Madenin Esrarı

9,5/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
503 gösterim
150 yıl işletildikten sonra en ince damarlarına kadar tüketilen zengin Aberfoyle kömür ocaklarından geriye terk edilmiş kuyular, ıssız galeriler kalmıştır. Bütün hayatını bu madenlerde çalışmaya adayan İskoçya'nın en önemli bilim adamlarından mühendis James Starr, işletmenin kapanmasından 10 yıl sonra Aberfoyle Postahanesi'nin damgasını taşıyan esrarengiz bir mektup alır. Mektup Aberfoyle kömür ocaklarında hayatını geçirmiş ve orayı terk etmeyip, derinliklerindeki kulübede yaşamaya devam eden eski ustabaşı Simon Ford'dan gelmektedir. Ve herşey, Starr'ın, sıradan gibi görünen bu daveti kabul etmesiyle değişir. James Starr'ın yıllar sonra -halk arasında hayaletli olduğuna inanılan- Aberfoyle kömür ocaklarına yapacağı ziyaret, şaşırtıcı olaylarla dolu, gizemli bir serüvenin başlangıcı olacaktır. (Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789756902981
 • Orijinal Adı:
  Les Indes nories
 • Çeviri:
  Kerem Eksen
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bu adamı seviyorum. Yazdıkları çocuk zekamızı açmış, hayalgücümüze esneklik katmıştı. Okuyamadıklarımızı şimdi okurken de hala keyiflendiriyor bizi, mutlu ediyor, bazen şaşırtıyor, ama her zaman tatmin ediyor. Kitaba geçelim:

Hayaletli olduğuna inanılan boşaltılmış bir madenin eski bir çalışanı olan mühendisimiz, bir gün aldığı bir mektupla madene döner. Madendeki son kömür kalıntısı da çıkartılıp maden terk edilse de orada yaşamaya devam eden eski bir ustabaşı'dan almıştır mektubu. Madene adımını atan mühendisimiz, burada enteresan şeyler yaşar. Fakat hayaletlere inanmayan ve sağduyusunu bilim deresinde yıkamış olan mühendisimiz madende dönen şeylerin, yani gerçeklerin peşine düşer.

Jules Verne'i okumak nedense her zaman çok keyif vermiştir bana. Kaptan Grant'ın Çocukları'ndan Buzlar Sfenksi'ne, Arz'ın Merkezine Seyahat'ten Seksen Günde Devr-i âlem'e, Karpatlar Şatosu'ndan Balonla Beş Hafta'ya, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'tan Güzel Sarı Tuna'ya her kitabı ayrı hoş.

Büyüksün Cül Vern.