Manik Dikkat! Tanıdığınızı Sandığınız Kişiler Manik Olabilir. Hatta Siz Bile!

7,7/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
4 beğeni  · 
145 gösterim
Kendisinde de bipolar hastalığı olan Terri Cheney, kitabında anı-roman biçimiyle okurların hastalığın bir insanın hayatını nasıl alt üst ettiğine ilk elden tanıklık etmelerini sağlıyor. Manik, özenli ve yetkin çevirisiyle son derece akıcı ve anlaşılır tarzda Bipolar hastalığı anlamak isteyenler için güçlü bir kaynak.
Amerikan Ruh Sağlığı sistemi hakkındaki gözlemleri belgesel değeri taşıyan Cheney, hastalığın belirtilerinin hasta için taşıdığı anlamı, dışarıdan bakanlara çok tuhaf, hatta delice gelen davranışlara neden olan suhsal süreçleri çok başarılı bir şekilde aktarmış. Hastaları tedavi eden başta psikiyatri olmak üzere tüm ruh sağlığı çalışanları, dikkatsizce sarf ettikleri sözlerin, onlara çok sıradan gelen bazı davranışlarının hastalar tarafından nasıl algılandığını ve onlara nasıl ıstırap verdiğini de Manik`te bulacaklar.

Manik, bipolar hastalığı anlamak isteyen hastalar, hasta aile ve yakınları ve ruh sağlığı çalışanlarının mutlaka okumaları gereken bir kaynak kitap.

Prof. Dr. Selçuk Candansayar
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789750166280
 • Yayınevi:
  Minima
 • Kitabın Türü:
Feridun Yüksel 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok sevdiğim ve görüşü benim için çok önemli olan bir psikolojik danışman arkadaşım sevdiğimi düşündüğüm kız için bipolar olma olasılığı yüksek demişti. Bu yüzden kitabı görür görmez okumak istedim. İyi ki de okumuşum. Aslında hepimizin psikolojik bir rahatsızlığa yakalanma potansiyeli taşıdığımızı keşfetmenin yanında insanların bana garip gelen davranışlarının altında böyle bir hastalık yatabileceğini anladım.
Kendisi de manik depresif olan yazar üzerinden bipolar hastalığı olan insanları anlamamıza rehberlik eden, en azından benim için çok faydalı ve akıcı bir kitap olarak kitaplığımdaki yerini aldı.