Modern İran ve Afgan Öyküleri Antolojisi

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
430 gösterim
Özellikle aynı kültür çevresinde bulunmanın etkisiyle, İranlı ve Afganistanlı şair, yazar ve düşünürlerin yapıtları Türkiye'de yüzyıllar boyunca ilgi gördü, ders kitabı olarak okutuldu, bu yapıtlara şerhler ve nazireler yazıldı.

Yirminci yüzyıl başlarında ise İran ve Afganistan'da edebiyatın Batı'ya yönelmesinde, bu ülkelerin aydınlarının "Batı'nın kapısı" olarak gördükleri ülkemizin büyük etkisi oldu.

Oysa, bu iki ülkenin modern yazarlarından, Samed Behrengi ve Sâdık Hidâyet gibi İranlı bir iki imza dışında, Türkçeye pek bir şey aktarılamadı bugüne kadar.

Bu eksikliği biraz olsun gidermeyi amaçlayan Modern İran ve Afgan Öyküleri Antolojisi'nde, bir süre önce Sâdık Hidâyet'ten Diri Gömülen çevirisini yayımladığımız Mehmet Kanar'ın 36 İranlı, 9 Afganistanlı yazardan titizlikle seçerek dilimize kazandırdığı 92 öykü yer alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  317
 • ISBN:
  9789753633666
 • Çeviri:
  Mehmet Kanar
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

“Her iyilik, gönlümüzün küçük sarayında yaktığımız bir mumdur. Başkasının ayağından çektiğimiz her dikenle yüreğimizde bir gül açar. Nerede elimiz adaletten ve iyilikten uzak kalırsa, gönül bahçesini dert ortaklığı gözyaşıyla taze ve verimli yapabiliriz. Dünya gönül çıramızla parlamaz, bizim gülümüzle gül bahçesine dönmez ve gözyaşımızla arınmazsa bile, gönül dünyamız mesut ve aydınlık olacaktır.”

Modern İran ve Afgan Öyküleri Antolojisi, KolektifModern İran ve Afgan Öyküleri Antolojisi, Kolektif

“Peki, çocukla büyüğün arasındaki fark nedir? Acaba bütün filozofların, bilgili kimselerin kuralı okumak, beğenmek, övmek, kendine bağlamak, başkalarına arz etmek, yalnız kendini göstermek için mi?
Acaba toprak evin damında kana bulanıncaya kadar dövüştüğüm gibi mi olacağım? Hiç akıllı, özgür ve büyük olmayacak mıyım?

Bu üzüntü sebebiyle günlerce üzgün olunabilir.”

Modern İran ve Afgan Öyküleri Antolojisi, KolektifModern İran ve Afgan Öyküleri Antolojisi, Kolektif