Kitap
Kuşeyri Risalesi

Kuşeyri Risalesi

Sufilerin İnanç ve Ahlakları

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.9
28 Kişi
114
Okunma
63
Beğeni
3.228
Gösterim
760 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 21 sa. 32 dk.
Adı
Kuşeyri Risalesi (Sufilerin İnanç ve Ahlakları)
Basım
Türkçe · Türkiye · Semerkand Yayınevi · Kasım 2017 · Karton kapak · 9786055455378
Diğer baskılar
Kuşeyri Risalesi
Kuşeyri Risalesi
Kuşeyri Risalesi / Tasavvuf İlmine Dair
Kuşeyri Risalesi
Kuşeyri Risalesi
Tasavvuf ve sûfilerin ahlâkları üzerinde yazılmış en sağlam, en geniş, en doyurucu bir şaheser. Bu eseri okumadan tasavvufu ve sûfileri tam olarak tanımak mümkün değildir. Dr. Dilaver Selvi tarafından özenle Türkçemize çevrilmiş bir klasik eser.
5 mağazanın 15 ürününün ortalama fiyatı: ₺43,84
8.9
10 üzerinden
28 Puan · 12 İnceleme
Gökhan Aşkın BEKTAŞ
Kuşeyri Risalesi'ni inceledi.
527 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Çok güzel bir kitap; öyle ki tasavvuf, temelde bütün ön kabulleri parçalayarak yerine Aksiyomatik bir teslim oluşla beraber varlıkta yok olmayı, noktada çok olmayı, sükûnda sebat bulmayı arar ve bunu sistematize etmeye çalışır. Bu mana da önümüzde çok önemli bir sorun durmaktadır. Biz biliriz ki Her doğa biliminin bir aksiyomatik ön kabulü vardır. Söz gelimi matematikte 0 faktöriyel 1 e eşittir. Geometride nokta boyutsuzdur ve aksiyomatiktir. Kimyada atom, biolojide ise organizma kabul edilir ve üzerine bina edilir bilim. Ne kendinde “canlılık”, “nokta”, “sıfır” gibi bir olgu veya varlık olmamasına rağmen adeta bir din gibi aksiyomlar üzerine bina edilir bilimler. Mesela matematikçi sıfırı sıfıra bölmeyi reddeden koyu bir matematik mürididir. Peki sosyal bilimlerin aksiyomları neden yokturda farklı ekoller vardır. Çünkü bu baz alınan değerler toplumdan topluma hatta bireyden bireye değişiklik gösterir ve ittifak etmek zorlaşır. İşte kitabın değeri tam bu noktada ortaya çıkıyor. Zira kitabın derdide bu, birçok tasavvuf kitabına göre bu aksiyomu oldukça tarafsız ortaya koymuş ve temellendirmiş. İnanmak, inandım demek yetmez anla diyor adeta ve bütün çabası bu. Fakat tek eksik nokta; özellikle 16. Yy da ortaya çıkan Endülüs geleneğindeki, 13.Yy da ortaya çıkan Kabala -sistematikleşen daha doğrusu, Kabala köken olarak çok eskidir- düşüncesinde ki gibi bu aksiyomatikliğin akli temellendirilmesine ihtiyaç duyulmaması bir handikap olmuş ne yazık ki, zira; bence de akla sığmaz bir ilim tasavvuf fakat karşı mahalledekilerin neden akla sığmayacağını en azından okumalı çünkü bu şekliyle kaldığında tasavvuf kitapları; sadece “hâl ilmi bunlar, umumu bağlamaz” diye etiketlenerek sümen altı ediliyor. Oysa ki filozoflarla “mücadele” ediyorsa tasavvuf, felsefi bir zeminde onların haksızlığını göstermeli. Zaten bu yapısıyla mindere çıkmayı kabul eden tasavvuf bir çok …izm’i tuş edeceği kaçınılmazdır. Ama o kadar haklılığı umursamayan bir disiplin ki tasavvuf “kaybettikçe” kazanıyor. Özetle tavsiye edilir bir kitap Saygılar.
Kuşeyri Risalesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Gökhan
