Minyeli Abdullah

8,1/10  (81 Oy) · 
396 okunma  · 
66 beğeni  · 
1.666 gösterim
Baskı rekorunu elinde tutan ve filme çekilen Minyeli Abdullah, Türkiye'nin öbür yüzünü, inanan insanların dünyasını dile getiriyor. Yazıldığı 1967 yılından beri, okundu, tartışıldı, yasaklandı, beraat etti. Hala gündemde. Niye mi?
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9757544135
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuncer KAHRAMAN 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İyi bir Müslüman olan Abdullah yaptığı çalışmalardan dolayı bir sohbet bahanesiyle tutuklanır. Gizli cemiyet kurarak devlete ihanet ettiği iddiasıyla idamı talep edilir. Eşi de çevresinin baskısına dayanamayarak Abdullah'tan ayrılmak zorunda kalır. 'Minyeli Abdullah' çağımız insanının en temel problemi olan yabancılaşmayı işleyen teması ile bütün zamanların romanları arasında yer almayı hak ediyor.90 lı yıllarda Beyhan Şimşek in başrölünü oynadığı sinema filminide çevrilen roman görebildiğim kadarıyla romandan filme çevrilen en güzel eserlerden birisi filmi izlemeden önce roman okunmalı bambaşka bir tadı var ama filmide muhukkuk izlenmeli derim....

Zamanında Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nde yargılanan, yazarına 'irtica' adı altında hapis cezası aldıran bir kitap. Kitabı okurken yer yer uzun söylevlerle karşılaşıyorsunuz. Ama ideal müslüman peşinde bir yazar, kendince aktif müslümanlığın nasıl olması gerektiğini anlatmış. Okurken yer yer sıkılsam da güzel bir kitap.

Minyeli Abdullah benzeri kitaplar

Vildan Eyüpoğlu 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Minyeli Abdullah ismini bir şekilde duymuşsunuzdur ama kitabını da okumanızı ve kütüphanenizde bulundurmanızı tavsiye ederim.Din konusunda taviz vermeyen din uğruna ölmeyi hapse girmeyi bile göze alan bir insan ve daha nice cefalar.Her zaman güncelliğini korumaya ve büyük bir ilgiyle okunmaya devam edecektir.Okunmalı..

Kübra Nur Fettahoğlu 
25 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Minyeli Abdullah..
Hayatıma yön veren bir kitap, örnek aldığım bir şahsiyet. Minyeli'nin azmi, çabası, sabrı, şükrü.. İnsanın her daim elinden gelenin en iyisini yapması gerektiği, başına gelenlere en güzel bir sabırla sabretmesi gerektiği, çaresizliklerin içindeki en büyük çarenin umut olduğu gerçeklerini bir nevi yeniden idrak ettiğim bir kitap.. Kitaptan da öte, bir yaşam dersi..

fatma 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mısırın yıkık dökük köyünden zirveye uzanan mücadelelerle gecen bir hayat. sonun da bu hayatı şehitlikle süsyeleyen bir vatan sever.İslam coğrafyasını halini özetleyen bir kitap.

Tylcn 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'İmtihanlardan dahi, imtihan olacaksınız..!'

Kitapta bir kaç defa karşınıza çıkan bu cümle, kitabın güzelliğini anlatmaya kâfi.
Abdullah'ın şuuru ile şuurlanmak ...

Edward.Who 
 12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

hala fetöcü olup olmadığını araştırmadığım ama acayip işkillendigim yazardır kendisi. Şans eseri bir kitaplıkta buldum ve hani 3 yıl önce ilk islami kitabım oldu ve harika bir başlangıcı taçlandırdı. Böyle bir kitapta yazarı göz ardı edin,gerçekten yani olay akışı o kadar güzel, kendinizi Abdullah'ın yerine o kadar çok koymak istiyorsunuz ki... Bu kitaptan sonra modern(ergen moderni) ve çok satan internet bozması kitaplardan uzaklaştım. Ama mutluyum,bu bir pişmanlık değil,iyi ki onları da gördüm bunları da felsefeyi de psikolojiyi de. Yaşam gayem bildiğiniz hayata erken atılmaktı ve bunu kitaplardan sağlamayı istiyordum,ama zamanla her şeyin yol ve yordamının olduğunu öğrendim. Şimdilik okudugumla yetiniyorum diyemem okumak asla bitmez, bilgi tükenmez. Deniz tükenir, bilgi tükenmez!! Işte çakma düşünce devrimimi bu kitap gerçekleşti, bende tesiri büyüktü ilk bu tarzdaki kitabım olduğu için ama başkalarında aynı hissi uyandırır mı bilmem...^^

Enes Genç 
26 Oca 14:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Minyeli Abdullah..
Hayatıma yön veren bir kitap, örnek aldığım bir şahsiyet. Minyeli'nin azmi, çabası, sabrı, şükrü.. İnsanın her daim elinden gelenin en iyisini yapması gerektiği, başına gelenlere en güzel bir sabırla sabretmesi gerektiği, çaresizliklerin içindeki en büyük çarenin umut olduğu gerçeklerini bir nevi yeniden idrak ettiğim bir kitap.. Kitaptan da öte, bir yaşam dersi..

