Masalını Yitiren Dev

9,1/10  (9 Oy) · 
26 okunma  · 
6 beğeni  · 
959 gösterim
Masalını Yitiren Dev, ilkokula on dört yaşında başlayan bir edebiyat adamının, Adnan Binyazar'ın çocukluk ve ilkgençlik anılarından oluşuyor. Diyarbakır'da başlayan, yoksulluk içinde geçen bir çocukluk, dağılmış bir aile, çocuk yaşta girilen çalışma hayatı, acımasız koşullar. Anı gibi değil de bir roman gibi okunan bu kitapta Adnan Binyazar, hayatla olan mücadelesini hiçbir abartıya, duygusallığa yer vermeden, son derece nesnel bir tavırla aktarmış. Yaşadıklarını anlatırken, o günlerin Türkiye'sinden çok canlı kesitler veriyor. Ağın'dan Diyarbakır'a, Elazığ'dan İstanbul'a uzanan coğrafyada, anasını-babasını, ustasını, Haco Bibi'yi, Valentino'yu, Möho'yu, Zeko Bibi'yi, birer roman kişisi gibi canlı ve kalıcı kılabiliyor. 'Yazılışı tehlike yaratacak bir hayat yaşadım ben,' diyor yazar; 'onun için yazmakta hep duraksadım. Çünkü yaşadığınız olayları anlatıya dökerken, gözü yaşlı sözcüklerin tuzağına düştünüz mü, televizyonlarda her gün onlarcası görülen yerli filmlerin ya da bayatlamaktan iyice kokuşmuş dizilerin başkişisi oluverirsiniz. 'Adnan Binyazar'ın son derece akıcı bir anlatımla, ustalıkla kullandığı Türkçesiyle kaleme aldığı, bir dönem Türkiye'sine ışık tutan, o günlerden insan manzaraları sunan roman tadındaki anıları ilgiyle okunuyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9789750700170
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hakan TEKİN 
 19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Gerçekten, yazdıklarınızı yaşadınız mı?"
İşte Ahmet Muhip Dıranas'ın Adnan Binyazara sorusu...
Ben ise şöyle diyorum : Yaşanmadan yazılamayacak kadar insani...
Okula 14 yaşında başlayan, anne ve babasını, yıllarca, ikisini birden yanında bulamayan yoksul, aç, ağlamaklı, çocukluğu Elazığ, İstanbul ve Diyarbakır' ın yaşam kokan ;aşk, acı, özlem vs. Sokaklarında geçen bir yazarın hikayesi...
Okumaktan keyif aldım. Yakın geçmişte yaşanmış olması, yazarla şuanda aynı Dünya'nın oksijenini paylaşıyor olmak, yazar ile hemşehri olmak daha bir içine girmemi sağladı kitaba...
Yazarın dili, hem özgün türkçesi hem de Diyarbakır şivesi ile yazdığı kelimeler farkını ortaya koyuyor ve kitabın lezzetini damağınızda hissediyorsunuz...
Gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim toprağımızın romanı...
Keyifli okumalar...

Hayriye Gül 
12 Nis 13:00 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazılışı tehlike yaratacak bir hayat yaşadım ben, diyerek başlıyor anlatmaya Adnan Binyazar. Çocukluk günlerinden başlayarak gençlik yıllarını içine alan küçük mutluluklarını, yaramazlıklarını, acı dolu sessiz çığlıklarını, sevdiklerinden ayrılmanın en derin hüznünü, kursağında kalan heveslerini, sömürülen emeğini, sevdiklerinin kokusunu, anne özlemini, anlatıyor bize; hem de en sahici en yalın haliyle.
Benim okurken zorlandığım bir hayatı başkasının yaşamansı ve bir başkalarının hala daha yaşıyor olması. Yaşadığı kötülüklere, umudunun yerle bir olmasına rağmen pes etmemesi. İlkokula on dört yaşında başlayan, elindeki bütün imkanları kitaba ve eğitime yönelten Binyazar resmen "ben başardım sizler de başarabilirsiniz " diyor bizlere. Elverişsiz imkanlara rağmen sinemaya gitmeyen, şeker almayan, havuza gitmeyen bütün biriktirdiği birkaç kuruşu kitaplara yatıran, yakılan kitapları için döktüğü gözyaşını hiçbir sey için dökmeyen, daha iyi olmak, yanlışların içinde kaybolmamak için köy enstitülerinin aydınlığına kendini teslim eden Binyazar'ın azmi, mücadelesi hayranlık verici.
Bu kitabı okurken sadece bir hayat mücadelesi okumakla kalmıyorsunuz, bir dönemin Türkiyesini, karneyle dağıtılan ekmekleri, kimliksiz diye yardım alamayan zavallıları, İsmail Dümbüllü'yü, Hamiyet Yüceses'i, Ağın'ın badem kokulu yeşilliğini, Diyarbakır'ın kara taşlı serin avlularını okuyacaksınız. Adnan Binyazar ile geç kalmadan tanışmızı şiddettle öneririm.

