Okuma Üzerine

7,8/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
2 beğeni  · 
611 gösterim
Okuma Üzerine, Marcel Proust'un birey ile kitap arasındaki ilişkiyi ve özgün psikolojik edim olarak okumayı irdelediği, bu edimin kaynaklarına yaptığı yolculuğu içeren bir anlatı.

Büyük bir yazarın kitapla kurulan ilişki üstüne derin düşünme denemesi.

Aynı zamanda Proust'un kütüphanesinde bir yol haritası olan Okuma Üzerine, bizim şimdi durduğumuz yeri de aydınlatıyor.

Hiç kuşkusuz, dostluk, bireyler arasındaki dostluk hava cıvadır ve okuma bir dostluk biçimidir. Ama en azından dostluğun samimî bir biçimidir ve bir ölüye, olmayan birine yönelik olması ona çıkarsız, neredeyse dokunaklı bir hava verir. Dahası o, Öteki bütün dostluk biçimlerini çirkinleştiren her şeyden bağımsız bir dostluktur.
Marcel Proust
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2009
 • Sayfa Sayısı:
  71
 • ISBN:
  9789944599948
 • Orijinal Adı:
  Sur la lecture
 • Çeviri:
  İşık Ergüden
 • Yayınevi:
  Notos Kitap
 • Kitabın Türü:
Kitaplar Yorumlar 
18 Oca 19:49 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Edebiyatın uzun cümleleri ile bilinen, yaşadığı bize göre sıradan sayılabilecek ve bir anlık bir olaydan kendine göre sıradışı ve sayfalarca yazı çıkarabilen, ayrıntılara inmek konusunda belki ayrıntılarda boğulmak tehlikesinin yakınlarında gezen bir yazarından okumanın ayrıntılarını irdeleyen bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı

Kitap zevki zekâ ile birlikte artıyorsa, görüldüğü gibi, bu zevkin tehlikeleri de zekâyla birlikte azalır. Özgün zekâ, okumayı kendi kişisel işleyişine bağlı kılmayı bilir. Okuma, onun için eğlencelerin en soylusundan, özellikle en soylulaştırıcısından başka şey değildir

Okuma Üzerine, Marcel Proust (Sayfa 49)Okuma Üzerine, Marcel Proust (Sayfa 49)

"Okumada, dostluk aniden başlangıçtaki saflığına kavuşur.Kitaplarda sahte sevimlilik yoktur.Geceyi bu dostlarla geçiriyorsak, bu gerçekten istediğimiz içindir.En azından kitaplar söz konusu olduğunda dostlarımızı genelde üzülerek terk ederiz."

Okuma Üzerine, Marcel ProustOkuma Üzerine, Marcel Proust

'Yeni doğana merhamet edin, çünkü sayısız kötülükle karşılaşacaktır.' (Herakleitos)

Okuma Üzerine, Marcel Proust (Sayfa 42)Okuma Üzerine, Marcel Proust (Sayfa 42)

Descartes'in şu sözleriyle oldukça doğru özetleyebiliriz: "Bütün iyi kitapları okumak, bu kitapların yazarı olmuş geçmiş yüzyılların en değerli insanlarıyla konuşmak gibidir."

Okuma Üzerine, Marcel ProustOkuma Üzerine, Marcel Proust