·
Okunma
·
Beğeni
·
4.164
Gösterim
Adı:
Okuma Üzerine
Baskı tarihi:
Mayıs 2009
Sayfa sayısı:
71
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944599948
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sur la lecture
Çeviri:
İşık Ergüden
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Notos Kitap
Baskılar:
Okuma Üzerine
Okuma Üzerine
Okuma Üzerine, Marcel Proust'un birey ile kitap arasındaki ilişkiyi ve özgün psikolojik edim olarak okumayı irdelediği, bu edimin kaynaklarına yaptığı yolculuğu içeren bir anlatı.

Büyük bir yazarın kitapla kurulan ilişki üstüne derin düşünme denemesi.

Aynı zamanda Proust'un kütüphanesinde bir yol haritası olan Okuma Üzerine, bizim şimdi durduğumuz yeri de aydınlatıyor.

Hiç kuşkusuz, dostluk, bireyler arasındaki dostluk hava cıvadır ve okuma bir dostluk biçimidir. Ama en azından dostluğun samimî bir biçimidir ve bir ölüye, olmayan birine yönelik olması ona çıkarsız, neredeyse dokunaklı bir hava verir. Dahası o, Öteki bütün dostluk biçimlerini çirkinleştiren her şeyden bağımsız bir dostluktur.
Marcel Proust
71 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Marcel Proust’tan okuduğum ilk kitaptı Okuma Üzerine. Açıkçası merak ettiğim bir yazardı ve çoğunluğun görüşünün Proust okumaktan kaçındığını biliyor ve sebebini merak ediyordum. Bunu da anlamış oldum: upuzun cümleler kuruyor ve bazen okurken bağlamdan kopuyorsunuz. Kısacık bir kitap olmasına rağmen bazı cümleleri tekrar okumam gerekti anlamak için. Şahsi fikrim kitabın ikinci yarısı oldukça faydalıydı benim için. Sevdiğim yazarların okuma ve yazma alışkanlıklarıyla ilgili bir iki küçük bir şey öğrendim. Okurken aklıma Schopenhauer’ın Okumak Yazmak ve Düşünmek Üzerine kitabı geldi. Kıyaslayacak olursak Schopenhauer’ın kitabını çok daha fazla sevmiş ve faydalı bulmuştum. Okumak üzerine fikirlerimin şekillenmesine yardımcı olmuştu. Hâlâ kitabı ara sıra açar ve altını çizdiğim yerleri tekrar okurum.
71 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Okuma üzerine, Marcel Proust


Okumayı sevmenin ötesinde gerçek bir yazı makinesi olan Proust adını ve bu kadar fazla sevilmesini gerçekten hak ediyor. Bu güne kadar okuduğum eserler içinde dili en iyi kullanan ve bir deneme kitabı olan bu kısa eserde bile anlatımının ne denli kuvvetli olduğunu gerçekten her kelimesiyle belli ediyor. Kitabı bitirir bitirmez. Kayıp zamanın izinde serisine başladım. Kitabın içinde anlatılan okuma eylemi üzerine anlatıyı bu denli güçlü kılan dili kullanmada ki yeteneği Proust hayranı olmama sebep oldu gerçekten bugüne kadar olmadığıma en çok pişman olduğum kitaplar arasına girdi.

Kitap deneme türünün en iyi örneklerinden biri eğer okumayı seviyorsanız bu kitabı kesinlikle okumalısınız. İçinde bir çok alanda bir çok farklı duygu ve düşünce o kadar iyi bir dille birleşiyor ki. Proust anlatım olarak benim listemde zirve isimlerden biri olmayı başarıyor bu eseriyle.

İyi okumalar...

-Furkan DOLGUN
71 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitaplar biz insanlar için birer lütuftur. Ve ne mutlu erken zamanlarında kitaplarla tanışana.

Marcel Proust, hem düşünceleri olsun hem de kitap okumaya vermiş olduğu değer olsun kendime yakın hissettiğim bir yazar. Kitabını okumak yeni nasip oldu ve iyi ki de okudum dedim.

