Öğretmen

8,4/10  (10 Oy) · 
35 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.808 gösterim
Angela'nın Külleri'ndeki kara mizah devam ediyor... Lirik bir ses ve muhteşem bir diyalog düzenleme yeteneği...

Frank McCourt altmış altı yaşında, yani on yıl önce hiç beklenmedik bir anda Angela'nın Külleri adlı eseriyle Pulitzer Ödülü'nü kazanarak edebiyat dünyasına bir yıldız gibi düştü.

Şimdi McCourt uzun süredir beklenen yeni eserinde otuz altı yıllık öğretmenlik mesleğinin yaşamına bir yazar olarak nasıl yön verdiğini anlatıyor.
Öğretmen, McCourt'un dünyadaki tüm öğretmenlere adadığı bir armağan...

"McCourt çocukluğunu geçirdiği İrlanda'nın fakir ortamından çıkıp New York kenti devlet okullarında lise öğretmenliğine yükselişini komik bir bakışla, büyük bir açık kalplilikle ve de usta bir öykücünün mükemmel bir zamanlaması ile dile getiriyor. Öğretmen yalnızca öğretmenlerin değil, lise sınıflarına adım atmış herkesin okuması gereken bir kitap, Tanrı'ya şükür sınavlara girmek zorunda değilsiniz."
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9752106455
 • Orijinal Adı:
  Teacher Man
 • Çeviri:
  Pınar Öcal
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Zafer Tunç 
01 May 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Ailesi bir İrlanda göçmeni olan Mc Court, Brooklyn’de doğar. Ailesi, O doğduktan bir süre sonra tekrar İrlanda’ya göçer. Mc Court, 1949 yılında Amerika’ya gelir ve 36 yıl New York liselerinde ve üniversitelerde İngilizce öğretmenliği yapar. Kitapta bir öğretmenin 36 yılı film şeridi gibi anlatılmıştır. Yazar ilk öğretmenlik deneyimini ve heyecanını, farklı etnisiteye sahip öğrencileri ile olan etkileşimi, alanı dışında öğretmenlik yapması, sürekli okul değiştirmek zorunda kalması ve bunun hayatına yansımalarını edebi bir dille anlatmıştır.
Bir öğretmenin yıllara dayanan hayat hikayesini ele alan bu kitabın gerçek bir yaşam öyküsünden ele alınması ve bizzat öğretmenin kendi yaşantısından yola çıkarak kaleme alması kitabı değerli kılan en önemli unsur olarak görülebilir. Bu açıdan bütün öğretmenlerin okuması gereken bir kitap ve inanıyorum ki öğretmenlere yeni ufuklar açabilecek değerli bir çalışmadır.