Angela'nın Külleri

8,7/10  (176 Oy) · 
677 okunma  · 
151 beğeni  · 
4.037 gösterim
"Geriye bakıp çocukluğumu anımsadığımda, nasıl hayatta kalabildiğime hâlâ şaşarım."
Ekonomik kriz sırasında, Amerika'ya yeni gelmiş bir göçmen ailesinin çocuğu olarak, Brooklyn'de dünyaya gelen ve İrlanda'nın Limerick kentindeki yoksul mahallelerde büyüyen Frank McCourt'un anıları böyle başlıyor. Frank'ın babası Malachy, genellikle çalışmadığı, çalıştığı zamanlar da aldığı parayı içkiye yatırdığı için, annesi Angela'nın çocuklarını bakıp besleyecek parası yoktur. Ancak aynı Malachy, sorumsuz ve garip bir adam olmasına karşın, Frank'ın hikâye yazma yeteneğini ortaya çıkaracaktır. Frank, babasının, İrlanda'yı kurtaran Cuchulain hakkında anlattığı hikâyelerle, annesine bebekler getiren, Yedinci Basamaktaki Meleğin hikâyesiyle büyür.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  463
 • ISBN:
  9753311748
 • Orijinal Adı:
  Angela's Ashes
 • Çeviri:
  Neşe Olcaytu
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel 
 02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Geriye bakıp çocukluğumu anımsadığımda, nasıl hayatta kalabildiğime hâlâ şaşarım. " diyor Frank Mccourt...

Ne kadar kötü çocukluk geçirebilir ki?
Doğduğu günden beri çalışmayan baba, çocukları için endişelenen bir anneye sahip Frank Mccourt. Babası hiç çalışmaz, zar zor bir iş bulur 1 hafta çalışır, haftalığını alır ( çocuklar artık midelerine yiyecek bir şeyler girecek diye sabahlara kadar bekler, sonunda sızıp kalırlar ) barlara gidip son parasına kadar içki içer...

Ne ile mi beslenirler?
Tüm gün; ince bir dilim kızarmış ekmek ve sadece açık bir çay... Bazen o da olmaz çünkü bu seferde sobayı yakacak kömürleri yoktur. Benim burun kıvırıp yemediğim yumurta`nın hayelini kurarlar... Çikolata tadı bilmezler. İki şeyin tadını iyi bilirler: Çay ve kızarmış ekmek...

Okula gidecekler giyecekleri yoktur... Aslında 7 kardeşlerdi. Ama 3 kardeşi belli aralıklarla art arta ölür. Ne için mi? Tabii ki cevap basit... Zaten Frank da tifo`dan ve gözlerinden akan bir sıvıdan zor günler geçirir.
4 kardeş kalırlar geriye, anne ve baba. Ne mi olur?
Babaları 4 çocuğunu, karısını sefalet içinde bırakır, İngiltere`de çalışmak adıyla yokaçıkar...
Ama dikkat çeken nokta: Mccourt babasına hiç kızmaz, kardeşleri de öyle. Belki de öfkesini okuyucuya geçirmemiştir. Kitapta ki bu cümle tüm hisslerini açıklıyor kimbilir :

" Bize, Tanrı'nın üç ayrı kişinin birleşimi olduğunu öğrettiler. Babamı Tanrı'ya benzetiyorum: Sabahları gazetesini okuyan, akşamlan bizimle oturup hikayeler anlatan ve duasını yapan, bazen de viski kokarak eve gelen ve bize İrlanda uğruna ölmeye hazır olduğumuza dair yemin ettiren üç ayrı kişi sanki. O üçüncü ve kötü haline ben de çok üzülüyorum, ama ona asla sırt çevirermem. Her şeyden önce, birlikte geçirdiğimiz sabah saatleri adına bunu yapamam. Sabahki kişiliğiyle gerçek babam o. Eğer Amerika'da yaşasaydık filmlerdeki gibi, ona, seni seviyorum, baba, diyebilirdim. Ama Limerick'te bunu söylemezsiniz. Adama gülerler. Tanrı'yı, bebekleri ve yarış kazanan atları seviyorum diyebilirsiniz, ama bunların dışında sevmek sözcüğünü kullanmak biraz ahmaklığa girer. "
Zaten babası da ömrü boyunca çocuklarına hiç kötü davranmamıştır. Açlık ve sefalet dışında...

Umuda giden yolun gerçek hikayesinin sadece yolculuk aşaması " Angela`nın Külleri ".