Marcel Proust'a, cümlelerine nokta koymayı bir süreliğine unutan adam dedim kitabı okurken. Dili edebi yüklü, cümleleri oldukça uzun. Çok dikkat, özen isteyen anlatıma sahip. Birey ile kitap arasındaki ilişkiyi ve özgün psikolojik edim olarak okumayı irdelediği, bu edinimin kaynaklarına yaptığı yolculuğu içeren bir anlatısı var kitabın içeriğinde.

" Hiç kuşkusuz, dostluk, bireyler arasındaki dostluk hava cıvadır ve okuma bir dostluk biçimidir. Ama en azından dostluğun samimi bir biçimidir ve dostluk biçimlerini çirkinleştiren her şeyden bağımsız bir dostluktur."

Yazar, kitapların dostluğunu, insanın dostluğuna tercih ediyor. Kitap okumaya odaklı sürekli. Öyle ki yaşamının her fırsatını kitap okumaya ayırmış; evdeki en ufak gürültüden, aile bireylerinin kendi aralarında konuşurlarken seslerinin gelmesi, yemek yeme araları, evlerine gelen misafirler, arkadaşlarının kendisini oyun oymaya çağırması vs. Onu kitap okumaktan alıkoyduğu için rahatsız verici durumlar olarak görüyor.

Ve konumumuz ne olursa olsun biz dilediğimiz sürece bizimle konuşacak insanlardan oluşan, bize sürekli açık bir toplumdur kitaplar. Ve bu kadar kalabalık, o kadar uysal ve tüm gün yanımızda bekletebileceğimiz bir topluluktur. Umarım hepimiz, bu topluluğun birer parçası olduğumuzu unutmadan, tozlu raflarda unutmaya bırakmayız onları.

( İncelemelerim için olumlu ya da olumsuz düşüncelerinizi bekliyorum.)

Herkese iyi okumalar diliyorum..
71 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Proust ile tanışma kitabım oldu “Okuma Üzerine”.
Basitçe tanımlandırmak gerekirse birey ve kitap arasındaki ilişkiyi derince inceleyen fakat kısa bir anlatı.
Yalnızca Proust’un okuma serüvenine anlama ve çocukluğuna dönüş yapmıyorsunuz. Ayrıca Proust’un zengin kütüphanesine keşif hakkı da sunuluyor size.
İlk bölümlerde çocukluğunuzdaki kitap okuma serüvenine dönüyorsunuz ki bana oldukça iyi hissettiren bir geriye dönüş tecrübesi oldu.Sonrasında,
Okuma bizi nasıl ve ne kadar etkiler?
Bir cümleye nasıl bu kadar bağlanabiliyoruz?
Kapak kapatıldığında neden içindeki karakter ve tiplerle oturup iki sohbet daha etmek istiyoruz?
ve daha nicesi okuma sırasında farkında olmadığımız veya üzerine düştüğümüz soruları kendi açısından cevaplıyor.

Marcel Proust ile tanışmamın en ilgi çekici yanı sanırım şuydu:
Hafif bir okuma beklerken upuzun cümlelerde kaybolduğum ve kendimi sarsıp baştan başlama gereksinimi duyduğum bir okuma yaşamam. Sanırım kendisinin tarzına aşina olmadığımdan ileri geliyor. Hafif engebeli bir okumaya değecek fikirler keşfettiğime inanıyorum. O yüzdendir ki bu açıdan bir
önyargınız oluşmasın.

“(...)yaşayan insanlardan daha fazla özen ve şefkat gösterdiğimiz, onlar için soluk soluğa kaldığımız bu varlıkları bir daha görememenin, haklarında hiçbir şey bilememenin içimizi parçaladığını itiraf edemeyiz.”
71 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
'Okuma Üzerine' eseri, Fransız yazar ve eleştirmen Marcel Proust tarafından yayımlanmıştır.

İnsanlar ile kitaplar arasındaki büyülü ilişkiyi felsefeden, psikolojiden ve edebiyattan yararlanarak inceleyen yazar, hem kendi hayatından hem de tarihin farklı dönemlerinde yaşamış olan filozof, entelektüel ve sanatçıların hayatından verdiği örneklerle derinlemesine incelemektedir.