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir devre damgasını vurmuş olan romandır.
Edebi yönü kuvvetli olmamakla birlikte kendi hedefine ulaşma adına çok başarılı bir eser. Zaten bu kadar çok okunması da beyhude değil…

Smyrüzgar 
31 Oca 09:29 · Kitabı okudu · 19 günde · 8/10 puan

İslamiyet ve biz
20. yy islamiyeti etkilerinden ve bizim buna karşılık nasıl abdullah ve sevde yani nasıl Peygamber efendimizin yolundan nasıl gidilir onu anlatmış bi nevi.

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

Hüseyin DEMİR 
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mısır’da herkes Müslüman, hâlbuki gâvurluk bizde demiştin; nasıl olur?
“Hüsün” konservelerini düşün. Bir kutunun içi boşaltılmış ve çöplüğe atılmış. Fakat üstünde yine “hüsün” yazılı… Aynen böyle de içi boş Müslümanlar çöplük hükmünde olan ahlaksızlık içindeler, fakat yine adları Müslüman.

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmailMinyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail
Hüseyin DEMİR 
05 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, işin içinde emir kulu olmak vardı. Fakat böyle bedbaht emirlere itaat, en büyük emir sahibi olan Allah’a isyan değil miydi?

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmailMinyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail

Hacca giden müslümanlara çölün ortasında bedava su dağıtan adamın hem suyunu içiyorlar hem de "neden hacca gitmiyor" diye tenkit ediyorlardı.

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmailMinyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail
Seda Çınar 
03 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

-Hocam İslamiyet'i bir tarif etsene Amma benim anlayacağım gibi...
- İslamiyet başkasını düşünmektir. Yani başkasının iyi olmasına çalışmaktır. O da senin iyi olmana çalışınca her şey düzelir ve herkes iyi olur.

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 49 - Timas)Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 49 - Timas)

Müslümanmış?
Kapı aniden açıldı, yüzlerinde ne yaptığını bilmeyen insanların meçhul telaşı sırıtan iki kişi içeri girdi. İri yüzlüsü:
- Müslüman sen misin ulan? Bölücü namussuzlar!.
Dedi ve Abdullah'ı yakasından tutup kaldırdığı gibi tokatları yüzüne indirmeye başladı. Diğeri arkada hazır bekliyordu. Hatta bir ara, o da tekmeyle Abdullah'ın kaval kemiklerine darbeler indirmeye başlamıştı.
- Müslümanmış!..
Diye mırıldandı ve Abdullah'ın saçlarını hışımla tutup başını beton duvara vurdu. Bir, iki, üç... derken elinde kalan bir tutam saçı Abdullah'ın yüzüne fırlattı , midesine de bir tekme attı. Artık muratlarına ermiş, hasımlarını baygın bir halde yere yuvarlamışlardı ki , hücreden çıkıp gururla uzaklaştılar.
Abdullah kendi kendine söylendi: "işte dünya!... işte insan!... Şurda karşıma bir ayı çıksaydı, beni bir pençede parçalar, yerdi. Ne söverdi ne döverdi ne de inançlarımla alay ederdi. Şimdi kime gideyim, derdimi kime anlatayım, kimi şahit tutayım ve hangi adliyeden hakkımı isteyeyim?..."

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 30)Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 30)
Seda Çınar 
03 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Allah'ın ne güzel kulları var. Erkeğin de iyisi vardır, kadının da. İdealist erkek olduğu gibi, idealist kadın da vardır. Evlendikten sonra kadını mutfağa ve beşiğe mahkum etme! En çok Allah'ı sev. O'ndan daha fazla hiçbir şeyi sevme ve her şeyi Allah yolunda harca. Çünkü bir insan neyi çok seviyorsa; o onun putudur.

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 84 - Timas)Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 84 - Timas)
zehraa mumcu 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Haksızligi meslek edinenlerden, hak istemek divaneliktir..

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 133 - asya)Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 133 - asya)

+Bakan:senin yerinde olmak isteyen binlerce adam var.Hem neyine guveniyorsun sen
-Abdullah:ipime
+Bakan:Ne ipi
-Abdullah:Hamallık ipime...

https://youtu.be/GHgnh5Mkn2Q

Minyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmailMinyeli Abdullah, Hekimoğlu İsmail
2 /