Ölmeden Önce Son Ders

8,2/10  (5 Oy) · 
7 okunma  · 
4 beğeni  · 
478 gösterim
"Bu muhteşem ve dokunaklı roman her daim okunacak, tartışılacak ve öğretilecek bir klasik."
-Chicago Tribune-

Ernest J. Gaines, romanları üniversitelerde edebiyat derslerinde öğretilen, National Humanities Madalyalı, Şövalye ünvanlı bir yazar. Ölmeden Önce Son Ders isimli kitabı National Book Critics Cirle Ödülünü kazanmış ve roman aynı zamanda filme alınmıştır.

Romanda olaylar 1940'larda Güney Louisiana'da küçük bir kasabada geçiyor. Pek de zeki olmayan siyah genç Jefferson, kendi dışında gelişen olaylar sonucunda bir içki dükkanında üç kişinin öldürüldüğü bir çatışmaya karışır. Çatışmadan sağ kurtulan tek kişi Jefferson'dır ve cinayet suçuyla yargılanarak elektrikli sandalyede idama mahkûm edilir.

Üniversiteye gitmek için yıllar önce evini terk eden Grant Wiggins ise kasabada öğretmenlik yapmak üzere geri döner. Grant kalmak ile kaçıp gitmek arasında karar vermekte zorlanırken teyzesi ve Jefferson'ın vaftiz annesi Jefferson'a yardım etmesi için ısrar ederler. Tek dilekleri hapishane hücresinde Jefferson'ı ziyaret ederek ölmeden önce onun eğitimini tamamlamasını ve kırılan onurunu geri kazanmasını sağlamasıdır. Sonunda bu iki adam korkunç sonu kabullenmek yerine ona meydan okumanın kahramanca bir iş olduğunu beraberce öğrenirler.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786055433581
 • Yayınevi:
  Olimpos Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
02 Haz 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir büfede olan soygun teşebbüsünde olayların figüranı konumundaki bir siyahi vatandaş olan Jefferson idama mahkum edilir.
Köydeki öğretmen olan Grant Wiggins ise Jefferson'un vaftiz annesi tarafından adam olması talebiyle görüşmelere gönderilir.
Kendisine mahkeme sürecinde domuz denmesini unutmayan Jefferson hayata karşı kinlidir ancak Grant onun kapılarını açar.
İnsani ilişkiler ve Amerika'da o dönemde yaşanan siyah-beyaz ayrımı ile ilgili çok güzel tasvirler içeren bu roman, mutlaka okunması gerekenlerden