Kutlu Dağ

8,2/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
669 gösterim
"Vaktiyle, yıllar önce Türk illerinde, Uygur ülkelerinde bir (Kutlu Dağ) varmış. Kutlu Dağ bir kaya yığını imiş. Türk'ün mutluluğunu, beraberliğini başarısını sağlarmış. Kutlu Dağ sağlam, Kutlu Dağ sert, Kutlu Dağ kolay kolay yıkılmazmış.

Onu yağmurlar, fırtınalar, kavurucu güneş bile eritip parçalayamazmış. Ama çok evvelleri Kutlu Dağ'a gelmeden önceleri, belki de onbinlerce yıl evvel, insanlar, yalnızlık ve korku içinde yaşarlarmış. Yaşama sevinci ve arzusuyla birlikte geleceğe bir şeyler bırakma isteği de doğmuş insanların içinde. Sığınacak bir varlık, bir inanç aramış o insanlar yıllarca."

Selçuklu tarih sahnesinden çekilirken, yeni Kutlu Dağ'ı Söğüt'te bulan Kayı erleri ve bacıları bütün varlıklarıyla bir hedefe kilitlenmişlerdi: "İl"i ve "töre"yi yaşatmak...

Bu roman "Devlet-i ebed müddet" fikrini kuvvetlendiren bir yenilenmeyi, Osman gazi önclüğünde verilen mücadeleyi anlatıyor.
- Bekir Büyükarkın
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  421
 • ISBN:
  978-975-437-741-5
 • Yayınevi:
  Ötüken
 • Kitabın Türü:
Fatih 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde

İlk başlarda Devlet Ana kitabı ile aynı konuyu benzer karakterlerle işlemesi sebebiyle taklit bir kitap mı okuyorum diye düşündüm. Ama konular aynı olsa da hikayenin anlatılış biçimi, kullanılan dil kitapları birbirinden ayırıyor. Son okuduğum kitaplar arasında en akıcı tarihi romandı. Tarihi romanlardaki aşk hikayelerinden hazzetmeyen ben bile Aydoğdu sevdiğine kavuşacak mı diye merak edip durdum. Aralara sıkıştırılan tasavvufi cümleler ise öylesine koyulmuş cümleler değil; devlet ve millet ilişkisine ilişkin ve gerçek aşk beşeri aşk ayrımına dair fikirler barındıran cümlelerdi. Bir tek bazı olayların sonlanış biçimi hoşuma gitmedi, biraz kısa tutulmuş gibi geldi. Osmanlı kuruluş dönemine dair bir kitap okumak isteyenler için Devlet Ana ve Osmancık kitapları ilk akla gelenler ama Kutlu Dağ kitabına da bir göz atın derim.