1000Kitap Logosu
Orhun Abideleri

Orhun Abideleri

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

147 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 4 sa. 10 dk.
Adı
Orhun Abideleri
Basım
Türkçe · Türkiye · Boğaziçi Yayınları · Nisan 1996 (İlk yayınlanma: 1970) · Karton kapak · 9789754510171
Diğer baskılar
Orhun Abideleri
Orhun Abideleri
Orhun Abideleri
"Orhun Abideleri", Türk medeniyetinin, kültürünün, tarihinin tek kelimeyle Türk varlığının şaheser vesikası. Merhum Profesör Muharrem Ergin'in bu şahasere layık çalışması ile bu kitap elinize ulaşmış oluyor. Prof. Ergin'in kıymetli talebesi Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya kitabı elden geçirdi, öğrencilere en uygun şekilde yeniden dizdirdi, renkli sayfalar ve fotoğraflar ilave edildi. (Arka Kapak)
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 59.2
Erkek
% 40.8
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
9.3
10 üzerinden
227 Puan · 40 İnceleme
190 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Türk milliyetçiliğinin temel kitabı
Türk adının, Türk milletinin isminin geçtiği ilk Türkçe metin.. İlk Türk tarihi.. Taşlar üzerine yazılmış tarih.. Türk devlet adamlarının millete hesap vermesi, milletle hesaplaşması.. Devlet ve milletin karşılıklı vazifeleri.. Türk nizamının, Türk töresinin, Türk medeniyetinin, yüksek Türk kültürünün büyük vesikası... Türk dilinin mübarek kaynağı... Türk yazı dilinin ilk, fakat harikulade işlek örneği.. Türk yazı dilinin başlangıcını miladın ilk asırlarına çıkaran delil.. Bugün Türkiye'den binlerce kilometre uzakta eski Türk yurdunda, bugün kü Moğolistan da Türklüğün şehadet parmakları olarak yükselen bu mübarek taşları kana kana okumak, her kelimesi üzerinde derin derin düşünmek, resimlerini huşu içinde seyrederek ruhu yıkamak, her Türk için milli bir ibadettir.. Bu kitap ta bu ibadete hizmet etmek için mutlaka okunmalıdır..
Orhun Abideleri
9.3/10 · 1.076 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
190 syf.
·
Puan vermedi
Özellikle ilgisi olanlar için çok iyi bir kitap. Eski Türkçe ve karşısında günümüz diline çevirisi bulunmakta. Ara sıra kelimelere bakıyorum. Nerden nereye gelmişiz diye :)
Orhun Abideleri
9.3/10 · 1.076 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
190 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Öncelikle söylemek isterim ki kitap içerik olarak çok güzel ve düzenli. Abidelerin orijinal resimleri, yazılışları, okunuşları, anlamları, bilinmeyen kelimeler için sözlüğü bile mevcut. Ben bu kitabı bölüm dersi için almıştım, öbür türlü alır mıydım bilmiyorum. Ama gerçekten okuyunca her Türk'ün kesinlikle okuması gereken bir eser olduğunu düşündüm. Kitabın arkasında da yazdığı gibi : "Orhun Abideleri, Türk medeniyetinin, kültürünün, tarihinin tek kelimeyle Türk varlığının şaheser vesikası."
Orhun Abideleri
9.3/10 · 1.076 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
147 syf.
·
Puan vermedi
Kitap biraz ağır bir kitap roman tarzı bir kitap değil o yüzden herkese hitap etmeyebilir. Doğruyu söylemek gerekirse bana da pek hitap etti diyemem ama okunması gereken yada bilgi edinilmesi gereken kitaplarımızdan biri. Türk adının kullanıldığı Türk milletinin isminin geçtiği ilk Türkçe metin. Taşlar üzerine yazılmış bir tarih. Türk devlet adamlarının millette hesap vermesi milletle hesaplaşmasıdır. Göktürk devrinden kalma kitabelerdir. Birbirine bitişik yazılmazlar. Harfler bitişmez. Sağdan sola ve yukardan aşağıya doğru yazılır.
Orhun Abideleri
9.3/10 · 1.076 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
190 syf.
Türk ulusu için son derece önemli ve değerli mesajlar içeren bir tarihi eser. O "üç tane taş" diyerek küçümsemeye çalıştıkları abideler, Türk milletinin milli benliğini kaybetmemesi, asimile olmaması gerektiğine dair öğütler içeriyor. Orhun Yazıtları okunduğu zaman sanki 8. yüzyılda yazılmış bir metin değil de 19. ya da 20. yüzyılda yaşamış bir Türk milliyetçisinin kaleminden çıkmış bir metni okuyormuş hissine kapılmamak elde değil. Bu yazıtlar çağının oldukça ilerisinde bir anlayış ve zihinle yazılmış. O dönemki milli şuur yani ulusal bilinç bizde olmaya devam etseydi şimdi çok daha ileri ve güçlü bir konumda olmamız kaçınılmaz olurdu. Benim gibi Orhun Abidelerini merak edenlere tavsiye ederim. Abidelerde neler yazdığı ne olduğu açıkça anlatılmış. Her Türküm diyenin kitaplığında bulunmalı. Mekânı cennet olsun, Muharrem Hocanın çevirisi ile de kaliteli bir eser olarak baş yapıt diyebiliriz.. Spoiler Üstte mavi gök, altta yağız yer kılındıkta, ikisi arasında insan oğlu kılınmış. İnsan oğlunun üzerine ecdadım Bumin Kağan, İstemi Kağan oturmuş. Oturarak Türk milletinin ilini, töresini tutu vermiş, düzene soku vermiş. Dört taraf hep düşman imiş. Ordu sevk ederek dört taraftaki milleti hep almış, hep tâbikılmış. Başlıya baş eğdirmiş, dizliye diz çöktürmüş.
Orhun Abideleri
9.3/10 · 1.076 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.