Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi

4,7/10  (131 Oy) · 
776 okunma  · 
43 beğeni  · 
3.809 gösterim
Melissa: genç bir kız ve günlüğü.
Sevgi, aşk, kendine güven, arkadaşlık, cinselliğin keşfi, duygusal gel gitler, arayışlar ve kayboluşlar... Dürüst, açık, çekici, düşündürücü, insanın içine işleyen ve herşeyden öte cesur itiraflar...
İtalyada Susanna Tamaro'nun kitabı kadar satan bu kitap ailelerin çocuklarıyla konuşmadıkları, öğretmedikleri tek konudan bahsediyor:cinsellik

"Gözalıcı bir şekilde kendinden emin olan bu lise öğrencisinin itiraflarının yarattığı şok dalgaları hala gündemde."
The Times

" Çaresizliği açığa vuran, aslında acı dolu bir kitap bu; Melissanın neden kendini böylesine bıraktığını anlamak, derinliğini çözmek benim için kolay olmadı ancak beni yüreğimden yakaladı."
IlNuavo

" Çok büyük bir etkisi olan küçük kitap."
New York Times

Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi, İtalya'da 1.000.000 adet satıldı. İtalya,
İspanya, Fransa, Almanya, Amerika, Kanada, Rusya, Yunanistan, İngiltere'nin de aralarında olduğu 26 ülkede satış rekorları kırdı. Film hakları Francesca Neri tarafından alındı.


Melissa Panarello 3 Aralık 1985 yılında Sicilya Adasında bulunan Katanya kentinde doğdu. Dört yaşında yazı yazmaya başladı. Dokuz yaşında "Meleklerin Uçuşu" isimli bir roman yazmıştı. On iki yaşındayken Nazizmi anlatan yazısı ile Newspaper Game yarışmasında ikincilik kazandı. Okulu yarım bıraktı. Özel dersler alarak eğitimini sürdürüyor. "Max" ve benzeri dergilere yazılar
yazıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  155
 • ISBN:
  9789756287293
 • Çeviri:
  Nilüfer Uğur Dalay
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nazlı Demir 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kendisine güvensiz, ailesinin gözetiminden yoksun, cinsellik adına birşey bilmeden başladığı kitabında kendisini saçma bir şekilde nempomani durumuna düşürmesi, bu durumundan iğrenmesi ve her gece yatmadan saçlarını 100 kere taraması şeklinde hayat örgüsünü anlatan Melissa P.'nin kitabı.
Bir şey katması için değil otobiyografi niteliği taşıması ve farklı yaşamları da görebilmek için okudum. Çok tartışılan anlatılanların kurgu yada gerçek olduğu mevzusu için kendi fikrim ise gerçek olduğu yönünde. Çünkü bu kadar utanç verici olayı gerçek dahi olmadan kimsenin durduk yere yazıp kendini ifşa edebilecek cesarette yada akılsızlıkta olduğunu düşünmüyorum.
Sonucunda arınma halinde Melissa P. yi bırakıp, cinsel bilgilendirmenin ve ailenin öneminin boyutlarını görüp kitabı sonlandırıyoruz.

ANIL AKCAN 
 15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Anlayamadım... Kitap güzeldi arkadaşlar. Genel olarak kitap ne kadar eleştirilse de bu eleştirilerin, "olması gereken" tarzında olmadığına inanıyorum. Anlatılanların libidolarımızı harekete geçirdiği ve bu durumda da bayanları sosyal ortamlarda kızdıran bir durumun varsıllığını ispat eden bir kitap. Orgazm olmaktan, sexten, arzulamak ve arzulanmaktan korkan toplumsal kalıpların gereği olarak yapılan acımasız yorumları okuyunca, şaşırmadım tabi ki. İşin garip tarafı yazarın cesaretine hayran kaldım. Çünkü içimizde böyle yazarlar yok denecek kadar yok işte. Neyse...

Kitaptan anladığım...

