7,2/10  (11 Oy) · 
21 okunma  · 
4 beğeni  · 
573 gösterim
"1 Ocak... Bu tarihten itibaren, eskiden günlüğüme aktarmakta tereddüt ettiğim bir konuyu çekinmeden yazmaya karar verdim. Kendi cinsel yaşamım, karımla olan ilişkimle ilgili ayrıntılara girmekten kaçınırdım. Elbette, karım bu günlüğü gizlice okuyuverir, öfkelenir, diye korkardım."

Bu sözlerle başlar Anahtar. Söyleyemediği duygularını günlüklere döken orta yaşlı koca değildir sadece; karısı da günlük tutmaktadır. Aralarındaki derin aşka rağmen, her ikisi de diğerinin düşünce ve arzularından şüphe eder; günlükler, aradaki köprüdür. Gizlice okunan, okunduğu bilinen, sayfalara saklanmış ama sır olarak kalması istenmeyen duygular... Kadını her geçen gün kocasından uzağa savuran dokunaklı bir hikâyedir bu. Günlüğün, bulunsun diye saklanan anahtarı, yaşlı bir ruhun derinliklerine inen kapıya da uyar.

Eserleri, Tanizaki'nin yaşamındaki ve değerlerindeki değişimlerin aynasıdır. Tokyo'da yazdığı öykülerde Poe ve Fransız Dekadanların etkisi hissedilir; Osaka'ya yerleştikten sonra geleneksel Japon güzellik ideallerini aramaya yönelir; Anahtar gibi savaş sonrası eserlerinde ise "ki 70 yaşındadır ve Çılgın Bir İhtiyarın Güncesi de bu zamana denk düşer" gençlik dönemi eserlerini anımsatan bir erotizm vardır.
İçindeki genci hep saklı tutmuş çılgın bir ihtiyar ve bu ihtiyarın kaleminden tutku, heyecan dolu az bulunur bir sanat eseri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750713958
 • Çeviri:
  H. Can Erkin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Aralarındaki derin aşka rağmen, söyleyemedikleri duygularını günlüklere aktaran orta yaşlı evli bir çiftin hikâyesi. Gizlice okunan, okunduğu bilinen, sayfalara saklanmış ama sır olarak kalması istenmeyen duygular. Kadını her geçen gün kocasından uzağa savuran dokunaklı bir hikâye Anahtar

Dilekovski 
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

kitapçıda gözüme çarptıgında farklı bir yazar okuma istegiyle meraktan elime alıp inceledigim sonrada satın almaktan kendimi alıkoyamadıgım kitap diyebilirim.

Elli altı yaşındaki Kyoto üniversitede öğretim üyesidir. Karısı İkuko kırk beş yaşında, güzel, alımlı bir kadın olup, çok tutucu bir ailede yetişmiş, evlenirken kendisine fikri sorulmamıştır. Kyoto yıllardır günlük tutar. Eşi İkuko evliliklerinin ilk günlerinde bu günlüğün farkına varmıştır. Yüreğini kocasına açmayan kadın eşinin yüreğindekini meraktan okumaya başlamıştır. Kyoto eşinin günlüğünü okuduğunun farkında olup bazı şeyleri özellikle o okusun diye yazar. İkuko'da zamanla günlük tutmaya başlamıştır. O da kocasının günlüğünü okumasından rahatsızlık duymamaktadır. Bir zaman olur ki artık eşinin ahlaki kuralcılığından çok rahatsız olan Kyoto yatak odası ilişkilerini günlüğüne yazmaya başlar. Aslında İkuko arzu dolu şehvetli bir kadındır ama kocasına onun ne yapmasını istediğini söyleyememektedir. Bunun sebebi ise kadının eski ahlak kurallarının baskısı altından kendisini kurtaramamış olmasıdır. Kyoto elli altı yaşında olduğu için karısına yetemediğini hissedebiliyordu. Eşler birbirlerinin günlüklerini okuyarak cinsel hayatlarını renklendirmek isterler. Kitabın ismi "Anahtar" da işte bu nedenledir.

Muharrem Armağan 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Japon milletine gerek zeka gerek vefa yönünden özel bir saygım ve sevgim vardır. Bu yüzden Japonların hayatını biraz olsun anlamak amacıyla rastgele seçtiğim bir eserdi Anahtar. Kitapta birbirine söyleyemediği şeyleri günlüklerine yazan karı-koca çiftimiz zamanla ilişki boyutlarını, hayatlarının nasıl değiştiğini anlatıyor, bazen nefrete bazen şiddetli arzuya dönüşen gelgitli hayatlarında bazen aşırıya nasıl kaçtıklarını da görüyoruz. Kitapta anlamadığım bir husus adamın karısını kıskanırken bundan aynı zamanda haz duyması. Ama günlükler de özel hayatların kimseye anlatılmayan mahrem şeyler olduğunu düşünürsek insanların da bazen anlaşılmaz davranışlarına bakacak olursak makul sayabiliriz. Son olarak söylemek istediğim hayat her zaman kendi tecrübelerimizle yaşayacağımız kadar uzun değil bu yüzden kitaplarda yaşamadığımız tecrübeleri yaşamış gibi olmamız bakımından bu kitapta yaşamadığım tecrübeleri yaşatan bir tecrübe oldu.

