Adı:
Ölü Kent
Baskı tarihi:
Kasım 2020
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050680096
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Theseus Yayınevi
Baskılar:
Ölü Kent
Ölü Kent
Ben Efnan Zahredar.

Kendimi ailemin biricik kızı, okulumun örnek öğrencisi, dostlarımın sığınağı sanırken yaşadığım her şeyin gittikçe çirkinleşen bir yalan olduğunu anladığımda artık çok geçti…

Atıldığım karanlık kuyuda uzattığım ellerimi tutan adamın ellerine tutsak kaldım. Onun cehenneminde yanarken günahlarla kutsandım. Cennet beni kabul etmeyi bırakalı çok oldu. Cehennem ise efendisine sunabileceği en büyük hediye olarak beni kutsadı.

Ölü Kent benim cehennemim oldu.
574 syf.
·7/10
Kitap Yorumu//Ölü Kent-İlayda Melis Okurgan
.
Efnan Zahredar, ailesinin biricik kızı, veliahtı, okulunun örnek öğrencisi, şehrn en zenginlerinden biri. Oktar Hazzar, Ölü Kent'in üç zebanisinden biri. İstediğini alacak, istediğini yok edebilecek güce sahip. Kızların peşinden koştuğu, hem acımasız, hem yakışıklı. Efnan ve Oktar'ın karşılaşması ise hem Efnan hem de Oktar için hayatlarının dönüm noktası olacak.
.
Kitap bir watpatt kitabı. Bilirsiniz watpatt tarzını pek okumam, tarzım da değildir. Bu kitap için de üzülerek aynı şeyi söyleyeceğim. Yaş olarak 17-21 yaş arasına daha fazla hitap ediyor. Lise ergen aşkları ve zengin kötü adamlar modu beni hiç açan konular değil zira. 570 sayfalık kitabın 560 sayfasında Efnan ve Oktar'ın tanımlayamadığım aşkını okumak beni aşırı yordu. Son 10 sayfası aksiyonun tavan yaptığı bölümdü. Son 10 sayfa hatta muhteşemdi. 2. Kitabı merak ediyor mutum? Kesinlikle evet! Ama şu aşk olaylarını biraz azaltsak mı ya?
.
Efnan karakterinin ağır ezik, korkak, kendine hiç güveni olmayan, zengin ve prenses kız modeli; Oktar'ın iste atarlı-giderli, emir veren, padişah modunda kötü ve kaslı ölüm saçan serseri tipi beni hayatı sorgulama raddesine getirmiş olabilir tabii. Hayırlısı n'apalım?
574 syf.
·Beğendi·7/10
Efnan Zahredar!
Ailesinin biriciği prenses gibi yetiştirdiği, tek çocuğu, varisi, derslerinde çok başarılı lakin bir o kadar da ezik ve saf ah pardon gerizekalılıkta nirvanaya ulaşmış bir kız.
Oktar Hazzar!
Katil, zorba, her türlü pisliğin içinde cirit atan, ölü kentin sahibi, karşında herkesin tir tir titrediği zebani, günahkar şeytan.
Efnan, en yakın arkadaşı Simay'ın sevgilisi olan Oktar'dan nefret ediyordur. Günün birinde Simay'ın zorlamasıyla, kural gereği yanında bir kadının bulunması şartından dolayı, Oktar'a araba yarışında eşlik etmeyi kabul eder.
"Tamam" kelimesinin onu bu denli pişman edeceğini ve Ölü Kent'in onun cehennemi olacağını nereden bilebilirdi ki?
~
Kitap boyunca, "O şişik egonu içine çek Oktar" deyip, ardından sayesinde küfür ve argo lügatımı genişlettim. Ayrıca çoğu bölümünde "Oktar'ı kör bıçakla doğrasam kaç yıl yerim?" diye düşündüm kendi kendime. Bir insan bu kadar mı pislik bu kadar mı leş biri olur. Ya Efnan'a ne demeli? O içinde beyin diye et parçası taşığı kafasını duvara vurup küçükken çizgi filmlerde gördüğümüz kafa etrafında yıldızlar dönmesi sahnesini sıkça gerçekleştirmek istedim. Yok arkadaş bir kadını bırakın, bir insan bu kadar gerizekalı ve ezik olamaz. Olmamalı... Allah o beyni sana kullan geliştir diye vermiş et parçası olarak külek kafanda taşı diye vermemiş.
Kitabı sevdim mi? Evet Efnan ve Oktar'a rağmen sevdim.
571 sayfa olsada dili sade ve çok akıcı. Kurgu sizi içine çekmeyi başarıyor ve okumak için elinize aldığınızda ne kadar sayfa okuduğunuzu anlamıyorsunuz bile.
Aksiyonlu ve şaşırtıcı bir sonla biten kitaba dair bir çok tahminim var, bakalım nokta atışı yapabilecek miyim?
2. kitapta neler bekliyor bizi, merakla bekliyorum.
Sizler de aksiyon, gizem, maceranın yanı sıra dram ve aşkın harmanlandığı gençlik tarzı kitapları seviyorsanız tavsiyemdir.
574 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap en sevdiğim kitaplar arasında. Açıkçası gerçekten çok güzel. Benim kitap zevkim biraz alışık olunmayan şeylerdir. Bu yüzden de çok seviyorum bunu. Aslında size pek de bir şey katan bir kitap değil ama sürükleyici. Benim okurken ölüp ölüp dirildiğim bir kitap. Bu kitabın bir devam kitabı da gelecek bu arada. Kitabın yazarı Wattpad'de yazıyor ve genel olarak erotik bir tarzı var. +18lik yerleri vardı. Yani bu tarz içeriklerden rahatsız oluyorsanız pek tavsiye etmem. Ama karakterler olsun hikayenin çekiciliği olsun beni kendine çok bağladı. Ve o kadar güzel bitirilmiş ki, hala çok merak ediyorum devamı. Okursanız değişik bir hikaye olur aklınızın kenarında. Ama okumazsanız da pek bir şey kaybetmezsiniz.
574 syf.
·1 günde·6/10
Kitap için ilk söyleyeceğim şey çok akıcı olduğu. Beni okuyamama durumundan çekip çıkartan bu 570 sayfalık kitabı iki günde bitirdim. Elime almamla 50-100 sayfa okumam bir oluyordu.