Kuşeyri Risalesi'ni inceledi.
527 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Eserin, Kervan Yayınevi'nin basımını, Tahsin Yazıcı'nın çevirisini yaptığı iki ciltlik versiyonunu okudum. Eserin ilk cildinin 122. sayfasına kadar olan bölüm tamamı ile eski ve büyük velilerin hayatlarını ve onlara ait menkıbeleri anlatmaktadır. Daha sonra ise tasavvuf görüşünde yer alan zühd, vera, takva, kurbiyyet gibi bahisleri örnekleri ile açıklamaktadır. Tasavvuf daha önceleri nicelerinin söylediği gibi; kitaplardan öğrenilecek bir mevzu değildir. Usta çırak ilişkisi ile inceliklerinin öğrenildiği manevi bir yoldur. Bu yolda veliler ise öğretmendir. Velilerin görevi insanları kendisine hayran bırakmak değil, kulluk bilincini aşılamak ve ilim öğretmektir. Bu bakış açısıyla eser, tasavvufa dair genel konuları açıklamaktadır. Daha fazlasının yazımı zaten tasavvufi anlayışa göre mümkün de değildir. Kitapta konulara dair anlatılan menkıbelerin pek çok farklı eserde farklı isim ve başlıklarda yer aldığına şahit oldum. Hatta günümüz tasavvufçularının? sarf ettikleri pek çok söz ve acaip belagatların? da eserden intihal ettirilerek söylenmiş olduğunu görmek açıkçası beni gülümsetti. Konuya ilgi duyan okurun okumasını tavsiye ederim.
Kuşeyri Risalesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
zaimoğlu mehmet
Kuşeyri Risalesi'ni inceledi.
528 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
"Tasavvuf deryasının incilerinden “Risale-i Kuşeyriye” isimli kitapta İbrahim Ethem Hazretlerine ait bir menkibeye rastladım. Tac ve tahtını yele ve nefsini Allah'a vermiş olan büyük velî, şöyle bir sual karşısında kalıyor: – Et pahalılandı; ne yapacağız şimdi? Velî cevap veriyor: - Öyleyse çok ucuzladı demektir! Satın almaz ve yemezsiniz, olur biter; değeri sıfıra kadar düşer. Büyük velilerde, dünyayı terkettikten sonra terketmeyi de terketmek ve alâkası ötelerde kalarak dünyaya dönmek vardır. İşte bu dönüştür ki, o kahramanlara varlığın sırriyle beraber bütün bir dünya görüşü ve içtimaî nizam fikrini aşılar, ve kendisini dünyaya kaptırmaksızın dünya idaresinin temel ölçülerini ilham eder." Necip Fazıl Kısakürek / Çerçeve 5 / NEREDE O HALK
Kuşeyri Risalesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Ekrem Özkara
Kuşeyri Risalesi / Tasavvuf İlmine Dair'i inceledi.
527 syf.
·
14 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Benim okumuş olduğum bu kitap,Arslan Yayınlarından olup ( 798 sayfa ) idi. Kitapta tasavvuf büyüklerinden örnekler ( kitabın beşte biri) veriliyor,kitabın ağırlıklı konusu ise tasavvufta öne çıkan terimler...Başta-" Hal,Halvet,Uzlet,Takva,Tevekkül,Rıza,İhlas,Feraset,Dua,Sohbet ve Muhabbet " gibi konular olmak üzere bu konulara tasavvufun bakışı ve tasavvufi açıdan değerlendirme yapılıyor. Kuşeyri'nin bu eseri birçok tasavvuf kitaplarında kaynak olarak gösteriliyor,tasavvufu merak edenler ve bu konulara ilgi duyanlara tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
Kuşeyri Risalesi / Tasavvuf İlmine Dair
OKUYACAKLARIMA EKLE
8