Milli Kültür Ve Meseleleri Ve Maarif Davamız

8,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
1.155 gösterim
Yazar, bu eserinde Türk gençliğinin, millî ve mânevî değerlerine kıymet vererek eğitilmesi gerektiği; dününü unutan gençliğin bugününü bilemeyeceği gerçeği üzerinde ısrarla durur. Eğitim ve öğretim politikamızın memleket dert ve davalarının başına gelen en mühim meselemiz olduğuna işaret eder.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  447
 • ISBN:
  9789757663911
 • Yayınevi:
  Kubbealtı Neşriyatı
 • Kitabın Türü:
Mêrxwas 
 01 Haz 00:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tarih insanın kendini bilmesi tanımasıdır. Kitap bize kim olduğumuzu iyi bir şekilde gösterirken aynı zamanda eğitim ve öğretim programlarını geliştirirken milli kültür ve kimliğimizin hiçbir şekilde göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Gelecek nesilleri de yetiştirenebeveynlere düşen sorumluluklarımızdan biri bizim tarihimizi, köklerimizi, gelenek gelenek göreneklerimizi öğretebilmek, vatandaşlık kavramlarının ne olduğunu yeni nesillere açıklayabilme milli kimliğimizi oluşturan unsurları anlatma ve öğrencilere öz değerlerimizi aşılayabilme veya bu şekilde kendimizi eğitebilimemizdir.
Kitap bana kutsiyelerimizin olmazsa olduğunu gösterdi ayrıca kitap hem eleştirisel hemde öğretici olması bakımından okuyan kişilere olumlu fayda sağlayacaktır. Millet olma bilincinin milli değerlerimizi ve tarihimizi iyi bilip iyi öğretmekten geçtiğini daha iyi anlıyor insan. Mevcut sistemdeki eğitim nasıl olması gerektiği hakkında fikir edinebilirsiniz

Kitaptan 1 Alıntı

Bir memleket herhangi bir muhârebede toprak kaybeder. Fakat ya bir hücumla ya da sulh masasında bu kaybını geri alabilir. Ama alamadığı da çok görülen hâdiselerdendir. Ne ki, toprak kaybı, o milletin kaybolması demek değildir. Lâkin dilini kaybeden bir millet için artık yaşama ve devam hakkı beklemek abestir. Nitekim, yarım asır evveline kadar, hudutları üç kıt'aya yayılmış bir imparatorluğumuz vardı, kaybettik. Fakat Türk milleti gene ayaktadır. Ancak dilinin düştüğü anarşi ve yıkıntı, bugünkü hâli üzere bırakılacak olursa, vatan sathı üstünde târihi ile, iftiharları ile, hatta cetleri ile hatta ana babaları ile alâkasını kesmiş soysuz, şaşkın ve milli gerçeklere gözleri kapalı olarak yetişmekte olan nesilleri bir daha kazanmak ve akı karadan ayırt etmek mümkün olmayacaktır.

Milli Kültür Ve Meseleleri Ve Maarif Davamız, Samiha AyverdiMilli Kültür Ve Meseleleri Ve Maarif Davamız, Samiha Ayverdi