Lanetlilerin Saç Stili

6,8/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
352 gösterim
"Bu şarkı da bana; bir keresinde Gretchen'le tepesinde "sürücü adayı" yazan bir aracı, tamgaz takip etmenin eğlenceli olduğunu söylediği ana eşlik ediyor. Gretchen, zavallı çocuğun kuyruğuna takılmış, zigzaglar çiziyor, her ışıkta klaksona basıp onu rahatsız ediyordu, ta ki... Gretchen, geri geri gitmeye çalışırken park etmiş bir başka araca geçirdi ve aracın farlarını tamir ettirmek için iki yüz papel bayıldı. Bu sırada arabada çalan şarkı "Hateful'du, yani Nefret."

Metal ve rock müzik hayranı Brian Oswald ve onun en yakın arkadaşı, ağırsıklet, şamatacı, punkçı Gretchen birer liselidir. Ve müzikle yatıp müzikle kalktıkları dünyalarında ilk gençlik yıllarına ilişkin bütün sorunları yaşamaktadır. Brian, Gretchen'e âşıktır; ne var ki Gretchen kendisinden yaşça büyük, liseli kızların belalısı, tam bir serseri olan Tony'ye âşıktır.

Bu roman bir anlamda, Brian'ın bedenini ve çevresini keşfetme serüvenidir. Hem de şiddet, korku ve merak eşliğinde. Ama aynı zamanda müziğin arka plan oluşturduğu, ustaca kurgulanmış bu romanda giyim tarzlarından argo konuşmalara gençliğe dair pek çok şey bulacaksınız. Belki de kendinize, kendi ilk gençlik yıllarınıza dair...
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789755395555
 • Orijinal Adı:
  Hairstyles Of The Damned
 • Çeviri:
  Fahri Öz
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Black Garden 
27 May 2017 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eleştirmenler Joe Meno'nun en başarılı kitabı olarak gösteriyor. Joe Meno derken ülkesinde birçok saygın ödül almış bir yazar. Tiyatro eserleri de var. İyi olduğunu düşünüyorum. Ayrıntı Yayınları bunu yeraltı edebiyatı kategorisinde göstermiş lakin bana pek de öyle gelmedi ama belirteyim ki bu benim nacizane fikrim , tabii olarak oradaki editörler benden daha iyi biliyorlar. Kitap Amerika'daki yeni yetmelerin kimlik arayışları vurgulu; duygu betimlemeleri ağırlıklı olmasına rağmen tempo hiç düşmüyor, sürükleyicilik oldukça iyi ve anlatım dili de çok başarılı. Hani bilmiyorum belki gençlik edebiyatı diye düşünebilirsiniz lakin okuyup bitirdikten sonra kesinlikle pişman olmuyorsunuz. Joe Meno'ya, Ayrıntı Yayınları'na ve neokur.com'a teşekkürler.