Nagazaki

7,2/10  (16 Oy) · 
24 okunma  · 
4 beğeni  · 
707 gösterim
Nagazaki'nin banliyösünde yalnız yaşayan Shimura-san'ın düzenli hayatı bir gün tuhaf bir biçimde değişir; evinde nesneler, esrarengiz bir şekilde yer değiştirip yiyecekler kayboluyordur. Bu bir hayaletin işi midir yoksa Shimura-san'ın sanrısı mı? Gerçek, gizlenmiş bir kamera sayesinde ortaya çıkar.

Yaşanmış bir olaydan esinlenen, Fransız Akademisi Büyük Roman Ödülü'nü kazanmış Nagazaki, üzerine Japonya tarihinin gölgesinin düştüğü ve suçluluk, utanç, yalnızlık, pişmanlık temalarını harmanlayan küçük ancak çarpıcı bir anlatı…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789755706771
 • Orijinal Adı:
  Nagasaki
 • Çeviri:
  Nilda Taşköprü
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Seda 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yaşanmış bir olaydan yola çıkan bu kısa romanda, 58 yaşında yalnız yaşayan Shimura-san'ın başından geçen garip bir olay anlatılıyor. Monoton bir yaşamı olan meteorolojist Shimura-san, Nagazaki banliyösünde bulunan evindeki nesnelerin kaybolduğunu ve yer değiştirdiğini fark ederek, bunun kaynağını bulmak üzere evinin içine bir kamera yerleştiriyor ve gizemli bir gerçekle karşılaşıyor. Bin-Jip (Boş Ev) filmini izlediyseniz eğer, bu kitapta da filmdekine çok benzeyen bir konu işlenmiş. Daha fazla detay vererek kitabın gizemini bozmak istemem, zaten kısacık bir kitap olduğundan saat bile değil dakikalar içinde bitirebilirsiniz bunu.

Ben kapaktaki renk cümbüşüne ve içinde geçen Nagazaki kelimesine vurularak aldım kitabı çünkü Japonya'da geçen ve konusu ya da içeriği Japon kültürüyle ilgili olan olan her türlü sanat eserini seviyorum. Yazarın kendisi Fransız olmasına rağmen, Japon bireyciliğini ve kültürünü güzel anlatmış. Kitapla ilgili sevmediğim tek şey sonunun çok belirsiz ve eksik bitmesi ve herhangi bir olaya bağlanamadan havada kalması oldu, biraz daha uzun tutulup karşı tarafın cevabı ya da bakış açısı verilebilirmiş. Yine de, yalnızlık kokan bu tadımlık ve hoş kitabı okuyun derim.

Kitaptan 10 Alıntı

Seda 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Başarılı olanları hiçbir zaman sevmemişimdir. Başardıkları için değil ama başarılarının, körleşmiş bir Ben'in oyuncağı haline geldiği için. Ne pahasına olursa olsun Ben diye düşünmek insanın sonudur."

Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 61)Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 61)
Gülay Akgül 
05 Nis 21:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hafızasının tereddütlerini insanın yorgunluğa yorması ne kadar çekicidir. Yorgunluk neyin kusurunu örtmemiştir ki?

Nagazaki, Eric FayeNagazaki, Eric Faye
Seda 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Anlamın ortaya çıkışı kendiliğinden olmamıştır. Anlam denilen şey, insanlar tarafından yaralara merhem niyetine icat edilmiş ve anlam arayışı insanları ele geçirmiş, zihinlerini bulandırmış."

Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 84)Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 84)
Seda 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Belleğini yitirenlere ne mutlu, çünkü mazi ıstırap vericidir."

Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 78)Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 78)
Seda 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Aynı kökten gelen bambuların, yeryüzünde dikildikleri yerler birbirlerinden ne kadar uzak olursa olsun, aynı tarihte çiçek açıp, aynı tarihte öldükleri söylenir."

Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 5 - Pascal Quignard)Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 5 - Pascal Quignard)
Seda 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Gündüz vakti düşüncelerimizden sürgün edilişlerinin öcünü almaya gelen kovulmuşlara geceleyin gizli bir kapı, ansızın açılıverir. Biz onları savdığımızı zannederken, gece sahnemizde yeniden boy göstermek üzere Truva Atı'ndan inip ortalığı birbirine katmak için saatin on ikiyi vurmasını bekliyorlardır."

Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 64)Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 64)
Nisa 
31 Ağu 14:57 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İşte ne gurur duyulası ne de utanılası bir yanı olan bu adamla ortak noktamız buydu: hiçbir şeydik. Bunun ötesinde bir yakınlığımız yoktu.

Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 68 - Sel Yayıncılık)Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 68 - Sel Yayıncılık)
Gülay Akgül 
04 Nis 13:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle bir gün ki artık hiçbir şey olmuyor. Kaderin ipi, fazla girilmektedir olacak, birden koptu. Başka hiçbir şey olduğu yok.

Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 16 - Sel)Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 16 - Sel)
Nisa 
31 Ağu 15:01 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yeryüzündeki tüm anayasalara, değiştirilemez bir madde olarak, herkese geçmişinin kutsal yerlerine canının istediğinde geri gelme hakkını koymak gerektiğini düşünüyorum. Çocukluğunun geçtiği tüm daire, ev ve bahçelere girmeyi sağlayan anahtar takımını kişiye teslim edip onun, insan belleğinin bu kış saraylarında saatlerce kalmasına izin vermek isterdim.

Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 87 - Sel Yayıncılık)Nagazaki, Eric Faye (Sayfa 87 - Sel Yayıncılık)

Kitapla ilgili 1 Haber