarak köyden çiftlik evine gönderilişini çok duygulu anlatıyor yazar.- yazarken ağlamıştır belki de.
İyi bir roman, belirli bir olayı gerektirmez kesinlikle. Okuyucuyu yeni duygu ve hislerle tanıştıracak, farklı dünyalara götürecek, karakterin yerindeymiş gibi hissettirecek, hissettirmelidir.-ki fantastik bir romanın en belirgin özlellikleridir bu terimler. “Kuğu” gibi kitapları zaman kaybı olarak nitelendiriyorum. İşin kötü tarafı, ismi cismi duyulmayan İskandinav denen ödülü kitabın üzerinde görmem. Bu bir hırsızlık. Dünyada kitap kalmamış olmalı. İskandinav, Norveç, İzlanda, İsveç gibi ülkeleri kapsıyor olsa gerek. Bu da bölgenin edebiyat yetersizliğinin en büyük göstergesidir heralde.
Bu tür kitapları okuyunca, insan ister istemez kendi edebiyatıyla gurur duyuyor.
Kitaplığımda Çalıkuşu, Aylak Adam, İçimizdeki Şeytan gibi okunacak seksen küsür kitap var. iyi kitapları her zaman en sona bırakmak iyidir.
Tasvirleri beğendim sadece. Bir çocuğun okuyabileceği bir kitap olabilir diyeceğim ama yer yer cinsel anlatımların olması bu durumu olanaksızlaştırıyor. Ne taraftan tutarsanız tutun elde kalıyor bu kitap maalesef.
Pek başarılı olamasam da ilk defa hızlı okuma denemesini bu kitap üzerinde yaptım. Karaladım, Esnedim, yırttım, 2 saatim yandı kül oldu.
Şükürler olsun.