Maus (Hayatta Kalanın Öyküsü)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1237
Gösterim
Adı:
Maus
Alt başlık:
Hayatta Kalanın Öyküsü
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
303
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750511158
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Complete Maus
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
1948 Stockholm doğumlu ünlü çizer Art Spiegelman, Polonya gettolarından sağ kurtulabilen bir babanın oğlu. Halen New York'ta yaşayan Spiegelman Maus'da, babasının 'Ölüm Kampları'nda, 1939-1945 yılları arasında bir Yahudi olarak yaşadığı kabus dolu günleri, 'kedi'nin (Nazi) 'fare'yi-maus (Yahudi) kovalamasına benzettiği güçlü çizgileriyle bizlere aktarıyor. 'Maus' aynı zamanda başka bir kovalamacanın; babasının anılarını adeta bir kerpetenle sökercesine dinleyen ve kendi belleğini beslemeye yani hatırlama buyruğuna uymaya çalışan oğlun da hikayesi..

"Soykırım hakkında şimdiye kadar yapılmış en etkileyici ve başarılı anlatım."
-Wall Street Journal-

"Sessiz bir zafer, sürükleyici ve sade - tam olarak anlatmak imkansız, çizgi roman dışında herhangi bir ortamda yakalanması imkansız."
-Washington Post-

