Nazlı Kar

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
406 gösterim
Japon şiirinde kiraz çiçeklerine dair yüzlerce, binlerce şiir söylenmişti… Eskiler çiçeklerin açmasını sabırsızlıkla bekler… dalından düşüp giden çiçeklere hüzünlenirdi… defalarca, tekrar tekrar aynı şeyleri dillendiren sayısız şiir yazılmıştı… Sachiko küçük bir kızken, bu şiirler ona çok sıradan gelir, pek duygulanmadan okuyup geçerdi. Yıllar geçip yaşı ilerledikçe eski zamanlarda yaşamış bu insanların sadece hoş ve zarif bir söz söyleme kaygısında olmadığını fark etmişti. Kirazların çiçek açmasını nasıl özlemle beklediklerini… sonra en görkemli zamanlarında dökülüp giden çiçeklerin yarattığı hüznü… Sachiko da ruhunun derinliklerinde hissetmeye başlamıştı.

Nazlı Kar bir döneme, farklı bir coğrafyaya, Japon algısına, kültürüne bir yolculuk gibi... Dört kız kardeşin odağında gelişen bir "kadın romanı". Yazar, satırlarında gelenek ve modernlik, Doğu ve Batı kavramlarını sorgularken okuyucusunu da kendisine katılmaya davet ediyor. Kitap adını, Japon şiirindeki bir söz sanatından alıyor. Kiraz çiçeklerinin baharda dallarından dökülmesini kar zannetmek… Kitabın kurgusu da bu imgeye uygun bir biçimde mevsimlerin döngüsünü aktarıyor, zamanın geçişine duyulan hüznü bize ulaştırıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  840
 • ISBN:
  9789750727221
 • Çeviri:
  Esin Esen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
hana 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Yeni okumaya başlamış olmama rağmen, gerçekten çok sürükleyici ve hoş bir kitap. Tanizaki'den de daha azını beklemiyordum zaten. Bir Budalanın Aşkı: Naomi gibi okuması zevkli ve çok güzel bir dille anlatışmış bir roman. Okumayı düşünen herkese şiddetle tavsiye ederim^^