1000Kitap Logosu
Matematik ve Korku

Matematik ve Korku

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.5
19 Kişi
87
Okunma
23
Beğeni
2.764
Gösterim
248 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 7 sa. 2 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Nesin Yayınevi · Temmuz 2018 (İlk yayınlanma: 1995) · Karton kapak · 9786055794033
Diğer baskılar
Matematik ve Korku
Matematik ve Korku
Bu kitabın matematik korkusunu yeneceği inancı doğru değil. Matematikten korkmamak için öbür kitaplarımı da okumalısınız. Anlamadığınız yazıları atlayarak… Bir ya da iki yazıyı anlamamanız hiç Önemli değil… Dünyanın sonu değil ya! Ben de her matematik yazısını anlamam. Ama ilginizi çeken yazıları anlamaya çalışın, hatta yazının tamamını okumadan, kendi kendinize anlamaya çalışın. Yazıda sorulan soruyu illa çözebilmek gerekmez. Amaç, düşünerek, çalışarak, dirsek çürüterek mutlu olunabileceğini, eğlenilebileceğini göstermek. Eğlenmek içim illa kahkaha ya da göbek atmak gerekmez! Ciddi bir iş yaparak da eğlenilebilir.
Selma
bir alıntı ekledi.
Özet olarak teknoloji üretilmediği, yalnızca tüketildiği sürece ki­şiye bir üstünlük sağlamaz. Teknolojiyle büyüyen çocuk her zaman daha zeki değildir. Hatta teknolojiyi üretebilecek biçimde yetiştirilmemişse hasta. bir insan olmaya adaydır.
2
Selma
bir alıntı ekledi.
Yine de aileye karşı değilim. Benim karşı olduğum, erkeğin kadından imza istemesi, bir çeşit güvence. Çünkü evlenme denilen adeti erkeğin çıkardığı, biraz aile hukuku okuyunca apaçık ... Aile hukuku, evdeki iş bölümünden yatak odasına kadar herşeyi belirliyor. Kadın ev işleri ile ilgilenecek, ailenin şefi erkek . .. Kadın erkekle yatmak istemese bile, erkeğin kadını zorlamaya hatta ırza geç­meye hakkı var; üstelik kadının böyle bir durum karşısında hiçbir hukuksal hakkı yok. Evliliğin daha temeli eşitsizliğe dayanıyor. Erke­ğin üstünlüğü böylece en küçük sosyal birimde kendini gösteriyor. Ben kağıt imzalama töreninin başka bir rolünü göremiyorum. (... )
11
Rana
bir alıntı ekledi.
Ali, benim bu kahrolası düzensiz dünyadaki tek sağlam dayanağımdır, arkadaşımdır, dostumdur, en acımasız eleştirmenimdir, herşeyimdir. İşte böyle bir oğul.... Olmasaydı,bunca kahpeliklere, iğrenç pisliklere, bayağılıklara, kabalıklara, çirkinliklere dayanabilmem çok güç olacaktı. Ali oğlum, dünyamı güzelleştirmiştir, yaşanabilir kılmıştır. Ali, Aziz Nesin'in oğlu olarak değil, Ali Nesin olarak varlığını kanıtlamıştır; en beğendiğim yanı budur; en övündüğüm de Ali Nesin'in babası olmak...
Ali Nesin
Aziz Nesin- 20 Aralık 1988
1
25