Efnan yeni kaydolduğu okuluna alışmaya çalışırken en yakın arkadaşı Simay'ın sevgilisi ile tanışır. Okuldaki kızların yarısının aşık olduğu Oktar Ölü Kent'in zebanisidir. Bu konu çokça okuduğumuz bir konuydu özellikle ilk yarıda olayların gidişatı çok tahmin edilebilirdi. Ama Ölü Kent devreye girdiğinde kitap bambaşka bir yola girdi ve okuması daha keyifli bir hale geldi.

Ben baş karakterin ezik ve saf biri olmasını seven biri değilim. Bu sebeple Efnan'dan çok da hoşlanmadım keşke onun yerine çok daha ayakları yere basan ve cesur bir kızı okusaydım. Ama kitapta güzel ters köşeler vardı. Asla tahmin etmediğim bazı olayları okurken ağzım açık kaldı resmen. Özellikle kitabın sonu gerçekten merak uyandırıcıydı ama maalesef ikinci kitap henüz yazım aşamasındaymış.
574 syf.
·Beğendi·3/10
SPOİ İÇERMEKTEDİR!
Kitap bence akıcı ve değişiklik bir kurgu şöyleki:Liseye gide iki kız arkaştan birini sevgilisi okulun korkulan ve ilgi çeken adamı.Ama bu adam sevgili tabiri ile çıktığı kızı sadece kullanıyor onun tek istediği kişiler EFNEN yani sevgilisinin yakın arkadaşıdır. Okumanızı tavsiye ederim.
Bilmeniz gereken bir diğerlerini şey ise kitap iki baskıdır.
574 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kitabı okumadan önce çevrenizde kesici, delici, parçalayıcı, patlatıcı, öldürücü alet bulundurmasanız iyi edersiniz... Çünkü okurken Oktar isimli arkadaşımızı öldürmemek için kendinizi tutamayabilirsiniz. Öhm neyse dewam edim.
Aslında bi arkadaşım sayesinde okumaya başladım desem yalan olmas. Onunla zevklerimiz genelde tutar ve bu sefer de yanılmadı. Aslında ben öyle kötü çocuklara düşen kızların hikayelerini okumayı sewmem ancak önyargı her anlamda insanı kısıtlayan bir şey. Bu yüzden ilk birkaç bölümü okurken derin derin nefesler vererek dedim ki bu böyle devam etmiycek! Etse Dila neden önersin? Diye diye okudum ve bir yerden sonra bir bakmışım ki kitabı yarılamışım - o sırada watsaptan da Dila'yı soru yağmuruna tutmayı unutmadım tabüküsü ^3^-
Yani kitabın karakterleri size biraz itici gelebilir ama -korhan tabüküsü hariç o kitaptaki en iyi karakterdi ama.... neyse spoiler yok- dewam edim ama kurgusu insanı okudukça sarıyor ve akıcı olduğu için sizi kitabın sonuna sürüklüyor.