ESRA ÖZGÜL 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bizim için gerçeğin çok uzağında görünen pekçok olayı tüm gerçekliğiyle yaşamış Adnan Binyazar, acısını ruhunda tüm ağırlığıyla hissetmiş.Ve ruhundan taşan duygular gerçekten muhteşem bir dille ifadesini bulmuş kitapta.

Erhan Kurupınar 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazar çocukluk ve gençlik yıllarında akılda kalan anılarını anlatmış.Yaşadıkları olaylar o kadar ıstırap doluydu ki sanki kurgulanmış bir roman kahramanını anlatıyor gibiydi.Anlatım dili gorki'den aşağı kalır bir tarafı yoktu bence.

Kitaptan 13 Alıntı

Hakan TEKİN 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Film izleyerek kitabı kavramak olanaksız. Ayrıntı, yazıdadır. El, kitaba değmeli. Mürekkebin kokusu alınmalı. Yazılar gözün derinliklerine ulaşmalıdır. Yazar gibi, okur da kitabın yaratıcısı olmalıdır.

Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 312 - Can baskı 18)Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 312 - Can baskı 18)
Hakan TEKİN 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan, en çok da, en yakınının uzaklığına dayanamıyor.

Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 36)Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 36)
Hakan TEKİN 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Roman kişilerinin kendine özgü acıları olduğu gibi, kendini roman kişisinin yerine koyup bu acıları derinliğine duyumsayan okurlar da vardır.

Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 290 - Can baskı 18)Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 290 - Can baskı 18)
Hakan TEKİN 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mutlulukla mutsuzluk arasındaki yol ne kısaydı! Bu kısa yolu ne çok uzatıyorlardı!..

Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 107)Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 107)
Hakan TEKİN 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ana ölünce her şey ölüyor;avlularda şakıyan sesler de, badem çiçeklerinin ak kokuları da...

Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 34)Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 34)
Hakan TEKİN 
15 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yeryüzünde var olmanın bir bedeli varsa, biz bu bedeli çok ağır ödedik.

Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 32)Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 32)
Hakan TEKİN 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İçki nasıl şişedeki gibi durmuyorsa,
Duygular da giderek kitapların dışına taşıyordu.

Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 268)Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 268)
Hayriye Gül 
09 Nis 22:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan mutlulukların yarattığı güvenle ayakta durur.

Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 29 - Can Yayınları)Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 29 - Can Yayınları)
Erhan Kurupınar 
29 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Mutluluk yok diyenlere inanmayın yeryüzünde acıma duygusunu yitirmemiş tek insan kalincaya dek mutluluk da var olacaktır. Dünyada insanlar gibi dolaşan canlı aynalar olmalı en puslusu gelip yüzünü bana benim yüzüme çevirmeli yüreğimden gozlerimden taşan mutluluğu bütün insanlığa göstermeli.

Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 85)Masalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar (Sayfa 85)
ESRA ÖZGÜL 
04 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yazılışı tehlike yaratacak bir hayat yaşadım ben. Onun için yazmakta hep duraksadım. Çünkü yaşadığınız olayları anlatıya dökerken, gözü yaşlı sözcüklerin tuzağına düştünüz mü, televizyonlarda her gün onlarcası görülen yerli filmlerin ya da bayatlamaktan iyice kokuşmuş dizilerin başkişisi oluverirsiniz."

Masalını Yitiren Dev, Adnan BinyazarMasalını Yitiren Dev, Adnan Binyazar
2 /