Aile içi yaşamın, özellikle ebeveynin çocuk üzerindeki etkisi doğrultusunda, çocuğun kronik depresyon yaşaması, ailenin bunu fark etmemiş olması, yine çocuğun sevgi açlığını kendisini keşfederek cinsel sapkınlıklara yönelmesinin özetidir. Yazar kendisini olgun ve iyileşmiş bir insan olarak yaptıklarını acımasızca eleştirirken, biz onun namussuzluk yaptığını görüyoruz. (: komik.

Melissa, toplumumuzda sapık diye yaftalanan insanların örneğini yansıtır. Aslında herkes içinde bir Melisa barındırır. Fakat bizler Ego denetimini ve kontrol mekanizmasını bilişsel altyapımızda sağlamlaştırmışızdır. Eğer ortada bir suçlu varsa da bunun nedenini ailesine bağlıyorum. Bence Melisa çok iyi bir anne olurdu. Çünkü kendi eğilimlerininin sonucunun, ailesine bağlarken, onlara kızmıyordu. Çok ilginçtir... Bunu yapmaması onun aslında vicdan sahibi ve kendisini kontrol edemeyen obsesif-nemfomania olduğunu(dürtülerine saplantılı cinsel eğilimli) gösterir. Super-ego' sunun hâlâ zarar görmemiş olması da ona kızmama engel olan sebeplerdendir. Ana hatlar bakımından çok fazla cinsel konulara yer verilmiş. İçsel konuşmaların daha fazla olması gerekirdi. Ama bu onun kitabının ufak tefek pürüzleridir kanımca.
Özellikle Türk toplumundaki her anne-babanın kendilerini sorgulayacakları bir kitap olması itibarıyla, "penisiyle düşünmeyen erkek evlat" yetiştirmek açısından da yararlıdır.

İyi okumalar...

AyşeNur 
03 Şub 2015 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

Hiç bi ten bu kadar ucuz olmamalı!
Bu kıtap okurken size bişey kazandırmayacağı gibi; yıne okurken de bi çok şey kaybettırebılır. Anlatabıldım mı?

Mehmet Zana Başkan 
12 Tem 02:13 · Kitabı okudu · 5/10 puan

16 yaşındaki Melissa'nin sevgi eksikliğinden kendi kötü içgüdülerinin yönlerdiği yolda, erkeklerin cinsel istismar içinde kayboluşunu, sonrasında umut, aşk ve sahiplenme duygularıyla aydınlığa çıkma yolunda ilerlediğini günlük olarak ele alınmıs, ebeveynlerin ibret alma adina okuması gereken bir eser. Dil akıcı olmasına rağmen edebi yönden eksik ve kitap içerisindeki pornografik betimlemelerin yoğun olması okumayı zorlaştırıyor.

16 yaşındaki bir genç kızın ailesinin ilgisizliği, arkadaşları, duygusallığı, aşkı aradığı bu sırada cinselliği de vurgulayarak aslında mesaj vermeye çalışan ama basit bir okumada tam bir ergen kitabı gibi gözükecek yayın

Seher Serin 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Bana hiç birşey katmadı. Açıkçası bu kitaptan hiç hoşlanmadım. Ortada bir olay yok bence bu kitapta. Sadece yazarın seks yaşantısı çok açık bir şekilde anlatılıyor. Bu da pek ilgimi çekmedi.

Bence kitap çok cesurca yazılmış. Bence bunca olumsuz eleştirinin ve düşük puanın sebebi tamamen insanların kafalarının kısmen cahil düşüncelere sahip olduğunu gösteriyor. Bu kitapta baş karakter erkek olsaydı "amaaaaan ne olmuş sanki, ERKEĞİN ELİNİN KİRİ" düşüncesine sahip olan çok kişi olurdu. Halbuki o erkeğin kirlettiği el de bir kadın, keşke farkında olunabilse.