İnternette biraz araştırma yaparken çok şaşırdım. Geriye kalan 4 kardeş çok güzel yerlere gelmişler. Senarist, yazar, oyuncu ve yine yazar :)
Kitapta okuduğum küçücük çocukların bu hallerini görünce de çok şaşırdım :)
http://www.marinatimes.com/...ial-irish-bartender/
ben en çok Malachy`i sevdim. Zaten yazarda söylüyordu :
" Herkes Malachy`i sever, benim çipil gözlerim, kafama yatmayan saçlarımla dalga geçerlerdi. " diye.

Not: Angela`a çok kızdım aslında. Anne çocukları için her şeyi göze alabilir. Zor şartlar altında bile olsa çalışır. Ama o bunu yapmıyor. Bunun yerine Frank 11 yaşında okulu atıp, zor şartlar altında çalışıyor.

Ne kadar keyifle okuyabilirsiniz bilmiyorum ama keyifli okumalar.

silaes 
06 Haz 01:38 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Samimi bir itirafta bulunayım. Bu kitabi Anne Frank'ın hatıra defteriyle karıştırıp aldım. Neden ve nasıl karıştırdım. İnanın bilmiyorum. Arka kapağını okusaydım, "aa bu o kitap değil" diyere bırakırdım çünkü.
Son iki günümle ilgili bu kitap dışında hiçbir şey konuşamam. Hatta su ısıtıcıyı bile okuma koltuğumun yanına yerleştirdim. Kahve yapmak için bile yerimden kalkmadım. Beni o derece yerime mıhladı.
"Fakir edebiyatı" yapmadan, fakirliğin yazıldığı bir kitap.
Kitap kapağındaki çocuk benim olsa pamuklara sarar, mini mini kavanozlara turşunu kurardım heralde.
Baba'nın problemli olması bir yana, annede de kusurlar buldum. Her zaman derim kitapta bu oldu, şöyleyken böyle diye özet içeren yorumlar yapmayı sevmiyorum.
Hissettiklerimi söylemekten yanayım. Vallahi bi daha kimseyle "içimizdeki irlandalı" diye dalga geçmiycem. Kitapta adı gecen semtleri falan araştırdım, ismi geçen kalenin fotoğraflarına baktım. Hatta kitap kapağı fotoğrafının çözünürlüğu iyi olanını bulursam bastırıp tablo yaptırmayı düşünüyorum. İyki karıştırmışım da okumuşum.
Zaten hatırat olduğundan önemli bir birincil kaynak. Dönemi ve şartlarını izlemek için de önemli bir eser. Ben inanılmaz sevdim.

ESRA ÖZGÜL 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tek kelimeyle muhteşem bir kitaptı...Bir çocuğun ,kimseyle paylaşmadan tek başına bir haşlanmış yumurta yiyebilme hayalini kurmasını asla unutamam . Ona buna burun kıvırdığımız onca şeyin ötesinde ne hayatlar yaşanmış ve yaşanıyor..

Meyrem KARADENİZ 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 26 günde · 8/10 puan

Yazarın kendi hayatını kaleme aldığı kitapta; yaşadığınız zorlukların yazarın yaşadığı dönemdeki zorluklar karşısında ne kadar basit kaldığını görüyorsunuz. Sahaf arkadaşımın mutlaka okumalısın diye önermesinin ne kadar da yerinde olduğunu gördüm.
Yokluk ve çaresizliğe rağmen hayata tutunmak nasıl olur diye sorarsanız ertelemeden okumanızı öneririm. Pulitzer ödüllü kitap ruhunuza ve yüreğinize dokunacak. Duygulanarak ve bazı satırlarda da ince esprilere tebessüm ederek okuyacaksınız. Kitaplarla kalınız...

Zühal Uğur 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlk başta okumayı hep ertelediğim(sanırım ismini beğenmedim),ama okuyunca niye ben bu kitabı daha önce okumadım dediğim bir kitap...Hatta sonra ikincisini de hemen okuduğum bir kitap.Gerçekten çok güzel bir kitap...İrlanda 'da fakir bir ailenin çocuğunun açlık ve benzeri şeylerle verdiği sınav.Ve sonra kendi mucizesini yaratarak Amerika' ya kadar uzanan yolculuk,üniversite ve öğretmenlik... İkinci kitabını da okumanızı tavsiye ederim...Özellikle bulabildiğinde balık ve kızarmış patates yemesini anlatışı,tasvir edişi aklımdan çıkmıyor...

Özlem Ekici 
 21 Mar 16:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni ağlatan bir kitaptı. Bir çocukluğun bundan daha kötüsü olabilir mi diye sorgulattığı okurken elinizdekilerin değerini bir kez daha anladığınız bir kitap. Frank'ın bizim için küöük onun için büuük olan hayalleri içinizi acıtıyor.

