Newton ve Bilimsel Devrim

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.225
Gösterim
Adı:
Newton ve Bilimsel Devrim
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Evrim Yayınları
Baskılar:
Isaac Newton ve Bilimsel Devrim
Isaac Newton ve Bilimsel Devrim
Newton ve Bilimsel Devrim
168 syf.
·Puan vermedi
Elma kafasına düşer ve Newton yerçekimini bulur.
Öyle değil işte o işler arkadaşlar...
Newton’un hayatı,babası,üvey babası,annesi,anneannesi...
Türlü türlü yaşanmışlıklar ve her zaman olduğu gibi zorlu bir hayat...
Bilime,aydınlanmaya,mücadeleye,kararlılığa inanan herkes okusun isterim.
Okuyun ve bana bu kitabı önerene teşekkür ettiğim gibi siz de bana teşekkür edin :)
Teşekkürler Nilgün Hocam.
İyi okumalar.
191 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
İsaac Newton-Bilimsel Devrim

✔ İsaac Newton amaçsızca bir şeyler inşa eden küçük bir çocuk değil, fikirlerle ve mekanizmalarla oynayan biriydi.

✔ Newton "Belli Felsefi Sorular" başlığını verdiği bir bölümde ilk sayfanın en üstüne devrim niteliğinde bir cümle yazar: Ben Plato'nun arkadaşıyım , Aristo'nun arkadaşıyım ama en iyi arkadaşım gerçek.


✔ Doğayla olan işlerimizde mutlak kesinliğe olan ihtiyacı görmüş, doğayı kendi şartlarıyla ele alan bir matematiksel formül geliştirerek diğer herkesin önüne geçmiştir.


✔ Çözümü kendisine kanıtlamış olması tek başına yeterliydi, dünyanın geri kalanı onun için önemli değildi; en azından o zaman öyleydi.

✔ Dünya beni nasıl görüyor bilmiyoeum ama ben kendimi sadece deniz kenarında oynayan bir çocuk gibi görüyorum. Sıradan olanlara göre daha düzgün bir taş ya da daha güzel bir deniz kabuğu bulup oynarken, büyük gerçeklik okyanusu yanımda keşfedilmeden uzanıyor.


Merhaba arkadaşlar değerli bilim insanı Newton'un bilinmeyen yönlerine ışık tutan güzel bi kitap olmuş. Yazarımız Newton'un çocukluk yıllarından itibaren nasıl bir karakteri olduğunu, yaşam tarzını,zaaflarını ve ailesini yaptığı araştırmalara dayanarak çok güzel yazmış. Bilimsel bi makale gibi değil de roman tarzında yazılması okuyucu için daha iyi.
Newton'un hayatının genel olarak yaptığı araştırmalarla dolu olduğu hatta bu yüzden yemek yemeyi dahi unuttuğuna vurgu yapılmaış bir kaç bölümde. Bu araştırmalarını yaparken diğer bilim adamlarıyla çelişkileri yada benzerlikleri anlatılmış. Kitabın sonunda yapılan araştırmaların kaynakçalarına yer verilen bir bölüm olmasıda ayrıca iyi olmuş.
Benim bir de ilgimi o dönemde de yaşan salgın ve yangın çekti. Belki günümüzde de yaşantımızı etkikeyen en büyük faktör olması açısından takıldım açıkçası. Bu salgında ölenlere bakış açısı ve salgın dönemini değerlendirmiş olması tam da ona yakışacak türde.
Yazarımız hayatının büyük bir bölümünü Newton'un el yazılarını inceleyerek geçirmiştir.
Çok keyif alarak okudum ve herkese tavsiyemdir.
@martiyayinlari
#isaacnewton
168 syf.
·10/10 puan
Newton un hayatını, anılarını, yaptıklarını, hırsını vb anlatmıştır.Gelmiş geçmiş en önemli insanlardan biri olan Newton a gerçekten hayran kaldım.Bir insanın bu kadar büyük buluşlarda parmağı olmasının nedeni kendisinin de bahsettiği gibi durmak bilmeksizin çalışmasıdır.Astronomide aynalı merceklerden yıldızların haritalandırılmasına, yörüngelerine kadar birçok konuda çalışmıştır ve buluşlara ,keşiflere imza atmıştır.Yer çekimini incelemiştir.Simya alanında çok büyük uğraşlar vermiştir.Matematik literatürüne birçok mefhumu katmıştır.Oluşturduğu fizik yasaları neredeyse mühendisliğin temelidir diyebiliriz.Optikteki çalışmaları ışığın bileşenleri vb açıklayıp büyük dogmaları hallaç pamuğu gibi atmıştır.Ayrıca inanılmaz derecede hristiyan kültürüne bağlıydı ve dinsel bilgileri de gelişmişti.Kendisine çok da uzun bir ömür nasip olmuştur.Ömrü boyunca bilimle uğraşmış sonra hayata veda etmiştir.
Newtonun sevmediğim özelliği ise aşırı hırsıydı.Bilim dünyasında tartışan 2 kişi görürseniz bu kişilerden birinin Newton olma ihtimali oldukça yüksektir.Bu tartışmalarda bazen haklı bazen haksızdı.Kendisi gibi icat ve keşiflerde bulunmak isteyenlerin gözlemlediğim kadarıyla tüm ihtiraslarını baltalamıştır.(Leibniz ,Flamsteed vs).Bunu yapma sebebi olarak kendini ön plana çıkarmasını görüyorum.Yani enaniyetini.
Günlük hayatınıza tatbik edebileceğiniz bir dolu bilgi mevcuttur.Eser zaten biyografi mahiyetindedir.Rahatlıkla okunabilir.
"Tanrı Hakkında" başlığı altında şunları yazmıştı: İnsanlar ve hayvanlar atomların rastlantısal olarak bir araya gelmesiyle oluşmuş olsaydı, işe yaramayan pek çok parça, bir yerde fazladan et, başka bir yerde fazladan bir öğe olurdu. Bazı hayvan türlerinin bir gözü, bazılarının ikiden fazla gözü olurdu. Her şeyin ötesinde bunlar ona doğanın altında yatan bütünlüğün ilâhi zihnin bir ürünü olduğunu hatırlatıyordu.
Newton, Süleyman tarafından Kudüs'te inşa edilen tapınağın ayrıntılı planlarını çizerek tasarımında doğanın sırlarına dair ipuçları bulmayı umut etmiştir.
Trinity –teslis doktrini, ona göre sapkınlıktı. Newton, bir olmuş üç varlığa tapılmasının, evrenin yaratıcısı olan sadece tek bir Tanrı'nın var olduğunu söyleyen İlk Emri ihlal ettiği gerekçesiyle bu düşünceyi reddediyordu.
Terk edilmiş çocuğun değişken bir ruh hali olduğu gibi, kin besliyor ve kendisine yanlış yapanlardan intikam almak için gerekirse yıllarca bekleyebileceğini söylüyordu.
Newton, matematikle ilgili çok önemli ilk bilimsel bildirisini, üniversite kapılarını kapatmazdan kısa süre önce, Mayıs 1665'te Cambridge'de oluşturmuştu.Çok daha gelişmiş ikinci bilimsel denemesini Kasım'da Woolsthorpe'ta ve öteki üçüncü hararetli yıl 1666 sırasında tamamladı.Çalışması, onun "fluxions" ya da sabit değişim oranlarına konu olan nicelikler dediği devrimci bir yöntemi içeriyordu.1666 sonunda, 24. doğum günü yaklaşan Isaac Newton, dünyanın bilinen en ileri matematikçisi olmuştu.
Fluxion'ları ya da bizim şimdi dediğimiz haliyle toplam hesabı (calculus) ile, niceliklerin ve hareketlerin, içinde, değişmez ya da sınırlı olmayıp, kaynaklandığı süreçte dalgalandığı hatta gözden yok olduğu problemleri çözebilen matematikçiydi. Newton bununla, uzayda düşmekte olan bir cismin ivmesindeki en küçük değişiklikleri belirleyebiliyor, dönen bir cismin doğru yayını hesaplayabiliyor ya da yerde yuvarlandıktan sonra durmaya yaklaşan bir topta yavaşlamanın tam oranını ölçebiliyordu.

