Minyeli Abdullah

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,5bin
Gösterim
Adı:
Minyeli Abdullah
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9757544135
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Minyeli Abdullah
Minyeli Abdullah
Baskı rekorunu elinde tutan ve filme çekilen Minyeli Abdullah, Türkiye'nin öbür yüzünü, inanan insanların dünyasını dile getiriyor. Yazıldığı 1967 yılından beri, okundu, tartışıldı, yasaklandı, beraat etti. Hala gündemde. Niye mi?
256 syf.
·Beğendi·9/10
İyi bir Müslüman olan Abdullah yaptığı çalışmalardan dolayı bir sohbet bahanesiyle tutuklanır. Gizli cemiyet kurarak devlete ihanet ettiği iddiasıyla idamı talep edilir. Eşi de çevresinin baskısına dayanamayarak Abdullah'tan ayrılmak zorunda kalır. 'Minyeli Abdullah' çağımız insanının en temel problemi olan yabancılaşmayı işleyen teması ile bütün zamanların romanları arasında yer almayı hak ediyor.90 lı yıllarda Beyhan Şimşek in başrölünü oynadığı sinema filminide çevrilen roman görebildiğim kadarıyla romandan filme çevrilen en güzel eserlerden birisi filmi izlemeden önce roman okunmalı bambaşka bir tadı var ama filmide muhukkuk izlenmeli derim....
256 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Hayatını iyi bir Müslüman olmaya ve İslamiyeti yaymaya adayan Minyeli Abdullah'ın çileli yaşam öyküsü. Mısır'ın o döneme ait sosyolojik ve dini yapısını da anlatan etkileyici ve çok güzel bir kitap.
256 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
Minyeli Abdullah, Mısır'da yozlaşmış bir kültürde kendi inancı doğrultusunda yaşamaya çalışan ve bunun zorluğunu çeken, hapse düşen, ailesinden ayrılan ama inancı asla sarsılmayan, kendini dinine sınırsız bir şekilde adayan bir insanın hikayesi..
256 syf.
·Beğendi·10/10
Minyeli Abdullah ismini bir şekilde duymuşsunuzdur ama kitabını da okumanızı ve kütüphanenizde bulundurmanızı tavsiye ederim.Din konusunda taviz vermeyen din uğruna ölmeyi hapse girmeyi bile göze alan bir insan ve daha nice cefalar.Her zaman güncelliğini korumaya ve büyük bir ilgiyle okunmaya devam edecektir.Okunmalı..
256 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Abdullah.. Bir müslüman nasıl olmalı sorusunun cevabı. Sünneti seniyye nasıl yaşanır en güzel örneği. O zamanlar koltuk almak dahi lüks imiş, şimdi ise ne kadar da alışmışız aslında olmasa da olurların olmazsa olmaza dönüşmesine. Beni kendime getiren bir kitap oldu. Olaylara maddeden bakmıyorum artık. İstikrarı Rabbime emanet..
256 syf.
Zamanında Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde yargılanan, yazarına 'irtica' adı altında hapis cezası aldıran bir kitap. Kitabı okurken yer yer uzun söylevlerle karşılaşıyorsunuz. Ama ideal müslüman peşinde bir yazar, kendince aktif müslümanlığın nasıl olması gerektiğini anlatmış. Okurken yer yer sıkılsam da güzel bir kitap.
272 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Minyeli Abdullah =Ankaralı Abdullah hiçbir fark yoktu! devir aynı devir, zaman aynı zaman ve insanlar aynı insan bu karanlık devirde İslam'a olan bakış açısı insanların islam'dan ve Kur'an halkasından kopuşlari anlatılmaktadır. Eğer bir kitap yazacak olsaydım , bu kalıp içerisinde ben de bu şekilde islami İnanç ve yaşayış içinde böyle bir kitap yazardım!
256 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Minyeli Abdullah..
Hayatıma yön veren bir kitap, örnek aldığım bir şahsiyet. Minyeli'nin azmi, çabası, sabrı, şükrü.. İnsanın her daim elinden gelenin en iyisini yapması gerektiği, başına gelenlere en güzel bir sabırla sabretmesi gerektiği, çaresizliklerin içindeki en büyük çarenin umut olduğu gerçeklerini bir nevi yeniden idrak ettiğim bir kitap.. Kitaptan da öte, bir yaşam dersi..
272 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Filmi de çevrilemeyen minyeli abdullah Hekimoğlu İsmail’in en güzel kitaplarından bir tanesidir. Özgürce ifade etmek din adına bir şeyler yapmak adına bir insanın yaşadığı sıkıntılar.
256 syf.
·Beğendi·10/10
Mısırın yıkık dökük köyünden zirveye uzanan mücadelelerle gecen bir hayat. sonun da bu hayatı şehitlikle süsyeleyen bir vatan sever.İslam coğrafyasını halini özetleyen bir kitap.
272 syf.
·39 günde
...dertsiz insan olmaz ki: dert iki cihetten gelir, biri ulvi, diğeri süfli meselelerden..
İşte Minyeli Abdullah'ın da tek derdi ulvi bir mesele olan İslam idi. İslam düşmanlarına hatta 'ben müslümanım' diyen fakat içkiyi, kumarı, fuhuşu, vurgunculuğu helal sayan sözde müslümanların karşısında, yanına bir destekçi aramadan tek başına dik duruş sergileyerek İslamı yayma gayreti göstermekti.

