O İş Bende Deniz, Kum, Güneş ve Hayvanoğluhayvanlar

7,1/10  (9 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
321 gösterim
Dizüstü Edebiyat serisinin sevilen yazarı İstiklal Akarsu okuyucuyu bu defa dünyanın en acayip ortamına, iki yazlık sitenin birbiriyle olan destansı ve saçma sapan mücadelesinin ortasına götürüp bırakıyor.Hayırdır Ziya? O bize kapısını açmayan site var ya İşte onun kapısına duvar öreceğim. BİZ GİREMİYORSAK ONLAR DA GİREMEYECEK O SİTESİNE! Ertesi gün malzemeler geldi. Yine kendi bira kotasının üstünde seyreden Ziya abi kumunu çimentosunu karıştırdı, duvarı örmeye başladı. Arada birasını bırakıp tuğlaları diziyor, bir yandan da kurumaması için harcı karıştırıyordu. Otuz, kırk kişi toplanmış duvar ören bir adamı izliyorduk. Çıt çıkmıyordu. Büyük site sakinleri de korkudan tir tir titriyorlardı. Geçmemize izin vermedikleri kapıdan artık kendileri de geçemeyecekti. Kapı duvar oluyordu. *** Bir gariplik vardı çocukta, yürürken elini kolunu havaya kaldırıyordu. Tiki mi var acaba diye düşünürken, bu hareketleri, dövmelerini gösterebilmek için yaptığını anladım. Kolunun altındaki dövmeyi göstermek için elini ensesine atıyor, göbeğindekini göstermek için göbeğine küçük şaplaklar atıp dikkati oraya çekiyordu. Baldırındaki dövme için de atların sinekleri kovmak için yaptığı gibi bacaklarını titretiyordu. Bu son hareketi nasıl yaptığını anlamamıştım, dövmeyle ilgili evrimsel bir süreç geçirmişti galiba çocuk. *** O İş Bende'de; Bir Alex Değilim, Olsa Dükkan Senin ve Olur Öyle kitaplarından tanıdığımız dünyanın bira kotalı ilk insanı Ziya abi ve Akbük canavarı Müslüm gibi karakterlerin yanında yenileriyle tanışacak, onların acayip huyları ve olaylarına hem gülecek, hem hayret edecek, her şey bittiğinde ise yazlık sahibi olmadığınıza şükredeceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  268
 • ISBN:
  9786055134945
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayın
 • Kitabın Türü:
Scorpıon 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 2/10 puan

Okuyan us yayınlarından bir kaç kitap okumuslugum var önceden, eğlenceli kitaplar, arkadaş ortamlarında anlatılan hikayeler gibidir daha çok, ağır yavaş okunan kitaplardan sonra çerez niyetine okunacak türden kitaplardır. ama bu aralarında okuduğum en boş olanıydı, öncekiler yine tebessüm ettirdi, bu ise zaman kaybı bana göre. Siradan bir yazlık hikayeleri...bomboş...Beğenen okurlara saygım sonsuz ama ben beğenmedim.

ibiaryu 
26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yine eğlenceli yine bir o kadar akıcı ve yine oldukça samimi bir İstiklal Akarsu klasiği yine yeni yeniden çok beğendim elbette okumayan kalmasın. :)

Zeynep Öztemel 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çayı şekerli içtiğim yıllarda şekersiz içenlere sinir olur, "Bu neyin artistliği?" derdim, çünkü şekersiz içenlerde, böyle, küçük dağları ben yarattım, olmazı oldurdum, gezegeni patlamaktan kurtardım, gibi bir hava olduğunu düşünürdüm..Şekersiz tarafa geçince aynı hava bana da geldi ve gerçekten çok havalı bir olaydı bu..Düşünün ki bir kafedesiniz,garson çayları getiriyor, siz herkesin duyacağı bir sesle "Kaşığı alın" diyorsunuz, "şeker kullanmıyorum.." bu hareketten sonra sizden hesap almasalar yeridir; çünkü siz imkansızı başarmış, şekeri bırakmışsınız..
.
.
.Diğer kitapları gibi yine oldukça samimi bir dille yazılmış bir çırpıda okunan keyifli ve sizi yormayan bir kitap.. Özellikle okuyamama sendromunuz varsa hele birebir..Elinize aldığınız gibi bitiriverirsiniz.. Seviyorum böyle bir nefeslik kitapları

Kitaptan 3 Alıntı

Buğlem Öner 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İsmet Abi Bize İki Çay
Tatil bitti...
-komşu hoşgeldin, nasıl geçti tatil?
-on numara ya. Bol bol dinlendim, denizin güneşin tadını çıkardım.
-İyi yaptın, keşke daha fazla kalsaydın. Sezon açılmadı daha işler kesat
-o zaman ne yapıyoruz?
-benim çay açık olsun

Tavşan kanı caylarimizi içerken İsmet abinin şiirini dinliyoruz; işte gerçek huzur budur.
-caylarim leziz, içmeyen keriz. Aranızda marka paralarını vermeyenler var, onlara zehir zıkkım olsun çaylar.
-yakışır İsmet abime, yakışır.

O İş Bende, İstiklal Akarsu (Sayfa 265)O İş Bende, İstiklal Akarsu (Sayfa 265)
Buğlem Öner 
14 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Orman İnsanı
Bu dağ başında domuza, çakala meze olmak istemiyordum. Hasan amca bendeki bu urkekligi sevince, ' korkma evlat' dedi Güven veren bir sesle, "tabiatta en tehlikeli mahlukat insandır. İnsandan kork. Hayvanlar masumdur, zararsızdır, bak onlar bizden korkuyor, biz yaklaştıkça kaçıyorlar. " adam haklıydı. İnsanoğlu, birçok hayvanın soyunun tükenmesine yol açmıştı. Yemeyi filan geçtim, sırf zevk için hayvan öldüren, acımasız varlıklardık. Bu defa insana gıcık olmuştum. İnsan kere allah tependen baksın senin. Boyundan posundan utan, ey insan. Hayati ve insanlığı sorgularken cesaret gelmişti bünyeme. Cesaretle beraber domuzda cikageldi. Lan bismillah
... bak nasıl bakıyor melül melül, belli ki karnı aç. Hasan amca kendinden emin hayvanın üstüne gitti, fırından aldığımız taze ekmekten bir parça koparıp önüne koydu.domuz ekmeği kokladı ve sonra bize homurdanmaya başladı. Sanırım ekmeği beğenmemişti. İyice korkmuştum hayra alamet değildi bu bakışlar.
Hasan amca bana döndü, vakur bir ifadeyle gözlerimin içine baktı.
-istiklal kaç, bu domuz belamızı s*kecek.
Kaçtım. İyi kaçtım hem de, fuleli kaçtım. Hasan amcada peşimden geldi. Yaşına göre çok iyi performans sergiledi. Domuzdan kaçarken, insanoğlu zalimdir, hayvanlar gariptir diyen kendisi değilmiş gibi tüm hayvanların anasına avradına küfretmeyi de ihmal etmedi

O İş Bende, İstiklal Akarsu (Sayfa 135)O İş Bende, İstiklal Akarsu (Sayfa 135)
ibiaryu 
 18 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Benim için tatil demek , çok affedersiniz , g*tü devirip yatmak demekti ve bunun yaşla da ilgisi yoktu ; 15 yaşımdayken de böyleydim ben. Tembellik her daim ata sporum olagelmişti.

O İş Bende, İstiklal AkarsuO İş Bende, İstiklal Akarsu