1000Kitap Logosu
Matematik ve Korku

Matematik ve Korku

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.5
19 Kişi
86
Okunma
23
Beğeni
2.731
Gösterim
248 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 7 sa. 2 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Nesin Yayınevi · Temmuz 2018 (İlk yayınlanma: 1995) · Karton kapak · 9786055794033
Diğer baskılar
Matematik ve Korku
Matematik ve Korku
Bu kitabın matematik korkusunu yeneceği inancı doğru değil. Matematikten korkmamak için öbür kitaplarımı da okumalısınız. Anlamadığınız yazıları atlayarak… Bir ya da iki yazıyı anlamamanız hiç Önemli değil… Dünyanın sonu değil ya! Ben de her matematik yazısını anlamam. Ama ilginizi çeken yazıları anlamaya çalışın, hatta yazının tamamını okumadan, kendi kendinize anlamaya çalışın. Yazıda sorulan soruyu illa çözebilmek gerekmez. Amaç, düşünerek, çalışarak, dirsek çürüterek mutlu olunabileceğini, eğlenilebileceğini göstermek. Eğlenmek içim illa kahkaha ya da göbek atmak gerekmez! Ciddi bir iş yaparak da eğlenilebilir.
Uğur ERASLAN
bir alıntı ekledi.
Adam oğlunu arabası ile okula götürüyor yolda bir kaza oluyor ve baba ölüyor.Çocuk ağır yaralı ambulans geliyor çocuğu hastaneye kaldırıyorlar.Çocuğun hemen ameliyat olması gerekiyor ameliyat masasına yatırıyorlar.Çok geçmeden cerrah içeri giriyor ve bu çocuğu görür görmez -Ben bu çocuğu ameliyat edemem diyor bu benim oğlum... acıklı öykümüz bitti .Ne olup bitiyor çocuğun iki babası mı var Hayır çocuğun iki babası yok.. Babalardan bir üvey mi? Hayır.Cerrahın oğlu yaralanan çocuğa çok mu benziyor? Hayır.Son derece doğal. Beynimizi nasıl kalıplara girdiğine çok güzel bir örnektir bu bilmece. Beynimiz öylesine kalıplaşmış ki cerrahın kadın olabileceğini yani çocuğun annesi olabileceğini düşünemiyoruz bile... kadın erkek eşitliğinden yana olabiliriz ama eşitsizlik biz ayrımına varmadan beynimize işlemiş
5
19
Selma
bir alıntı ekledi.
Yine de aileye karşı değilim. Benim karşı olduğum, erkeğin kadından imza istemesi, bir çeşit güvence. Çünkü evlenme denilen adeti erkeğin çıkardığı, biraz aile hukuku okuyunca apaçık ... Aile hukuku, evdeki iş bölümünden yatak odasına kadar herşeyi belirliyor. Kadın ev işleri ile ilgilenecek, ailenin şefi erkek . .. Kadın erkekle yatmak istemese bile, erkeğin kadını zorlamaya hatta ırza geç­meye hakkı var; üstelik kadının böyle bir durum karşısında hiçbir hukuksal hakkı yok. Evliliğin daha temeli eşitsizliğe dayanıyor. Erke­ğin üstünlüğü böylece en küçük sosyal birimde kendini gösteriyor. Ben kağıt imzalama töreninin başka bir rolünü göremiyorum. (... )
11