7,3/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
402 gösterim
"1 Ocak... Bu tarihten itibaren, eskiden günlüğüme aktarmakta tereddüt ettiğim bir konuyu çekinmeden yazmaya karar verdim. Kendi cinsel yaşamım, karımla olan ilişkimle ilgili ayrıntılara girmekten kaçınırdım. Elbette, karım bu günlüğü gizlice okuyuverir, öfkelenir, diye korkardım."

Bu sözlerle başlar Anahtar. Söyleyemediği duygularını günlüklere döken orta yaşlı koca değildir sadece; karısı da günlük tutmaktadır. Aralarındaki derin aşka rağmen, her ikisi de diğerinin düşünce ve arzularından şüphe eder; günlükler, aradaki köprüdür. Gizlice okunan, okunduğu bilinen, sayfalara saklanmış ama sır olarak kalması istenmeyen duygular... Kadını her geçen gün kocasından uzağa savuran dokunaklı bir hikâyedir bu. Günlüğün, bulunsun diye saklanan anahtarı, yaşlı bir ruhun derinliklerine inen kapıya da uyar.

Eserleri, Tanizaki'nin yaşamındaki ve değerlerindeki değişimlerin aynasıdır. Tokyo'da yazdığı öykülerde Poe ve Fransız Dekadanların etkisi hissedilir; Osaka'ya yerleştikten sonra geleneksel Japon güzellik ideallerini aramaya yönelir; Anahtar gibi savaş sonrası eserlerinde ise "ki 70 yaşındadır ve Çılgın Bir İhtiyarın Güncesi de bu zamana denk düşer" gençlik dönemi eserlerini anımsatan bir erotizm vardır.
İçindeki genci hep saklı tutmuş çılgın bir ihtiyar ve bu ihtiyarın kaleminden tutku, heyecan dolu az bulunur bir sanat eseri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750713958
 • Çeviri:
  H. Can Erkin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muharrem Armağan 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Japon milletine gerek zeka gerek vefa yönünden özel bir saygım ve sevgim vardır. Bu yüzden Japonların hayatını biraz olsun anlamak amacıyla rastgele seçtiğim bir eserdi Anahtar. Kitapta birbirine söyleyemediği şeyleri günlüklerine yazan karı-koca çiftimiz zamanla ilişki boyutlarını, hayatlarının nasıl değiştiğini anlatıyor, bazen nefrete bazen şiddetli arzuya dönüşen gelgitli hayatlarında bazen aşırıya nasıl kaçtıklarını da görüyoruz. Kitapta anlamadığım bir husus adamın karısını kıskanırken bundan aynı zamanda haz duyması. Ama günlükler de özel hayatların kimseye anlatılmayan mahrem şeyler olduğunu düşünürsek insanların da bazen anlaşılmaz davranışlarına bakacak olursak makul sayabiliriz. Son olarak söylemek istediğim hayat her zaman kendi tecrübelerimizle yaşayacağımız kadar uzun değil bu yüzden kitaplarda yaşamadığımız tecrübeleri yaşamış gibi olmamız bakımından bu kitapta yaşamadığım tecrübeleri yaşatan bir tecrübe oldu.

İsmail Altun 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aslında anahtar çok muzip bir kitap Kışkırtma çok var Konusu ilginç ama ilgi çekici değil evli bir kadının kocası karısını kızının sevgilisiyle kışkırtıyor ve onunla birlikte olsun diye her şeyi yapıyor yapıyor ama sonrada kıskanıyor komik trajik bir öykü Keyifli okumalar Türkiye ...