Manipulasyon Ama Nasıl? İnsanları Etkilemenin ve Kullanmanın Sekiz Ana Kuralı

7,0/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
3.009 gösterim
Yeteneklerinizi geliştirmek, ideallerinize ulaşmak ve özgür biçimde yaşamak mı istiyorsunuz?

O halde insanları etkileyip, istediğiniz doğrultuda yönlendirme sanatını, yani manipulasyonu öğrenmeniz gerekir. Çünkü daha doğduğumuz andan itibaren, çevremizdeki herkes bizi manipule etmeye ve istediği biçimde yönlendirmeye çalışır.

Toplumsal hayatın vazgeçilmez bir parçası olan manipulasyon oyununun kurallarını bilmek ve bunu, başkalarını kendi isteklerimiz doğrultusunda yönlendirmekte kullanmak, bizi güçlü kılacaktır.


Düşüncelerinizi doğru ambalajında sunabilmek,

Rakibinizin zayıflıklarından yararlanabilmek,

Aile, devlet ve toplum gibi otoriteler karşısında ezilmeden kendi fikrinizi savunabilmek,

İnsanları etkilemek ve onları istediğiniz doğrultuda yönlendirebilmek için,

Kirschner'in sekiz derste anlatıp açıkladığı 'Manipulasyon Ama Nasıl? ' adlı oyunun kurallarını öğrenmeniz gerekiyor.
- Aydın Arıtan
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789757582090
 • Orijinal Adı:
  Mnipulieren, aber richting. Die acht Gesetze der Menschenbeeinflussung
 • Çeviri:
  Aydın Arıtan
 • Yayınevi:
  Arıtan Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ahmet Ünal 
15 Ağu 22:38 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Okumayı çok istediğim ama ne kadar ararsam da bulamadığım bir kitap, Bulduğum da bir kurban kesmeyi bile düşünüyorum. Bulabilen varsa bana ulaşsın...

emin özcan 
27 Eki 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitaba nasıl ulaşabilirim ? Yardım olacak birileri vardır umarım

ibrahim halil özdemir 
21 Tem 00:16 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Nerede bulabilirim bu kitabı çok acil lazım, elinde olan varsa bana ulaşırsa çok sevinirim arkadaşlar şimdiden çok teşekkür ediyorum, çok acil lazım

Kitaptan 11 Alıntı

Engeller
"Yalnızca iyi olmak, yeterli değildir. Bilgi, beceri, çalışkanlık ve iyi niyet kadar önemli olan başka bir yetenek de, diğer insanları, bizim değerimizi anlayacak ve bunu bizim lehimize kullanacak biçimde etkileyebilmektir."

Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner (Sayfa 45 - Arıtan Yayınevi, 1. Baskı, Eylül 1993)Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner (Sayfa 45 - Arıtan Yayınevi, 1. Baskı, Eylül 1993)

"Eğer, insanların sizin hakkınızdaki gerçek düşüncelerini öğrenmek istiyorsanız, onların beklediğinden farklı biçimde davranın."

Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner (Sayfa 37 - Arıtan Yayınevi, 1. Baskı, Eylül 1993)Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner (Sayfa 37 - Arıtan Yayınevi, 1. Baskı, Eylül 1993)
Tolga Topuz 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sürü insanın belli başlı dört özelliği şöyle sıralanmıştı:
1. Kişilik kaybı: kişiye özgü bireysel davranış biçimleri, ihtiras ve tutkuların baskısı altında ortadan kalkar. Onların yerini, içgüdüsel tepkiler alır.
2. Duyguların egemenliği: akıl ve mantık terk edilir, duygular ve içgüdüler öne geçerler. Nitekim geniş kitlelerin böylesine yaygın bir biçimde etkilenebilir ve yönlendirilebilir olmalarının nedeni de akılları yerine, hislerini kullanmayı tercih etmeleridir.
3. Zekanın azalması: Toplumun genel zeka seviyesi, onu oluşturan bireylerin zekalarının daha geride bulunur. Toplumun gözünde başarılı olmak ve alkışlanmak isteyen bir kimse, en alt düzeydeki bir zeka tipine göre hareket etmek ve mantıklı düşünceden vazgeçmek zorundadır. Bir olayı, diğer kişilerle paylaşmak, heyecan ve gerilimi arttırır. Bu yüzden toplum her şeye, çok çabuk inanır (ve bunu diğerleri ile paylaşmak ister.) her ne kadar birbirleriyle çelişkili konuşsalar bile bir konuşmacıdan diğerine, onları etkileyen herkese inanmaya yakındırlar.
4. Kişisel sorumluluğun yok olması: İstek ve ihtiraslarını kontrol etmeyi bırakan ve kendini sürünün yönlendirmesine terk eden bireylerde, kişisel sorumluluk duygusu azalır ve giderek yok olur. Bunun sonucu olarak, hiç de kendine yakışmayan ve tek başına yapmayacağı davranışları, grup içindeyken rahatlıkla sergilemeye başlar.
• Kişilik kaybı
• Duyguların egemenliği
• Zekanın azalması
• Kişisel sorumluluğun yok olması.
Bunun böyle olmasının nedeni, çok basittir. Çünkü hiç kimse bizim, eleştiri gücüne sahip olan, araştıran ve soruşturan bireyler olmamızı istemez. Onun içinde, herkes bizi buna ters ve uyumlu bir biçimde eğitmeye çalışır.

Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef KirschnerManipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner
Tolga Topuz 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

AMBALAJ İÇERİKLE AYNI ŞEY DEĞİLDİR VE OLMASI DA GEREKMEZ!
• Eğer bir doktorun, sırf doktor olduğu için, sizi derdinizden kurtaracağına inanıyorsanız,
• Bir hakimin, sırf hakim olduğu için, hakkınızı koruyacağını sanıyorsanız,
• Bir partiye, halledilmesini istediğiniz sorunların çözülmesini vaad ettiği için oy veriyorsanız,
• Bir pedagogun, sırf pedagog olduğu için, çocuğunuzu iyi etmesini bekliyorsanız,
Sizde bu tuzağa düşmüşsünüz demektir.

Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef KirschnerManipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner
Tolga Topuz 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

SONSÖZ
Kendinizi, usta manipulasyoncular tarafından çevrilmiş ve çaresiz olarak, onların yönlendirdikleri biçimde yaşamak zorunda bulunan ‘’küçük ve zayıf’’ bireyler olarak görmeyin. İşte bizi asıl güçsüz ve edilgen kılan, bu türlü korkuların içinde kalmak ve bir kenara sinmektir. Çünkü üzerimizde bu manipulatif etki ile nasıl mücadele edeceğimizi bilememekteyiz. İşte bu kitap size, manipulasyon oyununun kurallarını göstererek, bunları kendi lehimize nasıl kullanabileceğiniz hususunda öneriler sunmaktır. Böylece siz de ‘’oyunu kurallarına göre oynamak’’ şansına sahip olmaktasınız. Bu durumun, cesaret arttırıcı bir etki yapacağını umuyorum.

Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef KirschnerManipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner
Tolga Topuz 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir insana her şeyi ya da en azından bir çok şeyi satabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, satılacak şeyi, doğru ambalajda sunabilmektir. Bu nedenle, ambalaj ve dış görünüş, içerikten daha önemlidir.

Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef KirschnerManipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner
Tolga Topuz 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tüm bunlar korkunun yarattığı, insanların korkularından yararlanılarak, insanları yönlendirme eylemleridir.
• Öğretmen öğrencilerini cezalandırmakla ya da kötü not vermekle tehdit eder ve öğrenciler de bunlardan korkarlar.çünkü kötü not alırlarsa ailelerini kızdıracaklar ve onları kızdırmaktan korkarlar.
• Çalışan herkes, mevkiini ve işini kaybetmekten korkar; işverenler de bunu en iyi biçimde değerlendirirler.
• Belki en çok duyulan korkulardan bir tanesi de, yakın çevremiz tarafından saygı görmemek ve ciddiye alınmamaktır. Bu nedenle, herkesin bizi beğenmesi ve onların hoşuna gidebilmek için, elimizden geleni yapmaya çalışırız. Modayı izlemek ve başkalarından geri kalmamak içinde çaba gösteririz. Kimi zaman alttan alarak kimi zaman fıkralar anlatarak, bazen tatilimizden bahsedip, bazen kendimizi her şeyi bilen birisi olarak ortaya koyarak, hep tek bir şeye ulaşmak isteriz. Çevremizdekiler tarafından kabul edilmeye ve değer verilmeye.
Aslında burada yine bir suçlu aramaya gerek yoktur. Çünkü hepimiz, aynı anda hem ‘’korkutucu’’ hem de kurban durumunda bulunmaktayız. Önemli olan, hangi oranda dışımızdaki kişiler tarafından yaratılan bu korku manipülasyonlarının etkisi altında kaldığımızı saptamak ve özgür karar alma alanımızı nasıl genişleteceğimizi belirlemektir. Bunu başarabilmek için de, korkularımızın nerelerden ve nasıl kaynaklandığını sezinleyerek, onların bilincine varmak ve korkularımızı kontrol edebilmeyi öğrenmek gerekir.

Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef KirschnerManipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner
Tolga Topuz 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İşlerin şimdilik böyle işliyor olması, gerçeğin böyle olduğu anlamına gelmez. Buradaki temel konu, bilgisizlik ve bilememektir. Bu bilgisizlik, bizi korku ve endişeye sürükler. Adeta bir panik havası içinde, herkes her an ve her yerde kişisel çıkarlarını düşünmeye, ihtiyaçlarını ön plana almaya çalışır. Böyle bir anlayışa göre (tıpkı hayvanlar aleminde olduğu gibi) herkes (hatta insanın kendisi bile) birbirinin rakibi ve düşmanıdır. Tek hedef her seferinde, kendi payına göz dikebilecek olan bir rakibi yenmek altetmek ve kendini kabul ettirmektir. Bu nedenle hep gizlenmek, olduğundan farklı davranmak, aldatıcı olmak, yalan söylemek, gizli planlar yapmak zorunda hissederler insanlar kendilerini. Çünkü samimi içten, açık dürüst olmak, vermek, sevmek, birinin iyiliğini istemek gibi eğilimler, insanı zayıflatır, rakibe karşı açık verdirir. Ve yenilgiye hazırlar. Aslında içimizdeki evrensel öz, bizde bu gibi özelliklerin oluşmasını sağlıyor. Yani herkesin içinde böylesine dışa açılma arzusu ve deneyimi var. Ama korktuğu, kimselere güvenemediği e kendisini yalnız hissettiği için bu yöntemi hep baskı altında tutmaktadır.

Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef KirschnerManipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner
Tolga Topuz 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dünyada yetenekli, istekli, hırslı ve çalışkan insan bolluğu var. Ama bir de bakıyorsunuz tüm bu yetenek ve becerilere rağmen, hayatta pek de başarılı olamıyorlar, planlarını ve hayallerini gerçekleştiremiyorlar. Çünkü insanları etkileme ve kullanma sanatının kurallarını bilmiyorlar, yöntemlerini uygulayamıyorlar.
Bu yüzden dünyada, kendisine olan güvenini kaybetmiş bulunan birçok mutsuz insana rastlıyoruz. Bu türlü kişiler sürekli olarak, başka insanların onlara; neyi nasıl yapmaları, nasıl düşünmeleri, neleri satın alıp, neye ve kimlere inanmaları gerektiğini söylemelerini beklerler. Böylece, hiçbir eleştiride bulunmadan, kafalarını yormadan ve rahat bir biçimde, diğer insanların onları istedikleri gibi yönlendirmeleri ve yönetmeleri altında kendi kişiliklerinden uzaklaşmaktadırlar.
Her alanda olduğu gibi burada da başarılı olabilmenin iki temel öğesi vardır.
1. ana kuralları tam olarak anlamak ve onlara hakim olup, iyi kullanabilmek.
2. sürekli alıştırma ve idman yaparak, edinilen bu bilgileri çeştli yerlerde ve olayların içinde denemek, böylece bilgiyi geliştirip, ilerletmek.

Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef KirschnerManipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner
Tolga Topuz 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Her şey çarpılıyor, her şey saptırılıyor. Her şey yalan, eksik ve yetersiz. Herkes birinin yetersiz bilgisini önce destekliyor, sonrada kullanıyor. Bunu insan olgusunun bir özelliği ve uzantısı olarak, hepimiz zaman zaman yapıyoruz. Çünkü gerçekten açık dürüst ve doğru olmak mümkün değil. Bırakın başkalarını, kendimize bile rol yapıyor, kendimizi bile aldatıp,kandırmaya olduğumuzdan başka görünmeye çalışıyoruz. Bu yanlış. Ama bir de zayıflıkları kendi çıkarları doğrultusunda kullananlar (en başta politikacılar, reklamcılar, bütün satıcılar vb.) bulunuyor. İşte bu daha da yanlış. Bilemiyoruz uğrunda her şeyler verilen bu ‘’kişisel çıkar’’, bu ‘’kazanç’’ ve bu ‘’güç merakı’’ne oluyor? Nereye aktarılıyor bu güç ve kazançlar ve bu yararlar? Ne için biriktiriliyor? Sanıyoruz ki, hep yalnızız, kimse bizi görmüyor ve yapsak, yanımıza kar kalacak.

Manipulasyon Ama Nasıl?, Josef KirschnerManipulasyon Ama Nasıl?, Josef Kirschner
2 /