7,3/10  (6 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
434 gösterim
"1 Ocak... Bu tarihten itibaren, eskiden günlüğüme aktarmakta tereddüt ettiğim bir konuyu çekinmeden yazmaya karar verdim. Kendi cinsel yaşamım, karımla olan ilişkimle ilgili ayrıntılara girmekten kaçınırdım. Elbette, karım bu günlüğü gizlice okuyuverir, öfkelenir, diye korkardım."

Bu sözlerle başlar Anahtar. Söyleyemediği duygularını günlüklere döken orta yaşlı koca değildir sadece; karısı da günlük tutmaktadır. Aralarındaki derin aşka rağmen, her ikisi de diğerinin düşünce ve arzularından şüphe eder; günlükler, aradaki köprüdür. Gizlice okunan, okunduğu bilinen, sayfalara saklanmış ama sır olarak kalması istenmeyen duygular... Kadını her geçen gün kocasından uzağa savuran dokunaklı bir hikâyedir bu. Günlüğün, bulunsun diye saklanan anahtarı, yaşlı bir ruhun derinliklerine inen kapıya da uyar.

Eserleri, Tanizaki'nin yaşamındaki ve değerlerindeki değişimlerin aynasıdır. Tokyo'da yazdığı öykülerde Poe ve Fransız Dekadanların etkisi hissedilir; Osaka'ya yerleştikten sonra geleneksel Japon güzellik ideallerini aramaya yönelir; Anahtar gibi savaş sonrası eserlerinde ise "ki 70 yaşındadır ve Çılgın Bir İhtiyarın Güncesi de bu zamana denk düşer" gençlik dönemi eserlerini anımsatan bir erotizm vardır.
İçindeki genci hep saklı tutmuş çılgın bir ihtiyar ve bu ihtiyarın kaleminden tutku, heyecan dolu az bulunur bir sanat eseri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750713958
 • Çeviri:
  H. Can Erkin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muharrem Armağan 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Japon milletine gerek zeka gerek vefa yönünden özel bir saygım ve sevgim vardır. Bu yüzden Japonların hayatını biraz olsun anlamak amacıyla rastgele seçtiğim bir eserdi Anahtar. Kitapta birbirine söyleyemediği şeyleri günlüklerine yazan karı-koca çiftimiz zamanla ilişki boyutlarını, hayatlarının nasıl değiştiğini anlatıyor, bazen nefrete bazen şiddetli arzuya dönüşen gelgitli hayatlarında bazen aşırıya nasıl kaçtıklarını da görüyoruz. Kitapta anlamadığım bir husus adamın karısını kıskanırken bundan aynı zamanda haz duyması. Ama günlükler de özel hayatların kimseye anlatılmayan mahrem şeyler olduğunu düşünürsek insanların da bazen anlaşılmaz davranışlarına bakacak olursak makul sayabiliriz. Son olarak söylemek istediğim hayat her zaman kendi tecrübelerimizle yaşayacağımız kadar uzun değil bu yüzden kitaplarda yaşamadığımız tecrübeleri yaşamış gibi olmamız bakımından bu kitapta yaşamadığım tecrübeleri yaşatan bir tecrübe oldu.

Ahmet Ceran 
29 Nis 01:59 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Kişisel kitap okuma defterimden: Okuduğum ilk Japon yazar. Hatta sanırım okuduğum ilk uzak doğulu yazar. Buket'in özellikle bana okutmak istediği kitap. Bir adam ve eşinin günlükleri şeklinde ilerliyor, sürekli gündelik yaşantılardan bahsettiği için de sıkmıyor, hızlı ilerliyor. Dili de çok ağır değil ama bunda belki biraz çevirmenin de payı vardır. Okurken Japonların o meşhur endüstrilerinin esintilerini sıkça hissettim kitapta, hayır teknolojiden bahsetmiyorum, diğerinden... Bu Japonların kafa yapıları hep aynı galiba. Kitap biraz eski dönemde geçiyor, tahminen 80'ler falan, radyo ve floresan lamba var ama TV yok, polaroid makineler yeni çıkmış vs. O dönemin Japon gündelik yaşantısını hiç bilmediğimden (günümüz Japon gündelik yaşantısını baya iyi bilirim, evet) o açıdan da ilgi çekici bulduğumu söyleyebilirim. Şaşırtmacalı sonu ve birden bire soğuk kanlılaşan, gaddarlaşan karakterleriyle eğlenceli bir kitaptı hatta.

İsmail Altunbüker 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında anahtar çok muzip bir kitap Kışkırtma çok var Konusu ilginç ama ilgi çekici değil evli bir kadının kocası karısını kızının sevgilisiyle kışkırtıyor ve onunla birlikte olsun diye her şeyi yapıyor yapıyor ama sonrada kıskanıyor komik trajik bir öykü Keyifli okumalar Türkiye ...