Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Popüler
Keşfet
Alışveriş
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Matematik ve Korku

Matematik ve Korku

Matematiksel
Bu ülkede matematikte yüksek net yapanlar sözel mantığı yüksek olanlardan daha az matematik biliyor buna eminim. Matematik felsefi düşünceleri geliştirmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bir düşünceyi ispat için kullanılır. Mantık yürütme vardır içerisinde. Bir teoriyi ispat etmek...
Uygarlıklar arasında bende en çok hayranlık uyandıran Eski Yunan uygarlığıdır. Matematikte, bilimde, felsefede ve sanatta akıl almaz bir düzeye erişmişlerdir. Ne var ki, İsa'nın doğumunu izleyen birkaç yüzyıl içerisinde Hristiyan bağnazlığı bu ilerlemeyi durdurmuştur. Durdurmakla kalmamış, geriye bile götürmüştür.
Korku denli insanı yönlendiren, zamanına göre güç veren, zamanına göre zayıflatan bir duygu az vardır. Korkudan nefret, saygı, alay, cesaret, hatta tüm duyguların bir alaşımı da doğabilir. Matematikten ve genel olarak bilimden sokaktaki insan korkar. Bilinmeyenin yarattığı bir...
1
Mısırlılar alan ölçümlerini Nil kıyılarında tarım yapan köylülerden vergi toplamak için kullanırlardı. Mısırlıların alanları gerçek alandan daha fazla olduğundan, toplamaları gerekenden her zaman daha fazla vergi toplarlardı. Belki de eski Mısır, bilimi devlet çıkarlarına hizmet ettiren ilk devletti.
Cimnastik derslerinde hazırola ve rahata geçmenin öğretildiği bir eğitim sisteminden düşünmesini öğretmesi beklenebilir mi? Evet, ilkokullarımızda parmak kadar çocuklara askercilik öğretiliyor. Bense çocuklarımızın düşünmesini istiyorum.
2349
88 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.