"Basit çizgilerle anlatılan büyük destan."
-New York Times-

"Etkisinde uzun süre kalınacak bir sanat eseri."
-Boston Globe-
(Tanıtım Bülteninden)
303 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Doktor: Auschwits nasıl bir his miydi? Hmm... Nasıl Anlatabilirim? (Aniden ve Artie'ye doğru eğilerek) BOO!
Artie: AYY! (Artie yerinden zıplıyor)
Doktor: Hep böyle bir şeydi işte. Ama HEP! Kapıdan geçtiğin andan, en sonuna kadar."
İncelemeye böyle başlamak istedim çünkü sanırım hergün ölüm korkusuyla karşı karşıya kalan insanların yaşadıklarını kitapta çok kısa bir şekilde özetleyen en güzel ifade buydu.
Art Spiegelman,Polonya Yahudisi olan ve Auschwitz'ten sağ kurtulmayı başaran anne ve babasının hikayesini, tüm yakınlarını kaybetmelerini, hatta ailesi ve onların yaşadıklarından etkilenen kendi hayatını, yaşadığı sıkıntı ve buhranları bu grafik romanda anlatmaya çalışmış.Savaş dönemi yaşananlar baba Vladek Spiegelman'ın ağzından anlatılmış.Ayrıca ailesinin savaş zamanı çektiklerini dile getirdiği bu kitabının başarısından sonra rahat içinde yaşamaktan duyduğu rahatsızlığa değinmiş. Tüm o duyguları oldukça da güzel bir şekilde hissettirmiş. İnsan eline alınca bitirmeden bırakmak istemiyor.Bir grafik romandan beklenemeyecek ölçüde detaylı ve başarılı buldum. O yüzden bu konulara merak duyan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.
Eserde Yahudiler fare,Almanlar kedi,Polonyalılar domuz,Fransızlar kurbağa,Amerikalılar köpek ve çingeneler de kelebek olarak vücut bulmuş.
Romanda ilgimi çeken önemli bir şey de baba Vladek'in Almanların Yahudileri eleştirmek ve aşağılamak için çizdiği karikatürlerdeki gibi pinti ve hesapçı olması, bazı duygu ve merhamet gerektiren yerlerde aşırı pragmatik davranması; ırkçılık yüzünden çektiklerini irdelemeksizin özgür hayatında Afro-Amerikalıları tehlikeli ve hırsız olarak genelleyerek ırkçılık yapması yani bir Nazi gibi davranması ve de yazarın bunu dürüstçe ortaya koyabilmesiydi.
Anlatılan onca acının ve gerçeğin yanında şahsi olarak beni en çok etkileyen şey ise yazarın sadece bir fotoğrafta kalmış kardeşiyle ve ona duyulan sevgiyle baş etmeye çalışması,onun hayaletiyle rekabet edemeyeceğinin bilincinde olup bu yüzden hissettiği eziklik duygusuydu. Artie'nin değersizlik duygusu resmen içimi acıttı. Bu yüzden incelememi Artie'nin bu konudaki cümleleriyle bitirmek istiyorum:
"Odalarında benim resmime ihtiyaçları yoktu...Ben hayattaydım! Fotoğraf öfke nöbetleri geçirip,başını belaya sokmazdı.İdeal bir çocuktu,oysa ben baş belasıydım,o resimle rekabet edemedim. Evde Richieu'dan bahsetmezlerdi,o resim bir çeşit sitem gibiydi ...Bir fotoğrafla kardeşlik rekabeti yaşamak ürkütücü!"
303 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
"1948 Stockholm doğumlu ünlü çizer Art Spiegelman, Polonya gettolarından sağ kurtulabilen bir babanın oğlu. Halen New York'ta yaşayan Spiegelman Maus'da, babasının 'Ölüm Kampları'nda, 1939-1945 yılları arasında bir Yahudi olarak yaşadığı kabus dolu günleri, 'kedi'nin (Nazi) 'fare'yi-maus (Yahudi) kovalamasına benzettiği güçlü çizgileriyle bizlere aktarıyor. 'Maus' aynı zamanda başka bir kovalamacanın; babasının anılarını adeta bir kerpetenle sökercesine dinleyen ve kendi belleğini beslemeye yani hatırlama buyruğuna uymaya çalışan oğlun da hikayesi..."
-Tanıtım Bülteninden-
.
Yahudi soykırımı ile ilgil birçok deneme, araştırma, roman ve ders kitabı okudum, ilk defa bir çizgi romanla karşılaşınca merak uyandı, tabi hemen alıp okudum ve gerçekten de yazar bize çok iyi bir şekilde yaşanmışlıkları aktarıyor. Kitabın dikkat çeken bir özelliği; karakterleri hayvanlar şeklinde tasvir etmesi, Naziler kediye, Yahudiler fareye, Polonyalılar domuza, Amerikalılar köpeğe vb. bir ırk daha... Yazar bize soykırımı anlatması dışında, sağ kalanların daha sonra yaşamalarına devam ettiğini göstermeye çalışması ve ayrıca hiç görmediği kardeşi (savaşta ölen) nedeniyle ailesi tarafından rahatsız olduğu durumu göstermesi bakımından çok yönlü bir kitap. Belki de bu kitap istediği değeri görme çabasının bir üründür?
303 syf.
·10/10
Kitap nazilerin polonyalı yahudi soykırımından bahsediyor. Yahudilerin hayatta kalmak için birbirlerini nasıl ezdiklerini, yiyecek bulmak için birbirlerinden aşırdıklarını ve almanların da ödül kazanmak için yahudileri kaçmış gösterip öldürdüklerini, sebepsiz yere dövdüklerini anlatıyor. Ayrıca Auschwitz'deki gaz odalarından ve yetersiz geldiği için canlı canlı öldürülen yahudilerden de bahsediyor. Dili akıcı oldukça gerçekçi bir şekilde anlatılan bir grafik roman. Çizimler ise şöyle yahudiler fare, naziler kedi, polonyalılar domuz almanlar ise köpek şeklinde gösterilmiş. Bu kitap soykırımdan kurtulan birinin gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Oğlu kaleme almış. Pulitzer ödüllü ve bence okunmaya değer.
303 syf.
·1 günde
Hitler Dönemi ile ilgili üst üste denk gelip okuduğum 2.kitap oldu. İlk çizgi roman deneyimimdi Maus, o yüzden ilk sayfalarda şaşırdım, nasıl okuyacağımı bilemedim. Yaşanmış hayatlar silsilesini okuyor ve canlandırıyorsunuz gözünüzde. O kadar çok kişi bir hiç uğruna yok edilmiş ve sağ kalanlar da yaşayan ölülere dönüşüp ömürleri boyunca değişime uğramışlar ki gördükleri şeyleri yaşadığınızı ya da o şeylere tanıklık ettiğinizi düşündüğünüzde tüyleriniz üperiyor. İşin korkunç tarafı ise, günümüzde buna benzer olaylar yaşanmaya başlasa kimse kimsenin hayatına değer vermeyecek ve gözlerini kulaklarını yine kapayacak hatta illa ki gaza gelip peşlerinden gidenler olacak. Yine de düşünceli bireyler olarak ders çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Birkaç saatte okuyabileceğiniz gerçekliklere şans vermelisiniz bence. Keyifli okumalar.
303 syf.
·10/10
Etkileyici bir anlatım, sürükleyici bir öykü. Bitirmeden başından kalkması zor olan bir eser. Art Spiegelman'ın babasının hayat hikayesini anlatarak ve kendi yorumlarını da katarak oluşturduğu harikulade bir grafik roman!
303 syf.
·Beğendi·9/10
Yahudilere karşı 2. Dünya savaşında Almanların uyguladıkları soykırımı çizgi roman şeklinde, yazar babasından duydukları ile ( onun gözüyle) çizerek anlatıyor. Çok başarılı bir çalışma...
303 syf.
·Beğendi·9/10
Eser oldukça etkili bir anlatım şeklini tercih etmiş. Bir çizgi roman şeklinde hazırlanan kitap, geleneksel çizgi romanların aksine eğlenceli veya komik bir olay değil, Yahudi Soykırımı gibi trajik bir öyküyü anlatır. Auschwitz kampındaki insanlık dışı yaşanmışlıkları, yazarın sadece kendi perspektifinden okuruz. Yahudiler fare, Almanlar kedi, Polonyalılar domuz ve Amerikanlar köpek olarak resmedilmiştir.
303 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Tahta yiyen aç insanlar, ev ev, sokak sokak, şehir şehir hatta ülke ülke Yahudi avı, birer ölüm makinasına dönüşen bilim insanları, korku, birkaç saat sonra öleceğinin bile bile para kazanma sevdasından vazgeçmeyenler, mezbahaya dönen sıkıştırma (konsantrasyon) kampları?

