Mevlana Ruhsal Terapiler

9,0/10  (3 Oy) · 
12 okunma  · 
4 beğeni  · 
554 gösterim
Hz. Mevlâna, sadece yaşadığı dönemdeki insanlar için değil, günümüze kadar farklı din, mezhep, millet, meşrep ve yaşatan sayısız insanı iyileştirmiş evrensel bir şifacıdır. Dünyanın dört bir yanından Hz. Mevlânaya yönelenler, ondan aşkı öğrenmek istemenin yanı sıra, varoluşsal, manevî ve psikolojik sorunlarına da çareler aramaktadırlar. Hz. Mevlâna onlar için hem aşkın peygamberi hem de ruh sağlığı uzmanı veya psikoterapisttir. İnsanı yargılamadan, incitmeden, olduğu gibi kabul eden, kucaklayan, gözyaşlarını silen, sırtını sıvazlayan, başını okşayan, sevgi, şefkat, hoşgörü ve merhametle yaklaşan bir terapist.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  225
 • ISBN:
  9786058832770
 • Yayınevi:
  Yediveren Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Elif Çakıcı 
17 Mar 00:52 · Kitabı okuyor · Beğendi

"Rahatlık zamanlarında Allah'a yönel, O'nu tanı ve O'na dua et ki sıkıntılı zamanlarda da Allah sana yönelsin, seni tanısın ve sana yardım etsin."

Mevlana, Şaban KaraköseMevlana, Şaban Karaköse

Peygamberimiz (sas) şöyle bildirmiştir:'' Kim gam ve tasalarını bire indirir ve sadece âhiret tasasına gönlünde yer verirse, onun dünyevî gamlarını Allah izale eder. Kim de gam ve tasalarını dünya işlerine dağıtacak olursa, Allah onun, vadilerden hangisinde helak olacağına aldırış etmez."《Ibn Mâce》

Mevlana, Rukiye Karaköse (Sayfa 174 - Yediveren)Mevlana, Rukiye Karaköse (Sayfa 174 - Yediveren)
Elif Çakıcı 
16 Mar 00:48 · Kitabı okuyor · Beğendi

Olur ki hoşlanmadığınız bir şey sizin için hayırlı olur.Olur ki sevip arzu ettiğiniz bir şey sizin için şerli olur. Gerçeği Allah bilir, siz bilemezsiniz.

Mevlana, Şaban Karaköse (Sayfa 16)Mevlana, Şaban Karaköse (Sayfa 16)
Elif Çakıcı 
21 Mar 01:21 · Kitabı okuyor · Beğendi

Gerçek ve ölümsüz aşk, Allah aşkıdır. Allah insana, diğer aşkların geçici olduğunu yaşatarak öğretir. Tükenen beşeri aşklar sebebiyle yas tutan ve depresyona giren insan kendi ruhuna ve ilâhi aşka yöneltilmelidir.

Mevlana, Şaban KaraköseMevlana, Şaban Karaköse
Elif Çakıcı 
18 Mar 15:47 · Kitabı okuyor · Beğendi

Nefsin sana, "Bu hastalık, bu ızdırap, bu yalnızlık kötüdür " diyecek olursa, onu dinleme. Çünkü onun işi hep tersinedir.Sen aklını başına al da nefsin dileğine aykırı iş yap.Dünyada bütün peygamberlerin vasiyeti hep böyledir."

Mevlana, Şaban Karaköse (Sayfa 58)Mevlana, Şaban Karaköse (Sayfa 58)

Bir kimse istiğfara devam ederse/çokça istiğfar ederse, Allah azze ve celle ona her sıkıntısı için bir çıkış yolu, her keder için bir ferahlık sağlar ve ona hiç beklemediği bir yerden rızık verir."Ebû Dâvut; Ibn Mâce

Mevlana, Rukiye Karaköse (Sayfa 30 - Yediveren)Mevlana, Rukiye Karaköse (Sayfa 30 - Yediveren)

Hz Mevlana da özellikle Mesnevî'nin terapötik/iyileştirici özelliğine dikkat çekmiş ve şöyle demiştir:''Doğrusu Mesnevî gönüllere şifâ, hüzünlere cilâdır. ''(1.cildin ön sözü )

Mevlana, Rukiye Karaköse (Sayfa 37 - Yediveren)Mevlana, Rukiye Karaköse (Sayfa 37 - Yediveren)