Orhun Abideleri

8,7/10  (25 Oy) · 
74 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.485 gösterim
"Orhun Abideleri", Türk medeniyetinin, kültürünün, tarihinin tek kelimeyle Türk varlığının şaheser vesikası. Merhum Profesör Muharrem Ergin'in bu şahasere layık çalışması ile bu kitap elinize ulaşmış oluyor. Prof. Ergin'in kıymetli talebesi Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya kitabı elden geçirdi, öğrencilere en uygun şekilde yeniden dizdirdi, renkli sayfalar ve fotoğraflar ilave edildi.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 1996
 • Sayfa Sayısı:
  147
 • ISBN:
  9789754510171
 • Yayınevi:
  Boğaziçi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadık Kocak 
26 Haz 19:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kül Tigin Abidesi, Bilge Kağan Abidesi ve Tonyukuk Abidesinden oluşan bir kitap.
Kitapta gereksiz yazı yok. Kitabın sol tarafında metin, sağ tarafında günümüz Türkçesi ve arka tarafında da Orhun Yazıtları'ndaki hali verilmiş. Sizi sıkmıyor ve çabucak bitebiliyor. Aslında sadece okumak için değil, genel bilgi ve eğitim adına da kullanılabilecek bir eser olduğunu düşünüyorum.
Muharrem Ergin'e böyle bir eseri bizlere kazandırdığı için teşekkür ediyor, mekanı cennet olsun diyorum..

Seval Arslan 
11 Ağu 20:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orhun yazıtları, Türk dili incelemelerinde önemli bir yere sahiptir ki bu yazıtlarda gelişmiş bir dilin yansıması görülür.Türk dilinin tarihi bu yazıtlarla tespit edilmiş olsa da dilimizin Göktürklerden önce ortaya çıktığını gösterir bu belgeler. Kitap ,üniversite hayatının vazgeçilmezlerinden biridir (Türkçe -Edebiyat-Tarih ) Yazdıklarının başkaları tarafından okunmasını istemeyen küçükler için Göktürk alfabesi oldukça uygundur :)

Dilara Adar 
16 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Türk Dili ve Edebiyatı okuyan arkadaşların bir kısmı bu kitabı kullanmıştır. Göktürkçe alfabe bilgisi, asıl metin,transkripsiyonlu metin ve ufak bir sözlük barındırır. Faydalı bir kitap.

Kitaptan 10 Alıntı

Ebru Ince 
 22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

"Türk Oğuz beyleri, milleti ,işitin : Üstte gök basmasa, altta yer delinmese ;Türk milleti ilini töreni kim bozabilecekti ? "

Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 17 - Boğaziçi yayınları)Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 17 - Boğaziçi yayınları)
T.D. 
 17 Nis 12:38 · Kitabı okudu

"Gelecek hadsiz, hesapsız nesillerin dimağlarında, onların müşterek muvaffakiyetlerinin şaşaası her gün yeniden canlasın diye, uzakta ve yakında bulunan herkesin bunu öğrenmesi için, bilhassa muhteşem bir kitabe yaptık"

Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Boğaziçi Yayınları 41. Baskı 2008)Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Boğaziçi Yayınları 41. Baskı 2008)
T.D. 
17 Nis 22:14 · Kitabı okudu

Kül Tigin Âbidesi (Kuze yüzü , tercümesi)
Küçük kardeşim Kül Tigin vefat etti. Kendim düşünceye daldım.* Görür gözüm görmez gibi, bilir aklım bilmez gibi oldu. Kendim düşünceye daldım. Zamanı Tanrı yaşar. İnsan oğlu hep ölmek için türemiş.

* (veya) üzüldüm,mateme gark oldum.

Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 27 - Boğaziçi yayınları 41. Baskı 2008)Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 27 - Boğaziçi yayınları 41. Baskı 2008)
T.D. 
18 Nis 22:28 · Kitabı okudu

Bilge Kağan Âbidesi (Güney yüzü, tercüme)
[10] Türküm için, milletim için iyisini öylece kazanı verdim.

Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 55 - Boğaziçi yayınları 41. Baskı 2008)Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 55 - Boğaziçi yayınları 41. Baskı 2008)
T.D. 
18 Nis 22:43 · Kitabı okudu

BİLGE KAĞAN ÂBİDESİ (Kuzey yüzü, tercüme)
[11-12] Sarı altınını, beyaz gümüşünü, kenarlı ipeğini, ipekli kumaşını, binek atını, aygırını, kara samurunu, mavi sincabını Türküme, milletime kazanı verdim, tanzim edi verdim... kedersiz kıldım. Üstte tanrı kudretli... Türk beylerini, milletini... besleyin, zahmet çektirmeyin,incitmeyin!

Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 61 - Boğaziçi yayınları 41. Baskı 2008)Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 61 - Boğaziçi yayınları 41. Baskı 2008)
Ebru Ince 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

"Bugün Türkıye den binlerce kilometre uzakta eski Türk yurdunda ,bugünkü Moğolistan da Türklüğün şehadet parmakları olarak yukselen bu mübarek taşları kana kana okumak ,her kelimesi üzerine derin derin düşünmek, resimlerini huşu içinde seyretmek ,her Türk için milli ibadettir "

Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 25 - Boğaziçi yayınları)Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 25 - Boğaziçi yayınları)
Ebru Ince 
 22 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Bilge Kağan Abidesi /tercüme /doğu yüzü
Ustte mavi gök ,altta yağız yer kılındıkta, ikisi arasında insan oğlu kılınmış...
İnsan oğlunun üzerine ecdadım Bumin Kağan, İstemi Kağan oturmuş. ..
Oturarak Türk milletinin ilini ,töresini tutuvermiş ,düzene sokuvermiş ...Dört tarafı hep düşman imiş ...Ordu sevk ederek dört taraftaki milleti hep almış ,hep tabii kılmış .
Başlıya baş egdirmiş....
Dizliye diz çöktürmüş...
Doğuda Kadırkan ormanına kadar ,
Batıda Demir kapıya kadar kondurmuş..
İkisi arasında pek teskilatsız Gök Türkü duzene sokarak öylece oturuyormuş. ..
Bilgili Kağan imiş tabii ..
Cesur Kağan imiş.
Buyruku bilgili imiş tabii ...Cesur imiş tabii ..
Beyleri de milleti de doğru imiş. .
Onun için ili öylece tutmuş tabii..
Ili tutup töreyi düzenlemiş.

Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 33 - Boğaziçi yayınları)Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 33 - Boğaziçi yayınları)
T.D. 
17 Nis 21:46 · Kitabı okudu

Kül Tigin Âbidesi (Güney yüzü, Tercüme)
Türk milleti, tokluğun kıymetini bilmezsin. Açlık, tokluk düşünmezsin. Bir doysan açlığı düşünmezsin.

Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 5 - Boğaziçi yayınları 41. Baskı 2008)Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 5 - Boğaziçi yayınları 41. Baskı 2008)
Zihnisinir 
23 Haz 23:17 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Zamanı Tanrı yaşar. İnsanoğlu hep ölmek için türemiş.

Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 27)Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 27)
Sadık Kocak 
26 Haz 17:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kül Tigin Abidesi
Tokuz Oguz begleri budunı bu sabımın edgüti eşid katıgdı tıngla: İlgerü kün togsık [k] a birigerü kün ortusıngaru kurıgaru kün batsıkınga yırıgaru tün ortasıngaru anda içreki budun [kop] m[ang]a k[örür]. [Bunç]a budun

Dokuz Oğuz beyleri, milleti ! Bu sözümü iyice işit, adamakıllı dinle : Doğuda gün doğusuna, güneyde gün ortasına, batıda gün batısına, kuzeyde gece ortasına kadar, onun içindeki millet hep bana tabidir. Bunca milleti (burada cümle tamamlanır ve 3. satırdan devam eder. Devam eden satırda 'hep düzene soktum' diyerek, cümle tamamlanır.)

Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 3)Orhun Abideleri, Muharrem Ergin (Sayfa 3)