Hayır, Tarantino nun 2.Dünya Savaşı nı karikatürize ettiği, Nazi rollerini sadece Alman oyunculara vererek ırk mimlemesi yaptığı, bol bol kan döktürerek öç aldığı filminden bahsetmeyeceğim. Zaten 2.Dünya Savaşı nı belgesellerden ve kitaplardan değil de, filmlerden öğrendiğimiz için tarihteki olayları da yaşanmış olaylar gibi değil de film gibi hatırladığımızı düşünüyorum,sözü geçen mekanları görmek gibi bir şansımız yoksa.

Polonyalı Yahudi Spiegel ailesinin tek çocuğu olan Art Spiegelman 1948 yılında dünyaya geldiğinde, aile Ausschwitz toplama kamplarından sağ kurtulmayı basarmış, ABD ye göç etmişti. Fakat ilk çocukları olan Richieu tüm koruma çabalarına rağmen kurtarılamadığı gibi toplama kampın ilk kurbanlarından olmuştur.Anne Anja Spıegelman ise daha sonra yaşadıklarının ağırlığına yenik düşer ve intihar eder.Art Spiegel in deyimi ile hayatta kalmışlardı ama bir yanıyla da hafızalarındaki Ausschwitz de mahsur kalmışlardı.

Spiegelman öncelikle babası ile yaptığı konuşmaları kaydederek işe başlar.Daha sonra resimler ve bir dergide yayınlar.Kitap olarak basımı daha sonradır.ABD deki Süper kahramanlı çizgi romanların aksine siyah-beyazdır,yaşananlarsa birer kurgu değil gerçeğin ta kendisidir. Öyle ki dikkatli okur kitaptaki bazı detayların, II.Dünya Savaşı na tanıklık etmiş bir kadının otobiyografisi olan ve savaş sırasındaki toplu tecavüz gerçeğini anlatan Anonyma adlı kitapta da bulacaktır. Roman,bu belgesel yönü ile bağımsız grafik romanın başlangıç miladını oluşturur.Grafik roman diyorum, çünkü (gerek İngilizcide gerekse almanca da) sahip olduğu içerikten dolayı ve varolan çizgi romanlardan daha farklı bir yazınsal çerçeveye oturduğu için bende grafik roman kelimesini kullanacağım. Maus, daha sonra Persepolis in yazarı Marjane Satrapi ye de bu yönüyle esin kaynağı olmuştur.

Grafik romanın kahramanlarından anne Anja Spiegelman, sınıfsal mücadelenin içinde yer alsa da bu fazla uzun sürmez. Yaşananları daha çok baba Spiegelman dan dinleriz. Bunun temel sebeplerinden biri anne Anja Spiegelman ın intiharı ve arkasında bıraktığı günlüklerin kocası tarafından yakılmasıdır.

Romanda Nazileri kedi, Yahudiler fare ve Polonyalılar ise domuz olarak çizilmiştir. Baba Spiegelman sakladığı yerden çıkıp yiyecek aradığında -ki bu çok tehlikelidir ve tamda bir farenin yiyecek arayışını anımsatır-domuz maskesi ile görürüz. Zengin bir tüccar olan Spiegelman, parasının çoğunu saklanmak için harcar. Sıkıştırma kampı süresince bütün çaba ve hileye başvurur hayatta kalabilmek için.Ticaret hayatı kamplarda da bitmez. Yahudi ispiyonlayana iki kilo şekerin verileceğini duyuran afişler, firar şebekeleri görünümündeki işbirlikler ve zimmetine gizlice para geçiren askerler?

Romanda baba Spiegelman ın yazarın kendi deyimiyle eski anti-semitist karikatürlerde sıkça çizilen cimri karakterlere benzediğini görürüz. Hatta oğlunun yolüstü arabasına aldığı Afro-Amerikalıya karşı son derece ırkçıdır. Siyahlar onun için hırsız ve tehlikelidir;tıpkı Nazilerin Yahudiler hakkında düşündüğü gibi?