Ahmet Ceran 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Kişisel kitap okuma defterimden: Okuduğum ilk Japon yazar. Hatta sanırım okuduğum ilk uzak doğulu yazar. Buket'in özellikle bana okutmak istediği kitap. Bir adam ve eşinin günlükleri şeklinde ilerliyor, sürekli gündelik yaşantılardan bahsettiği için de sıkmıyor, hızlı ilerliyor. Dili de çok ağır değil ama bunda belki biraz çevirmenin de payı vardır. Okurken Japonların o meşhur endüstrilerinin esintilerini sıkça hissettim kitapta, hayır teknolojiden bahsetmiyorum, diğerinden... Bu Japonların kafa yapıları hep aynı galiba. Kitap biraz eski dönemde geçiyor, tahminen 80'ler falan, radyo ve floresan lamba var ama TV yok, polaroid makineler yeni çıkmış vs. O dönemin Japon gündelik yaşantısını hiç bilmediğimden (günümüz Japon gündelik yaşantısını baya iyi bilirim, evet) o açıdan da ilgi çekici bulduğumu söyleyebilirim. Şaşırtmacalı sonu ve birden bire soğuk kanlılaşan, gaddarlaşan karakterleriyle eğlenceli bir kitaptı hatta.

Kitaptan 15 Alıntı

* ilge 
08 Mar 17:31 · 7/10 puan

insanlara içimden geçenleri söylemeyi pek sevmediğimden, kendi kendime bir şeyler anlatabilmek için günlük tutmaya başlamıştım.

Anahtar, Cuniçiro TanizakiAnahtar, Cuniçiro Tanizaki
* ilge 
09 Mar 18:44 · 7/10 puan

Şimdi düşünüyorum da, "O birçok kadın içerisinde son derece nadir bulunur bir cinselliğe sahip,” diye günlüğüme yazmış olmam bir hataydı. Evet, yazmasam daha iyi olurdu. O özelliğini kocasının dışında bir adam üzerinde deneme merakına ne kadar karşı durabilirdi ki?

Anahtar, Cuniçiro TanizakiAnahtar, Cuniçiro Tanizaki
* ilge 
09 Mar 18:41 · 7/10 puan

ölümden korkarim, ama benim doymak bilmeyen şehvetim bunu düşünmeme bile olanak vermiyordu.

Anahtar, Cuniçiro TanizakiAnahtar, Cuniçiro Tanizaki
* ilge 
09 Mar 09:35 · 7/10 puan

Feodal dönemde olsaydık, kadının canı kocanın canına bağlı olduğuna göre, sefilce de olsa, onun söylediklerini harfiyen yerine getirirdim. Zaten bunu yapmam bir zorunluluk olurdu. Hele bir de kocam, o çılgınca eğlencesiyle tahrik olmadıkça beni tatmin edemiyorsa, üzerime düşeni yapmam gerekir.

Anahtar, Cuniçiro TanizakiAnahtar, Cuniçiro Tanizaki
* ilge 
07 Mar 10:30 · 7/10 puan

ben, kadının hangi konuda olursa olsun pasif kalması, erkeğe karşı kendiliğinden harekete geçmemesi gerektiğine inanan eski kafalı anne ve baba tarafından büyütüldüm. Kesinlikle tutkusuz bir insan değilim, ama benim karakterim o tutkuyu içinin derinliklerine gömmek üzerine kuruludur, asla dışarıya salmaz. Kendimi zorlayarak dışarı vurmaya çalıştığımda da, o an kaybolup gidiverir.

Anahtar, Cuniçiro TanizakiAnahtar, Cuniçiro Tanizaki
* ilge 
08 Mar 18:13 · 7/10 puan

Ben karıma ait bile olsa, bir günlüğü izinsizce alıp okuyacak kadar sefil bir adam değilim. Fakat nedendir bilmem, içimden gıcıklık etmek geldi.

Anahtar, Cuniçiro TanizakiAnahtar, Cuniçiro Tanizaki
* ilge 
08 Mar 16:14 · 7/10 puan

(Bu yıl elli altı yaşına giren bir kocanın kırk beş yaşındaki karısının vücuduna hayran olması pek sık karşılaşılan bir durum değil. Bunu biraz düşünürse iyi olur).

Anahtar, Cuniçiro TanizakiAnahtar, Cuniçiro Tanizaki
* ilge 
07 Mar 19:36 · 7/10 puan

Yirmi yılı aşan birliktelikte karısının vücudunun güzelliğini ilk kez görerek şaşıran koca için,bir evlilik hayatı yeni başlamış sayılır. Şu güçten düştüğüm yaşlarımda bile, eskisinden kat kat daha fazla bir coşkuyla karımı sevebilirim artık...

Anahtar, Cuniçiro TanizakiAnahtar, Cuniçiro Tanizaki
* ilge 
07 Mar 19:19 · 7/10 puan

Olasılıkla çoğu "koca" kendi karısının vücut özelliklerini ayrıntılarına varana kadar, topuk arkasında kaç kat kırışık olduğuna varana kadar bilir. Fakat benim karım vücudunu bana hiç göstermemişti.

Anahtar, Cuniçiro TanizakiAnahtar, Cuniçiro Tanizaki
* ilge 
07 Mar 19:37 · 7/10 puan

Hayal? Öyle bir şey olsa her an yitip gidiverecek gibi havada kalır, ama gördüğüm öyle silik bir şey değildi. Hayal diyorum, ama değildi.

Anahtar, Cuniçiro TanizakiAnahtar, Cuniçiro Tanizaki
2 /