Özlem Özkan 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Lise yıllarında okuyup çok etkisinde kaldığım bu kitabı, devamı ile birlikte yakın zamanda tekrar okuma şansı buldum ve beni neden o kadar çok etkilemiş olduğunu daha iyi anladım. Kitapta okuyucuyu çok zor bir hayat hikayesi beklemekte; ancak yazarın anlatım yeteneği o kadar güçlü ve iyi ki bu zoru müthiş bir mizah anlayışı ile aktardığı için sıkılmadan bir çırpıda okutuyor kendini kitap. Hem yazarı tanımak hem de İrlanda'nın yakın tarihindeki acıları, sefaleti anlayabilmek için kesinlikle tavsiye ediyorum.

Behiye Kaya 
10 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap gerçekten muhteşem.100 puan olsa verirdim.İnsanın böyle bir hayat yaşaması ve bunu kaleme alması gerçekten çok etkileyici:-) Çok zor bir çocukluk geçirmiş ama umudunu hiç kaybetmemiş.İsterim ki herkes böyle umudunu kaybetmeden yaşayabilsin:-)

Dr. Elmyra 
28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazar haklı ben de şaşırdım öyle yoksul ve yalnız bir çocukluk geçirip nasıl hayatta kalabilmiş! Azmin öyküsü... Hiç sızlanmayalım sıkıntılarımıza, ne hayatlar var!

sakine özcan 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

mutlu bir çocukluğun pek kayda değer bir yanı yoktur zaten.sadece mutsuz bir çocukluk geçirmiş olmak da mutsuz bir İrlandalı çocuk olmak kadar kötü değildir ....bayıldımm

4 /

Kitaptan 63 Alıntı

Aysel 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanın kafasının içine kimsenin karışamaması çok güzel bir şey."

Angela'nın Külleri, Frank MccourtAngela'nın Külleri, Frank Mccourt
Aysel 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

" İnsan ölmüş anneannesinin elbisesini giyer mi hiç? Üstelik erkekse?
Ama ısınmak için neden giymesin?.. "

Angela'nın Külleri, Frank MccourtAngela'nın Külleri, Frank Mccourt
Sadettin TANIK 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Rahipler, rahibeler bize İsa'nın da fakir olduğunu ve bunda utanacak bir şey olmadığını söylüyorlar. Ama kendi evlerinde viskiler, şaraplar, domuz etleri, yumurtalar gırla gidiyor

Angela'nın Külleri, Frank Mccourt (Sayfa 397 - Epilon - 6. Baskı - 1999)Angela'nın Külleri, Frank Mccourt (Sayfa 397 - Epilon - 6. Baskı - 1999)
Aysel 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Kız çocukları çok tatlı oluyorlar değil mi? Oğlanlar da harika, ama insan hep bir kız çocuğu istiyor. "

Angela'nın Külleri, Frank MccourtAngela'nın Külleri, Frank Mccourt
Aysel 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Bir insanla konuşmamak onun için en ağır cezadır..."

Angela'nın Külleri, Frank MccourtAngela'nın Külleri, Frank Mccourt
Aysel 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Dünyanın her tarafında insanlar acılarıyla övünür ya da sızlanırlar."

Angela'nın Külleri, Frank MccourtAngela'nın Külleri, Frank Mccourt
Aysel 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

" Kaç yaşındasın, oğlum? "
" On beş buçuk, Mrs. Finucane. "
"Her türlü aptallığı yapacak kadar genç, ama doğruyu bilecek kadar yaşlı sayılırsın. "

Angela'nın Külleri, Frank MccourtAngela'nın Külleri, Frank Mccourt
Sadettin TANIK 
04 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

...bize Paskalya perhizinde nelerden vazgeçmemiz gerektiği konusunda vaazlar veriyorlar. Paskalyasına da başlarım! Ömrümüz oruç tutmakla geçiyor zaten.

Angela'nın Külleri, Frank Mccourt (Sayfa 397 - Epilon - 6. Baskı - 1999)Angela'nın Külleri, Frank Mccourt (Sayfa 397 - Epilon - 6. Baskı - 1999)
Aysel 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Çünkü hayatta birine borçlu olmaktan daha kötü bir şey olamaz..."

Angela'nın Külleri, Frank MccourtAngela'nın Külleri, Frank Mccourt
Aysel 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bu gerçek olabilir mi? Senin gibi biri.
Beni sevebilir mi? Sevebilir mi beni?

Angela'nın Külleri, Frank MccourtAngela'nın Külleri, Frank Mccourt