Yazar, okumak eylemi üzerine çok orijinal tespitler yapıyor ve Plutarkos, Shakespeare, Schoenhauer gibi farklı zaman dilimlerinde yaşamış ünlü düşünür ve yazarların fikirlerine değiniyor. Bu yüzden kitap, kısa görünmesine rağmen oldukça yoğun bir içeriğe sahip. Bazı bölümlerde uzun ve detaylı cümleler sizi biraz yorsa da Marcel Proust, okumaya bakışı ve entelektüel birikimi ile dünya çapında bir yazar olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

İyi okumalar...
71 syf.
·1 günde·7/10 puan
“Bütün iyi kitapları okumak, bu kitapların yazarı olmuş geçmiş yüzyılların en değerli insanlarıyla konuşmak gibidir.”

Yarım saat, hoşunuza gidecek cümleler görmek için çok kısa bir süre... Bir bakın derim.
71 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10 puan
nasıl okunur? büyük yazarlar nasıl okumuş? marcel proust'un kendi okuma notları, okumanın hayattaki yeri vb gibi bir çok sorunun cevabının bulunacağı, incecik ama dopdolu bir kitaptır. okumayı hayatlarının ortasına yerleştirmiş kişilerin ve okumaya profesyonelce yaklaşanların okuması gerekir diye düşünüyorum.
71 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Merhaba...
Yazarımız okuma üzerine olan tüm detayları irdelemiş bu kitapta.
Kitapta çeşitli sorular ve elbette cevapları var.
Okumak nedir?
Neden okuruz?
Hangi kitapları okurken neler hissederiz? Yazar kimdir?
Nasıl okumalıyız? vs.
Verdiği cevaplar ise alıntılardan oluşuyor çoğunlukla.
Mesela Descartes'tan bir alıntı yapıyor: "Bütün iyi kitapları okumak, bu kitapların yazarı olmuş geçmiş yüzyılların en değerli insanlarıyla konuşmak gibidir."
Okumanın tanımını ise Ruskin’den bir alıntı ile yapıyor: "Bu kitaba eklediğim notlarla göstermeye çalıştım ki, okuma insanların en bilgesiyle bile olsa, bir konuşmaya indirgenemez; bir kitapla bir dost arasındaki asıl farklılık, bilgeliklerinin büyüklüğündeki farklılık değil, onlarla iletişim kurma biçimidir; okuma, konuşmanın tersine, yalnızlığımızı sürdürürken, yani yalnızken sahip olunan ve konuşunca çabucak dağılan entelektüel güçten yararlanmaya devam ederek, esinlere açık olmaya ve zekanın kendi kendisi üzerindeki çalışmasını bütünüyle verimli kılmaya devam ederek, her birimizin önceden iletilmiş bir başka düşünceyi edinmesidir."

Kitap 71 sayfa olmasına rağmen kesinlikle yoruyor.
Yazarın üslubu oldukça yorucu.
İlk sayfalarda detaylardan boğulacağımı sanmış olsam da okudukça sevdim kitabı.
Bu arada kitabın kapak tasarımı, sayfa düzeni ve baskısı kesinlikle takdiri hakediyor.
İyi okumalar diliyorum.
71 syf.
·1 günde·9/10 puan
“Kitaplarda sahte sevimlilik yoktur.”

Tanımın tanımı:
Bir kavramın niteliklerini eksiksiz olarak belirtme
veya açıklama, tarif.

Kitap Nedir?

1. isim Ciltli veya ciltsiz olarak bir araya getirilmiş, basılı veya yazılı kâğıt yaprakların bütünü:
"Ama ben, bir kitap üzerine bir fikir edinmek istedim mi o kitabı kendim okurum." - Nurullah Ataç

2. isim Herhangi bir konuda yazılmış eser:
"Acaba bir edebiyat kitabında hazır bir tarif bulamaz mıyız?" - Falih Rıfkı Atay

3. isim Kutsal kitap.

Tanımın tanımında eksiksiz belirtme ve tarif yer almaktadır.Verilen tanımların kitabı eksiksiz tarif ettiğini söyleyebilir miyiz?
Tastamam bir tanım bulduğunu ifade eden kişi, milyonlarca muhalifle karşılaşacaktır.
Demem o ki insanlık olarak bu konuda biçareyiz.

