Ninova'nın Yakarışı Doğu Asur Kilise Gelenekleri ve Patrik Mar Şamun'un Katli

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
775 gösterim
Klasiklerde ilkin rastladık çoğumuz "Onlar"a. Siyahlara bürünmüş ibadet adamları, kahinler, diyakonlar, matranlar, çanlar, nagusalar... Oysa "Onlar" çok yakınımızda, yanıbaşımızdaydılar. Hem de çoğumuzdan önce buradaydılar. Rivayet değil, bir zamanlar bu topraklarda; "Qudsanis'te gece yarısı ibadete başlanır, nagusalar çalınırdı ve köyün reisi, gecenin onuruna evinin çatısında tüfeğiyle atışlar yapardı." Bugün harabelere dönüşmüş mekanlarda eskiden; "geceyarısı kiliseler ışıklarla donatılır, dualar başlar, herkes ilahiler söyleyerek mezarlığa giderdi." Çok eski zamanlarda Mezopotamya'da insanlar, ellerinde mumlarla birbirlerini; "Yeniden diriliş, yaşam ve yenilenmek senin üzerine olsun" diye selamlardı.

Şimdiye kadar hep "Biz" konuştuk, "Onlar" sustu; artık sıra "Onlar"da. Şimdi "Onlar" konuşacak. İyi dinleyin bu yakarışı, belki bu çığlıklarda sizin de payınız vardır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789757112075
 • Orijinal Adı:
  Assyrian Church Customs and the Murder of Mar Shimun
 • Çeviri:
  Meral Barış
 • Yayınevi:
  Avesta Basın Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

mahmut yiğiter 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Fakat zaman geçiyor ve ertelenen Ümit kalbe zarar verir. ..

Ninova'nın Yakarışı, Surma Hanım  (Sayfa 108 - Avesta yayınları)Ninova'nın Yakarışı, Surma Hanım  (Sayfa 108 - Avesta yayınları)
mahmut yiğiter 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Asurlular
Kürtlerin konumu farklı bizim kafalarımızda. ..Onlar bizim eski komşularımız ve Türklerin entrikaları ile bize karşı kışkırtılmasalardı, geçici kavgalarımız dışında eski dostluğumuzu bozacak hiçbir şeyin olmayacağını düşünüyorum.

Ninova'nın Yakarışı, Surma Hanım  (Sayfa 107 - Avesta yayınları)Ninova'nın Yakarışı, Surma Hanım  (Sayfa 107 - Avesta yayınları)