*tek sorun BEN DE OKTAR'I ÖLDÜRMEK İSTİOM!!!
574 syf.
·4 günde·7/10
Kitap beni şok eden bir sonla bitti, açıkçası böyle beklemiyordum.
Başta gerçekten normal bir mafya kitabı olarak düşündüm fakat yazar beni gerçekten şaşırttı, efsane ve mitleri görünce sevindim bile diyebiliriz.
Efnan karakterini çok sevdim. :') Yaşadıkları her insanın kaldırabileceği kadar kolay değildi, onu anlayabiliyorum ve yaptığı hataların kesinlikle yanındayım.
Oktar... Hayatımda gördüğüm en manyak ve psikopat wattpad erkeği, ben böyle bir şey görmedim. Hem nefret ettim hem de onu anlamaya çalıştım. Ama kendisi anlaşılmayacak kadar zor biri.
Korhan, sen mükemmel bir karaktersin. Yaptığı küçücük bir hata var ama yine de onu çok seviyorum. Bazı sahnelerde onun için üzüldüm, sevindim. Daha iyisini hak ediyordu, kırdılar benim oğluşumu.
Ölü Kent'i kurgusu açısından beğendim, karakterleri de fena değildi. İkinci kitabı sonu yüzünden çok kötü merak ediyorum, o nasıl bir sondu öyle ya? Sonunu bilmeme rağmen beni şoke etti.
Oktar'ı hiçbir zaman haklı bulamayacağım sanırım, sevebileceğimi de sanmıyorum fakat gücü hoşuma gitti. Güçlü karakterler görmek hoş, keşke Efnan da bu kadar güçlü olabilseydi.
Kitap alınıp okunabilir, kötü değil. Sevip sevmemek sizin zevkinize ve düşüncelerinize kalmış. Ben ne çok sevdim ne de hiç sevmedim. Ne yapsam şaşırdım doğrusu, sanırım sorularımın cevabını ikinci kitapta bulacağım. İlayda Melis Okurgan Ölü Kent
574 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
ÖLÜ KENT || İLAYDA MELİS OKURGAN
Not : Spoiler içerir.

Sonu gerçekten beni çok şok etti.Yani böyle bir şey asla beklemiyordum.Kitapta bazı sinir olduğum noktalar vardı.Baştada Oktar’ın tutarsız, manyak haraketleriydi.Kabul yaşadığı şeyler çok zordu,annesinin başına gelenler gerçekten beni etkiledi ama yaptıkları bana çok aşırı geldi.Tabi psikolojisi kötü olan biri için bu yorumu yapmak doğru değil ama.Oktar Hazzar’ın beni etkileyen kısımları da vardı.Elinde ki güç çok fazlaydı.Herkes bu gücünden dolayı ondan ya etkileniyor ya da korkuyordu zaten.Böyle güçlü karakterler görmek güzeldi.

Efnan Zahredar ise sevdiğim bir karakterdi.Bildiğiniz kızın filmlik hayatı vardı.Yaşadıkları hiç kolay hiç normal şeyler değildi.Hele en sonunda voodoo bebeği ile büyülendiğini öğrenmem ayrı bir şoktu.Ailesinin davranışları, babaannesinin kardeşini öldürüp kızı hipnoz edip suçu Efnan’a atması.Bunlar cidden garip ve zor anlardır onun için.

Kurgu bakımından güzeldi.Oktar’ı o kadar fazla sevemesemde -yani hareketlerini- her şey güzeldi.Dili basit ve akıcıydı. 2.kitap gelir mi gelmez mi bilmiyorum gelirse nasıl toplayacağını yazarın inanılmaz merak ediyorum.
574 syf.
·7 günde·6/10
herkese selam.

bugün farklı bir kitabın yorumuyla geldim. fazlasıyla akıcı ama bir o kadar da farklı olan bir wattpad kitabı.

Ne yalan söyleyeyim kitabın ilk başları fazlasıyla sıkıcı gelmişti, klasik lise ve kötü çocuk hikayesi gibi olmustu. Belirli bir sayfadan sonrasında ise olayın seyri tahmin edebileceğim şekilde değişti. Klasikten çıkıp başka bir boyuta geçti.

Konusundan kısaca bahsedecek olursam, Efnan yaşadığı olayın sonrasında en yakın arkadaşıyla birlikte başka bir okula gider ve orada fazlasıyla tehlikeli olan Oktar arkadaşının sevgilisi olur. Oktar, psikopat bir karakterdir. Ölü Kent adında yönettiği bir yer vardır.

Yazarın kalemi fazlasıyla akıcı, kendini okutan bir dile sahip. Bazı cümleleri kendisini tekrar etse de onlara takılmadan özellikle de lise cağındaki insanların okuyabileceği bir kitap.
574 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap genç yetişkin tarzda ve dili akıcı. Yazarın genç yaşta olup bu kadar akıcı bir dille yazması takdire şayan. Aksiyon ve macera dolu bir kitap. İkinci kitabını merakla bekliyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ölü Kent
Baskı tarihi:
Kasım 2020
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050680096
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Theseus Yayınevi
Baskılar:
Ölü Kent
Ölü Kent
Ben Efnan Zahredar.

Kendimi ailemin biricik kızı, okulumun örnek öğrencisi, dostlarımın sığınağı sanırken yaşadığım her şeyin gittikçe çirkinleşen bir yalan olduğunu anladığımda artık çok geçti…

Atıldığım karanlık kuyuda uzattığım ellerimi tutan adamın ellerine tutsak kaldım. Onun cehenneminde yanarken günahlarla kutsandım. Cennet beni kabul etmeyi bırakalı çok oldu. Cehennem ise efendisine sunabileceği en büyük hediye olarak beni kutsadı.

Ölü Kent benim cehennemim oldu.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0