Kitapla veya okumakla ilgili bir tanım daha öğrenmek isterseniz bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

4.isim Okuma Üzerine/Marcel Proust
“Okuma eğlencelerin en soylusundan özellikle en soylulaştırıcısından başka bir şey değildir.
71 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Nasıl bitirebildim bilmiyorum. Sehirlerarası otoyol gibi uzun cümlelerle dolu bir kitap. Ne anladın diye sorsanız hiç. :) Yazarın ne kadar güçlü bir kitap tutkusu olduğu dışında hiçbir şey kalmadı aklımda...
71 syf.
·2 günde·9/10 puan
Marcel’in ilk okuduğum kitabı.Uzun zamandır bu seyahate çıkmayı planlarken bugün Gemide Marcel ile birlikte idim .Bir okyanus düşünün bir taraftan incilerle dolu bir akıntı bir taraftan görmediğimiz rengarenk balıklar diğer tarafta eşsiz renkte bir mavilikler .Bir okyanus,edebiyat profesörü benim gözümde ...
İlk okuduğumda çok yoğun ve ayrıntılı betimlemelerle karşılaştım fakat gözlerimi kapayıp kendimi Marcele bıraktığımda Marcel yanımda ve olayı birinci gözle içinde yaşadım Arada gemiden Freud ‘a el sallıyor önünde eğiliyorum .Ordan Schopenhaur ve Niçe balık avlarken felsefik sohbetlerine kulak kabartıyorum .Akşam kızıllığında Marcel ‘in edebiyatı ile ufuk çizgisi daha anlamlı gözüküyor .Şimdi kendimi Marcele bırakıyorum ve diğer kitaplarına başlamak için sabırsızlanıyorum :)
Descartes’ın şu sözcükleriyle oldukça doğru özetleyebiliriz: “Bütün iyi kitapları okumak, bu kitapların yazarı olmuş geçmiş yüzyılların en değerli insanlarıyla konuşmak gibidir.”
"Başkaları için konuşuruz ama kendimiz için susarız. Bu yüzden, sessizlik, konuşmadan farklı olarak, eksiklerimizin, yapmacık davranışlarımızın izini taşımaz."
"Bütün iyi kitapları okumak, bu kitapların yazarı olmuş geçmiş yüzyılların en değerli insanlarıyla konuşmak gibidir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Okuma Üzerine
Baskı tarihi:
Mayıs 2009
Sayfa sayısı:
71
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944599948
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sur la lecture
Çeviri:
İşık Ergüden
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Notos Kitap
Baskılar:
Okuma Üzerine
Okuma Üzerine
Okuma Üzerine, Marcel Proust'un birey ile kitap arasındaki ilişkiyi ve özgün psikolojik edim olarak okumayı irdelediği, bu edimin kaynaklarına yaptığı yolculuğu içeren bir anlatı.

Büyük bir yazarın kitapla kurulan ilişki üstüne derin düşünme denemesi.

Aynı zamanda Proust'un kütüphanesinde bir yol haritası olan Okuma Üzerine, bizim şimdi durduğumuz yeri de aydınlatıyor.

Hiç kuşkusuz, dostluk, bireyler arasındaki dostluk hava cıvadır ve okuma bir dostluk biçimidir. Ama en azından dostluğun samimî bir biçimidir ve bir ölüye, olmayan birine yönelik olması ona çıkarsız, neredeyse dokunaklı bir hava verir. Dahası o, Öteki bütün dostluk biçimlerini çirkinleştiren her şeyden bağımsız bir dostluktur.
Marcel Proust

Kitabı okuyanlar 446 okur

 • Beni Gökyüzünde Bekle
 • inci Kadur
 • Samed Zengin
 • Nadide KARGIN
 • Meryem
 • Gani Eser
 • Fazilet
 • Şerife Alpözel
 • Rojhilat
 • Gülizar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.2
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%19.4
25-34 Yaş
%51.6
35-44 Yaş
%19.4
45-54 Yaş
%6.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.8
Erkek
%59.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.1 (31)
9
%15 (22)
8
%29.9 (44)
7
%15.6 (23)
6
%8.2 (12)
5
%2.7 (4)
4
%1.4 (2)
3
%0
2
%0
1
%1.4 (2)