Özetle, calculus, hem verilen bir cismin hızındaki en küçük -ya da Newton'un kendi deyişiyle "sonsuz küçük"- değişikliklere ilişkin problemleri çözmek için hem de onun uzayda geçtiği yolu saptamak için en etkili araçtır.Doğa ile ilişkilerimizde en büyük doğruluğa ihtiyaç olduğunu fark ettiği için,kendi terimleriyle ,doğa ile uğraşan matematiksel bir yöntem oluşturarak tüm ötekileri aşmıştı.
15 Mart Çarşamba günü, Newton, uzmanların yanıldıklarını bir kez daha kanıtladığı umutları yeşerterek toparlandı.Ama birkaç gün sonra 20 Mart sabahı birle iki arasında 84 yaşında ölünceye kadar bilinçsiz kalarak, komaya girdi.Şu sözleri söylediğinden bu yana çok geçmemişti, "Dünyaya nasıl göründüğümü bilmiyorum; ama kendime, büyük gerçek okyanusu bütün bilinmezliği ile önünde uzanırken deniz kıyısında sadece oynayan ve ara sıra bulunduğu daha pürüzsüz bir çakıl taşı ya da olağandan daha güzel bir deniz kabuğu ile oyalanan bir çocuk gibi görünüyorum." Gariptir, Newton'dan bu yana en büyük bilim adamı Einstein da kendisini çocukça sorular soran bir çocuk olarak resimlemişti:"Bir ışık ışınına binebilseydim dünya nasıl görünürdü?" Einstein, Sör Isaac Newton için şunları yazdı,"Şanslı Newton, bilimin mutlu çocuğu.Doğa onun için, harflerini çaba harcamadan okuyabildiği açık bir kitaptı."
Gerçekten büyük bilimsel zeka kendisini iki biçimde gösterir: birincisi özgün düşünce kapasitesinde; ikincisi, hem eski hem yeni bilginin büyük bir tasarım içinde onunla başa geçtiği, bir ilkenin öne çıkarılmasında.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Newton ve Bilimsel Devrim
Baskı tarihi:
2000
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Evrim Yayınları
Baskılar:
Isaac Newton ve Bilimsel Devrim
Isaac Newton ve Bilimsel Devrim
Newton ve Bilimsel Devrim

Kitabı okuyanlar 59 okur

  • Mazlum yazan
  • Tuğçe Danışmaz
  • Niyazi Genç
  • Tolga

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0