Burada okurun aklına şu soru geliyor.
Minyeli'nin bu kadar sıkıntıya katlanması, malını, evladını ve canını bu yolda feda etmesi; 'iman için, değil mi? Senin gayen onunkinin aynısı değil mi? Allah' ınız bir, kitabınız bir, peygamberiniz bir!..bu birler içinde senin yerin nasıl ayrı olabilir? Sen davanda niçin sâdık değilsin?
Neden en ufak rüzgarda eğilip bükülüyorsun?

Galiba bütün mesele, kalp sadece Allah için atmalı ve Allah için çalışmalıdır ki böyle bir imana sahip olanlar dünyaya meydan okurlar. Çünkü insan, güvendikleri kadar kuvvetlidir. Allah'a güvenenlerin kuvveti dünyaya meydan okumakla başlar!
.
.
Akıcı ve güzel bir eser okunmasını tavsiye ederim..
- Ağabey, evlenmek istiyorum, ne dersin ?
+ Evlen. Lakin evvela dindar bir kız almalısın. Sonra biraz kitap okumuş ve mürekkep yalamış olsun. Şimdikiler çeyiz hazırlamakla meşgul. Sen mala değil, imana ve ilme bak. Sonra kızla ‘annesinin babasının yanında’ konuş. İslami bir kıyafette gezecek, İslami olmayan yerlere gitmeyecek. Evine misafir gelecek. Sohbet edip kitap okuyacaksın. Ve alimler meclisine gidip ilim öğreneceksin. O bunlara mani olmayacak. Asgari geçim şartları içinde geçinecek, gerisini İslamiyet’in istediği yere vereceksiniz, ibadet edecek, kitap okuyacak, öğrendiklerini kadınlara anlatacak.

- Desene ağabey, evlenme diyorsun! Böyle birini nasıl bulacağım? “

+ Hayır, bulursun. Allah’ın ne güzel kulları var. Erkeğin de iyisi vardır, kadının da.İdealist erkek olduğu gibi idealist kadın da vardır. Evlendikten sonra kadını mutfağa ve beşiğe mahkum etme! “ En çok Allah’ı sev. O’ndan daha fazla hiç bir şeyi sevme ve her şeyi Allah yolunda harca. Çünkü bir insan neyi çok seviyorsa; o, onun putudur.”
<><><><><><><><><><><><>
—Kargalara kalan dünya!..
—Baba şahinler nerede?
—Avcıya hizmet ediyorlar...
<><><><><><><><><><><><>
"Hayır, hayır! Ben mahkumum, ben prangalıyım, ben öz yurdumda paryayım!.. Evde gözyaşı benim için dökülür, çıkmaz sokaklar benimdir; kapılar benim yüzüme kapanır ;kalkan yumruklar tepeme iner!"
Hekimoğlu İsmail
Sayfa 145 - Pranga Mahkumları
En çok Allah'ı sev. O'ndan daha fazla hiçbir şeyi sevme ve her şeyi Allah yolunda harca. Çünkü bir insan neyi çok seviyorsa; o, onun putudur.
Hekimoğlu İsmail
Sayfa 98 - Minyeli Abdullah

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Minyeli Abdullah
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9757544135
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Minyeli Abdullah
Minyeli Abdullah
Baskı rekorunu elinde tutan ve filme çekilen Minyeli Abdullah, Türkiye'nin öbür yüzünü, inanan insanların dünyasını dile getiriyor. Yazıldığı 1967 yılından beri, okundu, tartışıldı, yasaklandı, beraat etti. Hala gündemde. Niye mi?

Kitabı okuyanlar 1.589 okur

  • Hüseyin
  • Emre Güdek
  • Emre Eken
  • tereddütsüz
  • Zeynep Yüzer
  • Hazan bulut
  • Mehmet Şirin
  • Ahmed
  • Mücahit ÇAKIR
  • Göktug

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.9
14-17 Yaş
%2.1
18-24 Yaş
%16.7
25-34 Yaş
%33.9
35-44 Yaş
%24.9
45-54 Yaş
%15.9
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.3
Erkek
%45.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.3 (96)
9
%12.6 (46)
8
%15.1 (55)
7
%7.1 (26)
6
%4.7 (17)
5
%1.4 (5)
4
%1.1 (4)
3
%0.8 (3)
2
%0.3 (1)
1
%0.8 (3)

Kitabın sıralamaları