Ben yazarı gerçekten tebrik ediyorum cesaretinden dolayı. Bir zamanlar dünyada bir çok ülkeden boşuna satılmamış bu kitap. İçinden olumsuz görünen şeyler aslında ders niteliğinde olmalı bence. Neyse ki Melissa gerçek duygunun mutluluğuna varabiliyor.

Bence herkesin okuması, okuduğunda bir şeyleri kaybetmeyeceği bir kitap.

silaes 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Ergen zamanlarımda annemin fellik fellik benden kaçırdığı, benim okuyacağım diye direttiğim kitap. Annemle verdiğim bu savaşı okuyarak ben kazanmıştım. Ne kadar kötü bir kitap olduğunu kendi gözlemlerimle öğrenmiş oldum. Zamanının Popüler kültür dayatmasından başka bişey değildi.

Gizem Şahin 
30 Oca 21:18 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Zaman kaybı için ideal kitap... İçinde ki hiçbir şey, size herhangi bir aydınlatma yaşatmıyor. Ergenlik döneminde cinsel bir zirvenin tepesinde bile olsanız kesinlikle bayıcı geleceğini düşünüyorum. Kitap bittiğinde yalnızca cinsel deneyim adı altında kötü ve aşağılayıcı bir kitap okumuş oluyorsunuz.

Emre Şeyda 
10 Mar 09:24 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Kitabı okudum ama okumasaydım keşke demedim desem yalan olur. Anlatılanlar doğrultusunda kendimi hazırlamıştım ama beklediğimin ötesinde bir kitapla karşılaştım. Daha reşit olmayan bir genç kızın yaşadığı cinsel olayların bu kızın yani Melisa P. nin günlüğünden yansıtıldığını görüyoruz. Bir de bu günlük gerçekten de yazarın günlüğü olduğu gerçeği de işin cabası. Çok rahatsız oldum. Şimdi bu rahatsızlığı geçelim ve diğer şekliyle kitaba bakalım. Kitap bir günlük ve günlük tarzında yazılan kitaplara da bayılırım. Bununla birlikte bu kitapta çok sıkıntı çektim. Olaylar o kadar kopuk ki bazen kitaptan da bizi kopartıyor. İçerisinde cinsellik olmasaydı bu kadar kesinlikle satmazdı. Kitaba da üzüldüm kötülüğünden dolayı ve yazara da üzüldüm hem kötü eserinden ve hem de yaşadıklarından dolayı.

3 /

Kitaptan 21 Alıntı

Mehmet Zana Başkan 
11 Tem 21:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Bekliyorum, bekliyorum, gecenin karanlığında, Biri çalmış olsun diye umuyorum kapıyı açtığımda,
İyi yazgı gelsin diye kötüsü gittiğinde, Şartşurt bilmeyen biri gitsin öteki geldiğinde"

Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi, Melissa P. (Sayfa 135)Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi, Melissa P. (Sayfa 135)
Mehmet Zana Başkan 
11 Tem 00:09 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Aynada yüzüme baktım ve birkaç yıl önce kendini hayran hayran seyreden o kızı bulamadım...

Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi, Melissa P. (Sayfa 56)Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi, Melissa P. (Sayfa 56)

...Yastığın üzerine bana bıraktığı bir not var:
Görkemli varlık, yaşamında mutlulukların en safını, en büyüğünü, en mükemmelini bulmanı ve ben de sen istediğin sürece bunun taraflarından biri olmayı isterim. Çünkü ben, şimdiden bil ki, arkana dönüp bakmadan girsen bile seni istiyor olacağım.
kahvaltılık bir şeyler almak için çıktım, çabucak döneceğim.

Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi, Melissa P. (Sayfa 154 - "O" Kitaplar)Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi, Melissa P. (Sayfa 154 - "O" Kitaplar)

Ve şimdi çok utanıyorum günlük, ama bir şeyi yaptıktan sonra ardından üzülmek, ne yazık ki, bir işe yaramıyor.

Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi, Melissa P.Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi, Melissa P.
3 /