Minyeli Abdullah

7,9/10  (49 Oy) · 
260 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.191 gösterim
Baskı rekorunu elinde tutan ve filme çekilen Minyeli Abdullah, Türkiye'nin öbür yüzünü, inanan insanların dünyasını dile getiriyor. Yazıldığı 1967 yılından beri, okundu, tartışıldı, yasaklandı, beraat etti. Hala gündemde. Niye mi?
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9757544135
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuncer KAHRAMAN 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İyi bir Müslüman olan Abdullah yaptığı çalışmalardan dolayı bir sohbet bahanesiyle tutuklanır. Gizli cemiyet kurarak devlete ihanet ettiği iddiasıyla idamı talep edilir. Eşi de çevresinin baskısına dayanamayarak Abdullah'tan ayrılmak zorunda kalır. 'Minyeli Abdullah' çağımız insanının en temel problemi olan yabancılaşmayı işleyen teması ile bütün zamanların romanları arasında yer almayı hak ediyor.90 lı yıllarda Beyhan Şimşek in başrölünü oynadığı sinema filminide çevrilen roman görebildiğim kadarıyla romandan filme çevrilen en güzel eserlerden birisi filmi izlemeden önce roman okunmalı bambaşka bir tadı var ama filmide muhukkuk izlenmeli derim....

Zamanında Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde yargılanan, yazarına 'irtica' adı altında hapis cezası aldıran bir kitap. Kitabı okurken yer yer uzun söylevlerle karşılaşıyorsunuz. Ama ideal müslüman peşinde bir yazar, kendince aktif müslümanlığın nasıl olması gerektiğini anlatmış. Okurken yer yer sıkılsam da güzel bir kitap.

Vildan Eyüpoğlu 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Minyeli Abdullah ismini bir şekilde duymuşsunuzdur ama kitabını da okumanızı ve kütüphanenizde bulundurmanızı tavsiye ederim.Din konusunda taviz vermeyen din uğruna ölmeyi hapse girmeyi bile göze alan bir insan ve daha nice cefalar.Her zaman güncelliğini korumaya ve büyük bir ilgiyle okunmaya devam edecektir.Okunmalı..

fatma 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mısırın yıkık dökük köyünden zirveye uzanan mücadelelerle gecen bir hayat. sonun da bu hayatı şehitlikle süsyeleyen bir vatan sever.İslam coğrafyasını halini özetleyen bir kitap.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir devre damgasını vurmuş olan romandır.
Edebi yönü kuvvetli olmamakla birlikte kendi hedefine ulaşma adına çok başarılı bir eser. Zaten bu kadar çok okunması da beyhude değil…

BÜNYAMİN YILDIZ 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

filmi de yapılmış olan bu kitap oyuncularını bile oynadıklarına pişman edecek kadar harikulade kitap, iddia ediyorum bu kitaba başlayıp ta yarım bırakan olmamıştır olduysa da kendi eksikliğidir

Kitaptan 6 Alıntı

Hüseyin DEMİR 
05 Şub 01:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mısır’da herkes Müslüman, hâlbuki gâvurluk bizde demiştin; nasıl olur?
“Hüsün” konservelerini düşün. Bir kutunun içi boşaltılmış ve çöplüğe atılmış. Fakat üstünde yine “hüsün” yazılı… Aynen böyle de içi boş Müslümanlar çöplük hükmünde olan ahlaksızlık içindeler, fakat yine adları Müslüman.

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmailMinyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail
Hüseyin DEMİR 
05 Şub 01:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, işin içinde emir kulu olmak vardı. Fakat böyle bedbaht emirlere itaat, en büyük emir sahibi olan Allah’a isyan değil miydi?

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmailMinyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail

Hacca giden müslümanlara çölün ortasında bedava su dağıtan adamın hem suyunu içiyorlar hem de "neden hacca gitmiyor" diye tenkit ediyorlardı.

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmailMinyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail
Seda Çınar 
03 Mar 15:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

-Hocam İslamiyet'i bir tarif etsene Amma benim anlayacağım gibi...
- İslamiyet başkasını düşünmektir. Yani başkasının iyi olmasına çalışmaktır. O da senin iyi olmana çalışınca her şey düzelir ve herkes iyi olur.

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 49 - Timas)Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 49 - Timas)
Seda Çınar 
03 Mar 16:40 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Allah'ın ne güzel kulları var. Erkeğin de iyisi vardır, kadının da. İdealist erkek olduğu gibi, idealist kadın da vardır. Evlendikten sonra kadını mutfağa ve beşiğe mahkum etme! En çok Allah'ı sev. O'ndan daha fazla hiçbir şeyi sevme ve her şeyi Allah yolunda harca. Çünkü bir insan neyi çok seviyorsa; o onun putudur.

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 84 - Timas)Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 84 - Timas)