Belgesellerde gördüğümüz, Yaptıklarınızdan pişman mısınız sorusunu, dişlerini bir sinir boşalması ile gıcırdatarak Hayırr!! diyen bir general, şahsen beni daha az şaşırtır.Kamptan sağ kurtulmayı başaran birinin,bu toplu katliamın sebepleri üzerine düşünmeyişi ve benzer davranışlar göstermesi,sınıfsal bakışa sahip olmayan bireyin yaşadıklarını her ne olursa olsun ya bir şekilde normalleştirdiğini yada halı altına süpürdüğünü göstermektedir.

Art Spiegelman, kimi zaman sadece duvarda asılı fotoğrafında varlık bulan kardeş imgesiyle boğuşur. Kitabın yayımlanma aşamasından sonra ortaya çıkan ilgiden ve rahat hayatından suçluluk duymaya başlar.Aileden kalan tek kişidir ve diğer aile üyelerinin hayat dramına karşılık kendi yaşamı,sadece suçluluk duygusu vermeye başlar.

2.Dünya Savaşı nın birçok detayının ve kedi-fare kovalamacasının belki de en iyi anlatıldığı belgesel bir başyapıttır Maus.
Al, Anja, çiğne şunu.
Yiyecek mi buldun?
Hayır, sadece tahta. Çiğnedikçe sanki bir şey yiyormuşsun gibi oluyor.
Art Spiegelman
Sayfa 125 - İletişim
Biliyor musun babam bütün çocuklarını ordudan uzak tutmaya çalışmıştı.Gençken Rus ordusuna giderlermiş... Orada da 25 yıl kalıyorsun, hem de Sibirya'da! Babam kurtulmak için 14 dişini çektirmiş. 12 den az dişin varsa kurtuluşmuşsun. Abim Marcus 21'ine vardığında babam onu ölüm orucuna koydu. Marcus hep hasta gibiydi, sıskaydı.Asker muayenesine gittiğinde beğenmeyip almadılar.
Art Spiegelman
Sayfa 47 - İletişim
Evet, hayat hep hayatın tarafını tutar, kurbanlar da bir şekilde suçlanır. Ama ne hayatta kalanlar en iyileriydi, ne de en iyiler öldü. Tamamen tesadüf!
Art Spiegelman
Sayfa 205 - İletişim Yayınları
EVET, AMA HEPSİ BU KADAR DEĞİL, AYNI ZAMANDA BİZİM İÇİN DAHA FAZLASINI YAPTI.
BAK VLADEK, SEN VE ANJA BANA BİR TORUN VERDİĞİNİZDE, TORUNUMUN VARLIKLI OLMASINI İSTİYORUM.
“Anneler hep, “Dikkat edin” derdi. “Yahudi sizi yakalayıp çuvalına atacak, sonra da yiyecek!” Çocuklara böyle öğretiyorlardı.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Maus
Alt başlık:
Hayatta Kalanın Öyküsü
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
303
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750511158
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Complete Maus
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
1948 Stockholm doğumlu ünlü çizer Art Spiegelman, Polonya gettolarından sağ kurtulabilen bir babanın oğlu. Halen New York'ta yaşayan Spiegelman Maus'da, babasının 'Ölüm Kampları'nda, 1939-1945 yılları arasında bir Yahudi olarak yaşadığı kabus dolu günleri, 'kedi'nin (Nazi) 'fare'yi-maus (Yahudi) kovalamasına benzettiği güçlü çizgileriyle bizlere aktarıyor. 'Maus' aynı zamanda başka bir kovalamacanın; babasının anılarını adeta bir kerpetenle sökercesine dinleyen ve kendi belleğini beslemeye yani hatırlama buyruğuna uymaya çalışan oğlun da hikayesi..

"Soykırım hakkında şimdiye kadar yapılmış en etkileyici ve başarılı anlatım."
-Wall Street Journal-

"Sessiz bir zafer, sürükleyici ve sade - tam olarak anlatmak imkansız, çizgi roman dışında herhangi bir ortamda yakalanması imkansız."
-Washington Post-

"Basit çizgilerle anlatılan büyük destan."
-New York Times-

"Etkisinde uzun süre kalınacak bir sanat eseri."
-Boston Globe-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 59 okur

  • Erinç
  • Viva La Libertad!
  • Yiğit Özel
  • Ebrar Ekmen
  • Ömer Filiz
  • Enveroviç
  • Furkan Doğan
  • Ceren Yalın
  • Mavi Şapkalı Kedi
  • İsmett Gdmn

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%53.6 (15)
9
%21.4 (6)
8
%17.9 (5)
7
%0
6
%3.6 (1)
5
%3.6 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0